Кровохлебка - лікувальні властивості і застосування у медицині

Кровохлебка - загальний опис

Кровохлебка (Sanguisórba) —рослина, що має досить товсте багатоголове кореневище, належить до виду багаторічних кореневищних рослин з сімейства Рожеві. Листя перисті, стебла тонкі і довгі. Її дрібні квіточки відрізняються від інших представників цього сімейства, однак приваблюють любителів своєю красою.

Віночок рослини відсутня, чашечка забарвлена в різні кольори, в густе головчасте колосовидні суцвіття у вигляді сардельок збираються видатні тичинки. Цвіте у другій половині літа, в кінці цвітіння вяне. Плід дрібний сухий, укладений в твердне квітколоже.

Кровохлебка - види і місця зростання

В ареалі роду родовика лікарської охоплюються майже всі регіони помірного клімату на Північному півкулі. Це країни Середньої Азії, Далекого Сходу, Європи, а так само Сибір і Казахстан. Рослина віддає перевагу луки і поляни, різнотравні степи на всій території Росії. Це дуже легка і стійка культура, прекрасно витримує відкрите сонце і півтінь на різних зволожених родючих грунтах, зимостійка і практично не підвладна хвороб і шкідників.

Всього налічується 12 видів цієї рослини, багато з яких висаджуються в садах в декоративних цілях через оригінальних забарвлень і форм квіток. Крім лікарських видів найбільш поширена залозиста кровохлебка (вона опушена рудуватими пушинками). Мисливці за рослинами відзначають сорту «Таппа» з яскраво-червоними суцвіттями і «Pink Таппа» з квітками рожевого кольору.

Кровохлебка - лікувальні властивості

Кореневища родовика мають бактерицидну, протимікробну, в'яжучу і кровоспинних дією. Особливо показано лікування кровохлебкой при дизентерії та тифу. Загоювати рани за допомогою родовика можна в стоматології, показанням до цього можуть служити стоматит та гінгівіт. Захворювання шлунково-кишкового тракту (виразковий коліт), гінекологічні, такі як запалення придатків, маткові кровотечі, геморагічний метропатия, фіброміома матки або послеабортивный період також можна полегшити за допомогою кровоспинного та загоювального властивості цієї рослини.

Кровохлебка - лікарські форми

У медичних цілях заготовляють кореневища рослин і коріння. Збір сировини необхідно проводити тоді, коли рослина плодоносить, тобто у вересні-жовтні. Викопати і вимити корінь і сушити його в розрізаному на дрібні шматочки вигляді на сонці або в спеціальній печі, не застосовуючи при цьому залізні листи або сітки, так як сировина може стати чорним і непридатним для використання.

До складу коренів і кореневищ родовика входить 15% дубильних речовин, до 4% сапонінів, а також деякий зміст сангвисорбина, потерина, крохмалю, щавлевокислого кальцію, фітонцидів, аскорбінової кислоти і ефірного масла. Зберігається корінь до 5 років. Трава використовується для приготування настоїв для ванн.

Кровохлебка - рецепти

Настій трави родовика для ванн виготовляється у великих обсягах. Для цього 1 кілограм трави кип'ятять у відрі і настоюють. Кровохлебку застосовують при лікуванні екземи, дерматитів, нейродермітів протягом 20 хвилин в теплому вигляді.

Настоянка кореня родовика готується з додаванням 40% горілки або спирту. 20 грам коренів заливають 200 мл горілки і наполягають в темному місці. П'ють по ложці 5 разів на день при захворюваннях легень, що виявляються кровотечами.

Кровохлебка - протипоказання

Особливих протипоказань не виявлено. Вагітним жінкам кровохлебку в будь-якому вигляді застосовувати обережно. При великих неконтрольованих дозах може виникнути роздратування кишечника.

Рицина - лікувальні властивості і застосування у медицині

Рицина – загальний опис

Рицина звичайна – це рослина сімейства молочайних. В умовах тропіків і субтропіків рицина є багаторічним чагарником, виростають до 10 метрів. Для Росії та інших країн помірного клімату рицина – однорічна рослина, висота якого всього 2-3 метри. Рицина була відома в далекій давнині, адже її насіння при розкопках знаходили в гробницях фараонів (IV століття до нашої ери). Рицинус (кліщ) - таке родове назву рослині придумали римляни за те, що насіння його зовні нагадували кліща.

У дорослої рослини - стебло прямої, що має порожнисте будова. Колір стебла може бути рожевим, бордовим і фіолетовим. Великі, глубокоразрезные листя зеленого або темно-червоного кольору дуже прикрашають рицину. Маючи близько метра в діаметрі, вони надають рослині особливу декоративність.

У літній період на рослині з'являються суцвіття, а трохи пізніше – плоди, схожі на круглих їжачків. Всередині коробочки плода і розташовуються насіння.

Рицина звичайна вирощується як декоративна рослина, олійного та лікарської.

Рицина - види і місця зростання

Сучасні вчені схильні погодиться, що батьківщиною рицини є Північна Африка. Втім, рицина в даний час широко поширилася на всіх континентах, хоча в дикому вигляді рости і плодоносити вона може тільки в умовах субтропіків або тропіків. Індія є першою країною у світі, що використовує рицину у виробничих цілях: олія з плодів знаходить попит по всьому світу.

В Росію рицина була завезена з Індії в XIX столітті.

Рицина - лікувальні властивості

Рицину використовують як проносний, а також при пологодопомозі. Вона прекрасно стимулює мускулатуру матки, викликаючи родові перейми. Її додають в бальзами від опіків, виразок і ран.

Крім лікувальних, рицина володіє іншими чудовими властивостями: її масло не замерзає і не сохне. Тому його використовують для змащування навіть у авіації.

Рицина - лікарські форми

З насіння рицини добувають класичне проносне – касторове масло. У промислових цілях вирощують рицину саме заради насіння.

Касторова олія, що виготовляється в медичних цілях, виходить в результаті першого гарячого пресування. У процесі виробництва необхідно зруйнувати рицин – хімічно нестійка, але дуже отруйна речовина, що входить до складу олії рицини. Для цього вже готове масло піддають гідролізу – обробці гарячою парою.

Макуха, який виходить після віджиму касторової олії, є хорошим азотним добривом. А ще його можна використовувати при виробництві клею.

Рицина - рецепти

Касторове масло або рицина – звичне з дитинства і широко застосовуване засіб при запорах. Побороти цю недугу допоможуть 1-2 чайні ложки касторової олії, прийняті одномоментно.

Вважається, що втираючи в бородавки або пігментні плями рицинова олія по десять хвилин щодня вранці і ввечері, можна розлучитися з цими неприємними явищами.

Рицинова олія, нанесене на порізи і садна, сприяє їх швидкому загоєнню. При регулярному змазуванні рицина допоможе вилікувати навіть геморой.

Застуда і кашель відступлять, якщо нагрітим касторовою олією натерти на ніч груди і гарненько укутати. Не тільки застуду, але і бронхіт можна вилікувати, якщо натерти груди на ніч сумішшю 2-х столових ложок касторки і столової ложки скипидару.

Рицина допоможе пом'якшити стопи ніг і позбутися натоптишів. Досить наносить її на ніч, не забуваючи надіти теплі шкарпетки. Через три тижні підошви ніг знову стануть м'якими.

Якщо перед сном закапувати в очі по одній краплі касторки, втома пройде, а самі очі перестануть червоніти. Закопують касторове масло в око і в якості ефективного засобу від ячменю.

Зробити волосся м'якими і блискучими допоможе одна столова ложка касторки, змішана з половиною склянки теплого кефіру. Суміш слід нанести на волосся, закутати голову години на півтори. Потім ретельно вимити волосся і голову.

Рицина - протипоказання

До складу насіння рицини входить рицин. Це речовина містять ціанід, і воно смертельно отруйна. Саме від нього позбавляються гідролізом при виробництві нешкідливого касторової олії. При випадковому потраплянні насіння в організм, потрібно терміново викликати блювоту, промити шлунок і негайно викликати швидку допомогу.

При отруєнні алкоголем, бензолом та іншими жиророзчинними речовинами, касторове масло застосовувати не можна.

Використовувати касторку як проносне протягом довгого часу не слід. Це може пошкодити слизову кишечника.

Рицинова олія може стати причиною алергічної реакції.

Кизильник - лікувальні властивості і застосування у медицині

Кизильник - загальний опис

Кизильник (Cotoneáster) — листопадний або вічнозелений повільно зростаючий не колючий чагарник, рідше-невелике деревце родини Розових. Листочки дрібні, прості, цілокраї, яйцеподібні, чергові, влітку мають темно-зелене забарвлення, восени — блискучий червоніє. Квіточки білого або рожевого кольору у вигляді дрібних щитків, одиночні або в кисточках.

Плід у вигляді неправдивої кістянки за формою нагадує маленьке червоне або чорне яблуко, з 2-5 кісточками. Зберігається на гілках до глибокої осені.Необхідно пам'ятати, що це рослина принципово відрізняється від схожого на нього кизилу, тому плоди можуть бути не їстівними.

Кизильник - види і місця зростання

Кизильник представлений більш ніж 40 видів, які ростуть на території Євразії і Північної Африки. Це морозостійка і посухостійка рослина малотребовательно до родючості ґрунту, вологості та освітлення. Розмноження відбувається за допомогою насіння або вегетативним способом. Найбільш поширені такі різновиди кизильника: цельнокрайний, звичайний, пухирчастий, багатоквітковий, кистецветный, рожевий, одноцветковие, притиснутий, Генрі, Франше, блискучий.

Ця рослина є світлолюбною мезофитом, у культурі поширена повсюдно – від Західних регіонів до Північного Китаю, на Кавказі, в Середній Азії, в основному на схилах гір і в світлих листяних лісах. У Східній Сибіру в дикому вигляді росте групами або поодиноко, воліє зарості чагарників. Кизильник черноплодный висаджується в міських умовах в декоративних цілях, в якості щільних живоплотів. Декоративні властивості кущів у живоплотах посилюються після дозрівання плодів, залучають різних птахів.

Кизильник - лікувальні властивості

Це рослина рідко вживається в їжу, але його лікарські властивості використовують в домашній аптеці для лікування ряду захворювань: гострий і хронічний гастрит, гастроентерит, пронос, неврастенія, лихоманка, жовтяниця, набряки, нервові розлади, стреси. При захворюваннях печінки прийом відварів і настоїв кизильника просто обов'язковий. У лікуванні епілепсії плоди кизильника дають дітям і дорослим. Серед шкірних захворювань ця рослина застосовується при лікуванні екземи, корости. У тибетській медицині широко використовують властивості черноплодного виду рослини для зупинки кривавого проносу. Крім того, плоди кизильника використовуються в якості антисептика.

Кизильник - лікарські форми

У домашньої терапії використовують гілки і квітки рослини, які збирають в період цвітіння, а також плоди, кору і нирки. Заготовляють тільки дозрілі в кінці літа плоди, пагони та квіти – в період цвітіння навесні. Листя чагарнику містять флавоноїди, вітамін С, глюкозид, в насінні знаходиться синильна кислота, в плодах – кумарини, аскорбінова кислота. Смола рослини використовується при лікуванні корости та екземи.

Кизильник – рецепти

Настоянка для лікування хронічного гастриту, гастроентериту: 1 столову ложку подрібнених пагонів і листя настоюють 1, 5-2 години у 200 мл окропу, настій кизильника проціджують. П'ють по 1/4 склянки кілька разів на день. Цей же настій можна застосовувати при проносах.

- Найчастіше плоди їстівного кизильника використовуються в приготуванні чайних напоїв, компотів, вин і настоянок. Дієтичні властивості плоду можна використовувати при приготуванні продуктів – пастили, цукерок і печива для хворих.

Кизильник - протипоказання

Протипоказань до застосування складів з їстівного кизильника не виявлено, слід лише звернути увагу на можливість індивідуальної непереносимості. Культура повністю не вивчена, деякі види рослин мають отруйними властивостями.

Яндекс.Метрика