Берізка - лікувальні властивості і застосування у медицині

Березка польова - загальний опис

В'юнок польовий, який у народі називають граммофончиком, берізкою, повстяної травою, є багаторічним трав'янистим рослиною, що росте в довжину на 1 – 1, 5 м.

Рослину можна дізнатися за численними, тонким, витким, скрученим спірально стеблах. Корені у рослини стрижневі, розгалужені. Берізка має черговими, яйцевидно-еліптичними або довгастими, розташованими на черешках листками. Рослина цвіте білими або рожевими, лійчастого квітками приємного аромату.

Рослина цвіте з квітня по жовтень. На періодичність відкриття суцвіть впливає час доби і погода. Якщо вони відкриті з ранку, то погода буде ясною, якщо закриті – піде дощ. Рослина дає плоди у вигляді гладкої коробочки яйцевидної форми, насіння у в'юнка дрібні. Берізка є отруйним. Одночасно рослина містить корисні вітаміни і мінерали. У всіх частинах в'юнка є великий вміст флавоноїдів, вітамінів С, Е, гіркоти, токсичних алкалоїдів конвольвина, конволомина.

Березка польова - види і місця зростання

В'юнок польовий можна зустріти на різних територіях, включаючи Беломорье і Середню Азію. Рослина віддає перевагу територію вздовж дороги. Воно також засмічує поля і городи.

Берізка відноситься до роду лиановидных. В наших широтах зустрічається понад 37 видів. Найбільш поширеним видом є польова берізка. До інших відомих видів можна віднести:

- Берізка триколірний, або денна красуня, який є однорічним лианообразным трав'яниста рослина з прямим або приподнимающимся ветвящимся стеблом і бесчерешковыми, неопушені, злегка загостреними листками лінійно-ланцетної форми.

- Берізка мавританський з ніжно-бузковими квітами відрізняється своїм привабливим виглядом. Його вирощують в контейнерах і підвісних кошиках.

Березка польова - лікувальні властивості

Лікувальні властивості рослини були відомі ще з часів Авіценни. Сьогодні з його застосуванням лікують астму, захворювання легенів, печінки, селезінки. Експериментальні дослідження на тваринах довели, що рослина має гіпотензивну, спазмолітичну, протизапальну, кровоспинну, місцевоанестезуючих, подразнюють слизові оболонки властивістю.

Відвар трави надає проносне, діуретичну, ранозагоювальну, жовчогінну, сечогінну, гіпотензивну дію. Під діями насіння березки посилюється перистальтика кишечника, підвищується секреторна діяльність товстого кишечника. Берізка також лікує гіпертонічну хворобу та безсоння.

Березка польова - лікарські форми

В якості лікарської сировини застосовують стебла і коріння, квітки і насіння. Народна медицина віддає перевагу свіжому рослині, так як у сушеного набагато менше корисних активних речовин. Збір сировини проводять у момент цвітіння. З в'юнка готують відвари, настої, перетирають в порошок.

Березка польова - рецепти

Для приготування проносне і сечогінну настоянки з в'юнка його стебла і листки змішують зі спиртом в співвідношенні 1 до 5. Наполігши кілька тижнів його потрібно приймати по 1 чайній ложці.

Щоб приготувати настій трави березки необхідно залити окропом 1 столову ложку в'юнка.

Березка польова - протипоказання

Перед прийомом рослини або лікувальних засобів з нього необхідно приймати до уваги його отруйність. Передозування може призвести до блювоти, проносу, болю в животі. Речовини, що входять до складу в'юнка виводяться з організму з сечею, а це може негативно вплинути на нирки та їх гіперемію, викликати поліурію та гематурію.

Насіння березки також можуть вплинути на черепні нерви, зокрема на під'язиковий нерв, що може спровокувати порушення мовлення. Берізка також не можна вживати вагітними, щоб уникнути загрози викидня.

Тирлич - лікувальні властивості і застосування у медицині

Тирлич - загальний опис

Рід Тирлич з сімейства Горечавковые представлений багаторічними та однорічними травами та напівчагарниками з короткими стеблами і одиночними або нечисленними квітками - синіми, блакитними, рідше - жовтими або білими. Цвітіння різних видів горечавок відбувається в різний час. Плід цієї рослини являє собою коробочку з дрібними насінням. Великі, культурні види горечавок (їх понад 90) використовують для прикраси квітників і садів, також багато видів знаходять застосування в народній медицині.

Тирлич - види і місця зростання

Рід Тирлич представлений більш ніж 500 видами, які ростуть по всій земній кулі, але найбільше - в помірній зоні Північної півкулі, особливо на альпійських і субальпійських луках. У медичних цілях найчастіше застосовують тирлич жовтий. Однак, її повноцінним замінником вважають тирлич точкову. Також у народній медицині широко застосовують тирлич звичайний, або тирлич блакитну (синій звіробій). Інші види, що використовуються як лікарська сировина - тирлич раздельночашечковая, тирлич бородата, тирлич крупнолистная, тирлич холодна, тирлич шорстка. Найбільш малоцінними з медичної точки зору є тирлич ластовенная і тирлич перекрестнолистная.

Тирлич - лікувальні властивості

Препарати тирличу використовують для збудження апетиту, стимуляції секреції травних залоз, також вони мають протизапальну та антисептичну дію. Вони здатні поліпшувати жовчовиділення і утворення жовчі, посилювати серцеві скорочення.

Показаннями до їх застосування є порушення травлення, для яких характерні відсутність апетиту і ахілія (ненормальний склад шлункового соку), а також анемія і діатез (золотуха). Відвари і настої коренів тирличу призначають в якості загальнозміцнюючого засобу для хворих, які проходять реабілітацію після тяжких захворювань.

Народна медицина здавна використовує тирлич для зміцнення життєвих сил, стимуляції діяльності печінки і жовчного міхура, лікування цинги, артритів, захворювань селезінки, жовтяниці, катару шлунка, метеоризму і запорів.

Тирлич - лікарські форми

В якості лікарської сировини використовуються коріння рослини. У природних умовах їх викопують навесні або восени не раніше досягнення чотирирічного віку, на плантаціях - п'ятого-шостого року життя. Очистивши коріння від землі, їх відрізають від стебел і, швидко промивання у холодній воді, ріжуть на шматки, мають довжину до 15 см, потім протягом короткого часу сушать. Якщо сушити коріння тирличу довго, вони позбавляються своїх цілющих властивостей. Зберігати готову сировину слід у сухих прохолодних приміщеннях не більше 5 років.

Тирлич - рецепти

Для поліпшення апетиту приймають відвар коренів тирличу, для приготування якого 1 ст. л. сухої сировини, залити 250 мл води, варять близько 10 хвилин. Приймають по 20 гр. перед їжею. Для лікування подагри, ревматизму і артриту готують відвар, для приготування якого 3 ч. л. сухої сировини заливають 700 мл води і кип'ятять 15 хвилин, потім настояти 2 години, приймають по півстакана перед їжею. Готувати відвар запас не рекомендується, так як він погано зберігається.

Для лікування туберкульозу легенів, малярії, відсутність апетиту, млявого травлення, завзятій печії, запорів та інших шлункових захворювань застосовують настоянку, для приготування якої 50 гр. трави протягом тижня наполягають в 500 мл горілки. Приймають настоянку по 30 крапель, розведених в 6 ст. ложках води.

Для лікування пітливості ніг готують відвар для ножних ванн, прокип'ятити 5 ст. л. суміші кореня тирличу (1 частина) і кори дуба (3 частини). Робити такі ванни потрібно кожен день перед сном.

Порошком тирличу, змішаним з порошком квіток ромашки аптечної, посипають рани, що гнояться.

Тирлич - протипоказання

Вважається, що без побоювання появи побічних ефектів можна приймати горечавковые краплі (настойку) у кількості 35 крапель. Однак, людям, які страждають від високого кров'яного тиску, мають виразку шлунка і кишечника, а також вагітним жінкам приймати тирлич не слід.

У деяких людей гіркоту може спровокувати алергічну реакцію у вигляді головного болю, тому їм не рекомендується приймати лікарські рослини з гірким смаком, в тому числі препарати тирличу.

Гірчиця - лікувальні властивості і застосування у медицині

Гірчиця - загальний опис

Гірчиця є однорічних трав'янистих холодостійким рослиною. Належить до сімейства хрестоцвітних. Рослина має пряме стебло і стрижневий корінь. У гірчиці дуже багато жовтих квіток, які розташовуються на квітконіжках довжиною 5 - 8 мм. Цвітіння відбувається з червня по липень. Рослина дає плоди у вигляді стручків, що мають форму човники. Дозрівання плодів відбувається в серпні. В стручках знаходяться маленькі, круглі світло-жовті насіння з гладкою поверхнею.

Насіння цієї лікарської рослини багаті жирними оліями (олеїнової, ерукової, стеаринової і ліноленової кислот), стероїдами (брассикастерином, кампестерином, ситостерину, холестерином, метиленхолестерином), тиогликозидом синальбинм, сапонінами, глікозидом синигрином.

Гірчиця - види і місця зростання

Сьогодні гірчицю вирощують і виробляють на всіх континентах. Можна виділити три найбільш відомих виду гірчиці, а саме:
- білу гірчицю або «англійську гірчицю»,
- чорну гірчицю,
- сарептську гірчицю, яку ще називають «російської гірчицею».

У кожного з названих вище видів є певне місце виростання. Наприклад, біла гірчиця вперше з'явилася в Середземноморському регіоні. Сьогодні місцями її вирощування є Європа, Америка, Індія та Японія. Батьківщиною чорної гірчиці також є Середземномор'ї. Вирощують її сьогодні в таких країнах як Великобританія, Франція, Італія, Індія, Китай. Сарептську гірчицю вирощують в Росії, Європейських країнах, Північної Африки, Китаї, Індії та інших країнах Азіатського регіону.

Гірчиця - лікувальні властивості

Корисні властивості гірчиці були відомі ще з часів Гіппократа. Тоді її використовували в якості гарного відхаркувальний і противокашлевого кошти, яке покращує апетит і нормализировало травлення. Сьогодні народна медицина рекомендує використовувати насіння гірчиці з метою активізації шлунково-кишкового тракту. Ними також лікують зубний біль, гіпертонію, склероз судин, захворювання печінки і жовчного міхура, розлади травлення, невралгію, хронічний ревматизм, запалення легенів, бронхіти, подагру, геморой. Гірчицю також використовують як проносний і противолихорадочного кошти.

Гірчичники, виготовлені з гірчичного порошку, використовує офіційна медицина. Вони дуже добре зігрівають, полегшують дихання, викликають прилив крові. Їх застосовують для лікування запалення легенів, бронхіти, ревматизм, гіпертонічного кризу, ризику інсульту, стенокардії.

Гірчиця - лікарські форми

Корисними властивостями гірчиці користується як офіційна, так і народна медицина. Найчастіше використовують насіння чорної і білої гірчиці. Їх використовують для виготовлення порошку необхідного для гірчичного пластиру. З насіння також роблять борошно. Популярністю користуються і гірчичні ванни. Заготівля насіння відбувається після дозрівання середніх і нижніх стручків.

Гірчиця – рецепти

Для лікування хронічного нежитю сухий гірчичний порошок насипають у вовняні шкарпетки і залишають на ніч.

Нежить, кашель, ГРЗ лікують за допомогою ножних гарячо-сольових ванн. Для їх приготування необхідно розвести у відрі теплої води 200 г солі і 150 г гірчиці. Тримати ноги в такому розчині необхідно до почервоніння.

Зубний біль лікують полосканням гірчичного розчину у співвідношенні 1:20.

Судому рук і ніг лікують за допомогою натирання хворих місць гірчичним маслом.

Простудні захворювання, плеврити, ревматизм, радикуліт, бронхіт і пневмонію лікують за допомогою гірчичників і гірчичних ванн. Для цього розмішують 250-400 г гірчичного порошку і підливають його у ванну.

Гірчиця: протипоказання

У гірчиці є свої протипоказання до застосування. Наприклад, її не рекомендують вживати людям, хворим на запалення легень, туберкульоз, захворювання нирок.

Вживання великих доз гірчиці призводить до задишка, брадикардії і навіть втрати свідомості.
Багато гірчиці не рекомендують застосовувати людям з підвищеною кислотністю шлункового соку, виразкою шлунка і дванадцятипалої кишки, гострі гастроентероколіти.

Беручи гірчицю всередину, необхідно пам'ятати, що рослина все-таки є отруйним і тому необхідно обережно ставитися до його дозуванні.

Яндекс.Метрика