Ехінококоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Ехінококоз називають рідкісне паразитарне захворювання з хронічним перебігом, яке виникає внаслідок впливу на організм личинкової форми Echinococcus granulosus - стрічкового гельмінта. Під впливом цих паразитів в організмі людини розвиваються однокамерні або багатокамерні пухирі паразита і порушується діяльність органів, в яких сталося їх розвиток.

Найчастіше гельмінти локалізуються в печінці і легенях, однак, вони можуть розвиватися і в інших органах (головному мозку, нирках, серці), найчастіше внаслідок розвитку метастазів. Ехінококоз може призводити до тяжких ускладнень, аж до інвалідності і смерті. Кількість ускладнень при цьому захворюванні досягає 30%. З них найбільш важкі наслідки має розрив кісти, до якого може призвести удар, підняття тягарів, груба пальпація. Розрив кісти проявляється різким больовим синдромом, його наслідками можуть бути алергічна реакція різного ступеня вираженості і навіть анафілактичний шок.

Ехінококоз - причини

Основним джерелом хвороби для людини є домашні собаки, з фекаліями яких виділяються зрілі яйця паразитів. Вони забруднюють їх шерсть і навколишнє середовище. Людина заражається, контактуючи з зараженими тваринами, або збираючи ягоди і трави, або використовуючи воду із забруднених джерел.

Ехінококоз - симптоми

Симптоми захворювання визначаються кількістю, розмірами і локалізацією ехінококових міхурів. Найбільш часто зустрічаються ехинококкози печінки (вони становлять від 60% до 80 % захворювань). Ехінококоз печінки в початкових стадіях проявляється важкістю та помірними непостійними болями в правому підребер'ї, іноді - кропив'янкою (за алергізації). У наступних стадіях хвороба проявляється збільшенням печінки, асцитом, набряками, жовтяницею.

Ехінококоз легень проявляється наполегливою сухим кашлем, кровохарканням, болями в грудній клітці. Випадки ехінококозу інших органів зустрічаються рідко, і вони мають симптоматику, схожу на прояви новоутворень.

Ехінококоз - діагностика

Для діагностики захворювання використовують дані епідеміологічного анамнезу, аналіз клініко-рентгенологічних ознак, результати алергологічних (реакція Касони) і серологічних проб, дослідження мокротиння і плевральної рідини (при появі кісти в плевральній порожнині). Також діагностика може бути доповнена серологічними методами, щоб виявити антитіла до эхинококку класів IgG.

Проводячи клінічне обстеження пацієнта, лікар повинен пам'ятати, що груба пальпація стінки розвиненого паразитарного міхура може призвести до її розриву і непередбачуваних наслідків. Пункту вати эхинококковый міхур можна тільки після лапаротомії.

Ехінококоз - лікування і профілактика

Витягти ехінокок можна тільки шляхом оперативного втручання. Операція може мати вигляд:
- радикальної эхинококкэктомии з повним видаленням кісти, яка називається "гидатидой";
- розкриття кісти, видалення рідини, гидатид і оболонки, після чого утворилася порожнину зашивають наглухо.

Прогноз при цьому захворюванні визначається розташуванням кісти, а також наявністю або відсутністю їх в інших органах і загальним станом хворого. Пацієнт, який переніс ехінококоз, потребу в диспансерному спостереженні, яке повинно тривати не менше 8 років.

Профілактика ехінококозу полягає в правильній організації санітарного контролю на бойнях; виключення можливості застосування органів тварин, які вражені эхинококком, для годівлі собак; ветеринарний нагляд за собаками, особливо за домашніми, і дотриманні правил особистої гігієни при їх утриманні.

Володушка - лікувальні властивості і застосування у медицині

Володушка – загальний опис

Володушка - представник роду багаторічних трав'янистих рослин родини зонтичних. Володіє потужною горизонтальній кореневою системою і досить довгим гладким і слаборозгалуженим стеблом, що досягає у висоту півтора метрів. Листя володушки великі, сидячі, цілісні, що охоплюють стебло біля основи, як у огірків.

Квітки, зібрані в парасольку, характеризуються незвичайною жовто-зеленим забарвленням. Плід – двусім'янка коричневого кольору і довгастої еліптичної форми, дозріває в кінці літа або початку осені.

Володушка – види і місця зростання

Налічується понад 150 видів рослини, що мешкають переважно в Європі, Африці, Азії, Північній Америці, на Кавказі. У Росії ж росте всього кілька видів, і зустрічаються вони, як правило, на Далекому Сході, в європейській частині РФ та Сибіру.

Лікарське значення мають тільки три форми володушки:

1. Володушка золотиста – відрізняється великими листям з блакитним нальотом і досить великими парасольками до десяти см в діаметрі. Віддає перевагу негусто ліси різного складу, узлісся, яри, береги водойм і річок. Знайти цей вид можна на території Уралу і Сибіру. Володушка золотиста нерідко використовується в декоративних цілях.

2. Володушка козелецелістная – має порівняно невисокий стебло (до півметра) і просту кореневу систему на відміну від інших видів рослини. Любить сухі схили, скелі, кам'янисті розсипи та луки з піщаними ґрунтами. Зустрічається в Сибіру, на Д. Сході. У народі отримала незвичайну назву – «вовчий дуб».

3. Володушка многожильчатая – для неї характерні листки вузьколінійні, розширюються у підстави. Росте на схилах, луках, лісових околицях, піднімається високо в гори. Росте в Сибіру, горнолесных поясах Алтаю і Салаира. Вважається, що високо в горах володушка підсилює лікувальну дію.

Володушка – лікувальні властивості

Трав'яниста рослина володіє бактерицидною, жовчогінну, ранозагоювальну, тонізуючою властивостями. А також усуває гарячкові стани, виліковує гепатити і холецистит. Експериментально встановлено, що вид володушка золотиста збільшує кількість виділеної жовчі, змінюють її склад, посилює секреторну функцію органів травлення.

Зовнішньо володушка застосовують в якості противогнойничкового і протизапальний засіб, для зняття сильного свербежу і кропив'янки, а також при захворюваннях очей.

Володушка – лікарські форми

Збирати траву необхідно на початку цвітіння, обережно зрізаючи надземну частину, щоб не пошкодити коріння. Володушка сушать максимально швидко, щоб уникнути руйнування необхідних речовин. Для цього її вміщують у спеціальні печі або сушарки, де обробляють при температурі 90 градусів. У приватних будинках траву розкладають по верху отопляемых печей і сушать протягом декількох днів. Кращу схоронність рослині забезпечить паперова або картонна тара.

Для лікувальних цілей використовують всю надземну частину, рідше коріння. З трави роблять настої і відвари, які застосовуються при неврозах, шлунково-кишкових захворюваннях і гепатитах. Квіти використовують при хворобах серця, коріння – при інтоксикації, запальних процесах, а плоди вживають як жарознижувальний і антигельмінтний засіб.

Володушка – рецепти

Тонізуючий чай з володушки золотистої: на середню чашку окропу додати стіл. ложку сухої трави, дати настоятися хвилин 5, додати меду за смаком і насолоджуватися смачним і корисним чаєм, який дарує прекрасний настрій.

При гепатитах і печінкових захворюваннях застосовувати такий же чай, але наполягати його необхідно більш тривалий час (години 3) і вживати по півсклянки перед прийомом їжі.

Настоянка для лікування жовчнокам'яної хвороби і видалення піску з жовчних проток: на 250 мл якісної горілки додати 25 г сухої або свіжої трави, настоювати в ізольованому сухому і темному місці 2 тижні, потім обов'язково процідити і приймати перед їжею 25 кап., 3 р. в день протягом 3-х тижнів.

При гарячкових станах, запальних захворюваннях і запорах: 3 ч. ложки свіжої або сухої трави володушки многожильчатой розвести 200 г окропу, настоювати 1 годину-півтора і пити по одній другій або однієї третьої склянки 3-4 р. в день до нормалізації самопочуття.

Володушка – протипоказання

З обережністю препарати на основі володушки слід приймати особам, що страждають підвищеною кислотністю шлунка і виразковою хворобою. Дуже рідко може розвиватися алергічна реакція на певні рослинні хімічні речовини.

Вербена - лікувальні властивості і застосування у медицині

Вербена загальний опис

Вербена (Verbena) – трав'яниста або напівкустарне рослина сімейства вербеновых, належить до типу багаторічних рослин. На четырехгранном прямостоячем стеблі висотою до 80 см розташовані довгасті супротивні лопатеві або розрізні листя на коротких чашечках. Численні квітки блідо-фіолетового кольору, розділені на 5 пелюсток, зібрані у вигляді мітелки, що представляє собою довге колосовидне суцвіття. Період цвітіння – з травня по жовтень. Плід утворюється у формі насінної коробочки, розділеної на 4 насіннєвих горішка. Насіння дуже дрібні. Дозрівання плодів визначається їх забарвленням в сіро-зелений колір. Це теплолюбна рослина, легко переносить посуху.

Вербена види і місця зростання

Всього налічується більше двох видів цієї рослини, найбільш відома вербена аптечна, зустрічаються також гібридна, садова, лимонна та ін Аптечну вербену культивують як лікарську рослину, садову в декоративних цілях. Батьківщиною рослини вважається Америка і Чилі, в широкому масштабі вона вирощується на півдні Франції. У природному вигляді на території СНД зустрічаються 4 види рослини в південних частинах Росії, на Україні, на Кавказі, в Криму і Середній Азії.

Вербена - лікувальні властивості

До складу рослини входить глікозид вербенамин, що володіє безліччю лікувальних ефектів, а також дубильні речовини, гіркоту, каротин, глікозид вербелин. Це лікарська рослина використовують для лікування ряду захворювань дихальної системи – бронхіт, ларингіт, запалення легенів, трахеїт, а також хворобах печінки - гепатит, холецистит. Крім цього вона показана при зубному болю, гіпотонії. Зовнішнє використання у вигляді примочок і компресів застосовується при шкірних захворюваннях (висип, фурункульоз, гнійні рани, екзема, псоріаз, нейродерміт, нариви, свинка). Полоскання видаляють неприємний запах з рота й лікують цингу, покращують стан волосся.

Вербена - лікарські форми

В лікарських цілях застосовують корінь, масло, сік рослини, квітки, сушені стебла і траву. В домашній медицині її використовують нечасто, як правило, у вигляді відварів і примочок. Надземна частина вербени заготовлюється переважно під час цвітіння, коли в ній міститься максимальний відсоток ефірного масла (цитраль). Її використовують у вигляді спиртової (1 %-ний) настоянки і чаю.

Вербена – рецепти

При простудних захворюваннях вживають сік трави з медом і теплою водою.

Настій вербени: залити в термосі 0,5 л окропу 3 ст. л. трави, настояти 3 год, процідити. Цей настій можна використовувати як зовнішньо (для полоскання), так і внутрішньо. Приймати по третині склянки за півгодини до прийняття їжі. Використовувати у вигляді полоскання порожнини рота та горла при стоматитах і ангінах (проводити в теплому вигляді), а також в якості примочок при вуграх і різних ранах.

Відвар вербени: заварюється 0, 5 л води на 1 ст. л. подрібненої сировини протягом 5 хвилин на невеликому вогні, віджимається і проціджують. Доводиться до початкового рівня. Вживати перед їжею з медом або малиновим варенням.

Примочки – зім'яти свіже листя і прикласти до рани. При укусах скажених тварин – прокип'ятити стебла трави у вині і пити.

Вербена протипоказання

Зловживання вербеною може призвести до сумних наслідків. Настоянки і відвари при тривалому використанні можу стати подразником слизової кишечника.

Вербена і містика

В європейських країнах ця рослина здавна вважається містичним. Їй приписують здатність виганяти злих духів і очищати житло, надавати сил господарям. Особливі властивості священної гілки використовують у приворотних зіллях і в лікуванні чоловіків від імпотенції. Одночасно це рослина захищало наших предків від чаклунства. Букет Вербени дарують людині, якій бажають добра.

Яндекс.Метрика