Безсоння - причини, симптоми, діагностика, лікування

Під безсонням розуміють розлад, що виражається в утрудненому засинанні або підтримання сну. Явища, пов'язані з порушеннями сну, зустрічаються досить часто. Так, за медичною статистикою, приблизно 8-15% дорослого населення світу скаржиться поганий або недостатній сон; 9-11% регулярно користуються седативними снодійними засобами (серед літніх людей цей показник набагато вище).

Порушеннями сну можуть страждати люди з будь-якої вікової групи. Однак, деякі з них є характерними для певних вікових груп. Мова йде про нічному нетриманні сечі, нічних страхах і сомнамбулизме у дітей і підлітків або безсоння або патологічної сонливості у літніх людей.

Безсоння - причини

Якщо людина здорова, то в неї може бути тимчасове безсоння, викликана різними причинами: надмірним нервовим збудженням, перевантаженнями, дією нейротропних медикаментів, переїданням, задухою, шумом і т. д. Також тривалість і якість сну може порушуватися через змінної роботи, авіаперельотів зі зміною часового поясу і т. д.

Безсоння - симптоми

Безсоння характеризується скороченням тривалості сну. Найбільш часто з проблем сну зустрічаються проблема з засипанням. Здоровій людині для засипання необхідно приблизно від 3 до 10 хвилин, страждає безсонням - до 2 годин і більше. Як тільки така людина опиняється в ліжку, у нього пропадає бажання спати з-за тяжких думок і спогадів, він починає шукати зручну позу. Якщо і настає дрімота, то вона переривається найменшим звуком.

Також часто зустрічається проблемою є нічні пробудження, коли людина прокидається посеред ночі і не може потім довго заснути, Причиною таких пробуджень можуть бути як зовнішні (наприклад, шум), так і внутрішні фактори (страшний сон, біль, прискорене сечовипускання тощо). Ці фактори можуть стати причиною пробудження і здорових людей, які сплять добре. Однак, хворі з порушеннями сну мають знижений поріг пробудження і утруднений процес засинання після нього.

Зустрічається також проблема раннього ранкового пробудження, яка призводить до зниження працездатності пацієнтів, відчуття «розбитості» і не задоволеності своїм сном.

Безсоння - діагностика

Діагностика безсоння повинна враховувати усі дані анамнезу, включаючи оцінку індивідуального хронобиологического стереотипу («сови», «жайворонок» чи «голуба») та відповідності його способу життя.

Головним чином в основі діагностики безсоння лежать результати психологічного дослідження пацієнта. Крім того, важливим у цьому випадку є полисомнографическое дослідження, що включає одночасну реєстрацію декількох параметрів: електроенцефалографії, електроміографії, электроокулографии, які в комплексі являють собою мінімально необхідний набір для оцінки структури сну.

Безсоння - лікування і профілактика

Тактика і стратегія лікування безсоння визначаються її причинами. Лікування безсоння полягає в усуненні факторів, які її викликали, і у проведенні заходів по нормалізації сну, які представлені лікарськими і нелікарським методами лікування.

Для лікування безсоння нелікарським методами насамперед необхідно:

- не вживати продукти, що містять кофеїн і стимулятори;
- відмовитися від пізніх вечерь, особливо від гострих страв;
- забезпечити достатній рівень рухової активності;
- для активізації мелатоніну — спеціального речовини, що є природним снодійним, необхідно спати в темряві і тиші;
- засинати і прокидатися в один час;
- не спати вдень;
- звернутися до психолога, якщо безсоння пов'язана з психологічною проблемою.

При лікуванні лікарськими методами слід віддавати перевагу рослинним препаратам, які можна легко скасувати надалі. В цілому тривалість прийняття снодійних повинна становити не більше 3–х тижнів. За цей час вдається з'ясувати причини безсоння, а звикання не встигає сформуватися.

П'ять корисних порад гінеколога щодня

Інтимні проблеми можуть виникнути у кожної жінки. Але багато соромляться обговорювати з фахівцями про те, що їх турбує. Та й часу на похід до лікаря немає. А тому ми часто займаємося самолікуванням, або ж залишаємо нездужання без уваги. А це вже може призвести до неприємних і більш серйозних наслідків. Скориставшись рекомендаціями, викладеними нижче ви зможете визначити, який стан у гінекології вважається нормою, а що є відхиленням і вимагає термінового лікування.

Рада перший: слідкуйте за виділеннями

Слід звертати особливу увагу на виділення. Потрібно сказати, що виділення є у всіх жінок: у кого-то вони прозорі, а хтось спостерігає в певні періоди більш жовтуваті і густі. Тільки, якщо жінка регулярно вживають оральні контрацептиви, виділення стають стабільними. Зміна консистенції, кількості і кольору виділень безпосередньо залежить від особливостей менструального циклу і може вказувати на можливі відхилення від норми, які можуть стати ознакою зараження інфекцією, а тим більше, якщо з'явилися інші супутні ознаки. Наприклад, раптова поява білих творожистых виділень і нестерпний свербіж часто говорять про набуту грибкової інфекції. Рідкі виділення зі специфічним запахом, що з'явилися після заняття любов'ю, свідчать про розвиток бактеріального вагінозу, настільки поширеного серед жінок до 40 років. Але якщо виділення жінки придбали зеленуватий відтінок і неприємний запах, то краще не зволікати і відправитися на прийом до гінеколога, оскільки з великою ймовірністю можна говорити про наявність трихомоніазу.

Дівчатам у віці до 25 років, активно ведуть статеве життя, рекомендовано не рідше 1 рази в рік перевірятися на хламідії. У разі позитивного результату, спеціаліст направить перевіритися на наявність гонококів, які є збудниками гонореї і супроводжує хламідіозу.

Порада друга: не ігноруйте повторні симптоми

У вас виникли симптоми які здаються вам знайомими? У вас вже це було? Ви повторили прописаний раніше курс лікування, але... симптоми виникли знову? Не слід ігнорувати цю проблему. Якщо лікування допомагає лише на час то, можливо, воно неадекватно проблеми. Чи відбувається повторне зараження. Чи проблема в чомусь іншому. У будь-якому разі, про подібній ситуації краще проінформувати спеціаліста.

Порада третя: пам'ятайте про фактори, що провокують розвиток захворювань

Значно збільшити ризик появи і розвитку гінекологічного захворювання може все, від чого залежить гормональний рівень і кислотно-лужне середовище піхви. Розвиток інфекції можна спровокувати такими факторами, як:

- Спринцювання. Подібна процедура сприяє вимивання корисних бактерій;

- Парфумовані гелі для душу, інтимна косметика і солі для ванни, порушують природну флору піхви. Більш того, вони можуть стати причиною виникнення алергічних реакцій (неспецифічний вагініт). Тому, якщо косметичні засоби викликають подразнення слизової піхви, безжально позбавляйтеся від них.

- Прийом антибіотиків;

- Прийом оральних контрацептивів.

Порада четверта: лише безпечний секс

Не варто нехтувати безпечним сексом. Жінка не повинна втрачати пильність (крім випадків, коли на 100% впевнена у своєму партнері). Як і багато років тому, найкращим засобом захисту від можливих захворювань, які передаються статевим шляхом, є презерватив. І тільки 100% гарантію може дати слово «ні». Якщо ж все-таки після статевого акту помітили у себе підозрілі симптоми, краще негайно відвідати фахівця - швидше за все це ЗПСШ (захворювання, що передається статевим шляхом).

Порада п'ята: раз на рік відвідуйте гінеколога

Регулярно проходити медичне обстеження слід тому що будь-яке (інфекційне або не інфекційне) захворювання на початковій стадії протікати безсимптомно. А початкова стадія - це така стадія на якій його дуже легко вилікувати. При настанні виразних симптомів захворювання лікувати надзвичайно складно, а онкологічні на жаль, практично неможливо. Саме з цієї причини, навіть якщо Ви ніяких підозрілих симптомів у себе не відчуваєте - регулярно відвідуйте гінеколога і здавайте всі аналізи.

Артрит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Артрит – це запальне захворювання протікає у всьому організмі, при якому найбільш яскраво вираженим його проявом є - запалення суглобів. Під час яких запальні зміни виникають у внутрішній суглобової синовіальній оболонці. При цьому в місці розвитку синовіту, найчастіше починає накопичуватися запальний випіт - ексудат. Прогресуючий патологічний процес поступово може поширюватися і на інші суглобові поверхні – епіфізи кісток, капсулу суглоба, хрящ, а так само і на навколосуглобових тканини сухожилля, сумки, зв'язки.

Артрит - причини

Причинами захворювання можуть служити інфекції, алергія, порушення імунної системи організму або психічні травми, а так само малорухливий спосіб життя, екологія, неправильне харчування і спадкова схильність.

Виникнення професійного артриту, пов'язано з багаторічними навантаженнями одних і тих же груп опорно-рухового апарату.

Артрит - симптоми і види

Захворювання одного суглоба носить назву - «моноартрит», двох-трьох – «опигоартрит», більше трьох – «поліартрит».

Крім того, ще існує десятки інших різних суглобових захворювань, що виявляються артритом, у число яких входять: хвороба Бехтерєва, ревматоїдний артрид, подагра, синдром Рейтера. Артрит так само може виступати в ролі одного з симптомів хвороб, наприклад таких як системні васкуліти, дифузні захворювання сполучної тканини, сифіліс, гонорея, ревматизм і т. д.

Найбільш часто зустрічається:

- ревматоїдний артрит, який становить понад 45% захворювань при яких виступає збудником стафілококова інфекція. Живуть і розмножуються стафілококи в мигдалинах глотки, тому хвороба починає прогресувати через одну-два тижні після перенесеної ангіни. Відразу ж з'являються симетричні болі в суглобах, які припухають, в той час як шкірний покрив над ними червоніє. Одночасно з цим підвищується температура і виникає неприємна загальна слабкість. При рецидивуючим ревматоїдному артриті, навіть легкий дотик простирадла або ковдри, викликають страждання. Ближче до ночі, болі посилюються. Крім суглобів під час протікання хвороби уражається шкіра, нирки, печінку і серце. Ревматоїдний артрит лікувати необхідно негайно, терпляче і інтенсивно. Перші проявилися симптоми захворювання, повинні бути приводом для негайного звернення до артрологу;

- подагричний артрит, ставитися до хвороб пов'язаних з порушенням процесів обміну речовин. Так як під час його перебігу відбувається откладываени в суглобах солей сечової кислоти. Відмітною ознакою цього захворювання є явно виражене ураження суглоба великого пальця стопи. Найчастіше до цього захворювання схильні любителі рясно і смачно поїсти. Лікуватися захворювання в основному, антибіотиками і дієтою;

- інфекційний артрит, найчастіше викликаний кишковими інфекціями (черевного тифу, сальмонельозу, дізентіріі). Від ревматизму він відрізняється тим, що не уражається серце, на рентограммах відсутні помітні зміни в суглобах, а лікування проводитися антибіотиками, в той час як при ревматизмі в основному допомагає аспірин;

- гонорейний артрит, володіє відмінною рисою – більшим скупченням рідини в суглобі. Якщо його не лікувати, дуже швидко розвивається загальна деформація суглобів.

У всіх випадках захворювання спостерігається однотипна клінічна картина: відчуття явно вираженою скутості в ураженому хворобою суглобі, біль, припухлість і підвищена температура тканини, розташованої над суглобом. У ряді випадків, при гострому розвитку артриту, він може супроводжуватися лихоманкою, загальною слабкістю.

Артрит - діагностика

Однотипність симптомів захворювання, ускладнює постановку нозологічного діагнозу, дозволяє розпізнати характер захворювання. Тому важливо провести ретельний огляд і опитування хворого на предмет мали місце в минулому якихось ознак артриту, їх розвитку в ході інфекцій носоглотки, проходить уретриту або ентероколіту або алкогольного ексцесу. При огляді, необхідно обов'язкове обстеження хребта і суглобів кінцівок.

Симетричне ураження суглобів стоп і кистей, характерні ревматоїдного артриту. Нессеметричное запалення в суглобах нижніх кінцівок, характерні для синдрому Рейтера, хвороби Бехтерева і артритів, що розвиваються після кишкових або сечових хвороб. Під час яких спостерігаються обмеженість руху і болю.

Зміни кистей рук, ставитися до хвороб суглобів, при яких тільки ретельний огляд, допоможе правильно поставити діагноз. Під час обстеження хворого на артрит, необхідно обов'язково проводити дослідження сечі і крові, а так само рентгенографію уражених учатков.

Артрит - профілактика і лікування

У зв'язку з тим, що лікування захворювання залежить від характеру і причин, що викликали його, завжди використовуються засоби локального впливу – лікарський внутрішньосуглобове введення засобів, фізіотерапія та методи загального впливу – масаж, фізкультура. В ряді випадків – оперативне втручання.

Профілактичні методи включають в себе:

*різноманітна їжа і нормалізація ваги;

*у раціоні обов'язково повинні бути присутніми – фрукти, овочі та зернові культури;

*обмежене споживання солі і цукру і скорочення в раціоні – м'яса, тваринних жирів.

Яндекс.Метрика