Мастит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Мастит називають запалення молочної залози. Мастит буває лактаційних (післяпологовим), який розвивається у годуючих матерів, і нелактационным, тобто, не пов'язаних з грудним вигодовуванням. Нелактационный мастит звичайно розвивається через травми молочної залози або гормональних розладів в організмі жінки і зустрічається рідко.

Мастит - причини

Мастит розвивається при попаданні в тканину молочної залози бактерій, або через тріщини сосків, або через кров (при наявності в організмі жінки осередків інфекції). Зазвичай, коли в молочну залозу жінки потрапляє невелика кількість бактерій, що її імунна система успішно справляється з цією проблемою. Однак, в післяпологовому періоді організм більшості жінок ослаблений, він не може дати бактеріям гідну відсіч, тому розвивається мастит.

Дуже часто мастит трапляється через лактостазу, або застою молока в протоках молочних залоз, який розвивається із-за недостатнього або неповного зціджування молока або рідкісних годувань (так як молоко в протоках молочної залози є сприятливим середовищем для розмноження бактерій із-за його поживності).

Мастит - симптоми

Мастит характеризується гострим початком і розвивається протягом декількох годин або 1-2 доби. Він виявляється такими симптомами:

- підвищенням температури тіла вище 38? С, що вказує на запальний процес в організмі. З-за цього у хворої жінки з'являються головні болі, озноб, слабкість;
- болі в молочній залозі, які носять постійний характер і посилюються під час годування дитини груддю;
- збільшенням молочної залози в розмірі та її почервонінням в області запалення.

При відсутності лікування на ранніх стадіях захворювання починається гнійний мастит. Він проявляється:

- підвищенням температури тіла до 39? С і вище;
- головними болями, порушенням сну, відсутністю апетиту;
- сильними болями в молочній залозі, які з'являються навіть при легкому дотику до грудей;
- збільшенням лімфатичних вузлів у пахвовій області.

Мастит - діагностика

Діагностують мастит, грунтуючись на характерних ознаках, які лікар може виявити при огляді і пальпації (обмацуванні) молочної залози. Щоб підтвердити діагноз і виявити запальний процес в організмі, призначають загальний аналіз крові. Тип бактерій і їх чутливість до тих чи інших антибіотиків визначають за допомогою бактеріологічного дослідження молока. Іноді діагностика маститу може доповнюватися ультразвуковим дослідженням молочної залози (УЗД).

Мастит - лікування і профілактика

Лікування маститу визначається тривалістю захворювання, його формою і т. д., а його метою є зниження росту бактерій, зменшення запального процесу і знеболювання.

Негнойные форми маститу лікують консервативним методом. Основні лікарські засоби в цьому випадку - це антибіотики, вибір яких визначається чутливість бактерій. Найчастіше лікування проводять антибіотиками з групи пеніцилінів, цефалоспоринів і т. д., які призначаються внутрішньо, внутрішньом'язово або внутрішньовенно. Щоб усунути больові відчуття в молочній залозі, жінці призначають місцеві анестезуючі засоби.

Хвора повинна проводити зціджування молока з обох молочних залоз кожні 3 години, щоб не допустити застою молока. Для більш швидкого одужання слід зменшити вироблення молока або повністю придушити її шляхом прийняття спеціальних ліків, які повинен призначити лікар. Після повного одужання жінки лактація може бути відновлена.

Лікування гнійних форм маститу проводиться тільки шляхом хірургічного втручання. Не рекомендується лікувати будь-які форми маститу народними засобами, так як вони не здатні ефективно протидіяти інфекції, що потрапила в молочні залози. Потрібно пам'ятати, що відсутність своєчасного лікування маститу може призвести до розвитку гнійних форм, небезпечних для життя пацієнтки.

Профілактика маститу полягає в ретельному догляді за молочними залозами, дотримання гігієни годівлі, використання пом'якшуючих кремів і своєчасному зціджуванні молока.

Мононуклеоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Мононуклеоз (мононитарная ангіна або залозиста гарячка) – захворювання, викликане вірусом Епштейна-Барра. Мононуклеоз характеризується збільшення кількості білих кров'яних клітин в організмі.

У більшості людей зрілого віку у крові присутні антитіла до вірусу Епштейна-Барра, тобто більшість людей були інфіковані в ранньому віці і у них виробився імунітет до мононуклеозу. Саме тому захворювання проявляє себе у віковій групі 15 – 17 років, однак воно може розвинутись і у дітей. Чим раніше розвивається мононуклеоз, тим більш важким перебігом супроводжується.

Важливо відзначити, що мононуклеоз часто плутають із захворюваннями схожої симптоматики. При найменших підозрах необхідно провести дослідження, які допоможуть встановити точний діагноз.

Мононуклеоз - причини

Причина виникнення і розвитку мононуклеозу – інфікування вірусом Епштейна-Барра.

Хвороба поширюється через слиз з носа і горла, слину, сльози. Крім того, вірус може передаватися при поцілунках, звідси й прізвисько мононуклеозу – "хвороба поцілунків". Якщо ви знаєте, що хворі, не слід передавати предмети особистого користування: зубні щітки, столові прибори та інше.

Після того, як людина перехворіє мононуклеозом, симптоми хвороби не повертаються ніколи, проте вірус залишається в організмі і може періодично активуватися. Коли він активний, вірус здатний передаватися іншим людям.

Мононуклеоз - симптоми

Найпоширеніші симптоми мононуклеозу – висока температура тіла, збільшення мигдаликів, сильні болі в горлі, збільшення лімфатичних вузлів, загальна втома, слабкість і ломота в тілі. Симптоматика мононуклеозу починає проявлятися після інкубаційного періоду, тобто через 4 – 6 тижнів після інфікування вірусом-збудником.

Ще одним яскравим симптомом хвороби є збільшення селезінки. Іноді тканини селезінки можуть розриватися, про це може свідчити біль у верхній лівій частині живота. У тому випадку, якщо це відбулося, необхідно надання термінової медичної допомоги і негайна госпіталізація.

Мононуклеоз - діагностика

При первинному огляді лікар встановлює основні симптоми захворювання і здійснює загальний огляд. При підозрі на мононуклеоз пацієнту необхідно здати аналіз крові для виявлення ознак захворювання (так званий моноспот-тест), а також для виявлення вірусу Епштейна-Барра. Дослідження крові виключає інші хвороби, які можуть викликати схожі з мононуклеозом симптоми.

Мононуклеоз - способи лікування та профілактики

Специфічна терапія мононуклеозу не розроблена. Для лікування легкій і середньотяжкій форм захворювання необхідний холод, голод і перебування пацієнта в стані спокою.

1. Необхідний постільний режим, щоб відпочити від роботи чи навчання і знизити прояви мононуклеозу.
2. Потрібно полоскати горло солоною водою або вживати спеціальні засоби від болю в горлі.
3. Приймати ібупрофен, ацетамінофен для зниження температури, зняття головного болю і болю в горлі.
4. Слід обмежити фізичні навантаження. Особливо небезпечно підняття хворими тягарів. Крім того, напруга м'язів преса або удар в живіт може викликати розрив тканин селезінки.

При тяжкому перебігу захворювання рекомендується приймати кортикостероїди, які сприяють зменшенню набряклості мигдалин, горла і селезінки. Прийом такого роду препаратів необхідно проводити під постійним контролем лікуючого лікаря.

Спеціальних профілактичних заходів при мононуклеозі не передбачається. Зазвичай використовують заходи профілактики, які характерні для ГРВІ. Чималу роль при профілактиці мононуклеозу відіграють заходи, спрямовані на підвищення загального імунітету людини.

Міозит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Миозитами називають захворювання різного походження, які характеризуються запальним процесом і больовими відчуттями в м'язах рук, ніг, тіла. Ці болі носять наростаючий характер, і особливо відчуваються при русі.

Залежно від чинника виникнення міозити бувають гнійними, інфекційними негнойными, інфекційно-алергічні (поліміозит) та неінфекційними (нейроміозит, полифибромиозит, міофасцити міозит). В залежності від характеру перебігу міозити бувають гострими, підгострими і хронічними. Кожен з цих видів міозиту також може мати локалізований або розповсюджений характер.

Міозит - причини

Найчастіше причиною міозиту є необережна фізична діяльність, особливо якщо вона не є звичною для пацієнта. Мова йде про надмірну спортивної навантаженні, активної діяльності на холоді і т. д. Також міозит може бути ускладненням після інфекційних і простудних захворювань і хвороб сполучної тканини (ревматизму, ревматоїдного артриту, червоного вовчака і т. д.).

Дане запалення скелетних м'язів характеризується хронічним перебігом з загостреннями, що виникають при зміні погоди і клімату, або при переохолодженні. Також больові відчуття при міозиті можуть з'являтися при промацуванні м'язів.

Міозит - симптоми

Основним симптомом міозиту є локальна м'язова біль, що підсилюється при натисненні на м'язи або при русі. Ця біль стає причиною напруги уражених м'язів і обмежує рухливість суглобів. Іноді міозит може проявлятися припухлістю чи почервонінням шкіри на хворому місці.

Також до симптомів міозиту відносять наростаючу м'язову слабкість, при якій хворому стає виконувати прості і звичні для нього дії.

Прогресуючи, міозит залучає до запального процесу нові м'язи. Це може бути особливо небезпечним при шийному міозиті, коли запалення може досягти м'язів гортані, глотки, стравоходу, утруднюючи ковтання і викликаючи кашель і задишку.

Міозит - діагностика

В основі діагностування міозиту лежать дані клінічної картини; характерні зміни в крові, які виявляються при лабораторних дослідженнях; дані електроміографії.

Міозит - лікування і профілактика

Міозит є запальним захворюванням, тому метою його лікування в першу чергу є усунення запального процесу. Якщо причиною міозиту є гнійні захворювання або туберкульоз, то використовуються антибіотики. Якщо він виник з-за аутоімунних хвороб, то застосовуються кортикостероїдні препарати у великих дозах.Також у разі необхідності можуть бути призначені протипаразитні засоби та спеціальні сироватки.

Обов'язковою є симптоматична терапія, яка полягає у призначенні судинних препаратів і знеболюючих засобів.

Важлива роль у лікуванні відводиться догляду за хворим, лікувальної гімнастики, правильного харчування пацієнта, яке полягає в дієті з достатньою кількістю легкозасвоюваних білків.

При міозиті ефективним є сухе тепло (можна обв'язувати хворе місце вовняною хусткою). Також можна доповнювати лікування фізіотерапевтичними процедурами.

Однак, найефективніше лікувати міозит можна за допомогою масажу ураженої м'язи. Хоча проникнути глибоко в щільну м'яз по силам тільки професійного масажиста, в домашніх умовах можна займатися погладжуванням і розтиранням м'язів, використовуючи розведене водою і розігріте ефірне масло евкаліпта, лаванди або майорану.

Основними методами профілактики міозиту є раціональне харчування, помірна рухова активність, недопущення фізичних перевантажень і травм.

Яндекс.Метрика