Козлятник - лікувальні властивості і застосування у медицині

Козлятник - загальний опис

Козлятник аптечний, (Galega галега) — багаторічна рослина сімейства Бобових. Це трав'яниста рослина має товсте кореневище, потужний кущистий стебло, високий, голий або рассеянноволосистый, висотою до 1 метра. Листок непарноперистый, складний, розташований в кількості 6-8 пар на одному стеблі, квітки метеликові виростають з пазух листя у верхній частині, зібрані в повислі китиці, фіолетово-жовтого або синього кольору з білими крильцями. Плоди – боби загостреної форми, з насінням у кількості 3-7 штук, які самостійно не розтріскуються. Період цвітіння – липень. Ця рослина є медоносом і культивується в якості корму для тварин.

Козлятник - види і місця зростання

У степовій зоні рослина має різні назви, зустрічаються такі його види: козьян, рутевка, рута, солодянка лісова, галега. В лісистих місцях росте східний і лікарський види. На Кавказі зустрічається 2 форми козлятника східного – північнокавказький і лорийский.

У дикому вигляді козлятник лікарський, або галега, можна зустріти у степових районах біля боліт і канав, він воліє низинні місця та околиці болотистих струмків, іноді утворює справжні зарості. Поширена рослина на Кавказі, зокрема в Грузії, Дагестані, Вірменії, а також у Росії та Україні, в Молдавії. Ця рослина вважається ендемічним для Росії та СНД. В даний час її вирощують в Європі, Малій Азії, Середземномор'я.

Козлятник - лікувальні властивості

Корисні властивості цієї лікарської рослини відомі ще з 17 століття, коли його починали застосовувати в країнах Західної Європи. Домашня терапія використовує цю рослину як носій сечогінних, антибактеріальних і протиглистовою властивостей. Козлятник лікарський має одне дуже рідкісне властивість – він має лактогенну ефектом і його можна використовувати для збільшення кількості молока у породіль (назва «галегін» пов'язане з грецьким «гала» – молоко). У ньому міститься алкалоїд галегін, який впливає на концентрацію цукру в крові, цей ефект використовують при лікуванні діабету, правда при запущених формах захворювання. Рослина може бути корисно при укусах змій і для зменшення пітливості.

Козлятник - лікарські форми

Традиційна медицина не використовує це рослина, а для потреб фітолікування збирають надземну частину, у вигляді квітучих верхівок рослин і насіння. Траву швидко висушують в тіні на свіжому повітрі, для отримання 1 кг сухої суміші використовується 3 кг сировини. Насіння отримують з доспілих плодів, просушених на сонці, мішок з бобами обмолочують палицями і провіюють на гратах. Алкалоїди і вітаміни Р, В і С, дубильні речовини і флавоноїди, що містяться в сараї, можуть представляти інтерес для нормалізації обміну речовин народними засобами. Також у квітках і листі виявлені органічні кислоти ненасичені, а в насінні жирні олії, фітостероіди і цукру.

Козлятник - рецепти

- Відвари з насіння від глистів готується 1:20.
- Відвари із трави (1:10) застосовують для нормалізації вмісту цукру. Відвар з козлятника приймають всередину по 3 – 4 р. в день 1 столовій ложці. Періодично необхідно робити аналізи крові і сечі. Концентрацію або об'єм настою можна збільшувати.
- Салат з молодих листочків рослини корисний для підвищення молоковыделения у годуючих жінок.

Козлятник - протипоказання

Рослина отруйна, тому дозування його вживання строго обмежена, рекомендується консультація та спостереження терапевта.

Іноді застосування козлятника може викликати збої в функції кишечника або підвищити кров'яний тиск.

Клопогон - лікувальні властивості і застосування у медицині

Клопогон - загальний опис

Рід Клопогон з сімейства Жовтців представлений багаторічними трав'янистими рослинами, що досягають у висоту від 30 см до 90 см, з товстим розгалуженим кореневищем і перистосложными листям. Цвіте рослина в липні-вересні білими квітами, зібраними в волотисто-гроновидні суцвіття. Дозрівання плодів відбувається швидко, в серпні-вересні. Використовується клопогон в народній і традиційній медицині як лікарський рослина.

Клопогон - види і місця зростання

Основні місця зростання клопогон - ліси Азії та Північної Америки. У нас вона росте у хвойних і березових лісах Західного Сибіру та на Алтаї. У природі налічується близько 15-20 видів цієї рослини, серед яких найвідоміші - клопогон кистевидный, клопогон сердцелистный, клопогон даурський, клопогон гіллястий, клопогон простий, клопогон смердючий, клопогон європейський, клопогон японський.

Клопогон - лікувальні властивості

До складу клопогон входять активні речовини, які стимулюють продукцію естрогенів. Це властивість робить препарати клопогон незамінними при лікуванні захворювань жіночої статевої сфери і клімактеричних розладів, так як вони здатні зменшувати вираженість припливів крові, зменшувати вагінальний свербіж і надавати хороший протизапальний ефект, а також спазмолітичну і сечогінну дію.

Тому препарати клопогон широко використовуються в гінекології для лікування хворобливих менструацій (дисменореї), відсутність менструації (аменореї), рясних менструальних кровотеч, а також для усунення неприємних симптомів в передменструальний період. Також препарати клопогон призначають для лікування депресій, пов'язаних з климактерическими порушеннями; підвищеної нервової збудливості; гіпертонії; головних болів, пов'язаних зі спазмом судин; уражень слизової оболонки порожнини рота (стоматиту, гінгівіту, пародонтозу).

Недавні дослідження показали, що клопогон містить речовини, які, подібно танінами, сприяють рубцюванню тканин.

Клопогон - лікарські форми

В якості лікарської сировини використовуються коріння рослини, які слід збирати восени, після дозрівання плодів клопогон. Після подрібнення та сушіння з них готують екстракти, водні настої спиртові настоянки, також застосовують у вигляді порошку.

Клопогон - рецепти

Щоб полегшити м'язові або суглобові болі, застосовують компреси, просочені чаєм з клопогон, для приготування якого висушений корінь близько півгодини кип'ятять у невеликій кількості води, потім до отриманої рідини змочують тканину і на 20 хвилин прикладають її на хворе місце.

Для лікування шкірних захворювань, передменструального синдрому, клімактеричних проявів токсикозу вагітних приймають відвар клопогон, для приготування якого 5 гр. сухої сировини заливають склянкою води, кип'ятять близько 7 хвилин, потім настояти 2 години, проціджують і приймають по 100 гр. тричі в день.

Для лікування невралгії, мігрені, астми, ревматизму, істерії і для активізації роботи травної системи приймають настоянку кореневищ клопогон, для приготування якої 1 частину лікарської сировини заливають 5 частинами спирту (70%) і настоюють 5 днів. Приймають по 30 крапель тричі на день.

Клопогон, подрібнений в порошок, приймають у дозі від 40 до 200 мг кілька разів в день, але сумарно не більше гр. в добу.

Клопогон - протипоказання

На сьогоднішній день немає даних про токсичну вплив клопогон на організм людини навіть при тривалому використанні. Однак, він протипоказаний вагітним і годуючим груддю. Також не можна приймати клопогон при наявності алергії на аспірин або на рослини, які відносяться до сімейства лютикових; при тромбозах, інсультах, судомах.

Застосовуючи препарати клопогон, потрібно знати ще кілька суттєвих моментів. Так, він здатний взаємодіяти з гормональними засобами, тому, якщо ви приймаєте протизаплідні таблетки, естрогени або антиестрогени, потрібно обов'язково отримати консультацію лікаря. Також слід бути обережним при прийомі препаратів клопогон, поєднуючи його з прийомом препаратів для зниження артеріального тиску або для рразжижения крові, так клопогон підсилює їх дію.

При прийомі препаратів клопогон можуть виникати побічні реакції у вигляді уповільненої серцебиття, головного болю, запаморочення, пітливість, порушення зору, запорів, остеопорозу, нудоти і блювоти.

Ковила - лікувальні властивості і застосування у медицині

Ковила – загальний опис

Ковила (ковила, кипец, волоски, марьин льон, овеча смерть, кохана, свистуха, перник, тирса, степчина, шовкова трава) відноситься до багаторічних злакових трав, має коротке кореневище і пучок жорстких, схожих на дріт, листя, згорнутих в трубку. Довжина суцвіть складає 12-12 см, а остей – 30-40 см. Цвітіння ковили відбувається з травня по червень.

Ковила - види і місця зростання

Відомо близько 400 видів ковили. Найпоширеніші: волохатий, пірчаста, Залеського і красивий. Будучи сухолюбами, ці рослини селяться на відкритих сухих горбах, степових луках, кам'янистих розсипах і скелях. Ковылем покриті цілинні степи Сибіру і півдня Росії.

Ковила - лікувальні властивості

У народній медицині ковила використовується для лікування багатьох хвороб, але особливо слід відзначити ефективність його застосування при захворюваннях щитовидної залози, паралічі та ревматизмі.

Ковила лікарські форми

Для приготування лікувальних засобів ковила збирають у травні-червні. Найбільшу корисність мають його перисті остюки. Також володіють лікувальними властивостями і листя, тому заготовляють усю наземну частину рослини. Сировину сушать в затінених і добре провітрюваних приміщеннях, подрібнюють і зберігають у паперовій тарі. Враховуючи те, що досить складно самому визначити придатність трави для використання в лікарських цілях, краще купувати вже готову сировину в аптечній мережі.

Ковила рецепти

При зобі доцільним буде застосування всередину і зовнішньо (у вигляді припарок, примочок) молочного відвару подрібненого листя ковили. Для цього потрібно чашку молока довести до кипіння і додати до неї 2 чайн. лож. сухої подрібненої трави, проварити ще п'ять хвилин. Настояти відвар близько 30 хвилин і приймати маленькими ковтками протягом дня або ж робити з нього примочки.

Також молочний відвар ковили добре допомагає при паралічі. Щоб його приготувати, потрібно закип'ятити чашку молока і додати в неї стіл. л. сухої трави. Варити протягом 15 хвилин, настояти при кімнатній t до охолодження (1 година). Давати хворому 3 р./день перед їжею.

Ковила входить до складу трав'яних зборів для лікування паралічу. Наприклад, змішати насіння мордовника і суху подрібнену траву ковили у співвідношенні 1:1, дві чайн. л. цієї суміші залити склянкою води (100°C), ємність укутати і залишити настоюватися у теплому місці на ніч. Для цих цілей добре підходить термос. Вранці настій проціджують, дають хворому маленькими порціями протягом дня. Ковила посилює дію мордовника.

При розсіяному склерозі і радикуліті використовують таку настоянку: чайн. ложку суміші трави ковили і насіння мордовника залити 100 мл спирту, настояти протягом 21 дня у темному посуді, процідити. Настоянку (1 ч. л.) втирати в уражені місця або приймати всередину вранці і ввечері, бажано через годину після їжі.

Застосування примочок з ковили добре себе зарекомендував при лікуванні ревматизму і суглобного болю. Відвари для них можна готувати як на воді, так і на молоці. Траву на основі обраної рідини варять, добре настоюють до набухання і в теплому стані прикладають до хворого місця на 30 хвилин, тепло його обгорнувши.

При аденомі передміхурової залози можна робити сидячі ванни зі збором, в який входять трава ковили пірчастої і хвоща 1:1. Три жмені цієї суміші залити 2-ма літрами води (100°C), настояти протягом години і процідити. Перед процедурою потрібно зробити клізму з настою квіток аптечної ромашки. Ванни приймають перед сном, добре ховаючись ковдрою.

Ковила протипоказання

Рослина протипоказано алергікам. Його сухе насіння можуть викликати кашель, напад астми.

Яндекс.Метрика