Остеоартроз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Остеоартроз – хронічна хвороба суглобів, при якій суглобний хрящ, а також прилегла частина кістки, зазнають дегенеративні зміни. В результаті людина починає відчувати болючі відчуття, з'являється тугоподвижность суглобів. Остеоартроз проявляється у більшості літніх людей (віком старше 70 років).

Остеоартроз - причини

Первинний остеоартроз виникає внаслідок порушення функцій клітин, які відповідають за синтез компонентів хрящової тканини. У підсумку суглобовий хрящ стоншується, втрачає еластичність та розтріскується. Надалі гладка поверхня хряща стає шорсткою, суглоб втрачає здатність нормального функціонування, з'являється хрускіт і хворобливі відчуття.

Причиною остеоартрозу може стати іншого захворювання (хвороба Педжета, травма або деформація суглоба, інфекція, підвищені навантаження на суглоб), такий остеоартроз отримав назву вторинного.

До групи ризику належать люди, суглоби яких піддаються підвищеним навантаженням в силу особливостей професійної діяльності, яка може бути пов'язана з переохолодженням, важкою фізичною працею, професійними заняттями спортом. Крім того, у групу ризику потрапляють і люди, які ведуть малорухливий спосіб життя, страждають ожирінням. Досить часто остеоартрозом хворіють люди, що страждають від захворювань ендокринної системи (наприклад, цукровим діабетом).

Остеоартроз - симптоми

Симптоматика остеоартрозу зазвичай розвивається поступово. Перший симптом – біль, для якої характерне посилення при фізичному навантаженні. У ряду хворих відзначається погана рухливість уражених суглобів після сну, що проходить по мірі початку руху людини.

Поступово захворювання починає посилюватися, уражений суглоб втрачає рухомість, дотику до нього стають вельми болючими. Зазвичай остеоартроз починає повільно прогресувати, проте відомі випадки, коли захворювання може припинятися або навіть регресувати.

Остеоартроз - діагностика

Діагноз "остеоартроз" ставиться на підставі наступних аналізів:

- аналізи крові (загальний та біохімічний);
- дослідження синовіальної рідини;
- рентгенологічне обстеження;
- дослідження хворого суглоба за допомогою ультразвуку;
- артроскопія.

Остеоартроз - лікування і профілактика

1. Дотримання режиму та дієти. Насамперед, необхідно позбутися від зайвої ваги, який створює додаткове навантаження на хворі суглоби. Слід утриматися від фізичних перевантажень, а також від травмування суглобів. Замість м'яких крісел і великих подушок краще використовувати стільці з прямими спинками і жорстку ліжко. Чимале значення в лікуванні остеоартрозу має лікувальна фізкультура.

2. Медикаментозна терапія. Найбільш застосовними препаратами при лікуванні остеоартрозу вважаються ібупрофен, кетопрофен, диклофенак. Хороші результати досягаються при лікуванні мелоксикамом та німесулідом. У разі ізольованого ураження суглоба використовують місцеві препарати у вигляді кремів і мазей. При тяжкому перебігу захворювання можливе місцеве застосування кортикостероїдів.

3. Фізіотерапія. До фізіотерапевтичним методам лікування відносять електросон, електрофорез за методикою Вермеля, мікрохвильову резонансну терапію, голкорефлексотерапію, лазеротерапію, диадинамотерапию і ряд інших процедур. Хворим на остеоартроз будуть корисні курорти з сірководневими, сірчаними і радоновими джерелами, лікувальними грязями.

4. Хірургічний метод. У разі необхідності застосовують ендопротезування суглобів.

До профілактичних заходів відносять контроль маси тіла, а також дотримання нормальної інтенсивності фізичних навантажень (не виключати і не зловживати).

Остеомієліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Остеомієліт – захворювання, пов'язане з інфекцією, що проникає всередину кістки, яка викликає розвиток запального процесу. При цьому страждає не тільки уражена кістка, але і кістковий мозок. Хвороба може проявляти себе як у гострій, так і в хронічній формі.

При ураженні кісткової тканини патогенними мікроорганізмами, до вогнища інфекції мігрують лейкоцити, які виділяють спеціальні ферменти, які розкладають пошкоджену кістку. Утворився гній починає поширюватися по кровоносних судинах, що призводить до секвестрації кістки і до формування передумови розвитку хронічного запального процесу.

Остеомієліт - причини

Схильність до розвитку остеомієліту виникає в результаті загального ослаблення імунітету людини, яке може бути викликане різноманітними причинами. Приводом для розвитку захворювання служать травми кісток (поранення, переломи), в результаті яких кісткові тканини уражуються інфекцією.

Фактори, які можуть стати причиною остеомієліту:

- інфекційні захворювання, які викликані переважно стафілококом, гонококом або стрептококом;
- хронічні інфекції м'яких тканин;
- хвороби зубів;
- імунодефіцит;
- авітамінози;
- робота в умовах низьких або високих температур.

Остеомієліт - симптоми

Медицина виділяє декілька форм розвитку остеомієліту, які відрізняються за симптоматикою, а також по можливому прогнозом подальшого стану хворого. Однак при будь-якій формі остеомієліту яскраво виражені симптоми гострої інтоксикації організму: загальна слабкість, висока температура тіла, біль місцевого або поширеного характеру, блідість.

По мірі прогресування гнійного процесу виразно проявляються локальні зміни, які спостерігаються в зоні патологічного вогнища. Спочатку стають помітними зміни на шкірі, які також характеризуються болючістю при пальпації. Згодом утворюється абсцес, який через деякий час проривається. Уражені тканини розм'якшуються, і утворюється локальний свищ.

У разі прориву абсцесу, температура тіла нормалізується, біль стихає, проте ці явища не свідчать про одужання.

Остеомієліт - діагностика

Діагностика остеомієліту проводиться хірургом, травматологом або на підставі огляду та збору анамнезу, симптоматики, а також лабораторних досліджень. Крім загальноприйнятих методів використовують біопсію кісткового мозку, рентген, томографію, пункцію кістковомозкового каналу, радіоізотопне сканування.

Діагностика ускладнюється тим, що остеомієліт не має специфічних симптомів, за якими можна однозначно виявити захворювання на ранніх стадіях.

Остеомієліт - лікування і профілактика

Лікування остеомієліту є комплексним і проводиться виключно в умовах стаціонару під наглядом фахівця.

Перш за все, проводять санацію ураженої ділянки. Одночасно з цим проводиться антибактеріальна терапія, а також лікування, спрямоване на посилення загального імунітету хворого. Крім того, здійснюють дезінтоксикацію організму.

Особливе значення в лікуванні остеомієліту відіграє правильна тактика антибактеріального лікування. Як правило, воно тривалий і має масу побічних ефектів. Призначення антибіотиків можливо тільки після визначення мікроорганізму, який спричинив остеомієліт.

В особливо тяжких випадках показане оперативне втручання. В ході операції проводять розтин секвестральной коробки і видалення секвесторов. У післяопераційний період призначають антибіотики і загальнозміцнюючий лікування.

Профілактика остеомієліту полягає у своєчасному лікуванні вогнищ інфекції, також будуть корисні заходи, що сприяють зміцненню імунітету організму.

Мононуклеоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Мононуклеоз (мононитарная ангіна або залозиста гарячка) – захворювання, викликане вірусом Епштейна-Барра. Мононуклеоз характеризується збільшення кількості білих кров'яних клітин в організмі.

У більшості людей зрілого віку у крові присутні антитіла до вірусу Епштейна-Барра, тобто більшість людей були інфіковані в ранньому віці і у них виробився імунітет до мононуклеозу. Саме тому захворювання проявляє себе у віковій групі 15 – 17 років, однак воно може розвинутись і у дітей. Чим раніше розвивається мононуклеоз, тим більш важким перебігом супроводжується.

Важливо відзначити, що мононуклеоз часто плутають із захворюваннями схожої симптоматики. При найменших підозрах необхідно провести дослідження, які допоможуть встановити точний діагноз.

Мононуклеоз - причини

Причина виникнення і розвитку мононуклеозу – інфікування вірусом Епштейна-Барра.

Хвороба поширюється через слиз з носа і горла, слину, сльози. Крім того, вірус може передаватися при поцілунках, звідси й прізвисько мононуклеозу – "хвороба поцілунків". Якщо ви знаєте, що хворі, не слід передавати предмети особистого користування: зубні щітки, столові прибори та інше.

Після того, як людина перехворіє мононуклеозом, симптоми хвороби не повертаються ніколи, проте вірус залишається в організмі і може періодично активуватися. Коли він активний, вірус здатний передаватися іншим людям.

Мононуклеоз - симптоми

Найпоширеніші симптоми мононуклеозу – висока температура тіла, збільшення мигдаликів, сильні болі в горлі, збільшення лімфатичних вузлів, загальна втома, слабкість і ломота в тілі. Симптоматика мононуклеозу починає проявлятися після інкубаційного періоду, тобто через 4 – 6 тижнів після інфікування вірусом-збудником.

Ще одним яскравим симптомом хвороби є збільшення селезінки. Іноді тканини селезінки можуть розриватися, про це може свідчити біль у верхній лівій частині живота. У тому випадку, якщо це відбулося, необхідно надання термінової медичної допомоги і негайна госпіталізація.

Мононуклеоз - діагностика

При первинному огляді лікар встановлює основні симптоми захворювання і здійснює загальний огляд. При підозрі на мононуклеоз пацієнту необхідно здати аналіз крові для виявлення ознак захворювання (так званий моноспот-тест), а також для виявлення вірусу Епштейна-Барра. Дослідження крові виключає інші хвороби, які можуть викликати схожі з мононуклеозом симптоми.

Мононуклеоз - способи лікування та профілактики

Специфічна терапія мононуклеозу не розроблена. Для лікування легкій і середньотяжкій форм захворювання необхідний холод, голод і перебування пацієнта в стані спокою.

1. Необхідний постільний режим, щоб відпочити від роботи чи навчання і знизити прояви мононуклеозу.
2. Потрібно полоскати горло солоною водою або вживати спеціальні засоби від болю в горлі.
3. Приймати ібупрофен, ацетамінофен для зниження температури, зняття головного болю і болю в горлі.
4. Слід обмежити фізичні навантаження. Особливо небезпечно підняття хворими тягарів. Крім того, напруга м'язів преса або удар в живіт може викликати розрив тканин селезінки.

При тяжкому перебігу захворювання рекомендується приймати кортикостероїди, які сприяють зменшенню набряклості мигдалин, горла і селезінки. Прийом такого роду препаратів необхідно проводити під постійним контролем лікуючого лікаря.

Спеціальних профілактичних заходів при мононуклеозі не передбачається. Зазвичай використовують заходи профілактики, які характерні для ГРВІ. Чималу роль при профілактиці мононуклеозу відіграють заходи, спрямовані на підвищення загального імунітету людини.

Яндекс.Метрика