Вчені: риб'ячий жир не такий корисний, як про це говорять

В даний час популярність риб'ячого жиру воістину вражає, особливо – швидкість, з якою вона зростає. І ще б, адже його здатності чинити протидію величезної кількості всіляких захворювань, безумовно, перетворюють цю добавку на джерело корисних властивостей! Однак, на думку професора дієтології - Тома Сандерса, з Королівського Коледжу Лондона, всі перераховані вище властивості риб'ячого жиру просто перебільшені компаніями, що займаються його продажем. А вкладати величезну надію лише в один дієтичний компонент, як мінімум, нерозумно, стверджує вчений.

Як виявилося, підставою для таких висновків стали більш ніж 30-річне вивчення Сандерсом властивостей риб'ячого жиру, а також ефективності цієї добавки щодо боротьби з різними захворюваннями. Крім того, експерт впродовж довгих років відстежував результати досліджень, проведених у даній області вченими зі всього світу.

В результаті довготривалих праць, Том Сандерс зумів з'ясувати, що жирні кислоти омега-3, які вважаються джерелом всіх корисних властивостей риб'ячого жиру, насправді набагато менш універсальні, ніж прийнято вважати сьогодні. «Безумовно, цей компонент має можливість надавати позитивний вплив на організм. Але ефективність цього впливу дуже мала», - заявив професор.

Зокрема, Сандерс зазначив, що вдвічі марно вживання риб'ячого жиру для схуднення, оскільки і самі його капсули містять в собі калорії. Їх дію справляє значний противагу тим елементам, які могли б допомогти скинути зайві кілограми. Ще однією безглуздою метою прийняття даної добавки є підвищення інтелекту, про що говорять відразу кілька наукових робіт, проведених у США за останній час. Що ж стосується користі риб'ячого жиру під час вагітності, то воно, на думку вченого, також не принесе великої користі, оскільки кислоти омега-3 вже в досить великих концентраціях містяться в грудному молоці матері.

До всього сказаного, Томас Сандерс додав, що кращою заміною «розхвалені" добавки є включення в свій раціон хоча б двох порцій риби в тиждень. У них так само міститься компонент омега-3, але при цьому, завдяки іншим особливостям продукту, користь від цілісної риби багаторазово перевершує по ефективності користь одного лише її жиру.

Регулярна розумова діяльність захищає від вікового недоумства

Така проста розумова діяльність, як читання книг, гра в шахи або рішення нескладних математичних задач, може захистити мозок від слабоумства, що виникає в літньому і середньому віці, впевнені фахівці з Іллінойського Технологічного Інституту в США. Про це вчені повідомили на щорічній конференції радіологічного товариства Північної Америки, також зазначивши, що люди, в житті яких розумова робота є рідкістю, мають дуже високий ризик щодо втрати своїх інтелектуальних здібностей в майбутньому.

Висновок експертів складений за результатами дослідження, в якому було задіяно 152 особи з середнім віком у 81 рік. Насамперед, вчені переконалися у відсутності в учасників якихось вроджених порушень в роботі головного мозку, після чого їм необхідно було вказати у спеціальній анкеті те, як часто в молодості вони грали в настільні ігри, читали книги і присвячували себе іншим схожим занять, оцінивши їх частоту за п'ятибальною шкалою. Протягом наступних 12 місяців усі учасники по черзі перевірялись на наявність розумової відсталості за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ).

Аналіз отриманих даних обстеження дозволив фахівцям виявити значну залежність між розумовою діяльністю і рівнем захищеності людини від недоумства після настання середнього віку. Іншими словами, ті учасники експерименту, які протягом усього життя регулярно займалися виконанням різноманітних інтелектуальних завдань, починаючи від рішення різних головоломок і закінчуючи грою в карти, мали більш високий коефіцієнт роботи мозку, на відміну від тих, хто уникав розумової праці. Отже, з часів їх інтелект втрачався повільніше, а значить, був менш вразливий перед вікової деменцією.

«Активна розумова робота – це, мабуть, один з кращих способів уникнути проблем з пам'яттю і мисленням, якими супроводжується старіння людини» - кажуть представники Технологічного Інституту Іллінойсу.

Релаксація ‒ хороша терапія від припливів під час менопаузи

Жінки, які пройшли групову терапію і навчилися розслаблятися, вдвічі скоротили свої проблеми, пов'язані з менопаузою, ‒ таке повідомлення дослідників зі Швеції.

Сім з десяти жінок, що проходять через менопаузу, страждають приливами і пітливістю. Для кожної десятої жінки проблеми тривають п'ять років або довше, викликаючи дискомфорт в соціальних ситуаціях і безсоння.

Причина, як відомо, в тому, що зменшення кількості жіночого гормону естрогену впливає на центр терморегуляції мозку у гіпоталамусі. Лікарські препарати з естрогеном дають хороший ефект. Але так як нові спостереження показали, що таке лікування підвищує ризик розвитку раку грудей і серцево-судинних захворювань, їх використання різко знизилося.

Ситуація викликала інтерес до альтернативних форм лікування. Так, консультант Жіночої клініки Елізабет Недстранд організувала дослідження, в якому жінки з помірними і тяжкими симптомами менопаузи були розділені на дві групи. Першій групі запропонували десять сеансів групової терапії, друга група не отримувала ніякого лікування взагалі. Терапія полягала в тому, щоб знайти групи м'язів в тілі і дозволити тілу розслабитися за допомогою техніки дихання.

Результати були вражаючі. У жінок в лікувальній групі кількість припливів у день скоротилося в середньому від 9, 1 до 4, 4. Більш того, ефект зберігався протягом трьох місяців після останнього сеансу терапії. Цифри в контрольній групі також знизилися, але тільки з 9, 7 до 7, 8.

Жінки з лікувальної групи також відзначили поліпшення якості життя. Це стосувалося пам'яті, концентрації уваги, сну, зникло відчуття неспокою. На думку вчених, кожна жінка може навчитися використовувати цей метод в домашніх умовах і управляти своїми симптомами самостійно.

6000 кроків в день - запорука гарної фігури і здоров'я в середньому віці

Надмірна вага, що з'являються після досягнення середнього віку, стає ложкою дьогтю для багатьох жінок. На жаль, впоратися з ним часто буває набагато складніше, ніж п'ятьма або десятьма роками раніше, але, схоже, бразильські дослідники знайшли вирішення цієї проблеми.

Для того щоб позбутися від зайвих кілограмів в середньому віці, на їх думку, жінці треба лише знайти час на вчинення 6000 кроків у день, що, крім втрати ваги, так само допоможе скоротити ймовірність виникнення хвороб серця, цукрового діабету і, предвещающего його, метаболічного синдрому.

Перш, ніж зробити свої висновки, бразильські вчені досліджували 292 жінок у віці від 45 до 72 років. Кожній з них був пройдений медичний огляд, на якому фіксувалися такі показники стану здоров'я, як рівень холестерину і цукру в крові. Крім цього, лікарі виміряли їх талію і стегна, щоб виявити ступінь абдомінального ожиріння, є однією з головних причин цукрового діабету і серцево-судинних захворювань.

Після всіх аналізів, жінкам видавалися крокоміри, якими їм необхідно було користуватися протягом певного часу, кожен раз, коли вони перебували в русі, а до кінця дня записувати дані з приладу в свій щоденник. На остаточному етапі експерименту, фахівці знову обстежили всіх жінок, так само взявши під увагу записані учасницями дані з крокоміра. Таким чином, експерти встановили, що ті з них, хто робив у день 6000 і більше кроків, мали ризик діабету та метаболічного синдрому набагато менше, ніж на первинному аналізі. Додатково до цього, їм вдалося помітно зменшити свої обсяги в області талії і стегон, тим самим, знизивши свій рівень абдомінального ожиріння. Варто зауважити, що найбільшу користь з ходьби витягли ті, хто був активніше і намагався пересуватися як можна швидше.

У доповіді про підсумки експерименту говориться: «Очевидно, що для жінок середнього віку шлях до здоров'я починається з 6000 кроків у день. Проведене дослідження показало, що дотримання цієї норми не тільки допомагає скинути вагу, але й може скоротити ризик діабету і хвороб серця навіть на 50%. Чим триваліший заняття, тим більш видимі результати, але відчути зміни у своєму тілі можна вже через 2-3 місяці, за умови, що норматив буде виконуватися щодня».

Мамографія поліпшила виявлення раку, але не знизила смертність від нього

З допомогою мамографії число випадків раку молочної залози, виявлені на ранній стадії, подвоїлася, але це ніяк не відбилося на кількості смертей від раку молочної залози. У всякому разі, так стверджують американські вчені, які проаналізували дані, зібрані за 30 років.

У новому дослідженні вчені зібрали дані Національного інституту здоров'я, що стосуються жінок 40 років і старше, які проходили мамографічний скриниг в період між 1976 і 2008 роками, і порівняли з кількістю хворих жінок віком до 40 років, які не проходили мамографію.

Аналіз показав, що кількість виявлених випадків захворювання у жінок старше 40 років збільшилася вдвічі між 1976 і 2008 роками, але це сталося з тієї причини, що мамографічне обстеження отримало в ці роки широке поширення. Між тим, кількість виявлених за допомогою мамографії ранніх випадків раку молочної залози у жінок віком до 40 років збільшилося лише на 0, 25% у рік.

Кількість запущених випадків захворювання у жінок старше 40 років скоротилося незначно.

Цей аналіз показує, що мамографія відіграє незначну роль у профілактиці пізньої стадії захворювання.

Крім того, щонайменше, одна третина всіх виявлених за допомогою мамографії хворих на рак молочної залози насправді були гипердиагностированы. Гіпердіагностика ‒ помилковий висновок про наявність у пацієнта хвороби, якої насправді немає, або яка ніколи не заподіє їм шкоди. За останні 30 років такий помилковий діагноз був поставлений 1, 3 млн. жінок.

Гіпердіагностика залишається областю, яка потребує подальшого обговорення та аналізу, щоб допомогти розібратися в тому, чого більше в такій діагностиці ‒ плюсів і мінусів.

На думку вчених, необхідно краще інформувати жінок про відносні переваги і потенційну шкоду мамографії, яка не обмежується гіпердіагностикою.

Потенційний шкоду обстеження полягає в тому, що створюється непотрібне занепокоєння через помилкових результатів і проведення непотрібних біопсій, далі слідує лікування ліками або опроміненням, що також має свої побічні ефекти. І все це із-за хвороби, яка ніколи б не позначилася на їх здоров'ї.

Яндекс.Метрика