Кизильник - лікувальні властивості і застосування у медицині

Кизильник - загальний опис

Кизильник (Cotoneáster) — листопадний або вічнозелений повільно зростаючий не колючий чагарник, рідше-невелике деревце родини Розових. Листочки дрібні, прості, цілокраї, яйцеподібні, чергові, влітку мають темно-зелене забарвлення, восени — блискучий червоніє. Квіточки білого або рожевого кольору у вигляді дрібних щитків, одиночні або в кисточках.

Плід у вигляді неправдивої кістянки за формою нагадує маленьке червоне або чорне яблуко, з 2-5 кісточками. Зберігається на гілках до глибокої осені.Необхідно пам'ятати, що це рослина принципово відрізняється від схожого на нього кизилу, тому плоди можуть бути не їстівними.

Кизильник - види і місця зростання

Кизильник представлений більш ніж 40 видів, які ростуть на території Євразії і Північної Африки. Це морозостійка і посухостійка рослина малотребовательно до родючості ґрунту, вологості та освітлення. Розмноження відбувається за допомогою насіння або вегетативним способом. Найбільш поширені такі різновиди кизильника: цельнокрайний, звичайний, пухирчастий, багатоквітковий, кистецветный, рожевий, одноцветковие, притиснутий, Генрі, Франше, блискучий.

Ця рослина є світлолюбною мезофитом, у культурі поширена повсюдно – від Західних регіонів до Північного Китаю, на Кавказі, в Середній Азії, в основному на схилах гір і в світлих листяних лісах. У Східній Сибіру в дикому вигляді росте групами або поодиноко, воліє зарості чагарників. Кизильник черноплодный висаджується в міських умовах в декоративних цілях, в якості щільних живоплотів. Декоративні властивості кущів у живоплотах посилюються після дозрівання плодів, залучають різних птахів.

Кизильник - лікувальні властивості

Це рослина рідко вживається в їжу, але його лікарські властивості використовують в домашній аптеці для лікування ряду захворювань: гострий і хронічний гастрит, гастроентерит, пронос, неврастенія, лихоманка, жовтяниця, набряки, нервові розлади, стреси. При захворюваннях печінки прийом відварів і настоїв кизильника просто обов'язковий. У лікуванні епілепсії плоди кизильника дають дітям і дорослим. Серед шкірних захворювань ця рослина застосовується при лікуванні екземи, корости. У тибетській медицині широко використовують властивості черноплодного виду рослини для зупинки кривавого проносу. Крім того, плоди кизильника використовуються в якості антисептика.

Кизильник - лікарські форми

У домашньої терапії використовують гілки і квітки рослини, які збирають в період цвітіння, а також плоди, кору і нирки. Заготовляють тільки дозрілі в кінці літа плоди, пагони та квіти – в період цвітіння навесні. Листя чагарнику містять флавоноїди, вітамін С, глюкозид, в насінні знаходиться синильна кислота, в плодах – кумарини, аскорбінова кислота. Смола рослини використовується при лікуванні корости та екземи.

Кизильник – рецепти

Настоянка для лікування хронічного гастриту, гастроентериту: 1 столову ложку подрібнених пагонів і листя настоюють 1, 5-2 години у 200 мл окропу, настій кизильника проціджують. П'ють по 1/4 склянки кілька разів на день. Цей же настій можна застосовувати при проносах.

- Найчастіше плоди їстівного кизильника використовуються в приготуванні чайних напоїв, компотів, вин і настоянок. Дієтичні властивості плоду можна використовувати при приготуванні продуктів – пастили, цукерок і печива для хворих.

Кизильник - протипоказання

Протипоказань до застосування складів з їстівного кизильника не виявлено, слід лише звернути увагу на можливість індивідуальної непереносимості. Культура повністю не вивчена, деякі види рослин мають отруйними властивостями.

Каштан - лікувальні властивості і застосування у медицині

Каштан - загальний опис

Каштан (Castánea) —однодомна, листопадне дерево або чагарник сімейства Букові, висотою близько 50 м. Ствол має глибоко-борознисту, коричнево-бурого товсту кору. Листки спірально-дворядні, короткочерешкові, широколанцетні, на вершині мають форму загостреного клина або сердечка. Тонкі сережки за 5-15 см, які містять в основному тичинкові квіточки, маточкові знаходяться окремо біля основи.

Насіння виростають у формі трикутних кулястих хвилястих сім'ядоль з великим білим зародком, в них знаходиться велика кількість крохмалю. У тонкій шкірястою оболонкою горіхів при звуженні догори розташовані залишки околоцветников і стовпчиків. Самі по собі горіхи яйцевидно-кулясті, стикаються між собою плоскими сторонами. При збиранні пилку і нектару рослина опыляет безліч комах.

Каштан - види і місця зростання

Існує 10 видів каштана (низькорослий, європейський, американський, городчатый, Сегю та ін) Незважаючи на те, що це дерево воліє теплий помірний клімат, зустріти його можна в різних областях Східної Азії, Середземномор'я та в районі Атлантичного узбережжя США. Каштан не переносить сухе і заболочені ґрунти, на схилах гір можна зустріти на затінених місцях безизвестковых гірських порід.

Кінський каштан (дикий) трохи відрізняється від каштана їстівного, його можна зустріти на Балканах, він вважається європейською культурою з 16 століття. В будь-якому віці рослина відрізняється швидким ростом і великою кількістю порослі від пня. В Росії і Україні каштан можна зустріти в південних районах, він вважається символом Києва. Це декоративна рослина прикрашає безліч парків і скверів в містах.

Каштан - лікувальні властивості

Болезаспокійливі, венотонизирующие і антитромботичні властивості цієї рослини широко використовують у гомеопатії для лікування багатьох хвороб. Офіційна медицина має цілий перелік медичних препаратів на основі деяких видів каштана.

Приблизний список захворювань, при яких допомагає засіб з каштана, може виглядати таким чином: малярія, пронос, підвищена кислотність шлункового соку, бронхіт, маткова кровотеча, спазм судин, невралгія, порушення таємності жовчі, туберкульоз легень, гастрит, розширення вен на ногах, гострий і хронічний тромбофлебіт, артеріїт, венозний застій, тромбоемболія дрібних судин. Каштан хороший медонос, який щедро дає нектар, пилок і клей, має властивість очищати повітря від вихлопних газів.

Каштан - лікарські форми

Народна медицина в лікувальних цілях може використовувати плоди каштана, квіти, листочки і кору. Також використовується сік квіток і зрілі насіння. Кору збирають навесні після підрізання дерев, розстилаючи її для сушіння в провітрюваних напіввідкритих, приміщеннях. Листя можна збирати протягом весни і літа, але краще в кінці сезону, до початку пожовтіння.

Зрілі насіння сушать у сушильних апаратах або розсипаючи шаром 5 см на стелажах. У фармакології дію каштана обумовлено входженням до його складу глікозидів - ескуліну і есцину, які знижують в'язкість крові і уповільнюють її згортання.

У фармакологічній промисловості випускається кілька препаратів, які виготовляються з плодів кінського каштана, кори і листя. Ескузан (Aescusanum) проводиться в Німеччині, застосовується при застої вен і розширення венозного кровотоку в ногах. Эсфлазид (Aesflazidum) містить есцин і флавоноїди, випускається в таблетках, застосуються при флебітах і тромбофлебітах. Анавенол (Anavenol) – драже, що містить экулин, рутина і сульфон натрію, це засіб застосовують при захворюваннях вен.

Каштан - рецепти

- Сік квіток каштана: приймати по 20-25 крапель соку, столову ложку меду 3 рази в день до їжі.

Ліки для лікування запалення вен і геморою (відвар плодів і листя каштана): 5 грам плодів і 5 грам листя залити 200 мл окропу, у закритому емальованому посуді витримати на водяній бані півгодини, процідити у гарячому вигляді, довести до початкового об'єму. При геморої термін лікування - 1-4 тижні, при венозному запаленні – 2-8 тижнів. Приймати по 1 ст. ложці до їжі.

Каштан - протипоказання

Препарати з кінського каштана слід застосовувати, контролюючи протромбін крові під наглядом лікарів.

Рицина - лікувальні властивості і застосування у медицині

Рицина – загальний опис

Рицина звичайна – це рослина сімейства молочайних. В умовах тропіків і субтропіків рицина є багаторічним чагарником, виростають до 10 метрів. Для Росії та інших країн помірного клімату рицина – однорічна рослина, висота якого всього 2-3 метри. Рицина була відома в далекій давнині, адже її насіння при розкопках знаходили в гробницях фараонів (IV століття до нашої ери). Рицинус (кліщ) - таке родове назву рослині придумали римляни за те, що насіння його зовні нагадували кліща.

У дорослої рослини - стебло прямої, що має порожнисте будова. Колір стебла може бути рожевим, бордовим і фіолетовим. Великі, глубокоразрезные листя зеленого або темно-червоного кольору дуже прикрашають рицину. Маючи близько метра в діаметрі, вони надають рослині особливу декоративність.

У літній період на рослині з'являються суцвіття, а трохи пізніше – плоди, схожі на круглих їжачків. Всередині коробочки плода і розташовуються насіння.

Рицина звичайна вирощується як декоративна рослина, олійного та лікарської.

Рицина - види і місця зростання

Сучасні вчені схильні погодиться, що батьківщиною рицини є Північна Африка. Втім, рицина в даний час широко поширилася на всіх континентах, хоча в дикому вигляді рости і плодоносити вона може тільки в умовах субтропіків або тропіків. Індія є першою країною у світі, що використовує рицину у виробничих цілях: олія з плодів знаходить попит по всьому світу.

В Росію рицина була завезена з Індії в XIX столітті.

Рицина - лікувальні властивості

Рицину використовують як проносний, а також при пологодопомозі. Вона прекрасно стимулює мускулатуру матки, викликаючи родові перейми. Її додають в бальзами від опіків, виразок і ран.

Крім лікувальних, рицина володіє іншими чудовими властивостями: її масло не замерзає і не сохне. Тому його використовують для змащування навіть у авіації.

Рицина - лікарські форми

З насіння рицини добувають класичне проносне – касторове масло. У промислових цілях вирощують рицину саме заради насіння.

Касторова олія, що виготовляється в медичних цілях, виходить в результаті першого гарячого пресування. У процесі виробництва необхідно зруйнувати рицин – хімічно нестійка, але дуже отруйна речовина, що входить до складу олії рицини. Для цього вже готове масло піддають гідролізу – обробці гарячою парою.

Макуха, який виходить після віджиму касторової олії, є хорошим азотним добривом. А ще його можна використовувати при виробництві клею.

Рицина - рецепти

Касторове масло або рицина – звичне з дитинства і широко застосовуване засіб при запорах. Побороти цю недугу допоможуть 1-2 чайні ложки касторової олії, прийняті одномоментно.

Вважається, що втираючи в бородавки або пігментні плями рицинова олія по десять хвилин щодня вранці і ввечері, можна розлучитися з цими неприємними явищами.

Рицинова олія, нанесене на порізи і садна, сприяє їх швидкому загоєнню. При регулярному змазуванні рицина допоможе вилікувати навіть геморой.

Застуда і кашель відступлять, якщо нагрітим касторовою олією натерти на ніч груди і гарненько укутати. Не тільки застуду, але і бронхіт можна вилікувати, якщо натерти груди на ніч сумішшю 2-х столових ложок касторки і столової ложки скипидару.

Рицина допоможе пом'якшити стопи ніг і позбутися натоптишів. Досить наносить її на ніч, не забуваючи надіти теплі шкарпетки. Через три тижні підошви ніг знову стануть м'якими.

Якщо перед сном закапувати в очі по одній краплі касторки, втома пройде, а самі очі перестануть червоніти. Закопують касторове масло в око і в якості ефективного засобу від ячменю.

Зробити волосся м'якими і блискучими допоможе одна столова ложка касторки, змішана з половиною склянки теплого кефіру. Суміш слід нанести на волосся, закутати голову години на півтори. Потім ретельно вимити волосся і голову.

Рицина - протипоказання

До складу насіння рицини входить рицин. Це речовина містять ціанід, і воно смертельно отруйна. Саме від нього позбавляються гідролізом при виробництві нешкідливого касторової олії. При випадковому потраплянні насіння в організм, потрібно терміново викликати блювоту, промити шлунок і негайно викликати швидку допомогу.

При отруєнні алкоголем, бензолом та іншими жиророзчинними речовинами, касторове масло застосовувати не можна.

Використовувати касторку як проносне протягом довгого часу не слід. Це може пошкодити слизову кишечника.

Рицинова олія може стати причиною алергічної реакції.

Яндекс.Метрика