Глаукома - причини, симптоми, діагностика, лікування

Глаукома – поширена група захворювань очей, яка характеризується періодичним або постійним збільшенням внутрішньоочного тиску з наступним розвитком типових зорових дефектів, а також поступовим зниженням зору і можливої атрофією зорового нерва.

У медицині розрізняють 2 основні форми глаукоми: закритокутова та відкритокутова. Крім того, виділяється вроджена, ювенільна, вторинна глаукома, яка може бути пов'язана з різними аномаліями в розвитку очі.

Глаукома - причини захворювання

Глаукома належить до багатофакторним захворюванням з пороговим ефектом, тобто для розвитку хвороби потрібно цілий ряд причин, які у своїй сукупності призводять до виникнення захворювання.

До числа найбільш важливих факторів відносять наступні: спадковість, індивідуальні особливості організму, аномалії будови ока, патології нервової, серцево-судинної та ендокринної систем. Сучасна медицина вважає, що розвиток та прогресування глаукоми – цілий послідовний набір найрізноманітніших факторів, які сумуються в своїй дії і активують механізм, що приводить до виникнення глаукоми. На жаль, до теперішнього часу порушення зорових функцій при даному захворюванні недостатньо вивчені.

Глаукома - симптоми захворювання

Глаукома досить рідко викликає скарги. Занепокоєння зазвичай викликає гостра форма захворювання.

Закритокутова форма характеризується наступними симптомами:
- сильний біль в оці;
- швидке погіршення зору;
- часті головні болі (особливо з боку хворого ока);
- нудота та блювання;
- боязнь світла.

Вроджену глаукому додатково характеризує збільшений розміру рогівки і все очі.

Глаукома - діагностика захворювання

В діагностиці глаукоми головне значення має визначення рівня і регуляції внутрішньоочного тиску. Виділяють наступні методи діагностики:
- вимірювання внутрішньоочного тиску за допомогою тонометрії та еластотонометріі;
- дослідження відтоку внутрішньоочної рідини з використанням тонографии;
- дослідження поля зору за допомогою різноманітних методик периметрії.

Глаукома - способи лікування та профілактики

Будь-який спосіб лікування глаукоми спрямований на нормалізацію внутрішньоочного тиску. Сучасна медицина пропонує 3 можливих варіанти:
- консервативне лікування;
- лазерне;
- хірургічне.

Консервативний (медикаментозний) спосіб лікування глаукоми має значні недоліки, оскільки тривале застосування препаратів знижує їх ефективність. Очні краплі необхідно закапувати через строго певні проміжки часу, що виходить далеко не завжди. Краплі мають побічні ефекти: прогресування наявної катаракти, погіршення метаболізму очі за рахунок зниження продукції внутрішньоочної рідини, звуження зіниці. Крім того, багато медикаментів протипоказані особам, що страждають серцево-судинними і дихальними захворюваннями. І найголовніше – боротьба йде з симптомами, а не з хворобою в цілому.

Найбільш ефективними методами лікування глаукоми є лазерна терапія та хірургічне втручання. Їх призначають при зниженні ефективності медикаментозного лікування для формування додаткового відтоку внутрішньоочної рідини.

Профілактиці глаукоми приділяється велика увага, так як чим раніше виявлено захворювання, тим з меншими наслідками для зору пройде лікування. Профілактичні заходи передбачають обстеження у офтальмолога не рідше 1 рази в рік, яке включає в себе вимірювання внутрішньоочного тиску та визначення поля зору. Профілактичні заходи зазвичай починають з 40 років (якщо відсутня спадкова схильність).

Гемангіома - причини, симптоми, діагностика, лікування

Гемангіома являє собою одну з найчастіших доброякісних пухлин у дитячому віці. Вид даного захворювання передбачає собою червоні плями, які можуть з'явитися на різних ділянках тіла, включаючи обличчя. Виходячи зі статистики, дане захворювання проявляється у кожного сотого дитини. Вона звертає на себе увагу тільки своїм кольором. Плями можуть збільшуватися пропорційно зростанню дитини, при цьому, не заподіюючи абсолютно ніяких неприємних відчуттів.

Варто відзначити, що діяльність даного захворювання є досить небезпечною. Утворившись на поверхні шкіри, вона починає проростати всередину. Якщо ж гемангіома зосереджена біля одного з органів, то вона здатна навіть порушити його працездатність. Наприклад, якщо освіта розташоване біля вуха, то може зруйнуватися барабанна перетинка, внаслідок чого може бути втрачений слух.

Гемангіома - причини

На сьогоднішній день ще неясна остаточна причина виникнення захворювання, проте, існує кілька припущень з цього приводу. Одне з них – це гормональні особливості дитини, особливо це стосується тих дітей, які народилися раніше терміну. Також однією з можливих причин можна вважати ГРЗ, яким прохворіла мама в перші тижні вагітності – час, коли відбувається закладка судинної системи плода. Якщо мама під час вагітності приймала різноманітні лікарські препарати, то це може призвести до виникнення гемангіоми дитини. Де-то в 97% випадків дане захворювання виявляється безпосередньо при народженні дитини. У деяких же випадках гемангіома може виявлятися тільки в перший місяць життя.

Гемангіома - симптоми

На початку потрібно відзначити, що існують різні види гемангіоми, кожен з яких передбачає свої симптоми. Наприклад, проста гемангіома характеризується червоним або біло-червоним відтінком, розташовуючись поверхнево. Даний вид захворювання дуже чітко обмежений, маючи гладку поверхню. Вражаючи шкіру, проста гемангіома поглинає пару міліметрів підшкірного жирового шару.

Кавернозна гемангіома зосереджена під шкірою під виглядом обмеженого сайту. Має вигляд пухлиноподібного освіти, які на верхівці вкрите синюшного шкірою.

Може зустрічатися комбінована гемангіома, яка поєднує в собі симптоми простий і кавернозної гемангіоми.

Гемангіома - діагностика

Діагностика даного захворювання проводиться тільки лікарем-хірургом, який може використовувати для цього різні методики. В першу чергу це огляд. Також сюди можна віднести лабораторну діагностику. Дуже ефективно ультразвукове дослідження, за допомогою якого визначається особливість структури пухлини, її розташування, вимірювання швидкості, а також кровотоку в судинах. Якщо у хворого спостерігається глибокий і широкий краєвид гемангіоми, то використовується такий вид діагностики, як антиография.

Гемангіома - лікування

Гемангіома являє собою таку пухлину, яка самостійно з'являється, розростається і в підсумку також самостійно зникає. Єдиною проблемою можна вважати той факт, що період зворотного розвитку може бути дуже затяжним – в межах декількох років. Тому, якщо гемангіома заважає нормальній життєдіяльності, можна серйозно замислитися і про її лікуванні.

На щастя, на сьогоднішній день є дуже результативні і малотравматичні способи. Найбільш ефективним на даний момент способом є коагуляція пошкоджених судин за допомогою лазера. Лазер, на відміну від хірургічного втручання, діє значно швидше, зводячи до мінімуму ризик рецидиву і не залишаючи жодних слідів.

Гіпертонія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Гіпертонію називають підвищення артеріального тиску вище рівня 140 на 90, що має систематичний характер. Вона є одним з найбільш поширених захворювань серцево-судинної системи. Згідно з медичною статистикою, до гіпертонікам належить від 20% до 30 % дорослого населення у всьому світі, але серед осіб від 40 до 65 років захворюваність сягає від 50% до 65 %. Чоловіки і жінки схильні до гіпертонічної хвороби в однаковій мірі.

Гіпертонія буває первинною, або есенціальною, коли її першопричину з'ясувати неможливо, і вторинну, або симптоматичної, коли причиною високого тиску є порушення роботи будь-якого органу. Однак, більш поширеною є первинна гіпертонія.

Якщо гіпертонію не лікувати, то вона може призвести до дуже тяжких наслідків, аж до смерті хворого. Найбільш гіпертонія часто ускладнюється порушеннями роботи нирок, головного мозку і серця.

Гіпертонія - причини захворювання

Досі немає однозначної інформації про точні причини високого артеріального тиску. Проте достовірно відомо, що його поява може бути спровоковано:

- курінням;
- зайвою вагою;
- малорухливим способом життя;
- вживанням великої кількості солі;
- надмірним вживанням алкоголю;
- стресом;
- літнім віком;
- генетикою;
- хронічною нирковою недостатністю;
- захворюваннями надниркових залоз або щитовидної залози.

Гіпертонія - симптоми захворювання

Підступність гіпертонії полягає в тому, що людина роками може не знати про те, що він хворий, і, відповідно, не робити ніякого лікування. Існують різні форми гіпертонії, кожна з яких має свої симптоми.

Транзиторну гіпертонію можна розпізнати по періодичному підвищенню артеріального тиску, яке, триваючи від декількох годин до декількох діб, повертається в норму і не турбує людину.

Для лабільною артеріальною гіпертонії характерно підвищення артеріального тиску, триваючий до декількох діб, однак, нормалізувати його можливо тільки шляхом прийому лікарських препаратів. При цьому підвищення тиску доповнюється відчуттям втоми, головними болями, запамороченням або неприємними відчуттями в області грудної клітини.

Стабільна артеріальна гіпертонія характеризується постійним підвищеним тиском, яке можна нормалізувати лише шляхом прийому досить серйозних лікарських засобів. Дана форма гіпертонії супроводжується ознаками серцевої недостатності, дають про себе знати при будь-яких фізичних навантаженнях.

Злоякісна артеріальна гіпертонія проявляється дуже високим тиском, набряками на ногах, болями в області серця, порушенням зір, підвищенням виділення сечі.

Для кризового перебігу артеріальної гіпертонії характерно періодичне виникнення гіпертензивних кризів, під час яких самопочуття хворого сильно погіршується.

Гіпертонія - діагностика захворювання

Першим кроком для виявлення гіпертонії є вимірювання артеріального тиску. Щоб діагноз був більш точним, необхідна реєстрація найвищих показників артеріального тиску у трьох незалежних вимірюваннях. При підвищених показниках лікар опитує хворого і оглядає його. Під час опитування з'ясовується схильність пацієнта до гіпертонії, його спадкові фактори, шкідливі звички, а також характер наявних симптомів.

Далі проводяться лабораторні дослідження, які включають в себе визначення рівня глюкози крові, дослідження очного дна, біохімічний аналіз крові, загальний аналіз крові та аналіз сечі, УЗД внутрішніх органів, електрокардіограму.

Гіпертонія - лікування і профілактика

Лікування гіпертонії може бути немедикаментозних і медикаментозних. Немедикаментозне полягає в дотриманні дієти з обмеженням кухонної солі, жирів, легкозасвоюваних вуглеводів; сприятливого режиму праці та відпочинку; боротьбі зі стресом; відмову від зловживання алкоголем, куріння, вживання інших психоактивних речовин; щоденної помірної фізичної активності; нормалізації маси тіла.

За допомогою медикаментозного лікування знижують артеріальний тиск, усуваючи його причини. Спочатку застосовують моно - або комбіновану терапію. У разі відсутності ефекту від неї застосовують низькодозові комбінації антигіпертензивних засобів (в першу чергу - знижують смертність і ризик інфарктів та інсультів).

Сучасна медицина володіє великою кількістю надійних і ефективних методів боротьби з високим тиском та профілактики його ускладнень, тому, при своєчасному зверненні до лікаря і лікуванні хворий з високим тиском зможе вести нормальний і повноцінний спосіб життя.

Яндекс.Метрика