Епілепсія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Епілепсія є дуже поширеним захворюванням нервової системи, для якої характерні відносно стереотипні повторні напади. Частота зустрічальності епілепсії у середньому становить 5-10%. Напади пояснюються тим, що в головному мозку відбуваються патологічні розряди, в результаті чого тимчасово порушуються рухові, вегетативні, чутливі і розумові функції.

Багато глибоко помиляються, вважаючи епілепсію невиліковним захворюванням. В наш час широко застосовуються сучасні протиепілептичні препарати, які допомагають повністю позбавити від нападів 2/3 хворих і ще у п'ятій їх частини значно знизити кількість нападів. В основі лікування лежить щоденна тривала лікарська терапія, при якій регулярно проводяться контрольні дослідження та медичні огляди.

Епілепсія – причини

Епілепсія класифікується за причини виникнення на ідіопатичну (при наявності спадкової схильності і відсутності структурних змін в мозку), симптоматичну (при виявленні структурного дефекту головного мозку, наприклад, кісти, пухлини, крововиливи, вад розвитку) і криптогенную (при не можливості виявлення причини захворювання).

Епілепсія - симптоми

Прояву епілептичних припадків можуть варіювати від генералізованих судом до ледве помітних для оточуючих змін внутрішнього стану хворого.

Розрізняють вогнищеві напади, які трапляються після електричного розряду на певній ділянці кори головного мозку, а також генералізовані напади, пов'язані з електричним розрядом, що зачіпають обидві півкулі мозку. Епілепсія при вогнищевих нападах проявляється в судомах або своєрідних відчуттях (наприклад, онімінні) в окремих частинах тіла (руках, ногах, обличчі та ін). Також вони можуть виявляти себе короткими нападами нюхових, слухових, смакових і зорових галюцинацій. Свідомість при таких нападах в більшості випадків зберігається, і хворий може в деталях описати свої відчуття. Зазвичай вони тривають не довше 30 секунд.

Епілепсія при генералізованих судомних нападах являє собою більш вражаючу картину для оточуючих. В тонічної фази (початку нападу) наступає напруження всіх м'язів і короткочасна зупинка дихання. Також часто можна спостерігати пронизливий крик і прикушення мови. Через 10-20 секунд настає клоническая фаза, при якій відбувається чергування скорочення і розслаблення м'язів. По закінченню цієї фази часто зустрічається нетримання сечі. Через 2-5 хвилин судоми зазвичай спонтанно припиняються, і настає постприступный період, при якому з'являються сплутаність свідомості, сонливість, головний біль і настання сну.

Епілепсія при абсансах (генералізованих нападах без судом) виникає тільки в дитячому віці або ранній юності. Можна спостерігати, як дитина раптово завмирає, спрямовує пильний відсутній погляд в одну точку. Також трапляється тремтіння повік, прикривання очей і легке закидання голови. Такі напади можуть тривати протягом декількох секунд (від 5 до 20) і в більшості випадків залишаються непоміченими.

Епілепсія - діагностика

Епілепсія існує в сорока різних формах і різних типах нападів. Для кожного виду передбачена своя схема лікування. Тому так важливо для лікаря не тільки поставити правильний діагноз, але і встановити форму епілепсії.

В основному епілепсія діагностується магнітно-резонансної або комп'ютерною томографією і электроэнцефалографией. Звичайна методика ЕЕГ передбачає пятнадцатиминутную запис і застосовується для масових досліджень. Багато вчених вважають, що більш інформативний для діагностики епілепсії ЕЕГ моніторинг, що представляє собою електроенцефалограму, записану на протязі більш тривалого часу.

Епілепсія – лікування і профілактика

При виявленні симптомів епілепсії потрібно найближчим часом звернутися до невролога. При первинному нападі, що супроводжується порушенням дихання або триває більше п'яти хвилин, потрібно викликати «швидку допомогу». Також потрібно видалити всі тверді предмети, які знаходяться недалеко від хворого, підкласти під голову плоский м'який предмет і перевернути людину на бік. Утримувати хворого під час епілептичного нападу не потрібно. Дуже важливо зафіксувати час, коли почався напад, для встановлення його тривалості.

Лікар підбирає протиепілептичний препарат у відповідності з тим, яка це епілепсія і характер її нападів. Спочатку призначають ліки в малій початковій дозі, а потім поступово її збільшують до виникнення оптимального клінічного ефекту.

Для профілактики епілепсії передбачається попередження причин, які її викликають, а саме: інфекційні захворювання мозку, травматичні ураження і родовий травматизм.

Ехінококоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Ехінококоз називають рідкісне паразитарне захворювання з хронічним перебігом, яке виникає внаслідок впливу на організм личинкової форми Echinococcus granulosus - стрічкового гельмінта. Під впливом цих паразитів в організмі людини розвиваються однокамерні або багатокамерні пухирі паразита і порушується діяльність органів, в яких сталося їх розвиток.

Найчастіше гельмінти локалізуються в печінці і легенях, однак, вони можуть розвиватися і в інших органах (головному мозку, нирках, серці), найчастіше внаслідок розвитку метастазів. Ехінококоз може призводити до тяжких ускладнень, аж до інвалідності і смерті. Кількість ускладнень при цьому захворюванні досягає 30%. З них найбільш важкі наслідки має розрив кісти, до якого може призвести удар, підняття тягарів, груба пальпація. Розрив кісти проявляється різким больовим синдромом, його наслідками можуть бути алергічна реакція різного ступеня вираженості і навіть анафілактичний шок.

Ехінококоз - причини

Основним джерелом хвороби для людини є домашні собаки, з фекаліями яких виділяються зрілі яйця паразитів. Вони забруднюють їх шерсть і навколишнє середовище. Людина заражається, контактуючи з зараженими тваринами, або збираючи ягоди і трави, або використовуючи воду із забруднених джерел.

Ехінококоз - симптоми

Симптоми захворювання визначаються кількістю, розмірами і локалізацією ехінококових міхурів. Найбільш часто зустрічаються ехинококкози печінки (вони становлять від 60% до 80 % захворювань). Ехінококоз печінки в початкових стадіях проявляється важкістю та помірними непостійними болями в правому підребер'ї, іноді - кропив'янкою (за алергізації). У наступних стадіях хвороба проявляється збільшенням печінки, асцитом, набряками, жовтяницею.

Ехінококоз легень проявляється наполегливою сухим кашлем, кровохарканням, болями в грудній клітці. Випадки ехінококозу інших органів зустрічаються рідко, і вони мають симптоматику, схожу на прояви новоутворень.

Ехінококоз - діагностика

Для діагностики захворювання використовують дані епідеміологічного анамнезу, аналіз клініко-рентгенологічних ознак, результати алергологічних (реакція Касони) і серологічних проб, дослідження мокротиння і плевральної рідини (при появі кісти в плевральній порожнині). Також діагностика може бути доповнена серологічними методами, щоб виявити антитіла до эхинококку класів IgG.

Проводячи клінічне обстеження пацієнта, лікар повинен пам'ятати, що груба пальпація стінки розвиненого паразитарного міхура може призвести до її розриву і непередбачуваних наслідків. Пункту вати эхинококковый міхур можна тільки після лапаротомії.

Ехінококоз - лікування і профілактика

Витягти ехінокок можна тільки шляхом оперативного втручання. Операція може мати вигляд:
- радикальної эхинококкэктомии з повним видаленням кісти, яка називається "гидатидой";
- розкриття кісти, видалення рідини, гидатид і оболонки, після чого утворилася порожнину зашивають наглухо.

Прогноз при цьому захворюванні визначається розташуванням кісти, а також наявністю або відсутністю їх в інших органах і загальним станом хворого. Пацієнт, який переніс ехінококоз, потребу в диспансерному спостереженні, яке повинно тривати не менше 8 років.

Профілактика ехінококозу полягає в правильній організації санітарного контролю на бойнях; виключення можливості застосування органів тварин, які вражені эхинококком, для годівлі собак; ветеринарний нагляд за собаками, особливо за домашніми, і дотриманні правил особистої гігієни при їх утриманні.

Адоніс - лікувальні властивості і застосування у медицині

Адоніс весняний - загальний опис

Адоніс - це отруйна рослина родини жовтецевих, яке може досягати у висоту 60 см. Воно має коротке, вертикальне кореневище темно-бурого кольору і округлі прямостоячі стебла з вузько-лінійними листками. Квітки горицвіту - одиночні, великі, мають світло-жовте забарвлення. Рослина цвіте з квітня по травень.

Адоніс весняний - види і місця зростання

На території нашої країни можна зустріти такі види адоніса, як горицвіт весняний, горицвіт літній, адоніс туркестанський, адоніс амурський і адоніс золотистий. Деякі види адоніса здавна вживаються у медицині багатьох народів. Найбільш популярним з них є адоніс весняний, лікувальні властивості якого відомі на Русі ще з XIV століття.

Місцями поширення горицвіту весняного є Європа, Крим, Кавказ, Західна Сибір та деякі області Середньої Азії. Легше всього її можна знайти на тихих галявинах, пагорбах; у природі він може рости на одному місці протягом багатьох років, проте, коли адоніс витоптується худобою, рослина безповоротно гине. В культуру адоніс весняний вводиться важко, тому сьогодні його запаси в природі вичерпуються.

Адоніс весняний - лікувальні властивості

Вперше дослідження лікувального впливу горицвіту весняного було проведено в клініці С. П. Боткіна, після чого його визнали ефективним засобом для лікування серцевих захворювань. Сьогодні адоніс весняний і його препарати застосовують в традиційній і народній медицині як сечогінних, заспокійливих і знеболюючих засобів.

Показаннями для застосування препаратів горицвіту весняного є хронічна серцева недостатність з розладами кровообігу, ішемічна хвороба серця, вегето-судинна дистонія, неврози серця, декомпенсація серцевої діяльності на тлі ниркової патології, істерія, епілепсія, паркінсонізм, виснаження нервової системи, захворювання легень (бронхіт, туберкульоз тощо), гострий цистит і набряки ниркового походження.

Адоніс весняний - лікарські форми

У лікувальних цілях використовують стебла і квітучі пагони адоніса. Час збору - весна, від початку цвітіння до опадання насіння. Акуратно зрізавши потрібні частини рослини, їх сушать у теплому затемненому приміщенні.

Заготовлену сировину можна використовувати не більше 3 років, після чого воно втрачає свої лікувальні властивості. Слід знати, що при зборі горицвіту весняного в різних місцезростаннях або в різний час, можна отримати сировину, в якому буде міститися абсолютно різну кількість діючих речовин.

Адоніс весняний - рецепти

Для лікування серцевих захворювань і захворювань легенів використовують настій горицвіту, для приготування якого 1 ст. л. попередньо подрібнених стебел рослини заливають 200 гр. окропу, потім настоюють близько півгодини. Отриманий настій після охолодження проціджують. Приймати його потрібно тричі на день по 1 ч. л.

Для лікування циститу, уретриту, простатиту адоніс весняний застосовується у зборах, які також входить верес звичайний, будра плющевидная і трава материнки, листя та квітки алтеї лікарської.

Для лікування таких захворювань, як астенічний синдром, невроз, ішемічна хвороба серця, неврастенія, вегетосудинна дистонія, готують збори адоніса, які також входить корінь валеріани, корінь синюхи, цикорій, трава вересу, меліса, листя м'яти перцевої.

Адоніс весняний - протипоказання

Протипоказаннями до застосування горицвіту весняного є серцебиття, виражене підвищення кров'яного тиску, неврози серця, вагітність, гастрит, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки. Також препарати горицвіту не можна давати дітям до року.

Передозування препаратів горицвіту весняного може призвести до розладів шлунково-кишкового тракту (пронос, нудоті, блюванні), прискорене серцебиття або сповільнення пульсу, розширення зіниць, сонливість і судоми, аж до колапсу. Лікування в такому випадку проводиться за допомогою блювотних і проносних засобів, які приймаються хворим для виведення отрути з організму. Також йому слід випити міцний чорний кави або міцне вино.

Кожному збирачу горицвіту весняного слід пам'ятати, що ця рослина є отруйним, тому безконтрольне вживання препаратів з нього може бути дуже небезпечним.

Яндекс.Метрика