Атеросклероз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Атеросклероз — хронічне захворювання, що характеризується розростанням стінок середніх і великих артерій сполучних тканин (склероз) в сукупності з жировим просочуванням їх внутрішніх оболонок (атеро-). В результаті потовщення стінки судин ущільнюються, звужується їх просвіт, що нерідко викликає утворення тромбів. У залежності від місця ураження артерій порушується кровообіг того чи іншого ділянки або органу з імовірністю некрозу (гангрена, інфаркт). Зменшення пропускної здатності судин і суживание просвітів в підсумку може призвести до їх повної закупорки.

Атеросклероз продовжує займати лідируюче положення по кількості захворюваності та смертності. Найбільш часто це захворювання зустрічається у жінок старше 60 років і у чоловіків 50-60 років.

Атеросклероз - причини

Багаторічні клінічні дослідження довели, що атеросклероз — це патологічний самопідтримуючий процес, що відбувається в судинах, причинами якого є:цукровий діабет, артеріальна гіпертонія, куріння, ожиріння, неправильне харчування, порушення обміну жирних кислот і жиру, надмірні емоційні перенапруження, малорухливий спосіб життя, спадкова схильність. Виникнення атеросклерозу також сприяють стреси, депресії, неврози, емоційні перевантаження. До розвитку цього захворювання призводять порушення в ліпідному обміні. Холестерин, який осідає на внутрішніх стінках артеріальних судин, з часом утворює бляшки і нарости. Постійно розвиваючись, цей процес неминуче призводить стінки судин до деформації.

Атеросклероз - симптоми і прояви

Клінічна картина захворювання залежить від зони і поширеності атеросклеротичних поразок, але завжди є результатом недостатнього кровопостачання тканини або органу. Так, для атеросклерозу аорти характерні поступово наростаючі артеріальна гіпертонія і шуми, відкриті над черевними і висхідними відділами аорти. У подібних ситуаціях можливе ускладнення расслаивающаяся аневризми аорти з подальшою смертю пацієнта.

Атеросклероз верхньої дуги аорти характеризується недостатністю кровопостачання головного мозку (непритомність, запаморочення, інсульти). При атеросклерозі брижових артерій, що живлять кишечник, характерні два основних симптому: по-перше, тромбоз артеріальних гілок з некрозом стінок брижі і кишки; по-друге, черевна жаба — напади коликообразных болів в області живота, що виникають після їжі і часто супроводжуються здуттям кишечника і блювотою. Для атеросклерозу ниркових артерій характерне порушення кровопостачання нирок, що веде до стійкої артеріальної гіпертонії. Надалі це призводить до хронічної ниркової недостатності і нефросклерозу.

Атеросклероз - діагностика

При появі будь-яких симптомів атеросклерозу необхідно звернення до лікаря. Сучасна комплексна діагностика здатна виявити захворювання на ранніх стадіях. За допомогою лабораторних тестів проводиться дослідження біохімічного складу крові, показників холестерину і ліпідного обміну, діагностується робота надниркових залоз. Ультразвукове дослідження судин дозволяє виявити наявність атеросклерозу і встановити ступінь ураження судин.

Атеросклероз - лікування і профілактика

При лікуванні атеросклерозу необхідні такі заходи як - нормалізація ваги, раціональні фізичні навантаження, повна відмова від куріння і зловживання алкоголем, регулярний прийом спеціальних лікарських препаратів. Необхідно дотримувати режим харчування, де рибні та рослинні жири переважають над тваринами.

Лікування атеросклерозу повинно бути комплексним, індивідуальним, що враховує основні причини та супутні захворювання. Своєчасне лікування здатне не тільки уповільнити розвиток захворювання, але повернути його назад, уникнувши серйозних ускладнень, таких як інсульт та інфаркт міокарда, значно поліпшити кровопостачання серця, головного мозку і внутрішніх органів, там самим звести ризик передчасної смерті до мінімуму.

Безпліддя - причини, симптоми, діагностика, лікування

Згідно з медичною статистикою, майже третина подружніх пар стикається з безпліддям. Серед них у 45% випадків причиною відсутності настання вагітності є проблеми, пов'язані з жіночим здоров'ям.

Якщо безпліддя викликано подіями в організмі жінки необоротними патологічними змінами, які повністю виключають можливість настання вагітності природним шляхом, то його називають абсолютним (прикладами таких патологій може бути відсутність матки, маткових труб, яєчників, а також аномалії розвитку статевих органів). У разі, коли причини безпліддя можна усунути і є ймовірність настання вагітності, говорять про відносному безплідді.

Крім того, безпліддя ділять на первинне і вторинне. Первинним називають безпліддя, діагностується у жінки, яка живе статевим життям і ніколи не була вагітною. Під вторинним безпліддям розуміють не настання зачаття у жінки, у якої в минулому вже були вагітності.

Безпліддя - причини

Насамперед, безпліддя пов'язане з порушеннями в статевій системі у одного або обох подружжя.

У жінок безплідність найчастіше виникає через анатомічних патологій будови органів відтворення; запальних захворювань статевих органів; ендокринних порушень; пухлин матки або яєчників; травматичних ушкоджень шийки матки; ускладнень після абортів.

Чоловіче безпліддя буває зазвичай викликано неякісної спермою, непрохідністю сім'явивідних проток, свинкою в ранньому віці, а також інфекції, які передаються статевим шляхом. Крім того, безпліддя може бути спровоковано ожирінням, сидячим способом життя, курінням, алкоголем, впливом деяких медикаментів, опромінення і т. д.

Безпліддя - симптоми

Про безплідді ведеться мова, коли у жінки дітородного віку відсутня вагітність протягом 2 років регулярного статевого життя, яка не супроводжується застосуванням будь-яких контрацептивних засобів.

Безпліддя - діагностика

Безплідні подружжя обстежуються одночасно. Для чоловіків обстеження полягає в аналізі сперми і посткоитальном тесті (визначенні ефективності взаємодії сперматозоїдів і шийки матки).

Діагностика безпліддя у жінки починається з вивчення історії хвороби та з'ясування усіх медичних процедур, яким піддавалася жінка, для того, щоб переконатися, що причиною безпліддя не являюстя спайкові процеси або аборти. Обов'язковим є серйозне гінекологічне обстеження, яке дає уявлення про стан внутрішніх статевих органів. Дуже важливим є показник кислотності піхвового вмісту і в'язкості шийкового секрету, так як підвищена кислотність шкодить сперматозоїдів, а підвищена в'язкість цервікального слизу призводить до утруднення їх просування.

У жінок з ендокринними формами безплідності проводиться визначення функції яєчників за допомогою тестів функціональної діагностики та біопсії ендометрія. Щоб діагностувати безпліддя, обумовлене патологією маткових труб і матки, застосовують лапароскопію.

Згідно з медичною статистикою, 48% безплідних жінок мають один фактор безпліддя, у решти 52% виявляють два і більше факторів.

Безпліддя - лікування і профілактика

У жінок лікування насамперед полягає в прийомі гормональних препаратів для того нормалізації роботи ендокринної системи.

Для чоловіків важливо усунути негативні фактори, що впливають на запліднення, які полягають у ожиріння, куріння, споживання спиртних напоїв.

Під час лікування безпліддя необхідно пролікуватися від всіх запальних процесів та інфекцій, що передаються статевим шляхом.

В крайньому випадку призначають метод штучного запліднення.

Дуже важливе значення має профілактика безпліддя, яка полягає у попередженні і лікуванні запальних захворювань статевих органів, попередження абортів, дотримання гігієни статевих органів і статевого життя.

Асцит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Асцит є захворюванням, при якому накопичується надлишкова рідина в черевній порожнині. Асцит успішно лікується, тому при виникненні симптомів цього захворювання потрібно обов'язково звернутися до лікаря.

Асцит - причини

Найчастіше причинами асциту можуть бути підвищений тиск у ворітній вені, до якого можуть призвести захворювання печінки (алкогольний гепатит, цироз), тромбоз, здавлювання гілок ворітної вени або стовбура, застійна серцева недостатність. Іноді асцит є одним з показників аліментарної дистрофії, загального набрякового синдрому при різних захворюваннях нирок або виникає в результаті ураження черевної порожнини (туберкульозне, ракове тощо).

Асцит стає причиною підвищеного внутрішньочеревного тиску і відтиснення діафрагми в грудну порожнину. У свою чергу відбуваються порушення діяльності органів черевної порожнини, погіршуються дихальні рухи легень, збільшується опір кровотоку і порушується серцева діяльність.

В одних випадках асцит прогресує досить швидко (при ракове захворювання очеревини або печінки, при тромбоз ворітної вени), а в інших - не помітно, протягом декількох місяців (цироз печінки).

Асцит - симптоми

Симптомом асциту є наявність в черевній порожнині не менше одного літра рідини. При огляді помітно збільшення живота, а при вертикальному положенні він виглядає відвислим, часто виявляється випинання пупка; в горизонтальному положенні живіт у пацієнта як би розпластаний, а бічні частини вибухають. У разі прогресуючої портальної гіпертензії на животі можна побачити розширену венозну мережу, у якій колатералі розміщуються навколо пупка і у вигляді променів, що відходять від нього, утворюючи типову фігуру.

Асцит - діагностика

При діагностиці асциту дуже важливим є визначення основного захворювання, якщо воно було виявлено до появи асциту. При системних захворюваннях, крім асциту, помітні периферичні набряки, виражений застій у легенях; при ураженні печінки чи хвороби інших органів очеревини в основному асцит являє собою непропорційне периферичний або ізольований набряк.

Досить часто у випадку цирозу печінки з виступаючою портальною гіпертензією асцит може супроводжуватися кровотечею з варикозно розширених вен стравоходу. При серцевій недостатності, крім асциту виявляються набряки на стопах і гомілках, порушення ритму на ЕКГ і симптоми ураження міокарда. Якщо має місце ниркова недостатність, то асцит супроводжується набряками підшкірної клітковини і шкіри. Величезне значення має пункція черевної порожнини з подальшими дослідженнями асцитичної рідини в лабораторії.

Асцит - лікування

Лікування при асциті зосереджено на головному захворюванні. Також проводять заходи, що сприяють зменшенню портальної гіпертензії і відновленню водно-сольового обміну, використовують антагоністи альдостерону, сечогінні засоби. Якщо медикаментозна терапія виявиться не ефективною, і асцит буде посилюватися, хворому слід призначити стаціонарне лікування, де йому при необхідності зроблять пункцію черевної порожнини.

Ця процедура здійснюється в положення хворого сидячи (при будь-яких усложнениях пацієнта укладають на бік) після повного спорожнення сечового міхура з дотриманням правил антисептики і асептики. Після місцевої анестезії проводиться прокол троакаром по середній лінії живота, яка з'єднує пупок з так званим гребенем клубової кістки або між пупком і лобком. При цьому рідина необхідно випускати не поспішаючи (з причини можливого колапсу) і в основному не більше шести літрів за одну пункцію.

Повторювані пункції можуть стати причиною зрощення сальника або кишок з передньою стінкою живота або призвести до запалення черевної порожнини, що у свою чергу створює загрозу важких ускладнень при подальших пункціях.

Яндекс.Метрика