Крушина - лікувальні властивості і застосування у медицині

Крушина - загальний опис

Крушина ольховидная або крушина ламка – це чагарник висотою 3-5 метрів, який має нечисленні, прямі, сильно розгалужені пагони. Цвіте білувато-жовтими пятилепестными квітами в травні-червні. Кора крушини коричнево-червона і суцільно покрита невеликими білими цятками (їх ще називають чечевички). Листя рослини цілісні і яскраво-зеленого кольору.

Крушина - види і місця зростання

Поширеність крушина отримала в помірній зоні Європи, Північної Америки, Азії. Росте крушина, як правило, у вологій місцевості. Тому зустрічається в підліску листяних і мішаних лісів, на прогалинах і узліссях, серед чагарників, розкиданих по окраїнах боліт та берегах водойм.

Крушина - лікувальні властивості

Проносна дія від прийому крушини вільховидної проявляється приблизно через 8-10 годин, як був прийнятий препарат. Тому відвар з кори крушини застосовують при загальній млявості кишечника, а також хронічному запорі. Сухий і водний екстракти кори крушини і випускає фармацевтична промисловість.

Крушина - лікарські форми

Найчастіше з лікувальною метою використовується кора молодих, не старше трьох років стовбурів і гілок. Саме в корі виявили такі вуглеводи як пектин, крохмаль, цукри, органічні кислоти (зокрема, яблучна), алкалоїди, сапоніни, ефірну олію, вітамін С, дубильні речовини, кумарини, багатоядерні ароматичні сполуки.
Кору крушини збирають, коли рослина цвіте.

Обдирають Кору смугами і подрібнюють, щоб просушити. Використовувати кору крушини можна як мінімум через рік після збору. І тільки після прогрівання протягом години в духовці при температурі 100 градусів. З кори готують лікувальні настої, використовують її і в фармацевтичній промисловості для приготування медпрепаратів.

Крушина - рецепти

З кори крушини готують чай: 1/4 літра холодної води заливають чайну ложку подрібненої кори. Цей чай витримують 12 годин, періодично помішуючи. П'ють його процідженим і трохи теплим перед сном. Коли чекати ніколи, кору крушини, наповнену гарячою водою, можна настояти 10 хвилин. Такий чай має проносну дію, не викликаючи при цьому водянистого стільця.

Проти твердого стільця готують чай із трав'яної суміші. Потрібно 20 грамів кори крушини, 10 грам плодів кмину, 10 г суцвіть ромашки аптечної і 5 грам трави золототисячника звичайного. Пару чайних ложок суміші необхідно залити 1/4 літра води кімнатної температури і витримати 12 годин. Пити вечорами по одній чашці такого теплого і процідженого чаю.

Настоянка кори крушини готується з подрібненого сировини, яке слід в співвідношенні 1 до 5 залити 30% спиртом. Настоянку тиждень – десять днів настоюють при кімнатній температурі. Застосовувати її можна у вигляді примочок, а також для протирання уражених ділянок шкіри.

Крушина - протипоказання

Крушина ольховидная – це те лікарська рослина, яке необхідно застосовувати з особливою обережністю. Зокрема, не використовувати свіжу кору, а також кору, куплену де-небудь без упаковки.

Симптоматичне лікування запорів крушиною не повинно перевищувати 10 днів. В іншому випадку, відбувається звикання, і належного ефекту отримати не вдасться. До того ж, треба пам'ятати: поєднання крушини ламкої і інших лікарських проносних засобів може спровокувати роздратування кишечника, посилити запори, послабити перистальтику.

Важливо також дотримуватися індивідуальних терапевтичних доз для кожного хворого. При їх перевищенні можуть настати конвульсії і запаморочення. Також категорично заборонено вживати крушину дітям до 15 років, вагітним, годуючим жінкам.

Конвалія - лікувальні властивості і застосування у медицині

Конвалія - загальний опис

Конвалія травнева (Convallaria majalis L.) — вид багаторічних трав'янистих рослин сімейства Лілейні. Має повзуче розгалужене кореневище, у вузлах знаходяться корінці, що нагадують гусяче перо. Листя низові, прикореневі, довгочерешкові, прикриті в землі, відходять від кореневища в бічних відгалуженнях. Листок являє собою тонку цельнокрайнюю листову пластину яскраво-зеленого кольору.

Квіточка кріпиться на гладкій стрілкою, тригранної у верхній частині, довжиною 15-20 див Сніжно-білі оцвітина мають шість злегка відігнутих зубчиків, маточка і шість тичинок. Приємний сильний аромат рослини викликає величезну популярність квіток, незважаючи на те, що рослина є отруйним. Період цвітіння - кінець травня – початок червня. Плід у вигляді соковитої кулястої ягідки дозріває в кінці літа.

Конвалія - види і місця зростання

Чисельність рослини останнім часом неухильно скорочується, поблизу населених пунктів при збиранні квітів витоптується основа квіток, тому рослина занесена до червоної книги. Конвалія поширений в північних помірних зонах півкуль. Місцем його проживання є Крим, Кавказ, Східна частина Сибіру, Європейська частина Росії і Далекий Схід. Віддає перевагу затінене місце розташування - ліси, яри.

Серед інших назв рослини в різних регіонах зустрічаються: Винуватець, Воронець, Травнева лілія, Молодило, Очна трава, Гладиш, Дзвіночки Марії, Лапушник, Гландыш, Заячі вушка, Молодильник, Польська лілія, Серебрянник, Митна трава, Простріл, Снігові крапельки, Сорочка. На Кавказі росте Конвалія Закавказький, який відрізняється морозостійкістю.

Конвалія - лікувальні властивості

З давніх часів людська чутка приписувала цього оригінального пахучему квітці безліч цілющих властивостей і повір'їв, що відображається в численних казках і народних переказах. Вважається, що конвалія допомагає від усіх недуг. Професор С. П. Боткін провів дослідження та визначив, то квітка володіє властивостями допомагати при кардионеврозах і серцевої недостатності, при цьому його застосовують у комбінації з іншими препаратами, такими як валеріаною і глодом. Також його застосовують у лікуванні ендокардитів, аритмії, при вагітності, для посилення пам'яті і розвитку інтелектуальних здібностей.

Конвалія - лікарські форми

Лікарські засоби готують із квіток, листя, трави. Сировину заготовляють на початку цвітіння, в травні. Офіційна медицина застосовує конвалія в краплях Зеленіна, які складаються з кількох складових, і застосовуються для лікування неврозів серця. Заготівлю рослини слід проводити дуже обережно, так як воно має отруйним ефектом. Траву, листя і квіточки зрізають на висоті 5 см від землі, швидко сушать у сушарках, розклавши тонким шаром на папері. Суха суміш може зберігатися протягом 2 років.

Конвалія - рецепти

- Для покращення роботи серця використовують настій з квіток конвалії. У 20 мл окропу заварити 4 грама конвалій. Такий лікарський засіб, здатне уповільнити пульс, зменшити набряклість. Пити кожні 2 години.

- Як сечогінний і очищає кров кошти вживають чай з листя конвалії, приготовлений звичайним способом.

Конвалія – протипоказання

Препарати конвалії містять сапоніни, тому вони протипоказані у неочищеному вигляді при гастритах і загостренні захворювань печінки і нирок. Конвалія вважається отруйною рослиною, застосовувати його потрібно обережно, приділивши особливу увагу можливій індивідуальній непереносимості.

Конвалія – міфи і легенди

З давніх часів конвалія користується незмінною любов'ю різних народностей. Напевно, жодна рослина не зможе зрівнятися з конвалією за кількістю легенд і переказів. Наприклад, одна легенда розповідає нам про битву зі страшним драконом. Тоді святий Леонард пролив краплю крові, з яких виросла ця квітка.

Інша легенда доносить до нас історію Богоматері, проливающей сльози над розп'ятим сином, з яких виростав прекрасний конвалія. Греки вважали, що рід конвалії почався з краплин поту богині Артеміди, тікає від фавнів.

Давня легенда розповідає нам про те, як морська царівна Волхова проливала сльози про красені Садко, назавжди віддав своє серце простій дівчині Любаву.

Практично у всіх народних повір'ях ця квітка є прекрасним і ніжним символом чистоти і сумної любові. Але іноді вважається, що його не можна дарувати напередодні молодого місяця, так як він може штовхнути жінку на шлях гріха, пробуджуючи в ній безмірну хіть.

Курильський чай - лікувальні властивості і застосування у медицині

Курильський чай - загальний опис

Курильський чай (п'ятилисник або перстач) – багаторічний невисокий чагарник сімейства рожевих. Перстач рідко досягає у висоту 1, 5 метрів. Листя рослини перисті, покриті м'яким, але густим ворсом. Молоді пагони, які не досягли ще однорічного віку, мають шовковистий вигляд. З червня до кінця вересня Курильський чай цвіте одиночними квітками, до трьох сантиметрів в діаметрі, або суцвіттями.

Пелюстки квітів дикорослого Курильського чаю бувають жовтого або білого кольору. Серцевина квітки дуже пухнаста, завдяки безлічі тичинок. У культивованих сортів палітра багатшими, так як зустрічаються і ніжно-рожеві, червоно-оранжеві квіти. Рослина цвіте і плодоносить одночасно. Плоди чагарнику, схожі на коричневі ґудзики, покриті тонкими волосками.

Курильський чай широко використовується в медичних цілях. Втім, це чудова декоративна рослина. У ландшафтному дизайні цей чагарник є окрасою альпінаріїв і використовується для створення бордюрів.

Курильський чай – види і місця зростання

Незважаючи на назву, Курильський чай росте на Далекому Сході, на Кавказі, в гористій частині Середньої Азії, в Китаї, в Східній Сибіру, в Японії і в Монголії. Зустріти його можна і в Європі, і навіть в Північній Америці. Зазвичай Курильський чай воліє гористу місцевість середньої зволоженості.

Рослина настільки стійко до холодів, що здатне рости навіть в умовах вічної мерзлоти. На основі дикорослого Курильського чаю створено 130 культурних сортів.

Курильський чай - лікувальні властивості

Курильський чай застосовується при багатьох інфекційних захворюваннях кишечника і шлунка, оскільки він володіє унікальними противірусні та антибактеріальні властивості. Рослина має заспокійливі, протизапальні і кровоспинними, тонізуючі і сечогінними властивостями.

Курильський чай використовують як імунокорегуючого препарату. Застосовується при цукровому діабеті, циститі, пієлонефриті, дуоденіті, виразці шлунку, запорах. Він сприяє нормалізації обміну речовин, допомагає при нервових розладах, жіночі захворюваннях, простуді, загоєнні ран і припинення запальних процесів.

Курильський чай - лікарські форми

В якості сировини застосовують листя, квіти і кореневища Курильського чаю. Заготівлі підлягають самі верхівки пагонів разом з квітами. Сировина спочатку підв'ялюють на сонці, а потім сушать у печах при 60-70 °С. З сировини готують відвари, настойки, екстракти. У Білорусі виробляють лікувальний напій з Курильського чаю. Зазвичай сировину просто заварюють, як чай, тільки процес заварювання триває довше.

Курильський чай - рецепти

Для зняття стану стресу рекомендується 1 столову ложку попередньо подрібнених коренів залити склянкою води, потім кип'ятити 10 хвилин. Настоювати дві години. Процідити. Приймати по 1 ст. л. за півгодини до їжі.

При дисбактеріозі і туберкульозі легенів необхідні 2 столові ложки пагонів з квітами на ½ літра води. Кип'ятити під кришкою 7-8 хвилин. Дві години настояти. Процідити. Чотири рази за день випивати по півсклянки до їжі.

Таким же теплим відваром роблять спринцювання протягом тижня або 10 днів вранці і ввечері.

Курильський чай поліпшить загальне самопочуття, якщо його пити замість звичайного чаю. Заварюють його в обсязі однієї пучки листя, пагонів і квітів на 1 ст. окропу. У день дозволяється випити до трьох склянок цілющого напою. Відвар міцніше виходить при заварюванні 2-х столових ложок сухого збору в полулитровом термосі.

Для промивання ран і полоскання горла дозування сухого чаю збільшують вдвічі.

Курильський чай - протипоказання

Курильський чай не можна приймати хворим з хронічними захворюваннями печінки, нирок. Людям з артритами або каменями в нирках слід знати, що для них час теплової обробки чаю повинна бути збільшена.

Як і багато інші препарати, Курильський чай може викликати індивідуальну непереносимість.

Яндекс.Метрика