Менінгіт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Менінгіт – захворювання, пов'язане із запаленням оболонок головного і спинного мозку. Джерелом захворювання є віруси, бактерії та інші мікроорганізми.

Медицина розрізняє лептоменингит – запалення павутинної і м'якої оболонок мозку і пахименингит – запалення твердих мозкових оболонок. Захворювання виникає і розвивається як самостійне або є наслідком запального процесу, викликаного іншою хворобою.

Менінгіт - причини

В абсолютній більшості випадків викликають менінгіт 3 види бактерій: менінгокок, гемофільна паличка і пневмокок. Дані бактерії можуть бути присутніми у верхніх дихальних шляхах здорової людини і при цьому не викликати ніяких негативних наслідків. Але іноді мікроорганізми без явної причини інфікують головний мозок.

Іноді менінгіт виникає із-за травми або загального ослаблення імунної системи людини в результаті перенесення різних захворювань. Досить часто захворюють люди, які зловживають спиртними напоями, які перенесли видалення селезінки або пневмококковую інфекцію, а також мають різні запальні хвороби носа і вуха.

В окремих випадках збудниками менінгіту може стати кишкова паличка або клебсиелла. Захворювання, викликані такими бактеріями, зазвичай розвиваються після травм спинного або головного мозку, а також в результаті зараження крові.

Менінгіт - симптоми

Менінгіт найчастіше починається гостро. Прояву захворювання передує гарячковий стан, біль у м'язах, слабкість, а також характерні ознаки, властиві конкретному збудника: при пневмококке – нежить і пневмонія, при менингококке – висип, при ентеровірусної інфекції – розлади кишечника, при паротиті – порушення діяльності слинних залоз.

Головний біль – один з найбільш яскравих симптомів менінгіту. Як правило, біль швидко наростає і досягає такого рівня інтенсивності, що діти починають кричати чи плакати, а дорослі стогнуть. Через деякий час починається нудота доходить до блювоти, іноді багаторазова. При зміні положення тіла, при візуальних або звукових подразників біль посилюється.

Через добу після прояву перших симптомів менінгіту стан різко погіршується, з'являється сплутаність свідомості, дратівливість, сонливість, які можуть перейти в сопор або кому. Хвороба призводить до набряку тканин мозку, перешкоджають кровотоку, викликаючи симптоматику, близьку до симптоматиці інсульту. Можливий летальний результат.

Менінгіт - діагностика

Для постановки діагнозу "менінгіт" використовують загальний аналіз крові та спинномозкову пункцію. Збудник захворювання визначається за характерними ознаками спинномозкової пункції.

Менінгіт - лікування і профілактика

Лікування менінгіту проводять тільки в умовах лікарняного стаціонару.

Перш за все, необхідна термінова медична допомога, так як бактеріальний менінгіт здатний викликати смертельний результат протягом кількох годин. При лікуванні захворювання застосовують препарати, які покращують мозковий кровотік, антигіпоксантів, антиоксиданти, ноотропи (ноотропіл, пірацетам, цинаризин). На жаль, навіть у тому випадку, якщо лікування розпочато негайно, бактеріальний менінгіт призводить до летального результату у 10% випадків.

Після припинення стаціонарної терапії стан хворих контролюється лікарем-невропатологом. Йде на поправку протипоказана надмірна фізична та психоемоційна навантаження, тривале перебування під прямими променями сонця. Крім того, виключено підвищене вживання солі, рідини, протипоказаний алкоголь у будь-якій дозуванні.

В якості профілактики менінгіту застосовується вакцинація проти конкретного збудника.

Неврит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Неврит – запальне захворювання нервів, яке характеризується не лише больовим синдромом, але і втратою чутливості, параліч. Особлива форма невриту – поліневрит, при якому в запальний процес втягуються кілька нервів. Для поліневритів характерний хронічний характер перебігу захворювання.

Неврит - причини

Неврит можуть викликати причини зовнішнього і внутрішнього характеру.

До причин зовнішнього характеру відносять:

- різноманітні травми;
- защемлення нервів;
- інтоксикація організму (це може бути отруєння продуктами харчування, лікарськими засобами або зловживання алкогольними напоями).

До внутрішнім причин виникнення невриту відносять:

- цукровий діабет;
- вагітність;
- порушення обмінних процесів в організмі;
- хвороби ендокринної системи;
- подагра;
- ревматизм;
- ожиріння;
- різні інфекційні захворювання;
- спадкові фактори.

Неврит - симптоми

Основний симптом невриту – больові відчуття в ділянці іннервації ураженого нерва. При цьому в області запалення спостерігаються наступні симптоми:

- рухові порушення (аж до стану паралічу);
- зниження чутливості;
- атрофія частини м'язів;
- легке поколювання і оніміння ураженої ділянки;
- загальна слабкість.

Неврит - діагностика

Первинна діагностика невриту здійснюється на підставі симптомів захворювання. Надалі проводиться электронейрография, яка дозволяє визначити ступінь ураження нерва, а також дозволяє сформулювати прогноз подальшого перебігу захворювання.

Сучасна медицина пропонує ряд нових методів діагностики, принцип дії яких ґрунтується на електричній провідності нервових стовпів людини.

Неврит - лікування і профілактика

При лікуванні бактеріальних невритів активне застосування знаходять антибіотики і сульфаніламіди; при захворюванні, викликаному вірусом, використовують гамма-глобулін і інтерферон; при ішемічній природі захворювання – еуфілін, папаверин, компламін і інші судинорозширювальні препарати. У гострому періоді перебігу травматичних невритів рекомендують іммобілізацію пошкодженої кінцівки, використовують обезболевающие і протизапальні засоби, вітаміни групи B і дегитратационные препарати (бруфен, індометацин, діакарб). Через 2 тижні після початку курсу терапії застосовують нтихолинэстеразные препарати або біогенні стимулятори (алое, лідаза).

При комплексній терапії невриту використовують фізіотерапію. Для прискорення генерації нерва, а також для знеболювання застосовують імпульсний струм, УВЧ, лікування ультразвуком з гідрокортизоном, електрофорез із застосуванням різних препаратів. Крім того, у випадку уповільненої періоду реабілітації хворого використовують парафін і грязьові ванни, индуктофорез, камерні гідрогальванічні ванни і інші процедури. Особлива увага приділяється лікувальній фізкультурі в поєднанні з масажем.

В період ремісії невриту використовують радонові і сульфідні ванни, УВЧ, грязелікування. При недостатньому ефекті від консервативних методовтерапии застосовується алкоголізація пошкоджених нервових стовбурів, а також електроаналгезія.

При лікуванні невритів язикоглоткового і трійчастого нервів застосовують протисудомні засоби (дифенін, финлепсин, тегретол), антидепресанти.

Прогноз в лікуванні невритів залежить від віку хворого. У молодих людей терапія чинить значно більший ефект, ніж у людей похилого віку.

Для профілактики невритів рекомендуються вітамінні комплекси з вмістом вітамінів групи B. Також необхідно не допускати інтоксикацію організму: не вживати алкоголь, уважно ставитися до прийому лікарських засобів.

Отит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Отит є запальним процесом середнього вуха. Саме вухо складається не тільки з вушної раковини, але і зовнішнього слухового проходу, барабанної перетинки, що відокремлює прохід від середнього вуха. Середнім вухом називається крихітна порожнину з кістковим механізмом, що передає звукову хвилю у внутрішнє вухо, яке в свою чергу перетворює звукові хвилі в нервові імпульси, що надходять у мозок. Отит вважається однією з найбільш частих причин втрати слуху, а в гіршому випадку може відбутися повна його втрата.

Отит - причини

Отит у більшості випадків виникає як наслідок респіраторного захворювання, при якому відбувається набряк євстахієвих труб, що з'єднують глотку зі середнім вухом. У результаті, В середньому вусі збирається рідина, а в ній розмножуються віруси і бактерії. Отит найчастіше зустрічається у дітей віком до семирічного віку, так як їх євстахієві труби пряміше і коротші, ніж у дорослих.

Отит - симптоми

Запалення середнього вуха і гострий гнійний середній отит характеризуються ниючий або стріляє болем у вусі, підвищенням температури, а також гнійними виділеннями із зовнішнього слухового проходу. Зазвичай це захворювання починається з різкою стріляючої болю (маленькі діти, які ще не вміють говорити, у тому випадку, коли біль посилюється – плачуть, і затихають, коли біль спадає). Через кілька днів після підвищення температури, в зовнішньому слуховому проході з'являються гнійні виділення. При цьому у хворого поліпшується стан, зменшуються або зовсім зникають больові відчуття в області вушної і спадає температура. Поява гнійних виділень в зовнішньому слуховому проході обумовлено тим, що вони прориваються крізь барабанну перетинку. Це свідчить про сприятливому розвитку процесу і на тлі правильної терапії отвір у перетинці затягнеться, слух не постраждає. Тим не менш, не завжди все проходить так гладко. Іноді гній не може знайти собі виходу, що може бути причиною розповсюдження внутрішньої інфекції в порожнині черепа. В таких випадках більша ймовірність розвитку абсцесу мозку або менінгіту. Тому, при появі незначних симптомів отиту, потрібно відразу ж звертатися до Лора (отоларинголога), щоб провести своєчасне лікування.

Отиту притаманні такі симптоми, як підвищення температури, зниження слуху, витікання гною, біль у вусі. Найчастіше це захворювання є ускладненням після перенесеної застуди. Малюки плачуть, чіпають свої вушка, погано сплять, крутять головою. Дитина, швидше за все, відмовиться від грудей, так як ковтання і ссання викликає біль. Якщо натиснути на виступ на передній стороні слухового отвору – козелок, то больові відчуття посиляться.

Отит - діагностика

Всі ці симптоми свідчать про те, що потрібно якомога швидше проконсультуватися у отоларинголога. Адже тільки фахівець зможе відрізнити отит від інших захворювань, які мають схожу симптоматику, і призначить правильне лікування. Для діагностики лікар використовує спеціальний інструмент – отоскоп. При запаленні середнього вуха барабанна перетинка пофарбована в жовтий або червоний колір і набуває опуклу форму. Також під час огляду лікар визначає - в середньому вусі знаходиться рідина або гній і не знизився у хворого слух.

Отит - лікування і профілактика

Тільки лікар зможе встановити правильний діагноз і призначити адекватне лікування. Без застосування медикаментозних препаратів в даному випадку просто не обійтися. Лікування отиту триває на протязі десяти днів і носить комплексний характер. Хворому потрібен повний спокій, щоб не провокувати можливість появи ускладнень. Обов'язково призначається спеціалізований антибіотик для ефективного усунення збудників отиту. Антибіотики можуть бути в краплях (Отипакс, Софрадекс) і в таблетках (Цифран, Флемоклав Солютаб), але це тільки на розсуд лікаря, адже тільки він може вирішити, який препарат слід застосовувати.

Для профілактики отиту потрібно регулярно проводити загартовуючі процедури, що неодмінно позитивно вплине на зміцнення імунітету. Також необхідно підтримувати вологість в приміщенні і температуру повітря, яка повинна бути не вище 18 градусів Цельсія.

Яндекс.Метрика