Флюс - причини, симптоми, діагностика, лікування

Неуважне ставлення до здоров'я своїх зубів і небажання регулярно відвідувати стоматолога для профілактики і лікування карієсу, в більшості випадків призводить до ускладнення під назвою флюс. На сучасної медичної термінології він називається периоститом.

Інфекція через каріозну порожнину добирається до пульпи і викликає запалення. Пульпіт проходить дуже болісно, але при відмиранні пульпи біль поступово зменшується. Але даний етап насправді таїть в собі ще одну небезпеку, так як запальний процес триває в прихованій формі, що надовго відстрочує початок лікування. У підсумку, інфекція через деякий час охоплює корінь зуба, накопичуючись в його підставі. Вогнище з бактеріями рано чи пізно активізується і відбувається запалення кістки щелепи.

Флюс в гострій формі можна охарактеризувати виходять назовні і скапливающимися під окістям гнійними утвореннями.

Флюс - причини

Флюс може бути спровокований ураженими карієсом зубами, механічним пошкодженням шкіри або слизової оболонки рота, запалення ясеневого кишені, що знаходиться між яснами і зубом, ангіною, фурункульозом або занесеними в тканини мікробами (наприклад, при знеболюванні шприцом).

У будь-якому випадку, флюс виникає при попаданні інфекції і якщо хворий відтягує лікування, то тільки погіршує своє становище, так як в його ротової порожнини формується сприятливе середовище для розмноження бактерій, що роз'їдають пульпу до окістя. Існує ще інший варіант розвитку захворювання, при якому пацієнт припиняє лікування після першого ж сеансу у зубного лікаря. Флюс може розвинутися, якщо вчасно не прибрати тимчасову пломбу, також здатну зруйнувати пульпу.

Флюс - симптоми

Флюс характеризується гострим зубним болем, який посилюється при натисканні на хворий зуб або жуванні. Спостерігається поява шишки на десні, наповненої гноєм і набряк навколишніх тканин зуба та слизової.

Якщо флюс розташований на верхній щелепі, то відбувається набрякання губи і щоки, а також набряк подглазничной області і повік. Якщо ж на нижній, то з'являються припухлості області підборіддя, щоки і стають болючими збільшені лімфовузли в підщелепної області.

Флюс проявляється загальним нездужанням і підвищенням температури до субфебрильної. При цьому загальні симптоми більш виражені у дорослих, ніж у дітей і літніх людей.

Гострий флюс характеризується сильним набряком ясен, перехідним на носогубную складку і губу. Через деякий час відбувається поширення гною між м'язами, захоплююче м'які тканини шиї та обличчя і загрожує летальним результатом.

При хронічній формі флюс протікає повільно і проявляється потовщенням щелепної кістки під ураженим зубом. Незважаючи на всю неспішність, запалення продовжує розвиватися.

Флюс - діагностика

Діагноз «періостит» (флюс) встановлюють після огляду хворого, його різних клінічних даних, в тому числі, рентгенологічних. З'ясувати правильний діагноз допомагають лабораторні дослідження, що визначають стадію запального процесу.

Флюс – лікування і профілактика

Лікування флюсу безпосередньо залежить від загального стану хворого і самого зуба. Гнійний вогнище ліквідують шляхом розтину абсцесу. Після цього відбувається витікання гною назовні, але для його повного відтоку в розріз встановлюють дренажну гумову смужку. Дана процедура проводиться під знеболенням. Видалення зуба (або його кореня) і розріз ясен можуть проводитися одночасно.

Далі стоматолог призначає, при необхідності, антибактеріальні та протизапальні засоби, а також курс фізіотерапевтичних процедур. Дані заходи знімуть жар, біль і запалення.

Флюс, по суті, є наслідком запущеного карієсу, тому потрібно регулярно відвідувати стоматолога, чистити зуби не менше 2-х разів на день правильно підібраними зубною пастою і щіткою. Після прийому їжі необхідно обов'язково ополіскувати ротову порожнину.

Також дуже важливо вчасно проводити видалення зубного каменю, так як на ньому накопичуються шкідливі бактерії, які сприяють розвитку карієсу.

Ще рекомендується вживання в їжу великої кількості фруктів і овочів, а особливо моркви і яблук. Пережовування твердої їжі зміцнює ясна, так і самі зуби.

Фенілкетонурія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Фенілкетонурія (ФКУ) – це захворювання, яке безпосередньо пов'язане з порушенням амінокислотного обміну та призводить до ураження ЦНС. Фенілкетонурія переважно зустрічається у дівчаток. Нерідко хворі діти народжуються у здорових батьків (вони є гетерозиготними носіями мутантного гена). Родинні ж шлюби тільки збільшують кількість дітей, народжуваних з таким діагнозом. Найбільш часто фенілкетонурія спостерігається в північній Європі – 1:10000, у Росії з частотою 1:8-10000 і в Ірландії – 1:4560. У негрів ФКУ майже не зустрічається.

Фенілкетонурія – причини

В основі фенілкетонурії знаходиться дефіцит ферменту під назвою фенілаланін-4-гидроксилаза, що забезпечує синтез фенілаланіну в тирозин. з цього випливає велике накопичення у рідинах і тканинах організму фенілаланіну і його похідних (фенілоцтової, фенилмолочной і фенілпіровіноградной кислот, а також фенилэтилламина, фенилацетилглютамина та ін), що надають токсичну дію на ЦНС і викликають порушення в обміні глік - та ліпопротеїдів, білковому обміні і метаболізмі гормонів; викликають порушення обміну серотоніну і катехоламінів, розлади транспорту амінокислот, перинатальні фактори.

Фенілкетонурія - симптоми

Новонароджений виглядає цілком здоровим, перші симптоми захворювання починають з'являтися при досягненні дитиною 2-6-ти місяців. Фенілкетонурія проявляється вираженою слабкістю, відсутністю інтересу до навколишнього; можуть з'явитися неспокій, блювання і підвищена дратівливість. Вже після досягнення дитиною шестимісячного віку, можна помітити деяку його відставання в психічному розвитку.

Зростання малюка може бути в нормі або знижений. Також спостерігається зменшення розмірів черепа, пізнє прорізування зубів, малюк пізніше починає сидіти і ходити. Такі діти відрізняються своєрідними позою і ходою: вони ходять погойдуючись, дрібними кроками, опустивши плечі й голову, широко розставивши ноги, які зігнуті в тазостегнових і колінних суглобах.

Також хворі сидять у «положенні кравця», тобто, підібгавши ноги, що пов'язано з підвищеним тонусом м'язів. У більшості випадків фенілкетонурія вражає світловолосих, блакитнооких дітей, у яких шкіра зовсім позбавлена пігментації. У частини цих хворих трапляються епілептичні припадки, характерний «мишачий» запах, але з віком вони зникають. Виражені синюшність і дермофрагизм кінцівок, пітливість, підвищена чутливість до травм і сонячним променям. Частіше фенілкетонурія у дітей проявляється дерматитом, важкої екземою, артеріальною гіпотонією і схильністю до запорів.

Фенілкетонурія - діагностика

Для профілактики необоротних наслідків ФКУ проводиться її діагностика відразу ж після народження. У пологовому будинку на 4-5-й день життя доношеної дитини і на 7-й – у недоношеного береться кров на обстеження. Краплею капілярної крові просочується спеціальний паперовий бланк. Якщо концентрація фенілаланіну становить в крові більше 2, 2 мг%, то немовля з батьками відправляють в медико-генетичний центр для огляду, дообстеження та уточнення діагнозу.

Фенілкетонурія – лікування і профілактика

Фенілкетонурія на сьогоднішній день лікується єдиним методом – своєчасно організованою дієтотерапією, яка заснована за принципом обмеження міститься в їжі фенілаланіну. При цьому повністю виключаються з раціону продукти, що містять підвищену кількість білка (сир, риба, м'ясо, шоколад, крупи, бобові, яйця, хлібобулочні вироби, горіхи та ін). У лікувальному харчуванні хворих на ФКУ застосовуються спеціалізовані продукти закордонного та вітчизняного виробництва.

Для харчування дітей до року продукти за складом наближені до грудного молока – суміші «Лофенилак», «Афенилак» та інші. Для старших дітей рекомендується вживання сумішей «Максамум-ХР», «Тетрафен», «Феніл-фрі». Для хворих на фенілкетонурію джерелом жиру є вершкове, топлене і рослинне масло. Також включають в раціон соки, цукор, фрукти і овочі. Хворі діти постійно перебувають під наглядом психоневролога та дільничного педіатра. Також регулярно контролюють вміст фенілаланіну в сироватці крові за спеціальним графіком.

Фурункул - причини, симптоми, діагностика, лікування

Фурункул (чиряк) – це гнійно-запальне захворювання шкіри, зокрема волосяного фолікула і оточуючих його тканин, що характеризується гострим перебігом. Збудником фурункула найчастіше стає стафілокок золотистий. Локалізація – будь-яка частина тулуба, крім підошов і долоньок (на них немає волосся). Поява 2-х і більше чиреев свідчить про розвиток фурункульозу.

Фурункул – причини

Вважається, що головною причиною виникнення фурункула є переохолодження, однак це далеко не так. Перелік факторів, що викликають нарив, значно ширше. До них відносяться:

- ослаблення імунітету, нервова і фізична перевтома;
- перенесені інфекційні захворювання;
- авітаміноз (особливо нестача вітамінів А і С);
- хронічні хвороби і порушення обмінних процесів (цукровий діабет, анемія, ожиріння);
- забруднення мікротравм шкіри, волосся комариних укусів, подряпин;
- підвищена пітливість, недостатнє дотримання особистої гігієни;

Найбільш часто фурункули утворюються у весняний період, коли людський організм ослаблений і особливо схильний до всякого роду інфекціям.

Фурункул – симптоми

Перший етап характерний появою локального почервоніння і припухлості блідо-червоного кольору на невеликій ділянці шкіри, в центрі якого розташований волосок. На місці назрівання чирея відчувається свербіж і болючість.

На другому етапі вузол ущільнюється, з'являється височина червоного кольору, наростає набряк та болючість, на місці ураження відчувається пульсація. Через 1-3 дні фурункул досягає піку свого розвитку: в центрі чирея, діаметром від 1 до 3 см, назріває гнійний стрижень з бульбашкою на поверхні. В цей період у людини може спостерігатися погіршення стану у вигляді: незначного підвищення температури тіла (від 37, 2 до 38 градусів), головних і м'язових болів, почуття розбитості і втоми. Можливо запалення лімфовузлів, що знаходяться неподалік від осередку інфекції.

На третьому етапі стержень фурункула відторгається: покришка пустули лопається, і тканини звільняються від гнійного вмісту, потім відходить жовто-зелений некротичний стрижень.

Набряклість, біль і пульсація зникають, і настає період загоєння ранки. Повний цикл дозрівання фурункула, як правило, триває від 8 до 12 днів.

Фурункул – діагностика

Діагноз встановлюється на підставі візуального огляду і клінічної картини. Зважаючи на те, що фурункули можуть викликати не тільки золотистий стафілокок, але і інші мікроорганізми, проводиться бактеріологічне дослідження на наявність збудника. Матеріалом для дослідження служить гнійний вміст фурункула. При фурункульозі беруть загальний аналіз крові для визначення ступеня запалення.

Фурункул – лікування і профілактика

У більшості випадків з одиничними фурункулами організм справляється самостійно. В цьому плані природа добре захистила нас. Певну небезпеку несуть чиреи на обличчі, так як запалення протікає недалеко від головного мозку.

Навіть не намагайтеся видавлювати або гріти чиряк, особливо на обличчі. Це загрожує поширенням інфекції. Щоб допомогти організму впоратися з фурункулом, можна обробляти його спеціальними засобами, а також ефірними маслами, що володіють антисептичними властивостями (олія чайного дерева, лаванди, ромашки).

Якщо стан хворого не поліпшується або розвивається фурункульоз, слід негайно звернутися за медичною допомогою. Лікар приймає рішення про хірургічне втручання, яке дозволяє позбутися навіть від самих запущених фурункулів.

Після міні операції пацієнт піддається антибактеріальній терапії для запобігання рецидиву.

Для профілактики виникнення запального процесу у шкірних тканинах доцільно:

- дотримуватися особисту гігієну;
- своєчасно обробляти мікротравми і тріщини на шкірі;
- не розчісувати укуси комах (щоб зняти свербіж, місце укусу можна помазати часником або лимонним соком);
- підтримувати імунний баланс (прийомом вітамінізованих препаратів, фізичними вправами на свіжому повітрі);
- по можливості уникати переохолодження і перегріву.

Яндекс.Метрика