Малярія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Малярія є гострою інфекцією, що передається через кров. Вона характеризується нападами лихоманки, чергуються з періодами їх відсутності.

Це захворювання щорічно забирає життя від 1, 3 до 3 мільйонів людей, з яких 85-90% проживають у районах Африки південніше Сахари. Вона поширена на території від 45° північної до 40° південної широти, частіше в тропічному і субтропічному кліматі. Однак, розвиток індустрії туризму все частіше призводить до виявлення малярії в країнах, які лежать за межами її природного ареалу.

Формування імунітету після малярії відбувається повільно, причому він не є захистом від повторного захворювання, тільки полегшує перебіг хвороби при повторному зараженні.

Малярія - причини

Причиною захворювання є один з чотирьох видів малярійних паразитів - плазмодіїв, які потрапляють у кров'яне русло людини внаслідок укусу інфікованого комара.

Заразитися малярією можна також під час переливання крові та при використанні заражених голок і шприців. При зберіганні крові при +4°С паразити можуть зберігатися до 14 днів.

Малярія - симптоми

Для малярії характерний інкубаційний період від 1 до 6 тижнів, але іноді він може тривати 14 місяців. Після цього хвороба починає проявлятися легким ознобом, нездужанням, головним болем (у цей період малярійні плазмодії знаходяться в печінці).

Потім настає період гострих нападів лихоманки, змінюються безлихорадочным періодом. У малярийном нападі є дві фази: озноб і потовиділення. Тривалість фази ознобу складає від декількох хвилин до декількох годин. У цей відрізок часу температура тіла хворого досягає 39-40°С і вище, його шкіра стає блідою з відтінком синюшності і холодною, вона покривається пухирцями. Пацієнт страждає від дуже сильного головного болю і наростання болю в м'язах, блювання, спраги, інколи потьмарення свідомості, марення. З наростанням спека у нього різке червоніє обличчя, починається сильне серцебиття. Потім фаза ознобу змінюється різким потовиділенням і зниженням температури тіла нижче норми. Хворому стає легше, але він відчуває велику слабкість.

Малярія - діагностика

В основі діагнозу малярії лежать типові ознаки і результати лабораторних досліджень, які дозволяють виявить у крові хворих малярійні плазмодії. Це здійснюється методом товстого і тонкого мазка.

Товстий мазок - скринінговий, він застосовується для обстеження великої кількості людей з метою виявлення малярійних хворих. Після того, як хворий малярією виявлений, він піддається більш ретельному обстеженню для визначення типу малярійного плазмодія. Для цього і існує метод тонкого мазка.

Малярія - лікування і профілактика

Для лікування малярії використовуються різні препарати, здатні знищувати збудника і зупиняти розвиток хвороби. Проте, вже багато років головним з них є хінін.

Лікування гострих проявів малярії проводиться гематоцидами, що впливають на внутрішньоклітинні еритроцитарні форми збудників малярії. Однак, на паразитів у печінкових стадіях вони не діють.

Для попередження віддалених рецидивів хвороби можна використовувати іншу групу лікарських препаратів - тканинні шизонтоциды, повністю знищують малярійних плазмодіїв.

Самим надійним методом профілактики малярії є відмова від поїздок у малярійні райони. Якщо така подорож вам все ж доведеться, тоді частиною підготовки до нього має стати отримання консультації лікаря або фармацевта про те, як можна запобігти зараженню. Наприклад, за 1-2 тижні до поїздки можна почати приймати спеціальні протималярійні препарати. Їх прийом треба продовжувати, перебуваючи в зоні епідемії, а також протягом чотирьох тижнів після повернення звідти.

Крім того, необхідно захищати себе від укусів комарів за допомогою репелентів і москітних сіток.

Менінгіт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Менінгіт – захворювання, пов'язане із запаленням оболонок головного і спинного мозку. Джерелом захворювання є віруси, бактерії та інші мікроорганізми.

Медицина розрізняє лептоменингит – запалення павутинної і м'якої оболонок мозку і пахименингит – запалення твердих мозкових оболонок. Захворювання виникає і розвивається як самостійне або є наслідком запального процесу, викликаного іншою хворобою.

Менінгіт - причини

В абсолютній більшості випадків викликають менінгіт 3 види бактерій: менінгокок, гемофільна паличка і пневмокок. Дані бактерії можуть бути присутніми у верхніх дихальних шляхах здорової людини і при цьому не викликати ніяких негативних наслідків. Але іноді мікроорганізми без явної причини інфікують головний мозок.

Іноді менінгіт виникає із-за травми або загального ослаблення імунної системи людини в результаті перенесення різних захворювань. Досить часто захворюють люди, які зловживають спиртними напоями, які перенесли видалення селезінки або пневмококковую інфекцію, а також мають різні запальні хвороби носа і вуха.

В окремих випадках збудниками менінгіту може стати кишкова паличка або клебсиелла. Захворювання, викликані такими бактеріями, зазвичай розвиваються після травм спинного або головного мозку, а також в результаті зараження крові.

Менінгіт - симптоми

Менінгіт найчастіше починається гостро. Прояву захворювання передує гарячковий стан, біль у м'язах, слабкість, а також характерні ознаки, властиві конкретному збудника: при пневмококке – нежить і пневмонія, при менингококке – висип, при ентеровірусної інфекції – розлади кишечника, при паротиті – порушення діяльності слинних залоз.

Головний біль – один з найбільш яскравих симптомів менінгіту. Як правило, біль швидко наростає і досягає такого рівня інтенсивності, що діти починають кричати чи плакати, а дорослі стогнуть. Через деякий час починається нудота доходить до блювоти, іноді багаторазова. При зміні положення тіла, при візуальних або звукових подразників біль посилюється.

Через добу після прояву перших симптомів менінгіту стан різко погіршується, з'являється сплутаність свідомості, дратівливість, сонливість, які можуть перейти в сопор або кому. Хвороба призводить до набряку тканин мозку, перешкоджають кровотоку, викликаючи симптоматику, близьку до симптоматиці інсульту. Можливий летальний результат.

Менінгіт - діагностика

Для постановки діагнозу "менінгіт" використовують загальний аналіз крові та спинномозкову пункцію. Збудник захворювання визначається за характерними ознаками спинномозкової пункції.

Менінгіт - лікування і профілактика

Лікування менінгіту проводять тільки в умовах лікарняного стаціонару.

Перш за все, необхідна термінова медична допомога, так як бактеріальний менінгіт здатний викликати смертельний результат протягом кількох годин. При лікуванні захворювання застосовують препарати, які покращують мозковий кровотік, антигіпоксантів, антиоксиданти, ноотропи (ноотропіл, пірацетам, цинаризин). На жаль, навіть у тому випадку, якщо лікування розпочато негайно, бактеріальний менінгіт призводить до летального результату у 10% випадків.

Після припинення стаціонарної терапії стан хворих контролюється лікарем-невропатологом. Йде на поправку протипоказана надмірна фізична та психоемоційна навантаження, тривале перебування під прямими променями сонця. Крім того, виключено підвищене вживання солі, рідини, протипоказаний алкоголь у будь-якій дозуванні.

В якості профілактики менінгіту застосовується вакцинація проти конкретного збудника.

Меланома - причини, симптоми, діагностика, лікування

Меланома (інша назва - меланобластома) – злоякісна пухлина, яка розвивається з меланцитов – клітин, що продукують меланін. Меланома – найнебезпечніша різновид раку шкіри. Пухлина в основному локалізується на шкірних покривах, іноді на сітківці ока або слизових оболонках (наприклад, пряма кишка, піхва, порожнину рота). Пухлина метастазує лімфогенним і гематогенним шляхом практично у всі органи, в чому полягає основна небезпека даного злоякісного новоутворення.

Меланома - причини

Причиною меланоми є пошкодження генного рівня, які викликані впливом ультрафіолетового випромінювання. Сонячне світло – основне джерело ультрафіолету і основа причина пухлини, також певну кількість УФ-випромінювання організм людини може отримати в солярії.

Важливо відзначити, що пошкодження ДНК під впливом ультрафіолету не відразу приводять до розвитку злоякісного новоутворення. Виникнення меланоми може статися через десятиліття після отримання високої дози випромінювання.

Крім того, зміни генної структури можуть передаватися у спадок, тому особливому ризику піддаються нащадки хворих на меланому.

Меланома - симптоми

1. Особливу увагу необхідно приділити кольору родимок. Настороженість повинно викликати почорніння родимки або будь-яке інше зміна її кольору.
2. Зміна форми і розміру родимки.
3. Почервоніння шкіри навколо родимки, свербіж.
4. Кровоточивість родимки.

Меланома - діагностика

При виникненні підозри на меланому проводиться спеціальне обстеження. В першу чергу, лікар повинен зібрати анамнез захворювання та провести зовнішній огляд. При цьому визначається контакт пацієнта з різними хімічними речовинами, вивчаються спадкові фактори, а також причини, які можуть викликати меланому. Лікар перевіряє стан лімфатичних вузлів, визначає, чи немає кровоточивості і мокнутия новоутворення.

Надалі проводиться біопсія пошкодженої ділянки шкіри (своременным стандартам - повне видалення видоизменившейся родимки). Отриманий матеріал досліджується під мікроскопом і проводиться постановка точного діагнозу.

Меланома - лікування і профілактика

Розрізняють декілька способів терапії меланоми. Найбільш радикальним і найбільш дієвим є хірургічне видалення злоякісної пухлини. Метод застосовують в 95% випадків і проводять під місцевим наркозом. При хірургічному втручанні ремісія досить висока, особливо на ранніх стадіях меланоми.

Імунотерапія – один з останніх методів лікування меланоми. Зазвичай застосовується після проведення операції. Використовують такі препарати: інтерферон-альфа, інтерлейкін-2. Дані ліки не тільки сприяють підвищенню загального тонусу хворих на меланому, але і сприяють зменшенню кількості метастазів на пізніх стадіях хвороби.

Хіміотерапія – класичний метод лікування всіх онкологічних захворювань. Сучасна медицина застосовує препарати, які являють собою так звані блокатори онко-клітин. Вони діють на молекулярному рівні.

У запущених випадках меланоми застосовують точкове радіаційний вплив. Новітнім методом лікування захворювання є генна терапія.

Профілактика меланоми полягає у зменшенні факторів ризику розвитку хвороби. До них відносяться травматизм родимих плям, а також надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання (як природного, так і штучного). І звичайно тим у кого на тілі багато родимок необхідно раз на рік показуватися на прийом до онкодерматологу.

Яндекс.Метрика