Цистит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Цистит є інфекційно-запальним процесом, який протікає у слизовій оболонці сечового міхура. Це захворювання відноситься відразу до двох напрямків медицини - до урології і гінекології, так як запалення сечового міхура слід розглядати як урологічну проблему, а причину, яка найчастіше веде до його розвитку (порушення вагінальної мікрофлори) - як гінекологічну.

В залежності від стадії захворювання цистити можуть бути гострими або хронічними; за характером перебігу - первинними або вторинними; по етіології і патогенезу інфекційні, хімічні, променеві, алергічними та ін; за характером морфологічних змін - катаральними, геморагічними, виразковими, гангренозными, інтерстиціальними та ін.

Цистит - причини

Головним чином цистит розвивається під впливом інфекції, що потрапляє в сечовий міхур через струм крові або сечівник: кишкової палички, стафілокока, протея, стрептокока, вірусів, хламідій, трихомонад, грибів роду Candida і грамнегативних мікроорганізмів.

Іноді цистит виникає як наслідок деяких інфекційних захворювань інших органів, таких, як ангіна, грип, ГРЗ.

Також цистит може бути спровокований вживанням їжі, яка подразнює слизову оболонку сечового міхура (гострої, пряної, солоної і т. д.), недостатньою руховою активністю, переохолодженням і стресом.

Цистит - симптоми

Цистит можна дізнатися за частих позивах до сечовипускання (включаючи нічний час), а також відчуття печіння або болючість під час сечовипускання. Сеча при циститі є каламутною, і у третини пацієнтів в ній можна помітити кров. Але іноді цистит протікає безсимптомно і випадково виявляється при здачі аналізу сечі, призначеного з іншого приводу.

Цистит - діагностика

Діагностика циститу не представляє особливих труднощів із-за наявності специфічної симптоматики, відхилень в аналізах сечі, рясного зростання бактерій в сечі, ознаки запалення при УЗД, цистоскопії, біопсії. Однак, для повноцінної діагностики циститу важливим є обстеження стану статевих органів жінки, тому обстеження на цистит повинно супроводжуватися обстеженням на статеві інфекції та дослідженням мікрофлори піхви. Для виключення супутніх захворювань призначають УЗД сечостатевих органів.

Цистит - лікування і профілактика

Успіх лікування циститу залежить від своєчасності відвідування лікаря. Потрібно пам'ятати, що навіть відстрочка в кілька днів значно ускладнює процес лікування. Хворі гострим циститом повинні дотримувати постільний режим. Для лікування використовують антибактеріальну терапію, яка дозволяє значно поліпшити стан хворого протягом 3-4 діб. Але для того, щоб попередити рецидив, слід продовжувати протизапальне лікування ще не менше 3 тижнів.

Також при циститі слід відмовитися від гострих, солоних, смажених і копчених страв, прянощів і консервантів і віддати перевагу рясного пиття у вигляді чаю, соку, сечогінних трав (ведмежих вушок, польового хвоща, ниркового чаю, мучниці, споришу, брусничного листа). Полегшити стан хворого можна гарячими ваннами і застосуванням грілки на область сечового міхура.

Для лікування хронічного циститу головним є усунення причин, які підтримують запальний процес у сечовому міхурі. Іноді доводиться застосовувати оперативне лікування (коли після проведення консервативної терапії мають місце ускладнення у вигляді склерозу шийки сечового міхура, стенозу дистального відділу сечовипускального каналу і т. д.).

Хворі хронічним циститом також повинні проходити санаторно-курортне лікування.

Для профілактики циститу слід дотримуватися кількох простих правил:

- уникати переохолодження;
- дотримуватися дієти;
- вживати в достатній кількості (не менше 2 л) чисту воду або мінеральну воду без газу, або неконцентровані соки;
- своєчасно лікувати інші хронічні запальні захворювання;
- дотримуватися гігієни відвідування туалету;
- дотримуватися оптимальний руховий режим;
- своєчасно відвідувати гінеколога.

Целюліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

У народі целюлітом (ліподистрофією) називають специфічне зміна підшкірно-жирової тканини, що проявляється у вигляді горбистою, рельєфною шкіри в області стегон, живота, рідше – рук і плечей. Однак у медицини є своє поняття целюліту. З точки зору лікаря, це структурні зміни в жировій клітковині, нерідко запального характеру, що призводять до порушення мікроциркуляції крові й лімфовідтоку.

У медицині навколо целюліту йдуть постійні суперечки. Деякі фахівці припускають, що захворювання вимагає пильної уваги до себе, більшість же зводяться до думки, що «ефект апельсинової кірки» - не більше, ніж косметичний недолік, що не має великого значення.

Хто з них правий, а хто ні – не нам вирішувати. Єдина правда в тому, що целюліт вражає 80% жінок (чоловіки не схильні до нього через анатомічних особливостей шкіри), він не щадить навіть молодих дівчат, викликаючи у них комплекси і переживання з приводу зовнішнього вигляду.

Целюліт – причини

Причини виникнення «ефекту апельсинової кірки» досі до кінця не з'ясовані, проте точно встановлено, що целюліт може передаватися у спадок. Якщо у матері є захворювання, ймовірність, що дочка його успадкує – висока.

Вага не відіграє суттєвої ролі – целюліт може з'явитися і у стрункої моделі, але у повних жінок він утворюється в десятки разів частіше. Звідси висновок, що захворювання може проявитися, як наслідок ожиріння та порушення обміну речовин.

Ще один важливий фактор – це малорухливий спосіб життя, призводить до застою лімфи в тканинах і порушення мікроциркуляції в них, а це прямий шлях до целюліту.

До інших причин відносять: паління, неправильне харчування, запори, природний процес старіння організму, вагітність, ендокринні порушення, прийом протизаплідних і деяких лікарських препаратів, носіння здавлює одягу.

Целюліт – симптоми

Характерною ознакою целюліту є наявність на певних ділянках тіла горбків і ямочок, рельєфність і кількість яких збільшується з віковими змінами організму.

Незвично холодна на дотик шкіра в місцях ураження, поява великих червоних плям при найменшому напруженні також прийнято відносити до симптомів захворювання.

Целюліт – діагностика

Якщо візуально целюліт не визначається, то є рельєфні зміни зовсім незначні, можна провести невеликий тест в домашніх умовах. Він допоможе зрозуміти, чи схильні ви до захворювання чи ні. Натисніть пальцем на будь-яку ділянку стегна, якщо при натисканні в прилеглих тканинах утворюються горбисті виступи, значить, ви в зоні ризику. Якщо шкіра залишається рівною – можна зітхнути спокійно. Хоча позитивний результат тесту зовсім не означає, що целюліт розвинеться в обов'язковому порядку, перевірка показує лише схильність до нього.

Існують і медичні методи «вимірювання» целюліту. Найточніший з них – це контактна термографія. Метод заснований на вимірюванні температури шкірного покриву. Відомо, що целюліт призводить до порушення мікроциркуляції крові, внаслідок цього змінюється і температура ураженої ділянки.

В нормі у жінки показники термографа однорідні, тобто температура дерми скрізь однакова. Це є свідченням відсутності застою лімфи і крові.

Целюліт – лікування і профілактика

На сьогоднішній день існує багато способів повернути час назад і повернути втрачену пружність шкіри. Наука не стоїть на місці в цьому плані. Розробляються та вдосконалюються всі нові методики, що допомагають позбутися целюліту. Це всілякі екзотичні і вакуумні масажі, лімфодренаж уражених ділянок, використання антицелюлітних кремів, розроблено навіть хірургічне лікування.

Щоб зменшити вираженість захворювання в домашніх умовах, необхідно слідувати наступним рекомендаціям, які також підходять і для попередження целюліту:

- фізична активність (наприклад, легкий біг на свіжому повітрі, плавання);
- правильне харчування (менше жирів, більше рідини і вітамінів);
- відмова від шкідливих звичок;
- регулярне відвідування лазні або сауни;
- відвідування масажного кабінету (добре себе зарекомендував антицелюлітний вакуумний масаж);
- корекція фігури (дотримуйтесь збалансованої дієти);
- відмовтеся від здавлюють видів одягу.

Природно, дива чекати не варто відразу, але, дотримуючись перераховані вище рекомендації, ви незабаром помітите, що стан шкіри помітно покращився, і целюліт став менш вираженим.

Цитомегаловірус - причини, симптоми, діагностика, лікування

Цитомегаловірус (Cytomegalovirus hominis) – ДНК-містить вірус, за природою і будовою нагадує герпес. Мешкає в певних клітинах людського організму. Цитомегаловірус не виліковний! Якщо мікроорганізм потрапив всередину людини – він залишиться там назавжди.

Імунна система тримає вірус під контролем, не дозволяючи йому розмножуватися і нести свій руйнівний вплив. Але з ослабленням захисних сил цитомегаловірус активізується, викликаючи різні недуги.

Для того щоб вірус «прокинувся», йому потрібен серйозний поштовх у вигляді розвиненого імунодефіциту. Здоровій людині не варто боятися загострення інфекції. А люди, чий імунітет «не працює» внаслідок аутоімунних захворювань (СНІД, онкологія), повинні серйозно ставитися до можливих наслідків діяльності паразита.

Цитомегаловірус – причини

Мікроорганізм високо заразний. Він передається:

1. контактно-побутовим і повітряно-крапельним шляхом (міститься в слині), через використання загальних предметів побуту та гігієни, при кашлі, чханні і поцілунках;

2. статевим шляхом, так як міститься у великих концентраціях насінної рідини і піхвовому секреті;

3. при пересадці органів, переливання крові, маніпуляції з погано обробленими хірургічними інструментами;

4. від матері до дитини під час родового акту або внутрішньоутробно (при активізації цитомегаловірусу в організмі матері).

Жінки, які зазнали зараження під час вагітності, так само ризикують передати захворювання дитині. Вірус, що потрапив в організм задовго до вагітності і знаходиться в неактивному стані, не небезпечний для майбутнього малюка.

Цитомегаловірус – симптоми

У переважній більшості випадків цитомегаловірус не проявляє себе ніяк. За це варто сказати спасибі нашій імунній системі.

Однак імунітет не відразу виробляє антитіла до вірусу, тому безпосередньо після потрапляння цитомегаловірусу в людський організм можуть розвинутися симптоми, схожі на грип або ГРВІ. Хворий скаржиться на погане самопочуття, слабкість, головний біль, ломоту в м'язах і кістках; можлива поява кашлю, нежиті і білого нальоту на язиці (кандидоз порожнини рота).

Через якийсь час імунітет виробляють антитіла, які «осаджують» вірус і звертають його назад, але повністю знищити, на жаль, не можуть.

При вираженому імунодефіциті цитомегаловірус викликає важкі, іноді необоротні, порушення всіх органів. Як правило, це відбувається при низькому імунному статусі хворого (менше 200 клітин). Можуть розвиватися пневмонія, частий бронхіт, запалення жіночих статевих органів, сепсис та інші захворювання, які погано піддаються лікуванню.

Цитомегаловірус – діагностика

Основний метод діагностики цитомегаловірусу – виявлення антитіл (імуноглобулінів) до нього. Імуноферментний аналіз (ІФА) показує як гостре, так і латентний перебіг інфекції. Як правило, антитіла групи G говорять про гострій стадії, антитіла групи М – про безсимптомною. Однак ІФА не може дати повної інформації про перебіг захворювання. Для уточнення всіх нюансів проводять ще кілька видів діагностики:

- метод ПЛР заснований на виділенні ДНК збудника;

- культуральний аналіз (посів).

Матеріалом для дослідження служать біологічні рідини людини (кров, сеча, сперма, вагінальний секрет).

Цитомегаловірус – лікування і профілактика

Латентну форму інфекції лікувати безглуздо, оскільки вірус резистентен до всіх відомих препаратів, найкращим захисником проти нього є сам організм, а точніше його найголовніший страж – імунітет. Тому всі зусилля людини-носія повинні бути направлені на підтримання імунного балансу.

В окремих випадках, коли цитомегаловірус «господарює» в організмі, при низької імунної віддачі призначають тривалий противірусне лікування Цидофовиром, Ганцекловером і т. д. Препарати і дози призначаються кожному індивідуально. Паралельно з противірусними медикаментами призначаються імуностимулюючі засоби.

Гострий період, що протікає відразу після зараження, також не вимагає лікування (крім людей, чий імунний статус дуже низький), так як здоровий імунітет «усе візьме в свої руки» і присмирит вірус.

Профілактика захворювання насамперед передбачає відмову від безладної статевого життя, дотримання особистої гігієни та використання бар'єрних методів контрацепції. Хоча цитомегаловірус і передається при тісному тілесному контакті, дані заходи профілактики допоможуть значною мірою уникнути зараження.

Яндекс.Метрика