Невроз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Невроз (психоневроз або невротичний розлад) – поняття, яке об'єднує цілу групу захворювань, пов'язаних з функціональними розладами нервової системи людини на тлі психічного перенапруження.

Розрізняють наступні види неврозів:

1. Неврастенія. Хворі зазвичай дратівливі, їм важко зосередитися, вони швидко стомлюються.
2. Істерія. Захворювання більше властиво для жінок. Характеризується сльозами, непритомністю, частими скаргами.
3. Невроз нав'язливих станів. Характеризується безпричинними страхами. При цьому хворий прекрасно розуміє нелогічність власних переживань, однак не може позбутися від них.

Невроз - причини

Сучасна людина живе в суспільстві, де він не може обходитися без спілкування з людьми. Однак спілкування далеко не завжди приносить радість. Протягом дня люди постійно налагоджують контакт з іншими людьми. При цьому кожен раз необхідно реагувати, налаштуватися на бесіду. Така емоційна переналагодження (якщо вона відбувається дуже часто) сильно збуджує нервову систему. Саме з цієї причини людям властиво вибирати для відпочинку місця, де поменше народу.

Ще одна причина неврозу – недостатнє фізичне навантаження. Активна розумова робота при повній відсутності руху і фізичного розвитку також негативно впливає на нервову систему людини.

Переїдання і надлишкова вага – ще одна причина психоемоційних розладів.

Невроз - симптоми

Розрізняють психічні і фізичні симптоми неврозу.

Психічні симптоми:

- емоційне неблагополуччя;
- проблеми в спілкуванні з людьми;
- неадекватна самооцінка;
- нестабільний настрій;
- плаксивість;
- тривожність;
- образливість;
- проблеми зі сном (тривожність сну).

Фізичні симптоми:

- головний біль, біль у серці;
- відчуття втоми і підвищена стомлюваність;
- вегето-судинна дистонія;
- безсоння;
- порушення апетиту;
- вегетативні порушення.

Невроз - діагностика

Невроз діагностується на підставі ретельного аналізу поведінки і переживань хворого. Важливу роль відіграє пошук причин виникнення захворювання. Крім огляду психіатра потрібні консультації та обстеження ряду інших лікарів, так як невроз може виникнути на фоні соматичних захворювань.

Невроз - лікування і профілактика

Лікування неврозу вимагає комплексного індивідуального підходу. Насамперед, необхідно проаналізувати психотравмуючу ситуацію і знизити або зовсім усунути її вплив на хворого. Важливе значення при лікуванні неврозу мають такі психотерапевтичні методики:

- роз'яснювальна (пояснення сутності захворювання);
- гіпноз (застосовують при побоювання і страхи нав'язливого характеру);
- аутогенне тренування (важлива при тривозі і вегетативних проявів неврозу);
- психоаналітична терапія.

Також важлива загальнозміцнююча терапія, яка включає в себе застосування вітамінів, фізіопроцедур. Із психотропних препаратів використовують транквілізатори, рідше застосовують невеликі дози антидепресантів (інказан, піразидол, азафен) або нейролептики (меллерил, сонапакс, френолон). Вибір необхідного лікування здійснюється в залежності від виду неврозу, а також від характеру індивідуального перебігу захворювання. При психотерапевтичному впливі слід брати до уваги реальні можливості пацієнта, його соціальне положення. Формування нових інтересів і цілей особистості не повинно розходитися з життєвими цінностями хворого.

Важливе місце займає профілактика неврозу. Вона включає цілий ряд соціальних і психогігієнічних заходів, головна мета яких – зняття емоційної напруги і фізичне розслаблення людини.

Остеомієліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Остеомієліт – захворювання, пов'язане з інфекцією, що проникає всередину кістки, яка викликає розвиток запального процесу. При цьому страждає не тільки уражена кістка, але і кістковий мозок. Хвороба може проявляти себе як у гострій, так і в хронічній формі.

При ураженні кісткової тканини патогенними мікроорганізмами, до вогнища інфекції мігрують лейкоцити, які виділяють спеціальні ферменти, які розкладають пошкоджену кістку. Утворився гній починає поширюватися по кровоносних судинах, що призводить до секвестрації кістки і до формування передумови розвитку хронічного запального процесу.

Остеомієліт - причини

Схильність до розвитку остеомієліту виникає в результаті загального ослаблення імунітету людини, яке може бути викликане різноманітними причинами. Приводом для розвитку захворювання служать травми кісток (поранення, переломи), в результаті яких кісткові тканини уражуються інфекцією.

Фактори, які можуть стати причиною остеомієліту:

- інфекційні захворювання, які викликані переважно стафілококом, гонококом або стрептококом;
- хронічні інфекції м'яких тканин;
- хвороби зубів;
- імунодефіцит;
- авітамінози;
- робота в умовах низьких або високих температур.

Остеомієліт - симптоми

Медицина виділяє декілька форм розвитку остеомієліту, які відрізняються за симптоматикою, а також по можливому прогнозом подальшого стану хворого. Однак при будь-якій формі остеомієліту яскраво виражені симптоми гострої інтоксикації організму: загальна слабкість, висока температура тіла, біль місцевого або поширеного характеру, блідість.

По мірі прогресування гнійного процесу виразно проявляються локальні зміни, які спостерігаються в зоні патологічного вогнища. Спочатку стають помітними зміни на шкірі, які також характеризуються болючістю при пальпації. Згодом утворюється абсцес, який через деякий час проривається. Уражені тканини розм'якшуються, і утворюється локальний свищ.

У разі прориву абсцесу, температура тіла нормалізується, біль стихає, проте ці явища не свідчать про одужання.

Остеомієліт - діагностика

Діагностика остеомієліту проводиться хірургом, травматологом або на підставі огляду та збору анамнезу, симптоматики, а також лабораторних досліджень. Крім загальноприйнятих методів використовують біопсію кісткового мозку, рентген, томографію, пункцію кістковомозкового каналу, радіоізотопне сканування.

Діагностика ускладнюється тим, що остеомієліт не має специфічних симптомів, за якими можна однозначно виявити захворювання на ранніх стадіях.

Остеомієліт - лікування і профілактика

Лікування остеомієліту є комплексним і проводиться виключно в умовах стаціонару під наглядом фахівця.

Перш за все, проводять санацію ураженої ділянки. Одночасно з цим проводиться антибактеріальна терапія, а також лікування, спрямоване на посилення загального імунітету хворого. Крім того, здійснюють дезінтоксикацію організму.

Особливе значення в лікуванні остеомієліту відіграє правильна тактика антибактеріального лікування. Як правило, воно тривалий і має масу побічних ефектів. Призначення антибіотиків можливо тільки після визначення мікроорганізму, який спричинив остеомієліт.

В особливо тяжких випадках показане оперативне втручання. В ході операції проводять розтин секвестральной коробки і видалення секвесторов. У післяопераційний період призначають антибіотики і загальнозміцнюючий лікування.

Профілактика остеомієліту полягає у своєчасному лікуванні вогнищ інфекції, також будуть корисні заходи, що сприяють зміцненню імунітету організму.

Пієлонефрит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Пієлонефрит - це запалення нирок, яке протікає в гострій або хронічній формі. Захворювання досить поширене і дуже небезпечно для здоров'я. Супроводжується болем в поперековій області, підвищенням температури тіла, тяжким загальним станом і ознобами. Виникає найчастіше після переохолодження.

Гострим називають вперше виник пієлонефрит. Хронічний - пієлонефрит, повторюється неодноразово (періоди загострення змінюються тривалими ремісіями). Пієлонефрит частіше хворіють дівчата і жінки (70% випадків). Нерідко захворювання розвивається після циститу - висхідний пієлонефрит. У чоловіків пієлонефрит зазвичай є ускладненням урологічних хвороб або абсцесів різних органів. Діти хворіють рідко (частіше дівчинки).

Пієлонефрит - причини

Причиною пієлонефриту, як правило, є переохолодження, найчастіше навесні або восени. Існує ряд факторів, що сприяють захворюванню:
- неодноразові попередні захворювання пієлонефритом;
- несвоєчасне спорожнювання сечового міхура;
- супутні захворювання, які послаблюють імунну систему, цукровий діабет, гіповітамінози, перевтоми, інфекційні захворювання;
- неправильно проліковані цистити;
- гострі запальні захворювання (абсцеси, ангіни);
- зниження імунітету при вагітності, плюс збільшена матка, що чинить тиск на сечовід, заважаючи відтоку сечі з нирок.

Пієлонефрит - симптоми

Подібно до будь-якого захворювання, пієлонефрит має характерні симптоми:
- Підвищення температури тіла до 39-40 градусів, що супроводжується періодичними ознобами;
- Важкий загальний стан, нудота і слабкість, блідість шкірних покривів;
- Часте сечовипускання (протягом години - багаторазово). Нормою вважається - 5-7 разів у день;
- Каламутна сеча, нерідко з домішкою крові;
- Болі в попереку;

Пієлонефрит - діагностика

Пієлонефрит характеризується дуже специфічними скаргами, які дозволяють з великою часткою ймовірності запідозрити хворобу. Підтверджують пієлонефрит і відрізняють від інших захворювань інструментальними та лабораторними методами.

Найбільш достовірно діагностують хворобу на підставі загального аналізу сечі (підвищений білок і лейкоцити, наявність бактерій) та загального аналізу крові (підвищена кількість лейкоцитів і швидкість зсідання еритроцитів).

Щоб визначити мікроорганізм, який викликав пієлонефрит, виконується бактеріологічний посів сечі. Дане дослідження також визначає чутливість мікроорганізму до антибіотиків. При хронічному пієлонефриті це дослідження призначають в обов'язковому порядку.

Дуже важливим методом діагностики є УЗД, що дозволяє визначити стан нирок і супутні захворювання нирок, що необхідно для правильного лікування. Рентгенологічні дослідження, аналізи крові і цистоскопію при пієлонефриті призначають украй рідко.

Пієлонефрит - лікування і профілактика

Неускладнені форми лікуються антибіотиками і уросептиками (протимікробні ліки, що діють виключно на сечові органи). Дуже важливо призначення спазмолітиків, які сприяють відтоку сечі з нирок, ліків, зміцнюють імунну систему, протизапальних засобів і сечогінних трав.

Найчастіше призначають антибіотики фторхінолонового (озерлик, офлоксин) та цефалоспоринового (цефтріаксон) рядів. З уросептиків найбільш популярні фурадонін, нітроксолін і палін.

Тривалість лікування і дози потрібно узгоджувати з лікарем, так як при самолікуванні можливі ускладнення пієлонефриту. У період лікування виключаються гострі, кислі і пересолені страви, алкоголь і міцну каву. Рекомендується вживати багато рідини.

Профілактика пієлонефриту полягає у виключення факторів, що сприяють виникненню захворювання. Рекомендується вчасно спорожняти сечовий міхур, уникати переохолоджень, своєчасно лікувати інфекційні захворювання і супутні урологічні хвороби.

Яндекс.Метрика