Фізкультура вдвічі підвищує ефективність щеплення від грипу

Якщо ви все ще плануєте зробити щеплення від грипу, ви можете скористатися дослідницькою знахідкою вчених з Університету штату Айова, що підвищить ефективність щеплення в найкоротші терміни.

Спортивні вчені виявили, що якщо люди зроблять помірну тренування незабаром після отримання щеплення від грипу, вони значно підвищать спроможність своєї імунної системи боротися з вірусом грипу.

Дослідницька група на чолі з професором Маріан Кохут порівняла дві групи молодих, здорових людей, учасників дослідження, які пройшли щеплення від грипу. Одна група після щеплення присвятила або 90 хвилин легкої пробіжки, або 15 хвилин їзди на велосипеді. Інша група в цей час не діяла. Протягом місяця після щеплення дослідники кілька разів перевіряли рівень антитіл до вірусу грипу в крові учасників дослідження, який є показником імунної відповіді організму і здатності протистояти інфекції.

Результати показали, що в учасників, які після щеплення займалися спортом, імунна відповідь була майже в два рази вище, ніж у менш активних учасників.

Помірні фізичні вправи стимулюють імунну систему тим, що змушують білі кров'яні клітини рухатися по всьому тілу швидше і ефективніше боротися з інфекціями, кажуть вчені.

А ось регулярні тренування дають ще більше переваг і призводять до більш стійкого результату. Фахівці зазвичай рекомендують більшості дорослих мінімум 20-30 хвилин спортивного навантаження помірної інтенсивності (швидка ходьба, їзда на велосипеді, біг підтюпцем або плавання) кожен день.

Медитація знижує запалення

Люди, які страждають від стресових станів внаслідок хворобливих недуг, таких як ревматоїдний артрит, можуть полегшити симптоми, скориставшись спеціальною формою медитації, яка грунтується на уважності, кажуть дослідники. Вони додають, що таке лікування має всі шанси на те, щоб стати більш дешевою і ефективною альтернативою прийому ліків.

Вид медитації, запропонований фахівцями, полягає в зосередженні людини на власному диханні і тілесних відчуттях, за рахунок чого досягається зниження рівня стресу і навіть болю.

Останнє дослідження, проведене вченими з Університету Вісконсина в США, показало, що заспокійливий ефект медитації може бути застосовано також і до людей з хронічними запальними захворюваннями, пов'язаними зі стресом, наприклад, такими, як астма або хвороби кишечника.

У дослідженні порівнювалися два різних способу зниження стресу: перший – медитація, другий – фізичні вправи разом з музичною терапією. Щоб більш точно оцінити їх ефект в обох групах учасників для розпалювання шкіри був використаний крем з перцю чилі – це дозволило ввести людей в стресовий стан за рахунок больових відчуттів, а також викликати у них на тілі запалення.

Хоча в ході експерименту заспокоїтися за допомогою вправ вдалося учасником обох груп, зниження запалення шкіри відбулося лише у тієї команди, яка користувалася медитацією.

Підводячи підсумки дослідження, його керівниця Меліса Розенкранц, сказала: «Сьогодні багато людей, які потребують в ліках, з тих чи інших причин не мають можливості отримати їх. Крім цього, нерідкі випадки та побічних ефектів від різних препаратів. Таким чином, медитація – це хороша альтернатива й доповнення традиційного лікування».

Стали забудькуватими? Пора вирушати в спортзал.

Втомилися від власної забудькуватості? Довго згадуєте, куди поклали ключі від машини? Дослідники говорять, що це поправно ‒ невелика фізична тренування допоможе поліпшити пам'ять.

Дослідники попросили 54 учасників експерименту (у деяких з них спостерігалися порушення пам'яті) переглянути ряд зображень. Потім половині учасників запропонували протягом 6 хвилин поїздити на велотренажері, в той час як інші продовжували сидіти. Коли через годину випробовуваних попросили детально описати ті зображення, які вони могли згадати, позанимавшиеся на велотренажері продемонстрували «вражаючі поліпшення пам'яті». Вчені з Каліфорнійського університету в Ірвайні діляться своїми враженнями: «Нас вразило найбільше те, що ми спостерігали значне поліпшення пам'яті в обох групах, як з сильною пам'яттю, так і зі слабкою».

Але як відвідування спортзалу може бути пов'язано з кращою діяльністю мозку? Дослідники пояснюють це так: фізична активність стимулює викид норадреналіну в мозку, хімічної речовини, роль якого в процесах пам'яті дуже важлива.

Дослідники взяли у учасників по три зразка слини: на початку експерименту, після перегляду учасниками зображень і відразу ж після тренування і відпочинку. Рівні слинної альфа-амілази, яка відома як біомаркер, що свідчить про активність норадреналіну в головному мозку, суттєво підскочили у тих, хто потренувався на велотренажері.

І хоча об'єктом для свого дослідження вчені вибрали людей у віці 50 - 85 років, вони вважають, що молоді люди отримають ще більшу вигоду для своєї пам'яті від занять спортом.

50% впливу снодійного пов'язані з ефектом плацебо

Близько половини всього впливу, що чиниться снодійним на людей, на думку британських і американських вчених, пов'язане з ефектом плацебо – особливим явищем, коли поліпшення здоров'я відбувається завдяки лікувального навіювання, а не за рахунок властивостей самого препарату.

Фахівці з Університету Коннектикуту, Гарвардської Медичної Школи та Університету Лінкольна, спираючись на результати свого нового дослідження, висловили глибокі сумніви щодо ефективності снодійних ліків для людей, які страждають безсонням і віддають перевагу прийом таблеток куди більш дієвим способам лікування.

У звіті про дослідження йдеться: «На жаль, сьогодні багато вживають снодійне замість того, щоб вирішити проблему безсоння за допомогою психологічних методик. Крім того, що ці препарати мають набагато меншою результативністю, ніж прийнято вважати, вони ще й небезпечні: досить згадати хоча б такі побічні ефекти, як втрата пам'яті, сонливість, втома або порушення координації. Ці недоліки снодійних лікарських засобів у чому перекреслюють їх переваги».

У процесі наукової роботи вчені проаналізували і порівняли результати 13 попередніх клінічних випробувань, що включають в себе 65 критеріїв для оцінки ефективності препаратів, та проведених за участю майже 4, 5 тис. осіб. Предметом уваги фахівців стала різниця між тим, як реагують люди, які страждають безсонням, на снодійне і «плацебо-пустушки» - таблетки, які не володіють явними лікувальними властивостями, але подаються пацієнту під виглядом сильнодіючих ліків.

Як не дивно, різниця у зміні стану здоров'я виявилася досить невелика. Люди, які приймали плацебо, отримали від «пустушки» всього в 2 рази менше користі, ніж інші пацієнти від компетентних лікарських препаратів. Іншими словами, снодійні засоби по ефективності лише на 50% перевершили таблетки, що не володіють абсолютно ніякими властивостями.

Експерти з Університету Лінкольна сказали: «Ми сподіваємося, що наше дослідження дозволить змінити погляд деяких людей на снодійне і звернутися до по-справжньому ефективним методам лікування безсоння, наприклад, до психології».

Новий метод лікування чутливих зубів підказала природа

Черпаючи натхнення у матері-природи, вчені досягли певних успіхів у профілактиці підвищеної чутливості зубів, гіперестезії, яка турбує мільйони людей у всьому світі. Так, в журналі ACS Applied Materials & Interfaces китайські вчені повідомляють про те, що вони розробили склад, схожий на клейка речовина, за допомогою якого мідії прикріплюються до каменів і інших поверхнях під водою.

Вчені пояснюють, що приблизно кожні троє з чотирьох людей в тій чи іншій мірі мають такі проблеми з зубами, як підвищена чутливість до гарячої, холодної, солодкої або кислої їжі та напоїв. Це відбувається, коли твердий зовнішній шар зубної емалі і більш пухкий дентин, розташований під емаллю, зношуються, оголюючи нервові закінчення всередині зуба.

Деякі жувальні гумки без цукру і спеціальні зубні пасти можуть допомогти знизити гіперчутливість зубів. Але щоб вирішити проблему, необхідно речовина, здатне відновити емаль і дентин одночасно. У пошуках рішення цієї задачі, вчені звернули увагу на речовину, схожу на клей, яким користуються мідії, щоб утриматися на поверхні. Вони вважали, що таке речовина допоможе зберегти мінерали і дентин, поки буде йти процес відновлення.

Були проведені лабораторні випробування, в ході яких зуби з зношеної емаллю омивалися рідиною, яка містить клеючий матеріал і мінерали. В результаті дентин і емаль відновилися. Висновок вчених ‒ клейка речовина «може бути простим універсальним методом, що спонукає емаль і дентин до одночасної ремінералізації».

Яндекс.Метрика