Цистит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Цистит є інфекційно-запальним процесом, який протікає у слизовій оболонці сечового міхура. Це захворювання відноситься відразу до двох напрямків медицини - до урології і гінекології, так як запалення сечового міхура слід розглядати як урологічну проблему, а причину, яка найчастіше веде до його розвитку (порушення вагінальної мікрофлори) - як гінекологічну.

В залежності від стадії захворювання цистити можуть бути гострими або хронічними; за характером перебігу - первинними або вторинними; по етіології і патогенезу інфекційні, хімічні, променеві, алергічними та ін; за характером морфологічних змін - катаральними, геморагічними, виразковими, гангренозными, інтерстиціальними та ін.

Цистит - причини

Головним чином цистит розвивається під впливом інфекції, що потрапляє в сечовий міхур через струм крові або сечівник: кишкової палички, стафілокока, протея, стрептокока, вірусів, хламідій, трихомонад, грибів роду Candida і грамнегативних мікроорганізмів.

Іноді цистит виникає як наслідок деяких інфекційних захворювань інших органів, таких, як ангіна, грип, ГРЗ.

Також цистит може бути спровокований вживанням їжі, яка подразнює слизову оболонку сечового міхура (гострої, пряної, солоної і т. д.), недостатньою руховою активністю, переохолодженням і стресом.

Цистит - симптоми

Цистит можна дізнатися за частих позивах до сечовипускання (включаючи нічний час), а також відчуття печіння або болючість під час сечовипускання. Сеча при циститі є каламутною, і у третини пацієнтів в ній можна помітити кров. Але іноді цистит протікає безсимптомно і випадково виявляється при здачі аналізу сечі, призначеного з іншого приводу.

Цистит - діагностика

Діагностика циститу не представляє особливих труднощів із-за наявності специфічної симптоматики, відхилень в аналізах сечі, рясного зростання бактерій в сечі, ознаки запалення при УЗД, цистоскопії, біопсії. Однак, для повноцінної діагностики циститу важливим є обстеження стану статевих органів жінки, тому обстеження на цистит повинно супроводжуватися обстеженням на статеві інфекції та дослідженням мікрофлори піхви. Для виключення супутніх захворювань призначають УЗД сечостатевих органів.

Цистит - лікування і профілактика

Успіх лікування циститу залежить від своєчасності відвідування лікаря. Потрібно пам'ятати, що навіть відстрочка в кілька днів значно ускладнює процес лікування. Хворі гострим циститом повинні дотримувати постільний режим. Для лікування використовують антибактеріальну терапію, яка дозволяє значно поліпшити стан хворого протягом 3-4 діб. Але для того, щоб попередити рецидив, слід продовжувати протизапальне лікування ще не менше 3 тижнів.

Також при циститі слід відмовитися від гострих, солоних, смажених і копчених страв, прянощів і консервантів і віддати перевагу рясного пиття у вигляді чаю, соку, сечогінних трав (ведмежих вушок, польового хвоща, ниркового чаю, мучниці, споришу, брусничного листа). Полегшити стан хворого можна гарячими ваннами і застосуванням грілки на область сечового міхура.

Для лікування хронічного циститу головним є усунення причин, які підтримують запальний процес у сечовому міхурі. Іноді доводиться застосовувати оперативне лікування (коли після проведення консервативної терапії мають місце ускладнення у вигляді склерозу шийки сечового міхура, стенозу дистального відділу сечовипускального каналу і т. д.).

Хворі хронічним циститом також повинні проходити санаторно-курортне лікування.

Для профілактики циститу слід дотримуватися кількох простих правил:

- уникати переохолодження;
- дотримуватися дієти;
- вживати в достатній кількості (не менше 2 л) чисту воду або мінеральну воду без газу, або неконцентровані соки;
- своєчасно лікувати інші хронічні запальні захворювання;
- дотримуватися гігієни відвідування туалету;
- дотримуватися оптимальний руховий режим;
- своєчасно відвідувати гінеколога.

Енцефалопатія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Енцефалопатія - це комплекс симптомів, які є результатом загибелі клітин головного мозку, внаслідок тривалого знекровлення, отруєння або кисневого голодування, обумовленої патологічним станом або яким-небудь захворюванням.
Залежно від періоду виникнення енцефалопатії бувають:

- Набуті, що виникли внаслідок захворювань і різноманітних патологічних станів після народження.
- Вроджені, із-за загибелі нервових клітин під час внутрішньоутробного розвитку плоду.

Вроджена енцефалопатія пов'язана з вадами розвитку центральної нервової системи та генетичними порушеннями обмінних процесів. Вона може бути результатом впливу на плід різних пошкоджуючих факторів (родова травма мозку і гіпоксія плода).

Придбана енцефалопатія є результатом впливу на головний мозок пошкоджуючих факторів після народження.

У більшості випадків хвороба прогресує повільно. Але може розвиватися раптово і гостро, наприклад, при злоякісному розвитку гіпертонії, обумовленої нефропатією вагітних або тяжким ураженням нирок.

Енцефалопатія - причини

Розвиток енцефалопатії, в першу чергу, пов'язано з гіпоксією мозку (кисневе голодування мозкової тканини). Гіпоксія виникає при порушеннях мозкового кровообігу, крововиливах у мозок, при скороченні припливу артеріальної крові до мозку і утрудненні відтоку венозної крові, а також при дії токсичних речовин, які впливають на обмінні процеси, що відбуваються в нервовій тканині.

При енцефалопатії ураження головного мозку проявляється зменшенням кількості нервових клітин та їх руйнуванням, виникненням невеликих ділянок розпаду мозкової тканини, дрібними крововиливами, ознаками застою крові, а також набряком мозкових оболонок. Відзначається різна локалізація і вираженість вогнищ ураження, переважне порушення сірого або білого речовини і порушення мозкового кровообігу.

Енцефалопатія - симптоми

Енцефалопатія може мати різні клінічні прояви. Найбільш ранніми симптомами є: зниження розумової працездатності і ослаблення пам'яті. Хворий відчуває труднощі при зміні виду діяльності і при перемиканні уваги. З'являється дратівливість, зміни настрою, безсоння, швидка втомлюваність і в'ялість. Непоодинокими є скарги на шум у вухах, головні болі, порушення зору і слуху.

При обстеженні виявляється збільшення м'язового тонусу і сухожильних рефлексів, поява патологічних рефлексів, порушення в роботі вегетативної нервової системи, порушення координації рухів. На останніх стадіях приєднуються неврологічні симптоми - паралічі, паркінсонізм і парези. У частини хворих розвивається слабоумство і порушується психіка.

Гостре розвиток енцефалопатії передбачає досить швидка течія загальної клінічної картини захворювання. Раптово хворий стає неспокійним, виникає сильний головний біль, нудота, запаморочення, порушення зору. Розвивається оніміння мови, носа, губ, пальців рук. Відзначається розлад мови і координації рухів. Пізніше занепокоєння змінюється млявістю, загальмованістю і затьмаренням свідомості.

Енцефалопатія - діагностика

Діагностика захворювання базується на аналізі даних, які отримані при опитуванні хворого. При вродженій енцефалопатії важливу роль відіграють факти порушень внутрішньоутробного розвитку, важкого перебігу вагітності, пологової травми. У дорослих хворих уточнюють випадки черепно-мозкових травм, зловживання алкоголем, наявність придбаних або спадкових хвороб обміну речовин та судинних захворювань.

Обов'язково проводиться ЕЕГ (електроенцефалографія), КТ (комп'ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія), ЯМР (ядерно-магнітний резонанс. Додатково призначають біохімічний та загальний аналіз крові та сечі. При необхідності виконують спинномозкову пункцію і проводять дослідження цереброспінальної рідини.

Енцефалопатія - лікування і профілактика

Лікування енцефалопатії комплексне, спрямоване на боротьбу, як з основним захворюванням, яке викликало енцефалопатію, так і на ослаблення проявів виникаючих порушень.

- При гострих енцефалопатіях використовують штучну вентиляцію легенів, гемодіаліз, парентеральне харчування.
- Щоб знизити внутрішньочерепний тиск і ліквідувати судомний синдром призначають протисудомні і сечогінні засоби.
- Для поліпшення кровообігу мозку показані ангіопротектори (нікотинова кислота, цинаризин і кавінтон).
- Як допоміжний засіб використовують голковколювання, фізіотерапію, заняття дихальної та лікувальної гімнастикою.

Профілактика вродженої енцефалопатії - це запобігання та лікування ускладнень вагітності (гіпоксія плоду, резус-конфлікт, гестоз), грамотне ведення пологів, запобігання родової травми.

У профілактиці придбаної енцефалопатії велике значення має своєчасне лікування захворювань, що викликають ураження мозку, правильне застосування лікарських препаратів, відмова від алкоголю, запобігання черепно-мозкових травм.

Екстрасистолія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Екстрасистолія є найпоширенішим видом аритмії (порушення серцевого ритму) і характеризується позачергових появою одного або кількох скорочень серцевого м'яза.

Вони можуть виникнути на тлі перевтоми, психологічних перенапруг, а також під впливом зовнішніх подразників - вживання кофеїну, тютюну і алкоголю. Позачергові скорочення вважають відносно безпечними для здоров'я і життя людини, але у деяких осіб, які мають тяжкі серцево-судинні захворювання, вони можуть з'явитися фактором підвищеного ризику.

Екстрасистолія – причини

Екстрасистолія поділяється на предсердную, пердсердно-шлуночкову і шлуночкову. У рідкісних випадках збудження з'являється в синусо-предсердном сайті.

Виникає екстрасистолія з таких причин:
• захворювання серцевого м'яза;
• порушення нервової регуляції роботи серця;
• після нервових стресів;
• отруєння деякими отрутами;
• ураження нервової системи;
• при хворобах внутрішніх органів (печінки або шлунка).
При порушеннях в кровопостачання міокарда (запальних або дистрофічних змінах) також є ймовірність розвитку цього захворювання. Причиною можуть послужити вади серця, міокардіодистрофія, ішемічна хвороба серця, міокардити.

Екстрасистолія може виникнути на тлі порушення загального співвідношення іонів кальцію, калію, магнію, натрію всередині клітин міокарда і в позаклітинному середовищі.

Екстрасистолія - симптоми

Екстрасистолія за суб'єктивними відчуттями не завжди має виражений характер. Важче її переносять люди, що страждають вегето-судинною дистонією. Хворі, які страждають органічним ураженням серця, навпаки, переносять це захворювання набагато легше.

У більшості пацієнтів екстрасистолія відчувається як поштовх серця зсередини в грудну клітку, удар, які обумовлені енергійним скороченням шлуночків слідом за компенсаторною паузою.

Ще хворі відзначають «перевертання і перекидання» серця, завмирання і перебої в його роботі. Також екстрасистолія супроводжується дискомфортом, припливами жару, почуттям тривоги, слабкістю, нестачею повітря і пітливістю.

Часті екстрасистолії, які носять ранній, груповий характер, породжують зниження серцевого викиду, а тому і зменшення коронарного, ниркового і мозкового кровообігу. У хворих, які страждають на атеросклероз судин головного мозку, виникає запаморочення, яке може розвинутися в афазії, парези і непритомність; у хворих з ІХС привести до нападів стенокардії.

Екстрасистолія - діагностика

Найпопулярнішим методом діагностики є ЕКГ. Показниками до проведення електрокардіографічного дослідження служать скарги хворого.

Доктор уточнює всі обставини, при яких виникла аритмія, частоту нападів. Головне його завдання – дізнатися етіологію аритмії, так як її різні форми потребують різного підходу до лікування.

Діагностику супутньої кардиопатологии проводять за допомогою стрес-Ехо-КГ, УЗД серця і МРТ серця.

Екстрасистолія – лікування і профілактика

Поодинокі випадки аритмії, ніяк не відносяться до патології, лікування не вимагають. У тих випадках, коли екстрасистолія пов'язана з проблемами в ендокринній системі або травленням, спочатку лікують основне захворювання.

При аритмії, що має нейрогенне походження, в більшості випадків призначають заспокійливі збори (пустирник, валеріана, меліса) або седативні препарати (рудотель, реланіум). Якщо екстрасистолія спровокована прийомом лікарських препаратів, то їх потрібно скасувати.

Проводиться медикаментозна терапія лише в тих випадках, коли у хворого за добу трапляється більше двохсот позачергових скорочень серця, присутній кардіальна патологія і від пацієнта надходять скарги на свій стан.

Для лікування застосовують новокаїн, ліпокаін, кордарон, хінідин та інші. Терапія триває протягом декількох місяців при відсутності ознак покращення.

Хворим, у яких немає вираженої симптоматики і кардіальної патології, для профілактики призначають спеціальну дієту, багату солями магнію і калію, помірні фізичні навантаження. Також потрібно відмовитися від своїх шкідливих звичок (куріння, алкоголь тощо).

Яндекс.Метрика