Міопія (короткозорість) - причини, симптоми, діагностика, лікування

Короткозорістю називають дефект зору, який характеризується хорошою його гостротою на близькій відстані і поганий - на далекому. Вона буває вродженою, коли дитина вже при народженні має порушений зір вдалину, і набутою, що виникає після народження дитини, як правило, після 7 років.

Залежно від перебігу короткозорість буває:

- не прогресуючої, при якій хвороба характеризується збереженням зору протягом тривалого часу на строго фіксованого позначки;
- прогресуючої, при якій зір знижується на одну диоптрию в рік і більше.

Міопія є вельми серйозним захворюванням, так як при постійному розтягуванні очного яблука виникають незворотні фізіологічні зміни в оці і відбувається значне зниження зору. Ці порушення призводять до патологічних змін очного дна, наприклад, до периферичної дистрофії сітківки, і, як наслідок - до її відшарування і повної сліпоти.

Міопія (короткозорість) - причини

Найбільш частою причиною короткозорості є подовження переднезадней осі ока. Рідше до міопії призводить надмірна заломлююча сила його оптичних середовищ. До факторів, що сприяють розвитку короткозорості, можна віднести напружену зорову роботу на близькій відстані при ослабленій акомодації і спадкову схильність.

Якщо ці фактори посилюються слабкістю склери, то це приводить до прогресуючого розтягування очного яблука, обуславливающему патологічні зміни у судинній і сітчастій оболонках. Причиною ослаблення акомодації і розтяжності склери можуть бути загальні інфекції і інтоксикації, ендокринні зрушення і порушення обміну речовин.

Міопія (короткозорість) - симптоми

Головним симптомом міопії є зниження гостроти зору вдалину, при якому воно поліпшується шляхом поставлений над очам негативних лінз.

Як правило, початок розвитку короткозорості припадає на ранній шкільний вік. При цьому вона має тенденцію до посилення з плином часу, особливо якщо її не лікувати належним чином. Іноді, при патологічному подовження очного яблука, можуть відбуватися повторні крововиливи в цю область, ведуть до розриву і відшарування сітківки, помутніння склоподібного тіла. Якщо короткозорість вчасно не скорегувати очками, то надмірна робота внутрішніх прямих м'язів і відсутність імпульсу до акомодації можуть розладнати бінокулярний зір і призвести до расходящемуся косоокості.

Міопія (короткозорість) - діагностика

Для діагностики міопії спочатку визначають гостроту зору за допомогою спеціальних лінз, коригувальних короткозорість.

Для підтвердження діагнозу можна використовувати скиаскопию, яка полягає у спостереженні за рухомим світловим плямою в освітленому зіниці при обертанні офтальмоскопічного дзеркала. Якщо у пацієнта є далекозорість, короткозорість менше 1, 0 діоптрія або у нього нормальний зір, то рух світлового плями відбувається в одному напрямку; при короткозорості більше 1, 0 діоптрія його рух відбувається в іншому напрямку.

Також в цілях діагностики проводиться рефрактометрія очі, тобто, вимірювання його рефракції за допомогою рефрактометрів.

Міопія (короткозорість) - лікування і профілактика

Для лікування короткозорості є хірургічно та нехірургічні методи. До нехірургічних методів відносяться спеціальні вправи, спрямовані на тренування війкового м'яза. Висока ступінь міопії з ускладненим перебігом вимагає також виконання загального щадного режиму: виключення фізичних напруг (підйому тягарів, стрибків тощо)і зорових перевантажень. При ускладненнях у вигляді відшарування сітківки та ускладненої катаракти необхідно хірургічне лікування.

В цілому хірургічне лікування міопії сьогодні дуже поширене. Такі операції проводять для зміцнення растягивающегося заднього сегмента очного яблука і зменшення заломлюючої сили ока.

При короткозорості високого ступеня головною метою лікування є попередження її прогресування і розвитку ускладнень. Тут головна роль відводиться склеропластическим операціями, які являють собою накладення своєрідного бандажа на задню поверхню ока для попередження подальшого розтягнення склери в цьому відділі. При успішному проведенні такої операції прогресування міопії припиняється або помітно сповільнюється, а гострота зору може трохи підвищитися.

Профілактика міопії зводиться до обмеження зорової навантаження, дотримання усіх вимог гігієни зору, тренуванні очної м'язи при ослабленій акомодації і т. д.

Міома - причини, симптоми, діагностика, лікування

Міомою матки називають доброякісну гормонозавісимую пухлина в м'язовому шарі матки у жінок репродуктивного віку. В основному міомою страждають жінки від 30 до 45 років. У загальній кількості гінекологічних захворювань вона складає приблизний 30%.

Міома - причини

Точних даних про причини появи міоми матки в даний час немає. Однак, достовірне відомо, що це захворювання може розвинутися при наявності таких факторів:

- захворюваннях яєчників, що ведуть до порушення вироблення статевих гормонів;
- тривалих стресів;
- важкої фізичної роботи;
- хронічних інфекційних захворювань (пієлонефриту, тонзиліту та ін);
- захворювань ендокринних залоз;
- ожиріння;
- поганий спадковості.

Зростання вже з'явилися вузлів міоми матки може бути викликаний:

- абортами;
- відсутністю у жінки до 30 років хоча б однієї вагітності та годування груддю;
- хронічними запальними захворюваннями жіночої статевої сфери;
- тривалим прийомом комбінованих оральних контрацептивів;
- тривалим перебуванням на сонці.

Міома - симптоми

Зазвичай міома матки, навіть має великі розміри, не має особливих симптомів і виявляється випадково при обстеженні жінки з приводу іншої хвороби. Однак, в деяких випадках вона може проявлятися:

- рясними і тривалими кровотечами під час менструації;
- нерегулярними місячними або проміжними кров'яними виділеннями з піхви;
- тривалими, що тягнуть болями внизу живота;
- збільшенням окружності живота при відсутності помітного збільшення маси тіла;
- відчуттям тиску внизу живота;
- частими позивами до сечовипускання, тривалими запорами;
- труднощі з зачаттям дитини.

Однак, жінка повинна пам'ятати, що зазначені вище симптоми можуть вказувати не тільки на міому, але і на інші небезпечні для жінки хвороби (рак матки або яєчників, ендометріоз). Тому при їх виявленні вона повинна обов'язково звернутися до лікаря.

Міома - діагностика

Діагностика міоми матки ґрунтується на даних гінекологічного обстеження, УЗД матки і, при необхідності - гістерографіі і гістероскопії.

Гінекологічне обстеження проводиться для виявлення збільшення розмірів матки або окремого вузла міоми. УЗД матки також дозволяє переконатися у збільшенні розмірів матки і дає можливість для раннього виявлення вузла міоми матки, навіть при її розмірах не більше 1 см в діаметрі. Гістерографія проводять у разі труднощі діагностики міоми матки, шляхом введення в порожнину матки контрастної речовини з подальшою її рентгенографією. При гістероскопії в порожнину матки вводиться гістероскоп – спеціальний апарат, який дозволяє лікарю побачити її порожнину.

Міома - лікування і профілактика

Для лікування міоми матки, як правило, передбачено консервативне лікування з допомогою протизапальних, загальнозміцнюючих препаратів і заспокійливих засобів. Гарного ефекту при лікуванні можна досягти за допомогою прийому овочевих соків і відварів лікувальних трав, однак, вони теж повинні призначатися лікарем.

Хірургічне лікування міоми матки проводиться у разі:

- швидкого зростання міоми;
- її великих розмірів;
- менструальних і міжменструальних кровотечах;
- анемії;
- підслизового розташування миоматозного вузла, яке є причиною високого ризику розвитку профузної кровотечі;
- підозра на злоякісне переродження.

Обсяги хірургічного втручання визначаються віком жінки (так як збереження її репродуктивної функції вимагає органосохраняющей операції, при якій видаляється лише вузол), супутніми захворюваннями, а також наявністю ускладнень, небезпечних для життя.

Ожиріння - причини, симптоми, діагностика, лікування

Ожиріння – одне з найпоширеніших захворювань обміну речовин. Для цього захворювання характерне надлишкове відкладення жирової тканини в органах і підшкірній клітковині, перевищення нормальної ваги тіла на 20% і більше. Найбільша небезпека полягає не в самому захворюванні, а можливі наслідки розвитку ожиріння, таких як хвороби серцево-судинної системи, нирок, печінки та інших органів і систем організму.

Ожиріння - причини

Основна причина, що призводить до ожиріння – порушення енергетичного балансу організму. Провідну роль відіграє систематичне переїдання і відсутність фізичних навантажень. Організм, функціонуючи в такому режимі, поступово починає запасати невживану енергію у вигляді жирової тканини.

В раціоні людей, які страждають ожирінням, переважає жирна і вуглеводна їжа. Негативно впливає на розвиток захворювання вживання алкогольних напоїв, а також прийом основної порції їжі у вечірній час. Ожиріння може стати наслідком спадкової схильності, ряду нейроендокринних захворювань, інсульту, енцефаліту, травматичних пошкоджень організму.

Ожиріння - симптоми

Симптоми ожиріння можуть носити найрізноманітніший характер. Все залежить від тяжкості та тривалості хвороби. Найчастіше хворі скаржаться на підвищену стомлюваність, знижену працездатність, задишку, пітливість, підвищений апетит, здуття живота, ослаблення лібідо. При зовнішньому огляді спостерігаються відкладення жирової тканини в області живота, потилиці, молочних залоз, стегон і сідниць.

Досить часто супроводжують ожиріння атеросклеротичні зміни серцево-судинної системи і ряду інших органів. Хворі можуть скаржитися на симптоми захворювань, які провокує ожиріння.

Ожиріння - діагностика

Діагностика ожиріння здійснюється на підставі зовнішнього огляду та обліку скарг хворого. Іноді ступінь розвитку захворювання можуть оцінювати за індексом маси тіла. Він визначається як частка маси тіла (в кілограмах) та його зростання в квадраті (в метрах). За норму прийнято значення в діапазоні 20 – 24, 9, значенням від 25 до 40 відповідає перша і друга ступені ожиріння, при індексі маси тіла більше 40 діагностують ожиріння третього ступеня. Хворі легким ступенем зазвичай скарг не пред'являють.

Ожиріння - лікування і профілактика

Основний спосіб лікування ожиріння – дотримання суворої дієти та режиму фізичних навантажень. Рекомендована дієта номер 8, передбачає обмеження вуглеводів і жирів і вживання підвищеної кількості білка. У раціон хворого вводяться також фрукти і овочі, обмежується застосування кухонної солі, виключаються азотисті речовини і приправи, які можуть спровокувати підвищення апетиту. Тільки постійне (протягом місяців і навіть років) дотримання суворої дієти може гарантувати поступове і безпечне зниження маси тіла.

Не слід забувати і про необхідність комплексної терапії. Для лікування ожиріння застосовують лікувальні вправи, фізіотерапевтичні процедури, гідропроцедури.

Іноді застосовують лікарські препарати, які знижують апетит, однак їх використання часто викликає побічні ефекти.

Важливу роль граю фітотерапія. Застосовуються жовчогінні і діуретичні збори, які сприяють нормалізації обміну речовин і зменшення апетиту.

Профілактика ожиріння зводиться до раціонального харчування, до прийому їжі дрібними порціями. Для профілактики рекомендована морква, журавлина, салат (високий вміст йоду). У разі порушення обмінних процесів в організмі, показано вживання ягід аґрусу.

Профілактика ожиріння неможлива і без регулярних фізичних навантажень, а також активного способу життя.

Яндекс.Метрика