Адоніс - лікувальні властивості і застосування у медицині

Адоніс весняний - загальний опис

Адоніс - це отруйна рослина родини жовтецевих, яке може досягати у висоту 60 см. Воно має коротке, вертикальне кореневище темно-бурого кольору і округлі прямостоячі стебла з вузько-лінійними листками. Квітки горицвіту - одиночні, великі, мають світло-жовте забарвлення. Рослина цвіте з квітня по травень.

Адоніс весняний - види і місця зростання

На території нашої країни можна зустріти такі види адоніса, як горицвіт весняний, горицвіт літній, адоніс туркестанський, адоніс амурський і адоніс золотистий. Деякі види адоніса здавна вживаються у медицині багатьох народів. Найбільш популярним з них є адоніс весняний, лікувальні властивості якого відомі на Русі ще з XIV століття.

Місцями поширення горицвіту весняного є Європа, Крим, Кавказ, Західна Сибір та деякі області Середньої Азії. Легше всього її можна знайти на тихих галявинах, пагорбах; у природі він може рости на одному місці протягом багатьох років, проте, коли адоніс витоптується худобою, рослина безповоротно гине. В культуру адоніс весняний вводиться важко, тому сьогодні його запаси в природі вичерпуються.

Адоніс весняний - лікувальні властивості

Вперше дослідження лікувального впливу горицвіту весняного було проведено в клініці С. П. Боткіна, після чого його визнали ефективним засобом для лікування серцевих захворювань. Сьогодні адоніс весняний і його препарати застосовують в традиційній і народній медицині як сечогінних, заспокійливих і знеболюючих засобів.

Показаннями для застосування препаратів горицвіту весняного є хронічна серцева недостатність з розладами кровообігу, ішемічна хвороба серця, вегето-судинна дистонія, неврози серця, декомпенсація серцевої діяльності на тлі ниркової патології, істерія, епілепсія, паркінсонізм, виснаження нервової системи, захворювання легень (бронхіт, туберкульоз тощо), гострий цистит і набряки ниркового походження.

Адоніс весняний - лікарські форми

У лікувальних цілях використовують стебла і квітучі пагони адоніса. Час збору - весна, від початку цвітіння до опадання насіння. Акуратно зрізавши потрібні частини рослини, їх сушать у теплому затемненому приміщенні.

Заготовлену сировину можна використовувати не більше 3 років, після чого воно втрачає свої лікувальні властивості. Слід знати, що при зборі горицвіту весняного в різних місцезростаннях або в різний час, можна отримати сировину, в якому буде міститися абсолютно різну кількість діючих речовин.

Адоніс весняний - рецепти

Для лікування серцевих захворювань і захворювань легенів використовують настій горицвіту, для приготування якого 1 ст. л. попередньо подрібнених стебел рослини заливають 200 гр. окропу, потім настоюють близько півгодини. Отриманий настій після охолодження проціджують. Приймати його потрібно тричі на день по 1 ч. л.

Для лікування циститу, уретриту, простатиту адоніс весняний застосовується у зборах, які також входить верес звичайний, будра плющевидная і трава материнки, листя та квітки алтеї лікарської.

Для лікування таких захворювань, як астенічний синдром, невроз, ішемічна хвороба серця, неврастенія, вегетосудинна дистонія, готують збори адоніса, які також входить корінь валеріани, корінь синюхи, цикорій, трава вересу, меліса, листя м'яти перцевої.

Адоніс весняний - протипоказання

Протипоказаннями до застосування горицвіту весняного є серцебиття, виражене підвищення кров'яного тиску, неврози серця, вагітність, гастрит, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки. Також препарати горицвіту не можна давати дітям до року.

Передозування препаратів горицвіту весняного може призвести до розладів шлунково-кишкового тракту (пронос, нудоті, блюванні), прискорене серцебиття або сповільнення пульсу, розширення зіниць, сонливість і судоми, аж до колапсу. Лікування в такому випадку проводиться за допомогою блювотних і проносних засобів, які приймаються хворим для виведення отрути з організму. Також йому слід випити міцний чорний кави або міцне вино.

Кожному збирачу горицвіту весняного слід пам'ятати, що ця рослина є отруйним, тому безконтрольне вживання препаратів з нього може бути дуже небезпечним.

Енцефалопатія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Енцефалопатія - це комплекс симптомів, які є результатом загибелі клітин головного мозку, внаслідок тривалого знекровлення, отруєння або кисневого голодування, обумовленої патологічним станом або яким-небудь захворюванням.
Залежно від періоду виникнення енцефалопатії бувають:

- Набуті, що виникли внаслідок захворювань і різноманітних патологічних станів після народження.
- Вроджені, із-за загибелі нервових клітин під час внутрішньоутробного розвитку плоду.

Вроджена енцефалопатія пов'язана з вадами розвитку центральної нервової системи та генетичними порушеннями обмінних процесів. Вона може бути результатом впливу на плід різних пошкоджуючих факторів (родова травма мозку і гіпоксія плода).

Придбана енцефалопатія є результатом впливу на головний мозок пошкоджуючих факторів після народження.

У більшості випадків хвороба прогресує повільно. Але може розвиватися раптово і гостро, наприклад, при злоякісному розвитку гіпертонії, обумовленої нефропатією вагітних або тяжким ураженням нирок.

Енцефалопатія - причини

Розвиток енцефалопатії, в першу чергу, пов'язано з гіпоксією мозку (кисневе голодування мозкової тканини). Гіпоксія виникає при порушеннях мозкового кровообігу, крововиливах у мозок, при скороченні припливу артеріальної крові до мозку і утрудненні відтоку венозної крові, а також при дії токсичних речовин, які впливають на обмінні процеси, що відбуваються в нервовій тканині.

При енцефалопатії ураження головного мозку проявляється зменшенням кількості нервових клітин та їх руйнуванням, виникненням невеликих ділянок розпаду мозкової тканини, дрібними крововиливами, ознаками застою крові, а також набряком мозкових оболонок. Відзначається різна локалізація і вираженість вогнищ ураження, переважне порушення сірого або білого речовини і порушення мозкового кровообігу.

Енцефалопатія - симптоми

Енцефалопатія може мати різні клінічні прояви. Найбільш ранніми симптомами є: зниження розумової працездатності і ослаблення пам'яті. Хворий відчуває труднощі при зміні виду діяльності і при перемиканні уваги. З'являється дратівливість, зміни настрою, безсоння, швидка втомлюваність і в'ялість. Непоодинокими є скарги на шум у вухах, головні болі, порушення зору і слуху.

При обстеженні виявляється збільшення м'язового тонусу і сухожильних рефлексів, поява патологічних рефлексів, порушення в роботі вегетативної нервової системи, порушення координації рухів. На останніх стадіях приєднуються неврологічні симптоми - паралічі, паркінсонізм і парези. У частини хворих розвивається слабоумство і порушується психіка.

Гостре розвиток енцефалопатії передбачає досить швидка течія загальної клінічної картини захворювання. Раптово хворий стає неспокійним, виникає сильний головний біль, нудота, запаморочення, порушення зору. Розвивається оніміння мови, носа, губ, пальців рук. Відзначається розлад мови і координації рухів. Пізніше занепокоєння змінюється млявістю, загальмованістю і затьмаренням свідомості.

Енцефалопатія - діагностика

Діагностика захворювання базується на аналізі даних, які отримані при опитуванні хворого. При вродженій енцефалопатії важливу роль відіграють факти порушень внутрішньоутробного розвитку, важкого перебігу вагітності, пологової травми. У дорослих хворих уточнюють випадки черепно-мозкових травм, зловживання алкоголем, наявність придбаних або спадкових хвороб обміну речовин та судинних захворювань.

Обов'язково проводиться ЕЕГ (електроенцефалографія), КТ (комп'ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія), ЯМР (ядерно-магнітний резонанс. Додатково призначають біохімічний та загальний аналіз крові та сечі. При необхідності виконують спинномозкову пункцію і проводять дослідження цереброспінальної рідини.

Енцефалопатія - лікування і профілактика

Лікування енцефалопатії комплексне, спрямоване на боротьбу, як з основним захворюванням, яке викликало енцефалопатію, так і на ослаблення проявів виникаючих порушень.

- При гострих енцефалопатіях використовують штучну вентиляцію легенів, гемодіаліз, парентеральне харчування.
- Щоб знизити внутрішньочерепний тиск і ліквідувати судомний синдром призначають протисудомні і сечогінні засоби.
- Для поліпшення кровообігу мозку показані ангіопротектори (нікотинова кислота, цинаризин і кавінтон).
- Як допоміжний засіб використовують голковколювання, фізіотерапію, заняття дихальної та лікувальної гімнастикою.

Профілактика вродженої енцефалопатії - це запобігання та лікування ускладнень вагітності (гіпоксія плоду, резус-конфлікт, гестоз), грамотне ведення пологів, запобігання родової травми.

У профілактиці придбаної енцефалопатії велике значення має своєчасне лікування захворювань, що викликають ураження мозку, правильне застосування лікарських препаратів, відмова від алкоголю, запобігання черепно-мозкових травм.

Епілепсія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Епілепсія є дуже поширеним захворюванням нервової системи, для якої характерні відносно стереотипні повторні напади. Частота зустрічальності епілепсії у середньому становить 5-10%. Напади пояснюються тим, що в головному мозку відбуваються патологічні розряди, в результаті чого тимчасово порушуються рухові, вегетативні, чутливі і розумові функції.

Багато глибоко помиляються, вважаючи епілепсію невиліковним захворюванням. В наш час широко застосовуються сучасні протиепілептичні препарати, які допомагають повністю позбавити від нападів 2/3 хворих і ще у п'ятій їх частини значно знизити кількість нападів. В основі лікування лежить щоденна тривала лікарська терапія, при якій регулярно проводяться контрольні дослідження та медичні огляди.

Епілепсія – причини

Епілепсія класифікується за причини виникнення на ідіопатичну (при наявності спадкової схильності і відсутності структурних змін в мозку), симптоматичну (при виявленні структурного дефекту головного мозку, наприклад, кісти, пухлини, крововиливи, вад розвитку) і криптогенную (при не можливості виявлення причини захворювання).

Епілепсія - симптоми

Прояву епілептичних припадків можуть варіювати від генералізованих судом до ледве помітних для оточуючих змін внутрішнього стану хворого.

Розрізняють вогнищеві напади, які трапляються після електричного розряду на певній ділянці кори головного мозку, а також генералізовані напади, пов'язані з електричним розрядом, що зачіпають обидві півкулі мозку. Епілепсія при вогнищевих нападах проявляється в судомах або своєрідних відчуттях (наприклад, онімінні) в окремих частинах тіла (руках, ногах, обличчі та ін). Також вони можуть виявляти себе короткими нападами нюхових, слухових, смакових і зорових галюцинацій. Свідомість при таких нападах в більшості випадків зберігається, і хворий може в деталях описати свої відчуття. Зазвичай вони тривають не довше 30 секунд.

Епілепсія при генералізованих судомних нападах являє собою більш вражаючу картину для оточуючих. В тонічної фази (початку нападу) наступає напруження всіх м'язів і короткочасна зупинка дихання. Також часто можна спостерігати пронизливий крик і прикушення мови. Через 10-20 секунд настає клоническая фаза, при якій відбувається чергування скорочення і розслаблення м'язів. По закінченню цієї фази часто зустрічається нетримання сечі. Через 2-5 хвилин судоми зазвичай спонтанно припиняються, і настає постприступный період, при якому з'являються сплутаність свідомості, сонливість, головний біль і настання сну.

Епілепсія при абсансах (генералізованих нападах без судом) виникає тільки в дитячому віці або ранній юності. Можна спостерігати, як дитина раптово завмирає, спрямовує пильний відсутній погляд в одну точку. Також трапляється тремтіння повік, прикривання очей і легке закидання голови. Такі напади можуть тривати протягом декількох секунд (від 5 до 20) і в більшості випадків залишаються непоміченими.

Епілепсія - діагностика

Епілепсія існує в сорока різних формах і різних типах нападів. Для кожного виду передбачена своя схема лікування. Тому так важливо для лікаря не тільки поставити правильний діагноз, але і встановити форму епілепсії.

В основному епілепсія діагностується магнітно-резонансної або комп'ютерною томографією і электроэнцефалографией. Звичайна методика ЕЕГ передбачає пятнадцатиминутную запис і застосовується для масових досліджень. Багато вчених вважають, що більш інформативний для діагностики епілепсії ЕЕГ моніторинг, що представляє собою електроенцефалограму, записану на протязі більш тривалого часу.

Епілепсія – лікування і профілактика

При виявленні симптомів епілепсії потрібно найближчим часом звернутися до невролога. При первинному нападі, що супроводжується порушенням дихання або триває більше п'яти хвилин, потрібно викликати «швидку допомогу». Також потрібно видалити всі тверді предмети, які знаходяться недалеко від хворого, підкласти під голову плоский м'який предмет і перевернути людину на бік. Утримувати хворого під час епілептичного нападу не потрібно. Дуже важливо зафіксувати час, коли почався напад, для встановлення його тривалості.

Лікар підбирає протиепілептичний препарат у відповідності з тим, яка це епілепсія і характер її нападів. Спочатку призначають ліки в малій початковій дозі, а потім поступово її збільшують до виникнення оптимального клінічного ефекту.

Для профілактики епілепсії передбачається попередження причин, які її викликають, а саме: інфекційні захворювання мозку, травматичні ураження і родовий травматизм.

Яндекс.Метрика