Целіакія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Целіакія – це непереносимість білка, що міститься в злаках (жита, ячменю, пшениці). В результаті порушення роботи тонкої кишки, спричиненої пошкодженням ворсинок, що покривають її порожнину, відбувається порушення травного процесу. Глютеин – білок, який міститься в злаках. Він викликає розлад і алергічну реакцію. Тому вживання хліба, квасу, макаронних виробів, алкоголю для хворих на целіакію не просто небажане, а небезпечно.

Синонімічними назвами целіакії є «глютенэнтеропатия» і кишковий інфантилізм.

Целіакія – причини.

Причинами виникнення целіакії в першу чергу є особливості організму, що передаються на генному рівні.
• Генетична схильність до захворювання – основне джерело проблем для людей з непереносимістю злакового білка. У пацієнтів з виявленою целіакію в 15% випадків серед найближчих родичів спостерігається порушення в роботі тонкого кишечника.
• Другим чинником, що призводить до захворювання на целіакію, є ослаблена імунна система. Підтвердженням є часте наявність у пацієнтів інших, супутніх захворювань, що відносяться до аутоімунної сфері (цукровий діабет, ревматоїдний артрит, дерматози та інші).
• Наступним чинником ризику є вроджені чи набуті особливості, що стосуються роботи тонкої кишки. Вони також призводять до підвищення чутливості клітин порожнини до рослинного білку.
• І, нарешті, перенесені або присутні інфекції також можуть спровокувати зміни апарату рецепторів, які змінюють свою функціональну реакцію на присутність різних компонентів їжі.

Целіакія – симптоми.

Захворювання може проявитися в будь-якому віці. У дітей основними ознаками наявності целіакії є:
• Гіпотрофія,
• Відставання в рості,
• Зміна складу крові,
• Зниження рівня цукру в крові,
• Нестача мікроелементів в організмі (заліза, кальцію, цинку і фосфору),
• Дисбактеріоз,
• Рахіт,
• Гіповітаміноз,
• Анемія.

Для дорослого населення симптоматика схожа, але процес перебігу хвороби ускладнюється високим ризиком розвитку раку кишечника. Після 50 років захворювання целіакію стає небезпечним для життя.

Оскільки лікування займає тривалий проміжок часу, а реакція організму на медичне втручання настає не відразу, то хворим доводиться постійно дотримуватися спеціального харчування і виключати з раціону всі небезпечні продукти, що містять глютеин.

Целіакія – діагностика.

Діагностувати захворювання у новонароджених малюків і дітей раннього віку можна по характеру калових мас. Зазвичай після початку прикорму стає зрозуміло, які продукти викликають у дитини нетравлення. Кал стає частим, рідким, пінистим, з великим вмістом жиру. Животик малюка постійно надутий, збільшується в розмірах. При цьому спостерігається загальне ослаблення організму та погіршення апетиту.

Лікар-терапевт проводить комплексне дослідження з проведенням загальних аналізів крові, калу та сечі. Після лабораторного розгляду картина стає абсолютно зрозумілою.

Для дорослих пацієнтів крім звичайних аналізів проводиться біопсія та ендоскопічне дослідження тонкого кишечника.

Целіакія - лікування і профілактика.

Лікування целіакії переслідує цілком конкретні цілі. Незалежно від віку пацієнта, у нього необхідно:
• Відновити нормальну функцію тонкого кишечника,
• Нормалізувати масу тіла,
• Довести до норми кількість необхідних організму вітамінів, мінералів і мікроелементів.

Основою лікування целіакії є суворе дотримання дієти, призначеної лікарем. Тобто необхідно уникати дратівливих речовин. Безглютенова дієта стане основою харчування для пацієнта на все його життя.

Якщо захворювання не носить яскраво вираженого характеру і не ускладнене додатковими патологіями, то через 3-6 місяців правильного харчування у хворого спостерігається повне відновлення нормальних функцій тонкого кишечника. Іноді при недостатньо хорошому аналізі крові хворому призначається парентеральне харчування, а також введення препаратів із вмістом заліза, кальцію, фолієвої кислоти, вітамінів і солей.

Якщо це лікування не приносить бажаних результатів, лікар призначає гормональне лікування.

На жаль, не існує способів, які могли б запобігти раптове виникнення целіакії. Але вторинні профілактичні заходи розроблені досить давно. Для запобігання рецидивів, хворі повинні дотримуватися безглютенової дієти. Сьогодні в аптеках є спеціальні продукти, які можуть вживати люди, які дотримуються даного типу харчування.

Холецистит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Холецистит – це процес, який провокується роздратуванням, а значить і запаленням жовчного міхура, що перебуває близько печінки і бере участь у процесі травлення. Викид жовчі здійснюється через протоки в 12-ти палу кишку, але з-за проблем з виведенням її, вона накопичується в жовчному міхурі, що загрожує неймовірною болем і виникненням інфекції.

Холецистит – причини

Холецистит може розвинутися в результаті багатьох причин, але все ж, у більшості випадків його провокують камені, що накопичуються в жовчному міхурі і ускладнюють вихід жовчі. Також це може статися із-за якої-небудь травми або як ускладнення важких захворювань (цукровий діабет тощо). У таких випадках холецистит вважається лише ускладненням, а не самостійним захворюванням.

В результаті перерахованих вище причин холецистит розвивається в гострій формі, хронічна ж спостерігається у випадках затяжного роздратування, коли стінки жовчного міхура ущільнюються.

Холецистит - симптоми

50% всіх хворих з діагнозом гострий холецистит припадає на вік після п'ятдесяти років. Спочатку з'являється різкий біль в правому нижньому підребер'ї, яка має несподіваний характер і розвивається в результаті перекриття каменем загальної жовчної протоки. Наслідком цього є подразнення і запалення в жовчному міхурі.

Через якийсь проміжок часу біль зникає сама по собі, так і після прийому знеболювального. Однак незабаром вона знову посилюється і пізніше стає регулярною. Холецистит починає загострюватися, що супроводжується блювотою, нудотою і температурою. Продовжує погіршуватися загальний стан хворого.

В результаті повністю припиняється виведення жовчі в кишечник. Шкірні покриви і склери хворого стають яскраво жовтого кольору (жовтяниця). Характерний сухий язик з білим нальотом.

Ні в якому разі не можна відкладати візит до лікаря, так як це загрожує розвитком перитоніту.

Холецистит - діагностика

При постановці діагнозу «гострий холецистит», лікар керується зібраним у хворого анамнезом (виявляє грубі порушення в його харчуванні і не траплялися з ним стресові ситуації). Також лікар з'ясовує, чи є симптоматика жовчної коліки, і проводить пальпацію черевної стінки. Якщо підозри знаходять своє підтвердження, то хворий направляється на УЗД органів черевної порожнини, на якому виявляють збільшення жовчного міхура і присутність (відсутність) в органі або його протоках каменів.

Більш детальну інформацію про органи черевної порожнини може дати комп'ютерна томографія. Для розширеного дослідження жовчних проток призначається ЕРХПГ, тобто ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія.

В аналізі крові можна побачити лейкоцитоз і висока ШОЕ, билирубинемию і диспротеінемія, а також при біохімічному дослідженні сечі і крові виявляється підвищена активність ферментів (амінотрансфераз і амілази).

Холецистит – лікування і профілактика

Гострий холецистит – це пряме показання до термінової госпіталізації пацієнта в хірургічне відділення. Спочатку застосовують консервативне лікування, що полягає в повному спокої і виключно парентеральному харчуванні, тобто введенні внутрішньовенно поживних сумішей. Якщо у хворого підвищена температура або він похилого віку або страждає на цукровий діабет, то йому показано застосування антибіотиків широкого спектру дії.

На цьому етапі дуже важливо усунути больовий синдром, зменшити загальну інтоксикацію і запальні явища. Якщо консервативне лікування починає давати позитивні результати, то його продовжують. Якщо ж ні, то вирішують питання про необхідність оперативного втручання. Абсолютним показанням до операції є підозра на гангрену, перфорацію, флегмону жовчного міхура і перитоніт на основі деструктивного холециститу.

Холецистит попереджається дотриманням правил здорового харчування, обмеженням вживання великих кількостей жирної, гострої їжі, алкоголю. Важлива і фізична активність, так як гіподинамія сприяє застою жовчі, формування конкрементів.

Бажано здійснювати прийом їжі відповідно до режиму (кожні 4 години, не рідше). Також потрібно вживати багато рідини і не переїдати перед сном.

Несприятливий вплив на стан жовчного міхура надають кишкові паразити (лямблії і аскариди), ожиріння і стреси.

Амброзія - лікувальні властивості і застосування у медицині

Амброзія – загальний опис

Амброзія являє собою рід одно - або багаторічних трав, належить до родини айстрових і є небезпечним карантинним бур'яном. Стебло прямостояче, трохи борозенчасте, висота рослини варіює в діапазоні – від 30 см до 2 і більше метрів. Корінь амброзії потужний, довгий (до 4 м), стрижневий. Листя досить великі (до 15 см), перисто-розсічені. Не однотонні: зверху – світло-зелені, а знизу – злегка сіруваті.

Пятізубчатим квітки амброзії зосереджені в колосовидне суцвіття, що складається з 8-16 маленьких жовтих або жовто-зелених квіток. Період цвітіння – з кінця липня по жовтень, в залежності від виду амброзії.

Амброзія – види і місця зростання

Рід включає близько 40 різних видів рослин. Амброзія поширена головним чином в Північній Америці. Звідти вона була занесена в деякі країни, в тому числі і нашу. У Росії можна виділити три види амброзії: трироздільна, полыннолистную (використовують у гомеопатії, народній медицині) і голометельчатую.

Мешкає бур'ян у південних, південно-східних областях, Поволжі, Примор'я, а також на Північному Кавказі та в Україні. Засмічує луки, сади, городи, пасовища, лісові та берегові смуги. Розвиває потужну кореневу систему, висушуючи тим самим грунт і пригнічуючи життєдіяльність іншої рослинності.

Амброзія – лікувальні властивості

Амброзія полинолиста – досить суперечливе рослина, варто проявити обережність перед початком лікування та проконсультуватися з фахівцем. Справа в тому, що пилок амброзії може викликати сильну алергію – тут все залежить від фізіологічних особливостей організму. Краще не ризикувати зайвий раз перестрахуватися.

Перейдемо до приємних моментів. В амброзії міститься величезна кількість ефірних масел, вітамінів, мікроелементів, корисних сполук і БАВ, які допомагають боротися з багатьма захворюваннями.

Траву широко застосовують при гіпертонічних кризах, гарячкових станах, проносі, дизентерії, ударах і ранах, наявність гельмінтозів (паразитів). Дослідження підтвердили і виражену бактерицидну дію амброзії. В деякій мірі рослина допомагає боротися з онкологічними новоутвореннями (нульовий-першій стадії).

Амброзія – лікарські форми

У лікувальних цілях використовують надземні частини амброзії, насіння, коріння, квіти і пилок. Надземна частина містить такі елементи, як камфора і цинерол, в насінні сконцентровані ефірні олії (близько 20%). На основі лікувального рослини готують різні спиртові та бесспиртовые настої, масляні і спирто-ефірні екстракти – як всередину, так і зовнішньо. При деяких недугах можна використовувати сік амброзії.

Амброзія – спосіб застосування

Рецепт настою: на 300 мл крутого окропу, додати 2 ст. ложки (без гірки) подрібнених сухих листя, настояти півгодини і процідити. Приймати по дві ст. ложки 3-6 разів на день. Даний настій рекомендується вживати при гастриті, ентероколіті, лихоманці, як профілактичний засіб проти раку прямої кишки. Допускається зовнішнє застосування при болях, артриті і розтягненнях.

Рецепт настоянки: свіжі квітки (або кисті) розтерти, залити якісною горілкою (у співвідношенні 1:5), настоювати в темному закритому місці близько тижня. Приймати настоянку необхідно за півгодини до їди, по 25-30 крапель, 3 р/день протягом місяця. Доцільно вживати при неврастенії, схильності до судом, шлунково-кишкових захворюваннях.

Рецепт масляного екстракту: квітки і листя (свіжі) подрібнити, залити оливковою, рапсовим або гірчичним маслом (1:5), настоювати два тижні. Використання – зовнішнє, для лікування виразок, важко гояться ран та інших уражень слизових оболонок і шкіри.

Свіже листя і сік рослини використовують у вигляді компресів на проблемні ділянки, а також при остеохондрозі, пухлинах, набряках, радикуліті.

Амброзія – протипоказання

- різні алергії;
- вагітність, годування груддю;
- індивідуальна непереносимість компонентів;

Перед застосуванням препаратів на основі амброзії бажано проконсультуватися з фахівцем. При розвитку алергічної реакції необхідно прийняти антигістамінний засіб і припинити прийом подразника.

Яндекс.Метрика