Астигматизм - причини, симптоми, діагностика, лікування

Астигматизмом є спотворення зорового зображення, яке обумовлено різною заломлюючої здатністю деяких елементів очі як оптичної системи. При даному захворюванні на сітківці ока не виникає чіткого зображення побаченого предмета.

Справа в тому, що кришталик і рогівку нормальних здорових очей має пряму сферичну поверхню. Астигматизм характеризується порушенням їх сферичності, їй властива різна кривизна за різними напрямками: більш опукла в одному напрямку і щільна в іншому, як, наприклад, узбецька диня-торпеда.

В результаті світлові промені, які проходять через кришталик або деформовану рогівку фокусуються в одній точці на сітківці, а одночасно в декількох. Таким чином, око сприймає зображення чітким. В основному астигматизм поєднується або з далекозорістю (ще називають гіперметропічний астигматизм), або з короткозорістю (інша назва - міопічний астигматизм).

Астигматизм буває правильний і неправильний. Неправильний астигматизм найчастіше є придбаними (помутніння рогівки ока, рубцеві зміни). Дана форма захворювання характеризується наявністю різної заломлюючої сили на окремих ділянках рогівки. Тому зорове зображення на сітківці очей має різну ступінь чіткості. Набутий астигматизм в основному розвивається після хірургічних операцій на очах та після травм.

Правильного астигматизму властиві відхилення форми очі в районі рогівки. У той же час основні меридіани рогівки (тобто взаємно перпендикулярні осі, що проходять через центр зіниці, однією з яких властива найменша, а інший – найбільша заломлююча сила) мають ухилення від строго горизонтального або строго вертикального положення, при цьому зберігаючи взаємну перпендикулярність. Залежно від комбінації клінічних рефракції в головних меридіанах розрізняють складний, змішаний і простий типи астигматизму.

Астигматизм великою мірою завжди суттєво зменшує гостроту зору. Астигматизм невеликих ступенів можна зустріти досить часто, і він не має значного впливу на зір.

Астигматизм - діагностика

Визначають дане захворювання з застосуванням об'єктивних і суб'єктивних методів дослідження. При виявленні астигматизму за допомогою суб'єктивного методу, під час дослідження гостроти зору в перевірочну оправу перед розглянутим оком поміщають непрозорий щиток з вузькою щілиною; при його обертанні вибирають таку позицію щілини, при якій проявляється найбільша гострота зору.

Завдяки корегувальним стекол визначається рефракція цього меридіана. Здійснюють визначення рефракції іншого основного меридіана і гостроту зору, перемістивши щиток зі щілиною на 90 градусів. В результаті різниця основних меридіанів визначає ступінь астигматизму. До об'єктивних методів визначення астигматизму відносяться офтальмометрия, скіаскопія та рефрактометрія.

Астигматизм - лікування

Сьогодні існує три найпоширеніших способи корекції даного захворювання:

1. Лазерна корекція астигматизму. Вона призначена для дорослих (від 18 років). В основу лазерної корекції входить LASIK – операція, після якої у пацієнта нормалізується зір, без якого-небудь обмеження.

2. Окуляри. Вони є найпопулярнішим способом корекції астигматизму, особливо для дітей. У цьому випадку використовуються окуляри, які мають спеціальні циліндричні лінзи.

3. Торичні контактні лінзи. Застосовують для корекції астигматизму невисокою ступеня.
При астигматизмі призначають тренування м'язів, які відповідають за акомодацію очей (видеокомпьютерная корекція зору, застосування лікарських препаратів, лазерна стимуляція). Також рекомендують загальнозміцнюючі заходи, до яких відносяться контрастний душ, плавання і масаж.

Атеросклероз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Атеросклероз — хронічне захворювання, що характеризується розростанням стінок середніх і великих артерій сполучних тканин (склероз) в сукупності з жировим просочуванням їх внутрішніх оболонок (атеро-). В результаті потовщення стінки судин ущільнюються, звужується їх просвіт, що нерідко викликає утворення тромбів. У залежності від місця ураження артерій порушується кровообіг того чи іншого ділянки або органу з імовірністю некрозу (гангрена, інфаркт). Зменшення пропускної здатності судин і суживание просвітів в підсумку може призвести до їх повної закупорки.

Атеросклероз продовжує займати лідируюче положення по кількості захворюваності та смертності. Найбільш часто це захворювання зустрічається у жінок старше 60 років і у чоловіків 50-60 років.

Атеросклероз - причини

Багаторічні клінічні дослідження довели, що атеросклероз — це патологічний самопідтримуючий процес, що відбувається в судинах, причинами якого є:цукровий діабет, артеріальна гіпертонія, куріння, ожиріння, неправильне харчування, порушення обміну жирних кислот і жиру, надмірні емоційні перенапруження, малорухливий спосіб життя, спадкова схильність. Виникнення атеросклерозу також сприяють стреси, депресії, неврози, емоційні перевантаження. До розвитку цього захворювання призводять порушення в ліпідному обміні. Холестерин, який осідає на внутрішніх стінках артеріальних судин, з часом утворює бляшки і нарости. Постійно розвиваючись, цей процес неминуче призводить стінки судин до деформації.

Атеросклероз - симптоми і прояви

Клінічна картина захворювання залежить від зони і поширеності атеросклеротичних поразок, але завжди є результатом недостатнього кровопостачання тканини або органу. Так, для атеросклерозу аорти характерні поступово наростаючі артеріальна гіпертонія і шуми, відкриті над черевними і висхідними відділами аорти. У подібних ситуаціях можливе ускладнення расслаивающаяся аневризми аорти з подальшою смертю пацієнта.

Атеросклероз верхньої дуги аорти характеризується недостатністю кровопостачання головного мозку (непритомність, запаморочення, інсульти). При атеросклерозі брижових артерій, що живлять кишечник, характерні два основних симптому: по-перше, тромбоз артеріальних гілок з некрозом стінок брижі і кишки; по-друге, черевна жаба — напади коликообразных болів в області живота, що виникають після їжі і часто супроводжуються здуттям кишечника і блювотою. Для атеросклерозу ниркових артерій характерне порушення кровопостачання нирок, що веде до стійкої артеріальної гіпертонії. Надалі це призводить до хронічної ниркової недостатності і нефросклерозу.

Атеросклероз - діагностика

При появі будь-яких симптомів атеросклерозу необхідно звернення до лікаря. Сучасна комплексна діагностика здатна виявити захворювання на ранніх стадіях. За допомогою лабораторних тестів проводиться дослідження біохімічного складу крові, показників холестерину і ліпідного обміну, діагностується робота надниркових залоз. Ультразвукове дослідження судин дозволяє виявити наявність атеросклерозу і встановити ступінь ураження судин.

Атеросклероз - лікування і профілактика

При лікуванні атеросклерозу необхідні такі заходи як - нормалізація ваги, раціональні фізичні навантаження, повна відмова від куріння і зловживання алкоголем, регулярний прийом спеціальних лікарських препаратів. Необхідно дотримувати режим харчування, де рибні та рослинні жири переважають над тваринами.

Лікування атеросклерозу повинно бути комплексним, індивідуальним, що враховує основні причини та супутні захворювання. Своєчасне лікування здатне не тільки уповільнити розвиток захворювання, але повернути його назад, уникнувши серйозних ускладнень, таких як інсульт та інфаркт міокарда, значно поліпшити кровопостачання серця, головного мозку і внутрішніх органів, там самим звести ризик передчасної смерті до мінімуму.

Безпліддя - причини, симптоми, діагностика, лікування

Згідно з медичною статистикою, майже третина подружніх пар стикається з безпліддям. Серед них у 45% випадків причиною відсутності настання вагітності є проблеми, пов'язані з жіночим здоров'ям.

Якщо безпліддя викликано подіями в організмі жінки необоротними патологічними змінами, які повністю виключають можливість настання вагітності природним шляхом, то його називають абсолютним (прикладами таких патологій може бути відсутність матки, маткових труб, яєчників, а також аномалії розвитку статевих органів). У разі, коли причини безпліддя можна усунути і є ймовірність настання вагітності, говорять про відносному безплідді.

Крім того, безпліддя ділять на первинне і вторинне. Первинним називають безпліддя, діагностується у жінки, яка живе статевим життям і ніколи не була вагітною. Під вторинним безпліддям розуміють не настання зачаття у жінки, у якої в минулому вже були вагітності.

Безпліддя - причини

Насамперед, безпліддя пов'язане з порушеннями в статевій системі у одного або обох подружжя.

У жінок безплідність найчастіше виникає через анатомічних патологій будови органів відтворення; запальних захворювань статевих органів; ендокринних порушень; пухлин матки або яєчників; травматичних ушкоджень шийки матки; ускладнень після абортів.

Чоловіче безпліддя буває зазвичай викликано неякісної спермою, непрохідністю сім'явивідних проток, свинкою в ранньому віці, а також інфекції, які передаються статевим шляхом. Крім того, безпліддя може бути спровоковано ожирінням, сидячим способом життя, курінням, алкоголем, впливом деяких медикаментів, опромінення і т. д.

Безпліддя - симптоми

Про безплідді ведеться мова, коли у жінки дітородного віку відсутня вагітність протягом 2 років регулярного статевого життя, яка не супроводжується застосуванням будь-яких контрацептивних засобів.

Безпліддя - діагностика

Безплідні подружжя обстежуються одночасно. Для чоловіків обстеження полягає в аналізі сперми і посткоитальном тесті (визначенні ефективності взаємодії сперматозоїдів і шийки матки).

Діагностика безпліддя у жінки починається з вивчення історії хвороби та з'ясування усіх медичних процедур, яким піддавалася жінка, для того, щоб переконатися, що причиною безпліддя не являюстя спайкові процеси або аборти. Обов'язковим є серйозне гінекологічне обстеження, яке дає уявлення про стан внутрішніх статевих органів. Дуже важливим є показник кислотності піхвового вмісту і в'язкості шийкового секрету, так як підвищена кислотність шкодить сперматозоїдів, а підвищена в'язкість цервікального слизу призводить до утруднення їх просування.

У жінок з ендокринними формами безплідності проводиться визначення функції яєчників за допомогою тестів функціональної діагностики та біопсії ендометрія. Щоб діагностувати безпліддя, обумовлене патологією маткових труб і матки, застосовують лапароскопію.

Згідно з медичною статистикою, 48% безплідних жінок мають один фактор безпліддя, у решти 52% виявляють два і більше факторів.

Безпліддя - лікування і профілактика

У жінок лікування насамперед полягає в прийомі гормональних препаратів для того нормалізації роботи ендокринної системи.

Для чоловіків важливо усунути негативні фактори, що впливають на запліднення, які полягають у ожиріння, куріння, споживання спиртних напоїв.

Під час лікування безпліддя необхідно пролікуватися від всіх запальних процесів та інфекцій, що передаються статевим шляхом.

В крайньому випадку призначають метод штучного запліднення.

Дуже важливе значення має профілактика безпліддя, яка полягає у попередженні і лікуванні запальних захворювань статевих органів, попередження абортів, дотримання гігієни статевих органів і статевого життя.

Яндекс.Метрика