Фіброз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Фіброзом називають ущільнення сполучної тканини в різних органах, що супроводжується появою рубцевих змін. Фіброз є захворюванням, яке може вразити практично будь-який орган в людському організмі. Він починається виробленням у хворому органі великої кількості колагену (речовини, яка необхідна організму для створення основи для сполучних тканин). Поступово кількість сполучної тканини досягає кількості, що значно перевищує норму, і тоді починається процес витіснення звичайних клітин, необхідних для правильного функціонування органу.

З фіброзом пов'язане виникнення багатьох патологій. Так, катаракта є нічим іншим, як наслідком фіброзу кришталика. Також фіброз може бути причиною жіночого безпліддя. Одними з найпоширеніших фіброзів є фіброз печінки та фіброз легенів. На жаль, в силу того, що сполучна тканина не має властивості регенеруватися в звичайну, повне одужання у разі фіброзу на сьогоднішній неможливо. Однак, при правильній терапії та спостереження у лікаря з ним можна прожити довге і повноцінне життя.

Фіброз - причини

Зазвичай фіброз буває викликана опроміненням, травмою, інфекційно-алергічними й іншими процесами.

Фіброз легенів зазвичай буває викликане тривалим вдиханням пилу (силікоз, азбестоз), променевим впливом, гранулематозными легеневими захворюваннями і т. д.

Причиною фіброзу печінки є хронічне ураження цього органу (наприклад, вірусні гепатити).

Вогнищевий фіброз грудей у жінок розвивається внаслідок фіброзно-кістозної мастопатії, що виникає через гормонального дисбалансу.

Фіброз - симптоми

Початкові стадії будь-якого фіброзу протікають безсимптомно. Далі клінічні прояви прогресуючої хвороби стають більш вираженими. Так, симптоми фіброзу печінки відповідають останньої стадії захворювання печінки (наприклад, портальної гіпертензії, печінкової недостатності тощо).

Фіброз легень проявляється задишкою, ціанозом шкірних покривів, бронхітом, серцевою недостатністю, прискореним, поверхневим диханням.

При осередковому фіброзі грудей у жінок визначити освіту можна при промацуванні лише при досягненні ним середніх розмірів. Ніякої хворобливості пацієнтка жінка не відчуває, інших клінічних симптомів, як правило, немає.

Фіброз - діагностика

Діагностика фіброзу печінки проводиться з допомогою:
- об'єктивного дослідження пацієнта гастроентерологом;
- аналізу його скарг;
- анамнезу захворювань;
- УЗД органів черевної порожнини (ОЧП);
- фиброэлластографии (багатокамерного зображення на апараті фибросканс)
- біопсії печінки;
- фибротеста;
- фибромакса.

Фіброз легенів діагностується з допомогою оглядової рентгенографії органів грудної клітки. У разі необхідності використовують прицільну рентгенографію та томографію. Щоб визначити стан легеневої тканини, застосовують комп'ютерну томографію.

Для визначення вогнищевого фіброзу грудей проводять мамографію та УЗД молочних залоз. Остаточний діагноз базується на підставі результатів цитологічного і гістологічного обстеження.

Фіброз - лікування і профілактика

Фіброз печінки в період декомпенсації потребує стаціонарного лікування, при якому застосовуються ті ж засоби, що і при загостренні хронічного гепатиту. При асциті і набряках призначають суворе обмеження натрію, їжу з достатньою кількістю калію, а також проводять лікарську терапію із застосуванням сечогінних засобів, альбуміну та препаратів для зупинки стравохідного, шлункового і кишкового кровотечі.

Що стосується лікування фіброзу легені, то його метою, в першу чергу, є профілактика швидкого прогресування захворювання. Це досягається шляхом усунення всіх можливих причин, службовців осередком виникнення і застосування профілактичних заходів для запобігання будь-яких запальних процесів в легенях. Також лікарі рекомендують таким хворим здорове харчування, уникнення стресів, дихальну гімнастику.

Лікування вогнищевого фіброзу грудей проводиться за допомогою корекції гормонального балансу, використання імуномодулюючих препаратів та засобів антигомотоксикологического ряду.

Фіброміома - причини, симптоми, діагностика, лікування

Фіброміома – це новоутворення доброякісного характеру, що розвивається на матці в результаті гормональних порушень в організмі жінки. Вона складається із сполучних і м'язових тканин. Якщо переважають м'язові тканини, то пухлина називається міомою, а якщо новоутворення складається в основному зі сполучних тканин, - це фіброміома.

Фіброміома може виникнути у жінок репродуктивного віку. Найчастіше захворювання схильні жінки середнього віку, до 40 років. Однак в останні роки спостерігається збільшення кількості випадків і серед молодого покоління, у віці від 20 років. Медики пояснюють омолодження захворювання збільшенням негативних впливів на жіночий організм, пов'язаних з поганою екологією. Але більшу небезпеку представляють ранні аборти та інші хірургічні втручання, що супроводжують порушенням цілісності статевих органів.

Фіброміома – причини

Поштовхом до розвитку захворювання є якийсь гормональний збій, який може бути наслідком різних факторів. Формальними причинами появи фіброміоми є:
• Зміна кількісного складу і функціональних характеристик рецепторів у клітин міометрія,
• Збій у гормональній функції яєчників,
• Запалення інфекційного та неінфекційного характеру у внутрішніх статевих органах,
• Поганий кровообіг в органах малого тазу,
• Безпліддя, викликане відхиленнями у функціонуванні статевої системи,
• Нерегулярні статеві контакти,
• Вегето-судинні порушення,
• Генетична схильність до ракових захворювань,
• Перенесені в дитинстві інфекційні захворювання,
• Супутні патології,
• Порушення в роботі імунної системи.

Фіброміома - симптоми

Фіброміома може проявляти себе по-різному. Картина захворювання залежить від сукупності факторів, визначальними з яких є вік жінки, терміну давності новоутворення, гормонального фону, наявності супутніх відхилень у здоров'ї.

Головною ознакою фіброміоми є тривалий кровотеча з матки, обтяжене больовим синдромом внизу живота. На початковому етапі хвороби з'являються рясні менструації, які можуть тривати досить довго, значно перевищуючи нормальний термін. Однак ці ознаки спостерігаються не у всіх хворих жінок. Якість менструального циклу залежить від того, в якому саме місці матки виникло новоутворення. У разі подбрюшинного розташування фіброміоми місячні найчастіше проходять з помірною крововтратою.

При наявності пухлини великих розмірів у жінки спостерігаються болі в області малого тазу, підвищується температура тіла, прискорюється згортання крові, підвищується рівень лейкоцитів.

Характер болю може бути різним, що залежить від перерахованих вище факторів. Найчастіше вони присутні протягом всієї менструації, носять тягне і ниючий характер. У гостру форму захворювання переходить, коли фіброміома починає швидко рости, деформуючи прилеглі тканини. У цей період може проявитися синдром «гострого живота».

Від присутності фіброміоми можуть страждати і сусідні органи, які відчувають на собі тиск: сечовий міхур, пряма кишка, нирки, печінка. Внаслідок росту пухлини ці органи також можуть постраждати, від чого відбудеться збій в їх роботі.

Фіброміома – діагностика

В результаті первинного огляду лікар-гінеколог зможе поставити попередній діагноз, використовуючи розповідь пацієнтки і дані, отримані від огляду на гінекологічному кріслі.

Далі призначається комплексне обстеження всього організму. Проводяться наступні заходи:
• Загальний огляд, що включає в себе визначення характеру статури, ступеня оволосіння, виявлення ознак ожиріння.
• Дослідження якості роботи щитовидної залози (гормональний фон).
• Обстеження молочних залоз.
• Уточнюють, не присутні супутні захворювання в організмі.
• Протягом 4 тижнів стежать за характером і розвитком фіброміоми, проводячи регулярні гінекологічні огляди.
• Дослідження мазків (на онкоцитологію і мікрофлору).
• Загальні аналізи сечі, крові, додаткові аналізи крові.
• Тести, що визначають функціональні особливості роботи яєчників.
• Кольпоскопія.
• Ультразвукове обстеження.
• Ехографія.
• Діагностичне вишкрібання матки.
• Визначення якості ендометрія через метросальпінгографію.
• Лапароскопічне дослідження.
• Флебографія внутрішньоматкова.

Фіброміома – лікування і профілактика

Лікування фіброміоми також залежить від характеру пухлини і загального стану організму. Воно може бути консервативним або оперативним.
• Консервативний метод. Передбачає дієтотерапію (зміна якості харчування), лікування вегето-судинних розладів, вітамінотерапію, нормалізацію кровообігу, підвищення імунітету, антианемічні заходи, гормонотерапію.
• Оперативний метод. Видалення пухлини, якщо її розмір перевищує розміри матки при 13-тижневому терміні вагітності. У найважчих випадках видаляється матка і придатки.

Профілактикою виникнення фіброміоми можуть бути регулярні огляди гінеколога, нормальне харчування і збалансована статеве життя.

Холера - причини, симптоми, діагностика, лікування

Холера - це гостре інфекційне захворювання, що характеризується ураженням тонкого кишечника, розладом водно-сольового обміну, різним ступенем зневоднення, внаслідок втрати рідини, з блювотними масами і водянистими випорожненнями. Холера належить до карантинних інфекцій. Збудником хвороби є холерний вібріон, який нагадує зовнішнім виглядом зігнуту паличку (кому).

При кип'ятінні вібріон гине через одну хвилину. Деякі біотипи здатні довгостроково зберігатися та розмножуватися в мулі, йоді, в організмах мешканців водойм. Джерело інфекції - людина (бацилоносій і хворий). Вібріони виділяються з блювотними масами і фекаліями. Епідемії холери бувають контактно-побутові, харчові, водні та змішані. Сприйнятливість до хвороби досить висока.

Холера - причини

Захворювання викликається холерним вібріоном. Шляхи передачі від хворої людини - зазвичай через воду, забруднену блювотними масами і фекаліями, як правило, при купанні у водоймі, або ковтанні води. Зараження холерою може відбутися при вживанні різних продуктів харчування, які були помиті зараженою водою. В наші дні холера зустрічається досить рідко, зазвичай у вигляді епідемій в районах, які відрізняються несприятливими санітарними умовами (Африка, Азія).

Холера - симптоми

Тривалість інкубаційного періоду холери становить близько 5-ти днів. Захворювання починається раптово. Токсин холерного вібріона провокує сильну діарею, при якій разом з калом виділяється величезна кількість рідини. Слизу, домішок крові і болю не спостерігається. Стілець спочатку кашкоподібний, потім - безбарвний, пізніше до симптомів додається рясна блювота.

Виникає гостре зневоднення всього організму, порушуються обмінні процеси, відбувається зниження рівня калію, внаслідок чого змінюється серцевий ритм. Шкіра втрачає еластичність, у хворого спостерігається загальмованість, загострюються риси обличчя, з'являються судоми жувальних і литкових м'язів. Результатом зневоднення може стати смерть від ниркової недостатності, гіповолемічного шоку, коми.

Холера - діагностика

При постановці діагнозу велике значення приділяється епідеміологічними даними, які дозволяють встановити ймовірність контакту із збудником холери, а також клінічні дані (симптоми холери). Проте, найбільше значення надається даними лабораторної діагностики, що дозволяють підтвердити діагноз.

Методи діагностики холери поділяють на класичні (бактеріологічне дослідження і бактеріоскопія) та експрес-методи (микроагглютинация і іммобілізація вібріонів). Холеру слід диференціювати з іншими кишковими інфекціями, такими, як сальмонельоз і дизентерія, а також з отруєнням солями важких металів і грибами.

Холера - лікування і профілактика

Обов'язкова госпіталізація всіх хворих. Основна роль при лікуванні холери приділяється відновленню водно-сольової рівноваги і боротьби зі зневодненням. Рекомендуються розчини, які містять хлорид калію, глюкозу, хлорид натрію та бікарбонат натрію. При особливо тяжкому зневодненні хворим показано струминне введення рідини, щоб нормалізувати пульс, після чого розчин вводять крапельним шляхом.

Раціон харчування хворого повинен складатися з продуктів, багатих на вміст солей калію (томати, курага, картопля). Антибіотикотерапію проводять тільки хворим з високим ступенем зневоднення, використовуються левоміцетин або тетрациклін. Виписка зі стаціонару проводиться після повного одужання. Прогноз при адекватному і своєчасному лікуванні сприятливий.

Профілактика холери полягає в знезараженні та охорони питної води. Необхідний активний лікарський контроль за особами, які перебували в контакті з хворими. З метою профілактики за показаннями застосовується холероген-анатоксин і корпускулярна холерна вакцина.

Яндекс.Метрика