Енергетичні напої не більш ефективні, ніж чашка кави

«Забудьте про енергетичні напої - вони ефективні не більше ніж чашка кави» - заявляють фахівці з Чиказького університету. І навіть такі відомі інгредієнти, як женьшень, таурин і гуарана, на їх думку, не здатні відіграти ключову роль у стимуляції організму.

Вчені впевнені: єдиний дієвий компонент, що міститься в енергетичних напоях – кофеїн. За рахунок саме цієї добавки, вони допомагають нам справлятися з втомою і стає витривалішим. Весь секрет лише у великих концентраціях інгредієнта, в середньому в 14 разів перевершують ті дози кофеїну, що додається в інші безалкогольні напої.

Головною метою дослідження, проведеного чиказькими фахівцями, стало ретельне вивчення властивостей основних добавок, що використовуються у виробництві енергетичних напоїв. Серед них, крім безлічі вітамінів та інших сполук, особливу увагу було приділено женьшеню, гуарані, глюкуронолактону і таурину – речовин, які вважаються ефективними стимуляторами роботи організму, і нібито на час підвищують фізичні і розумові здібності людини.

Висновки експертів, опубліковані в американському журналі Nutrition, виявилися досить несподіваними для багатьох шанувальників енергетиків. У звіті фахівці повідомляють: «Ми проаналізували десятки наукових статей, книг і результатів попередніх досліджень, однак не знайшли жодного прямого і достовірного доказу ефективності цих інгредієнтів, за винятком декількох слабких і досить спірних тверджень про користь глюкози і екстракту гуарани. Кофеїн – ось єдиний компонент, у властивостях якого неможливо засумніватися. Щедра доза це речовини дійсно справляє значний вплив на роботу організму, і по своїм властивостям цілком може замінити банку енергетичного напою».

Зберігаючі енергію лампочки можуть викликати пошкодження шкіри

Енергозберігаючі компактні люмінесцентні лампи, або ЭКЛ, користуються популярністю і купуються як для використання в приватних будинках, так і в офісах, коли люди шукають способи скоротити свої рахунки за електроенергію.

Але дослідники з Університету Стоуні Брук (Нью-Йорк) виявили, що компактні люмінесцентні лампи мають також і темну сторону: лампи випромінюють разюче високий рівень ультрафіолетового (УФ) випромінювання, яке може пошкодити клітини шкіри, а при високих рівнях впливу викликати рак.

Щоб перевірити безпеку лампочок, дослідники піддали здорові клітини шкіри людини дії світла енергозберігаючої компактної люмінесцентної лампи і порівняли з впливом, яке надали на здорові клітини шкіри звичайні лампи розжарювання.

Аналіз показав, що клітини шкіри, що випробували вплив компактних люмінесцентних ламп, значно постраждали. «Результати показали, що фактично розпочався процес загибелі клітин», ‒ говорить Марсія Саймон, професор дерматології. В клітинах шкіри, які зазнали на собі світло лампи розжарювання, ніяких значних пошкоджень не було помічено.

Дослідники вважають, що вони знають причину: ультрафіолетове випромінювання просочується через крихітні тріщини у внутрішньому покритті ЭКЛ.

Виробники ЭКЛ спростовують висновок вчених з Стоуні Брук, стверджуючи, що «рівні УФ-випромінювання є прийнятно низькими», і лампочки безпечні.

ЭКЛ також містять невелику кількість ртуті, яка може викликати пошкодження нервової системи, вроджені дефекти і інші небажані наслідки для здоров'я. Таким чином, незважаючи на енергоефективність таких ламп, зелені вірчі грамоти для них під питанням, що робить енергозберігаючі світлодіодні лампи більш привабливим варіантом для споживачів.

Сім'я, друзі і собака - ключі до щасливого довголіття

Виявляється, все, що потрібно людині для довгого життя – це друга половинка, діти, багато хороших друзів і, як не дивно, собака. Принаймні, вчені з Гарвардської Медичної Школи в США впевнені в цьому на 100%, про що розповів у своєму виступі у програмі BBC професор Джордж Валлиант, що керував дослідженням, яке і призвело фахівців до таких висновків. На їхню думку, навіть низький соціальний статус і бідність – не перешкода для щасливої людини, а точніше, для тривалості його життя.

На доказ своїх слів, фахівці наводять результати тривалого дослідження, які були представлені ними на одній з недавніх конференцій. Як з'ясувалося, початок цієї наукової роботи було покладено ще в 1940 році, коли експерти взяли під своє спостереження понад 200 молодих людей – серед них були як дівчата, так і чоловіки. Всі вони були ровесниками. Тоді вчені поцікавилися їхнім матеріальним і сімейним благополуччям, а всі дані про це були записані в спеціальні бланки і до наших днів зберігалися в архівах Гарварду.

Через багато років, експерти знову повернулися до дослідження. Навівши довідки по всім його учасникам, а також вивчивши раніше зібрані дані, вчені встановили, що більш ніж дві третини людей, які впродовж свого життя так і не зуміли обзавестися сім'єю, не дожили до нашого часу. Між тим, більш ніж половина учасників, заведших дітей, що мають коханої людини, багато приятелів і домашнього вихованця, живі й донині.

За версією дослідників, такий вплив на людей, їх оточенням, викликане в першу чергу безліччю позитивних емоцій і душевним спокоєм, якими характеризується стан людини, що знаходиться поруч з тими, з ким йому приємно проводити час. За рахунок цього значно поліпшується імунітет і здоров'я людей в цілому. Завдяки цьому вони в меншій мірі схильні до багатьох захворювань, що сприяє продовженню їх життєвого терміну. Однак і у самотніх людей теж є вихід, вважає професор Джордж Валлиант – це собака. Крім того, що вихованець допомагає скрасити сірі будні, ми отримуємо велике задоволення, граючи з ним і піклуючись про нього. А в складних ситуаціях, собака може підтримати господаря, змусивши його посміхнутися і подумати про щось хороше.

Зелений колір підвищує ефективність тренування

Тренування на свіжому повітрі може принести більше користі в психологічному плані, ніж тренажерний зал, стверджують дослідники, тому що вона підвищує настрій, самооцінку, мотивацію і задоволення. Але, згідно з результатами нового дослідження, позитивний ефект досягається не стільки завдяки навколишньою природою, скільки зеленим кольором.

Дослідники з Університету Ессекса в Англії попросили 14 чоловіків студентського віку позайматися на велотренажерах в закритому приміщенні. При цьому молоді люди переглядали відео, яке імітувало їзду на велосипеді на природі. Потім дослідники на п'ять хвилин переключили фільтр на екрані відео з зеленого на чорно-білий, а потім на червоне, на цей же проміжок часу. Кожні п'ять хвилин дослідники оцінювали настрій учасників експерименту.

Молоді люди відчували себе менш втомленими і більш спокійними, коли переглядали зелене відео. Вони також повідомили, що відчували невдоволення і роздратування під час перегляду відео в червоному кольорі.

Короткохвильові кольору, наприклад, синій і зелений, викликають відчуття спокою, в той час як червоний і жовтий є більш стимулюючими. Чому таке ставлення до зеленого кольору? Дослідники припустили, що пишна зелень була сигналом рясної їжі і прилеглої води для наших ранніх предків. Як результат, позитивні почуття по відношенню до зеленого кольору, можливо, міцно вкоренилися в мозку людини в процесі еволюції.

Де і з ким ми займаємося спортом, і навіть привабливість оточуючих нас людей можуть вплинути на наш настрій і ставлення до тренувань.

Важливо також звертати увагу на мета, яку ми ставимо перед собою, приступаючи до фізичних занять, наприклад, чи ми хочемо розслабитися і отримати заряд енергії, і з'ясувати, що допомагає нам в цьому, і чи має до цього якесь відношення колір.

Дефіцит вітаміну D небезпечний для діабетиків

У діабетиків з низьким рівнем вітаміну D зазвичай розвивається закупорка артерій, що може призвести до хвороб серця, говориться в новому дослідженні, опублікованому в журналі Biological Chemistry вченими зі школи медицини Вашингтонського університету в Сент-Луїсі.

За словами дослідників, кровоносні судини не закупорюються у тих діабетиків, які мають достатній рівень вітаміну D. І, навпаки, у хворих з низьким рівнем цього вітаміну імунні клітини затримують холестерин в кровоносних судинах, розташованих близько до серця, в результаті чого відбувається закупорка.

Ще раніше ці ж вчені виявили, що вітамін D грає важливу роль в хворобах серця. Останнє дослідження крокує далі, заявивши, що при низькому рівні вітаміну D певного виду білі кров'яні клітини приклеюються до стінок кровоносних судин.

Разом з макрофагами (тип імунних клітин) вітамін D очищає артерії. Ці імунні клітини ‒ білі кров'яні клітини, звані моноцити, які рухаються і поширюються по крові. Коли моноцити зустрічаються з вогнищем запалення, вони перетворюються на макрофаги.
Дослідники вивчили рівень вітаміну D у 43 пацієнтів з діабетом 2 типу і 25 здорових людей тієї ж статі, статури і віку.

Було виявлено, що у хворих на цукровий діабет з недостатнім рівнем вітаміну D (менше 30 нанограм на мілілітр крові), макрофаги частіше приклеювалися до стінок кровоносних судин, що, як відомо, призводить до накопичення холестерину в клітинах. З часом артерії тверднуть і перешкоджають руху крові.

Вчені розглянули всі фактори: кров'яний тиск, рівень холестерину, контроль діабету, масу тіла і расу. Але тільки вміст вітаміну D впливало на те, прилипали ці клітини до стінки кровоносної судини чи ні.

У майбутньому вчені сподіваються створити лікарські препарати, можливо навіть вітамін D, які допоможуть запобігти відкладення холестерину в кровоносних судинах і зменшити ймовірність того, що у хворого розвивається атеросклероз або інші судинні ускладнення.

Яндекс.Метрика