Емфізема - причини, симптоми, діагностика, лікування

Емфізема легенів - це хворобливий стан дихальних шляхів, що характеризується розширенням і набуханням повітряного простору дистальних бронхіол, а також зниженням рухливості легеневої тканини. Основна передумова розвитку емфіземи - хронічний бронхіт. У деяких випадках захворювання може призвести до інвалідності і навіть летального результату.

Емфізема - причини

На схильність до патологічних змін тканин легкого впливають наступні фактори:

- Спадковість. Обумовлена генетичними чинниками емфізема виникає у досить молодому віці і зазвичай проявляється задишкою. Причиною вважається дефіцит глікопротеїну, з-за якого руйнуються волокна легені при запальному процесі.

- Оксидативний стрес, який виникає під дією тютюнового диму. У поєднанні з нестачею відновників тканин (фібробластів) розвивається емфізема.

- Несприятливе навколишнє середовище (пил, діоксид азоту, сірки, озон) впливає на розвиток запалення в легенях. А вдихання шкідливих речовин порушує клітинні мембрани, що призводить до запалення.

- Куріння є основним фактором емфіземи у осіб віком до 45-ти років. При цьому велике значення має індекс курця. Викурювання більше 18-ти сигарет щодня приводить за 10-15 років до змін легень та бронхіту. Як правило, зовні симптоми ніяк не проявляються.

Емфізема - симптоми

Основним симптомом емфіземи є експіраторна задишка, що супроводжується утрудненим видихом повітря. Задишка характеризується прогресуючим характером, виникаючи спочатку при навантаженнях, а потім - в спокійному стані, і прямо залежить від рівня дихальної недостатності. Хворі з діагнозом "Емфізема легенів" роблять видих крізь зімкнуті губи, при цьому надуваючи щоки ("пихтять"). Сильної задишки супроводжує кашель з подальшим виділенням слизової мокроти.

Про дихальної недостатності свідчать набухання вен шиї, одутлість обличчя і ціаноз. Хворі мають кахектичный вигляд і дуже сильно втрачають у вазі. Прогресуюче перебігу емфіземи приводить до незворотних патофизиологическим змін в серцево-легеневій системі.

Емфізема - діагностика

В анамнезі хворих емфіземою відзначаються професійні шкідливості, стаж куріння, спадкові або хронічні захворювання. При огляді спостерігається збільшена грудна клітка, випинання надключичних ямок, розширені міжреберні проміжки, поверхневе дихання. При емфіземі прослуховується ослаблене дихання і глухі серцеві тони. Аналіз крові виявляє підвищення гемоглобіну і еритроцитоз.

Рентгенографія легень визначає горизонтальне положення ребер, розширення загрудинного простору і звуження серцевої тіні. На комп'ютерній томографії легень уточнюється розташування і наявність булл, якщо бульозна емфізема легенів. При емфіземі высокоинформативно дослідження функції поверхневого дихання: пикфлоуметрия і спірометрія.

Емфізема - лікування і профілактика

Специфічне лікування емфіземи відсутня. Першочерговим завданням є усунення сприяючих хвороби факторів - вдихання газів, куріння, своєчасне лікування хронічних хвороб органів дихання. При емфіземі легенів лікарська терапія симптоматична. Рекомендовано довічне застосування таблетованих та інгаляційних бронхолітиків (беротека, сальбутамолу, теопеку) і глюкокортикоїдів (преднізолону, будесонидома).

При дихальної та серцевої недостатності проводять оксигенотерапію і призначають діуретики. Комплексне лікування емфіземи включає в себе дихальну гімнастику. Оперативне лікування емфіземи полягає в хірургічній операції по зниженню об'єму легень. Пацієнти після перенесеної операції показують значне поліпшення всіх функціональних показників легенів.

Суттєвим методом профілактики захворювання є антитютюнова пропаганда, яка спрямована на попередження куріння. Також необхідно своєчасне виявлення і лікування людей з хронічним бронхітом. Пацієнти, страждаючі хронічною обструктивною хворобою легенів підлягають спостереженню лікаря-пульмонолога.

Виразка шлунка - причини, симптоми, діагностика, лікування

Виразка шлунка відноситься до ряду хронічних захворювань, при якому на внутрішніх стінках шлунка утворюється виразковий дефект. Її поява обумовлена порушенням механізмів, що регулюють рухову і секреторну функцію шлунка, зменшенням захисних властивостей його слизової оболонки.

Іноді спостерігається виникнення відразу декількох виразок. Дефект має тенденцію до рецидивів. Захворювання реєструється як чоловічого, так і жіночого населення з однаковою частотою.

Виразка – причини

Основними причинами виникнення виразки прийнято вважати нервово-психічні та фізичні перевтоми, перенесені стреси.

Велику роль відіграє генетична схильність. Якщо у кого-небудь в сім'ї виявили виразкову хворобу, значить найближчі родичі (мати, батько, брат, сестра) в групі ризику.

Деякі лікарські препарати можуть спровокувати розвиток виразкового дефекту. До таких відносяться серцеві і кортизиносодержащие ліки. Гормональні порушення можуть внести свою лепту.

До інших підвищує ризик факторів відносять: шкідливі звички (куріння, безмірне розпиття спиртних напоїв), отруєння хімічними речовинами, неправильне і нерегулярне харчування, вживання продуктів з різними харчовими добавками, підвищена кислотність шлунка.

Виразка – симптоми

Типовими симптомами появи виразки є нудота, печія, відрижка і голодні болі, що локалізуються в лівій верхній частині живота, нерідко иррадиирующие в спину і ліву лопатку, іноді біль набуває оперізувальний характер. Як правило, протягом півгодини після їжі вона стихає, може з'являтися і в нічний час.

Ігнорувати виразку не можна! Загострення може призвести до загрожувати життю станів, таких як рак шлунка, перитоніт і шлункова кровотеча. Пухлина утворюється внаслідок трансформації клітин ураженої виразкою ділянки. Розриви кровоносних судин стають винуватцями кровотечі. Прорив виразки призводить до попадання шлункового вмісту в черевну порожнину, розвивається перитоніт (запалення очеревини).

Дані стану несуть реальну загрозу для життя людини. Підозра на кожне з них вимагає негайної госпіталізації та оперативного втручання.

Виразка – діагностика

Запідозрити виразкову хворобу шлунка можна за характерною симптоматикою. Однак загальний огляд не дає достатньо інформації, тому лікар вдається до точних методів діагностики.

1. Дослідження шлункової секреції – виявляє функціональні порушення органа.
2. Рентгенологічна діагностика – найбільш поширений метод.
3. Ендоскопічна діагностика – найбільш точний метод.
4. Аналіз крові.

Виразка – лікування і профілактика

Для лікування виразкової хвороби в першу чергу необхідно дотримуватися дієти. З раціону виключають смажену, гостру, копчену їжу, приймати їжу рекомендується близько 5-6 разів на день маленькими порціями, ретельно її розжовувати. Не можна вживати занадто гарячу або, навпаки, занадто, холодну їжу, вона повинна бути не більше 40 градусів.

Медикаментозне лікування призначається кожному індивідуально, все залежить від віку пацієнта, тяжкості захворювання, супутніх патологій і т. д. Приблизно одна третина хворих одужують, дотримуючись дієти і рекомендації лікаря.

До основної терапії можна приєднати народні методи лікування виразки:

- вживання соку з капусти і картоплі, приймати по пів літра в день протягом трьох тижнів;

- густі соки з солодки і чорниці;

- лікарські настої з ромашки, м'яти, меліси;

- гарячі або холодні компреси на область живота.

При сильних болях, блювання з кров'ю, чорному стільці необхідно звернутися до лікаря або викликати швидку негайно. Ці симптоми свідчать про розвиток ускладнень, які потребують оперативного лікування.

Профілактика виразкової хвороби включає в себе:

- дотримання активного і здорового способу життя, відмова від куріння і розпивання спиртного;

- відмова від надто гострої, пряної, жирної їжі;

- обмеження вживання чорного чаю та кави;

- уникання всіх форм стресу;

- прийом будь-яких лікарських препаратів тільки за призначенням лікаря;

- дозування режиму робота-відпочинок, повноцінний сон (не менше восьми годин).

Ендометріоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Ендометріоз відноситься до ряду гінекологічних захворювань. У його розпалі у жінки відбувається розростання ендометрію (клітин, що вистилають внутрішню поверхню матки) за допустимі межі.

Тіло матки починає розростатися в найбільш нетипових місцях: очеревині, сечовому міхурі, кишечнику, яєчниках, викликаючи перифокальне запалення і хворобливі менструації. Ендометріоз найчастіше вражає жінок дітородного віку (25-40 років).

Ендометріоз – причини

Етіологія, мабуть, самого загадкового захворювання в гінекології досі до кінця не вивчена. У більшості випадків причину взагалі не вдається встановити. Однак фахівці пропонують перелік факторів, які можуть зіграти чималу роль у розвитку ендометріозу.

- генетична схильність сумніву не викликає, так як зустрічаються навіть сімейні форми захворювання;

- під час менструації клітини ендометрію разом з кров'ю можуть транспортуватися за межі матки, де і починають розростатися;

- зазначено, що у 90% жінок з ендометріозом є гормональні порушення: спостерігається необґрунтоване викид лютеінізуючих і фолликулостимулирующих гормонів, що призводить до порушення андрогенної функції кори наднирників;

- зниження імунітету – у нормі імунна система повинна знищувати вийшли за межі клітини ендометрію, але ослаблені захисні сили не в змозі коректно виконувати свої функції.

До інших причин розвитку захворювання відносять: анемію, хвороби печінки, перенесені гінекологічні операції, аборти, носіння ВМС (внутрішньоматкової спіралі).

Ендометріоз – симптоми

Безсимптомний перебіг хвороби – велика рідкість. В основному ознаки присутні і проявляються в менструальний період. Жінки скаржаться на нестерпний біль, яка позбавляє їх працездатності, з'являється тяжкість, відчуття грудки внизу живота; біль нерідко віддає в спину і сідниці. При ураженні сечового міхура можливо хворобливе сечовипускання з домішками крові.

Розростання при ендометріозі хоч і приносять масу незручностей, але мають доброякісну природу. Грізним ускладненням захворювання є розвиток безпліддя. Тому необхідно вчасно розпізнати патологію щоб уникнути неприємностей.

Ендометріоз – діагностика

Розроблено ефективні методи діагностування патології. До них відносяться:

- кольпоскопія – гінекологічний огляд жіночих статевих органів за допомогою кольпоскопа (освітлювального приладу);

- спіральна комп'ютерна томографія – визначає локалізацію, характер і взаємозв'язок розростань з сусідніми органами;

- УЗД;

- магнітно-резонансна томографія – може розпізнати найглибші місця ураження;

- лапороскопия – прокол черевної з метою введення лапороскопа (апарат, що визначає точну кількість, величину і вік вогнищ ендометріозу).

- аналіз крові на наявність пухлинних маркерів.

Вчасно поставлений діагноз дає високу гарантію на повне вилікування і можливість уникнути неприємних наслідків.

Ендометріоз – лікування і профілактика

Існують два шляхи лікування ендометріозу – медикаментозний та хірургічний.

Для полегшення спазмів при місячних зазвичай призначаються НПЗП – нестероїдні протизапальні препарати (Ібупрофен, Напроксен).

Мета медикаментозного лікування – зупинити ріст ендометрію. Для цього використовуються гормональні препарати: ГТГ аналоги, прогестини і оральні контрацептиви.

Хірургічний шлях застосовують при неефективності медикаментозного лікування і важкої стадії хвороби. Ендометріальні вогнища видаляються звичайним оперативним шляхом або за допомогою лазерних технологій.

Важливо пам'ятати, що ендометріоз схильний до рецидивів, тому необхідно дотримуватися деякі заходи профілактики для запобігання повторного розвитку захворювання. Профілактика включає в себе:

- регулярне відвідування гінеколога (раз в 6 місяців);

- ведення здорового способу життя, правильне харчування, відмова від шкідливих звичок;

- своєчасне обстеження, особливо особам, які мають сімейну схильність;

- оберігання від небажаної вагітності (аборт може спровокувати ендометріоз);

Якщо в менструальний період вас мучать сильні болі, що віддають у спину і ноги, негайно звертайтеся до лікаря.

Яндекс.Метрика