Не ігноруйте сон — захворієте діабет

Якщо підлітки регулярно недосипають, вони піддаються ризику збільшення резистентності (низької чутливості до інсуліну і в майбутньому ризикують захворіти цукровим діабетом — до такого висновку прийшли американські дослідники.

Провідний автор цього дослідження Карен Метьюз, професор кафедри психіатрії Університету Піттсбурга, і колеги спостерігали за тривалістю сну 245 здорових школярів та рівнем їх резистентності до інсуліну.

Учасники дослідження надавали аналізи крові, зроблені натщесерце, вели журнал сну і носили на зап'ясті актиграф — пристрій для вимірювання періодів активності — протягом одного тижня під час навчального року. В середньому тривалість сну згідно актиграфу склала 6, 4 години протягом тижня, причому в дні навчальних занять школярі спали значно менше, ніж у вихідні дні.

«Високий рівень інсулінорезистентності може призвести до розвитку цукрового діабету», — попереджають учені в своїй заяві. — «Ми виявили, що якщо підліток, який зазвичай спить по 6 годин на добу, отримує один додаткова година сну, показник його резистентності до інсуліну поліпшується на 9 відсотків».

Опубліковані в журналі Sleep висновки показали, що більш коротка тривалість сну і більш висока резистентність до інсуліну взаємопов'язані, і це не залежить від раси, віку, статі, окружності талії та індексу маси тіла.

Американська академія медицини сну вважає, що для забезпечення повноцінного відпочинку і запобігання різних хвороб більшості підлітків необхідно спати трохи більше 9 годин щоночі.

Чому імунітет знижується з віком

Блокування всього лише одного білка допоможе зупинити вікове ослаблення імунної системи, яке знижує здатність людей отримувати користь від вакцинації і робить їх уразливими для інфекційних захворювань і раку, йдеться в новому дослідженні.

Дослідники зі Стенфордського Університету помітили, що рівень білка, званого DUSP6, неухильно зростає в міру старіння людей і впливає на здатність імунних клітин організму реагувати на вторгнення мікробів, а також на вакцину, яка призначена для захисту від цих шкідливих мікробів.

Вони також виділили з'єднання, яке може пригнічувати DUSP6, що допоможе повернути процес зниження імунної системи назад і активізувати її реакцію на вакцини.

Горонзи пояснив, що імунна система людини починає знижуватися приблизно з 40 років. Якщо 90% молодих людей дорослого віку сприйнятливі до більшості вакцин, то після 60 років ця цифра знижується приблизно до 40-45%, а до деяких вакцин навіть до 20%.

Несприйнятливість до вакцинації серед літніх людей є серйозною проблемою охорони здоров'я. Так, близько 90% смертей від грипу припадає на людей старше 65 років.

Хоча дослідження все ще знаходиться на початковій стадії, з часом воно може привести до створення лікарського препарату, який буде протистояти віковим ослаблення імунної системи, підкреслили дослідники. Поліпшення чутливості до вакцинації шляхом подолання вікових дефектів імунної системи являє собою унікальну можливість для забезпечення здорового старіння.

Вчені пояснили причину нудьги

Така звична скарга «Мені нудно» наповнилася новим змістом. Канадські дослідники дали нове, точне визначення нудьги, виходячи з психічних процесів, що лежать в основі цього стану.

Хоча багато людей дивляться на нудьгу, як щось звичайне і тимчасове, насправді це стан пов'язаний з рядом психологічних, соціальних і медичних проблем, каже професор психології Марк Фенске, один з авторів нового дослідження, опублікованого Асоціацією психологів.

Дослідники на чолі з професором Йоркського Університету Джона Іствуда почали з того, що постаралися краще зрозуміти психічні процеси, підживлюючи почуття нудьги.

Вони виявили, що розгадкою до безцільного станом є увага і свідомість. Проаналізувавши існуючі дослідження в галузі психології та неврології, вони визначили нудьгу як «стан відрази до бажання займатися продуктивною діяльністю», яке виникає в результаті збоїв в одному з центрів уваги в мозку.

Іншими словами, вам стане нудно, коли:

• у вас виникнуть труднощі з концентрацією уваги на внутрішній інформації, такої як думки або почуття, або зовнішніх стимулах, які необхідні для участі у продуктивній діяльності;

• у вас виникнуть проблеми з увагою;

• ви всіх навколо звинувачуєте у вашому жалюгідному стані.

Дослідники сподіваються, що їх нове визначення і теоретичні основи дадуть поштовх новим дослідженням, які допоможуть нам краще зрозуміти нудьгу, підкажуть способи її полегшення і реагування на можливі наслідки.

Фізкультура після інсульту допомагає поліпшити пам'ять

Ось ще один доказ того, що фізичні тренування можуть допомогти вашому мозку: канадські дослідники виявили, що люди, які перенесли інсульт, демонструють кращу пам'ять, мислення і мова після шести місяців виконання фізичних вправ.

У дослідженні, яке було представлено на конференції Canadian Stroke Congress, говориться, що кількість людей, що зазнають помірні когнітивні порушення в результаті перенесеного інсульту, знизилася до 37 відсотків з 66 відсотків після того, як вони взяли активну участь у шестимісячною програмою фізичної підготовки, яка включала як аеробні вправи, так і елементи силового тренування.

«Якщо ми можемо поліпшити когнітивні (розумові) здібності за допомогою вправ, які дуже корисні для фізичного здоров'я, то це цілком може стати стандартом лікування наслідків перенесеного інсульту», — говорить один з авторів наукової роботи Сьюзан Марзолини з інституту реабілітації Торонто.

У дослідження були залучені 41 осіб, які постраждали від інсульту. Сімдесят відсотків учасників у зв'язку з порушеннями ходьби змушені були користуватися тростиною або ходунками.

Протягом шести місяців п'ять днів на тиждень учасники виконували фізичні вправи, які були частиною спеціальної програми. Дослідники виявили, що до кінця дослідження, пацієнти продемонстрували не тільки поліпшення розумового здоров'я, але і непогану фізичну форму — збільшення м'язової сили і здатність ходити.

Дослідження підтверджує думку лікарів, наскільки важливо завжди залишатися активним, у тому числі після хвороби.

Аспірин зберігає функції мозку

Низькі дози аспірину, щодня приймаються багатьма жінками для зниження ризику серцевого нападу, можуть також знизити ризик розвитку слабоумства, припускають дослідники з Швеції.

Дослідники прийшли до таких висновків, спостерігаючи за 681 жінкою у віці 70 - 92 років. 600 з них мали високий ризик розвитку хвороб серця та інсульту. Близько 130 жінок на початку дослідження брали низькі дози аспірину (75-160 мг), а 94 жінки користувалися іншими нестероїдними протизапальними препаратами, наприклад, ібупрофеном.

Через п'ять років жінки пройшли стандартизований тест, що вимірює функції мозку. Жінки, які брали низькі дози аспірину, показали менший спад розумових здібностей. Чим довше жінки приймали аспірин, тим більше були виражені відмінності. Однак, як встановило дослідження, щоденне застосування аспірину не мало відношення до ризику розвитку повномасштабної деменції (недоумства).

Ще до кінця не вивчено, як аспірин може гальмувати когнітивні порушення, але він може посилити приплив крові до мозку, вважають автори дослідження доктор Силці Керн і його колеги з Гетеборзького університету.

Доктор Сем Ганді, голова дослідницького центру з хвороби Альцгеймера, сказав: «Аспірин володіє багатьма властивостями, які приносять користь здоров'ю наших кровоносних судин. Це дослідження показує, як велика роль мозкового кровообігу у підтримці хороших когнітивних здібностей».
Тим не менш, вчені попереджають, що не всі можуть або повинні приймати аспірин. Аспірин може викликати побічні ефекти і не повинен прийматися людьми, які мають підвищений ризик виникнення виразки або кровотечі.

Страх перед гормональними препаратами розвіяний вченими

Нове дослідження може переконати деяких жінок зважитися на короткочасне застосування гормонів для полегшення припливів та інших симптомів менопаузи. Розпочавши лікування з малих доз на початку менопаузи, жінки стали відчувати себе краще, і за час чотирирічного дослідження у них не було відмічено підвищення ризику виникнення хвороб серця.

Це перше свіже дослідження за багато років, проливає світло на такі іноді протилежні думки про вплив гормональних препаратів на здоров'я жінки. Основна мета дослідження — простежити, впливають на гормони затвердіння артерій, яке передує хвороб серця.

Через чотири роки лікарі виявили:

- На кров'яний тиск і артерії прийом гормонів не впливає.

- Обидва типу естрогену (естроген і прогестерон) зменшують припливи, підвищують щільність кісток, покращують настрій і сексуальне здоров'я.

- Таблетки естрогену підвищують рівень «хорошого» і знижують рівень «поганого» холестерину, але і підвищують вміст тригліцеридів (тип жирів) у крові.

- Естрогеновий пластир не впливає на рівень холестерину, але регулює рівень цукру в крові і підвищує чутливість до інсуліну, що, можливо, робить їх кращим вибором для жінок з надмірною вагою і ризиком розвитку діабету.

Пластир і таблетки впливають по-різному. Оральні естрогени надходять прямо в печінку, що збільшує їх концентрацію в крові. Це підвищує фактор згортання крові, що може бути особливо шкідливо для курців. Але більш високі рівні естрогену також є причиною того, що печінка виробляє більше альфа-ліпопротеїнів високої щільності, або «хорошого» холестерину. Так що естроген може мати хороші і погані наслідки в залежності від форми.

Рада залишається колишнім: використовуйте гормони тільки при тяжких симптомах — не для запобігання втрати кісткової маси або пов'язаних зі старінням проблем — в малих дозах і протягом найкоротшого періоду часу.

Яндекс.Метрика