Остеоартроз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Остеоартроз – хронічна хвороба суглобів, при якій суглобний хрящ, а також прилегла частина кістки, зазнають дегенеративні зміни. В результаті людина починає відчувати болючі відчуття, з'являється тугоподвижность суглобів. Остеоартроз проявляється у більшості літніх людей (віком старше 70 років).

Остеоартроз - причини

Первинний остеоартроз виникає внаслідок порушення функцій клітин, які відповідають за синтез компонентів хрящової тканини. У підсумку суглобовий хрящ стоншується, втрачає еластичність та розтріскується. Надалі гладка поверхня хряща стає шорсткою, суглоб втрачає здатність нормального функціонування, з'являється хрускіт і хворобливі відчуття.

Причиною остеоартрозу може стати іншого захворювання (хвороба Педжета, травма або деформація суглоба, інфекція, підвищені навантаження на суглоб), такий остеоартроз отримав назву вторинного.

До групи ризику належать люди, суглоби яких піддаються підвищеним навантаженням в силу особливостей професійної діяльності, яка може бути пов'язана з переохолодженням, важкою фізичною працею, професійними заняттями спортом. Крім того, у групу ризику потрапляють і люди, які ведуть малорухливий спосіб життя, страждають ожирінням. Досить часто остеоартрозом хворіють люди, що страждають від захворювань ендокринної системи (наприклад, цукровим діабетом).

Остеоартроз - симптоми

Симптоматика остеоартрозу зазвичай розвивається поступово. Перший симптом – біль, для якої характерне посилення при фізичному навантаженні. У ряду хворих відзначається погана рухливість уражених суглобів після сну, що проходить по мірі початку руху людини.

Поступово захворювання починає посилюватися, уражений суглоб втрачає рухомість, дотику до нього стають вельми болючими. Зазвичай остеоартроз починає повільно прогресувати, проте відомі випадки, коли захворювання може припинятися або навіть регресувати.

Остеоартроз - діагностика

Діагноз "остеоартроз" ставиться на підставі наступних аналізів:

- аналізи крові (загальний та біохімічний);
- дослідження синовіальної рідини;
- рентгенологічне обстеження;
- дослідження хворого суглоба за допомогою ультразвуку;
- артроскопія.

Остеоартроз - лікування і профілактика

1. Дотримання режиму та дієти. Насамперед, необхідно позбутися від зайвої ваги, який створює додаткове навантаження на хворі суглоби. Слід утриматися від фізичних перевантажень, а також від травмування суглобів. Замість м'яких крісел і великих подушок краще використовувати стільці з прямими спинками і жорстку ліжко. Чимале значення в лікуванні остеоартрозу має лікувальна фізкультура.

2. Медикаментозна терапія. Найбільш застосовними препаратами при лікуванні остеоартрозу вважаються ібупрофен, кетопрофен, диклофенак. Хороші результати досягаються при лікуванні мелоксикамом та німесулідом. У разі ізольованого ураження суглоба використовують місцеві препарати у вигляді кремів і мазей. При тяжкому перебігу захворювання можливе місцеве застосування кортикостероїдів.

3. Фізіотерапія. До фізіотерапевтичним методам лікування відносять електросон, електрофорез за методикою Вермеля, мікрохвильову резонансну терапію, голкорефлексотерапію, лазеротерапію, диадинамотерапию і ряд інших процедур. Хворим на остеоартроз будуть корисні курорти з сірководневими, сірчаними і радоновими джерелами, лікувальними грязями.

4. Хірургічний метод. У разі необхідності застосовують ендопротезування суглобів.

До профілактичних заходів відносять контроль маси тіла, а також дотримання нормальної інтенсивності фізичних навантажень (не виключати і не зловживати).

Педикульоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Педикульоз (вошивість) - це паразитування на людині лобкових, головних і платтяних вошей. Призводить до досить сильного свербіння, який обумовлений укусами вошей. Головний педикульоз характеризується наявністю щільно прикріплених до волосся гнид. В білизна знаходять платтяних вошей.

При лобковий педикульозі гниди знаходяться на волоссі в області промежини і лобка, рідше тулуба і пахвових западин. Крім того, в гирлах волосяних фолікулів спостерігаються прикріплені до шкіри площиці (воші). Внаслідок расчесов при будь-якій формі педикульозу можлива вторинна піодермія. Зараження відбувається при статевому або побутовому контакті з хворим.

Педикульоз - причини

Основна причина захворювання педикульозом - передача паразита через предмети особистого ужитку від людини до іншої людини при безпосередньому контакті. Лобкові воші передаються найчастіше через статевий контакт, проте, можливий побутовий шлях зараження.

Хибною є думка, що заразитися вошами можна від тварин. Слід знати, що людські воші паразитують і живуть виключно на людині.

Педикульоз - симптоми

Симптоми педикульозу проявляються через деякий час (2-3 дні) після зараження. Людина відчуває сильний свербіж у місцях укусів паразитів, на шкірі шиї, голови і вух з'являються невеликі плями від укусів. Розчісування їх призводить до того, що в ранки потрапляє інфекція і на шкірі утворюються гнійничкові захворювання.

Характерним симптомом є гниди (яйця вошей) на волоссі. Вони відрізняються маленьким розміром, віддалено нагадують лупа, але відокремлюються від волосся з великою працею.

Важка форма педикульозу може призвести до значного збільшення лімфатичних вузлів, що знаходяться за вухами. Захворювання викликає ряд ускладнень: бактеріальні інфекції і нагнивание шкіри голови. Платтяні воші здатні переносити дуже небезпечне захворювання - волинську гарячку (висипний тиф).

Педикульоз - діагностика

Діагностика захворювання не представляє особливих труднощів, зважаючи на досить характерних клінічних ознак. Основним методом діагностики педикульозу є ретельний огляд хворого. Дорослу особину при огляді знайти важко, а гниди (сіруватого кольору, краплеподібні і маленькі) виявляються набагато легше.

Дорослі паразити видно неозброєним оком, проте, найчастіше при діагностиці використовують лупу або збільшувальне скло. Площиці більш помітні при візуальному огляді після того, як нап'ються крові (вони стають "іржавого кольору). Іноді в уражених ділянках можна спостерігати екскременти вошей (невеликі частинки іржавого кольору).

При лобковий педикульозі гниди лобкових вошей зазвичай прикріплені до волосся ураженої ділянки спеціальним "цементуючим" складом. Гниди нагадують лусочки, схожі на себорею, тому точна діагностика лобкового педикульозу вимагає дослідження таких волосся під мікроскопом.

Педикульоз: лікування та профілактика

Незалежно від форми, лікування педикульозу включає в себе цілий комплекс профілактичних заходів, які покликані перешкоджати рецидиву захворювання. При лікуванні педикульозу застосовують місцеві засоби - спреї, мазі або шампуні, що містять протипаразитарні засоби. Призначається лікування з урахуванням форми захворювання, перебігу і ступеня занедбаності. У деяких випадках лікування проводять у кілька етапів з обов'язковим профілактичної підтримкою.

Важливо пам'ятати, що лобковий педикульоз - хвороба, яка передається статевим шляхом, тому необхідно лікування обох статевих партнерів. Одночасно з лікуванням потрібно поміняти постільну і натільну білизну. Старе білизна підлягає машинному пранні або кип'ятіння.

Хворим рекомендується уникати, по можливості, місць скупчення народу і користуватися виключно особистими предметами гігієни для догляду за тілом та волоссям.

Остеопороз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Остеопороз – хвороба, при якій кісткова тканина людини втрачає міцність і стає крихкою, в результаті чого кістки хворого можуть досить часто ламатися. Кісткова маса втрачається повільно і безсимптомно, що істотно ускладнює виявлення остеопорозу на ранніх стадіях.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, поширеності серед неінфекційних захворювань остеопороз посідає 4-е місце. Саме ця хвороба є основною причиною перелому шийки стегна, який часто зустрічається у пацієнтів старше 60-ти років. Щодо соціально-економічної значущості остеопороз став великою проблемою у всьому світі.

Остеопороз - причини

У міру старіння людини відбувається зменшення його щільності кісток, а також зниження їх міцності. Це цілком нормальний фізіологічний процес. Але у деяких людей в силу ряду причин ці зміни можуть виникнути раніше і відбуватися інтенсивніше.

Фактори, які можуть призвести до розвитку остеопорозу:
- дефіцит кальцію і вітаміну D;
- вживання деяких лікарських препаратів (протисудомні засоби та кортикостероїди);
- малорухливий спосіб життя;
- систематичне паління та вживання спиртних напоїв;
- спадковість.

Остеопороз - симптоми

Остеопороз характеризується вкрай убогою симптоматикою. Найчастіше захворювання проявляє себе тільки при наявності переломів. "Мовчазна епідемія 20-го століття" – таку назву дали остеопорозу вчені.

Однак існує ряд непрямих симптомів захворювання. Насамперед, це ниючі болі в спині, які проявляють себе при тривалому перебуванні людини (більше 30-ти хвилин) в статичній позі. Крім того, про наявність остеопорозу може свідчити стареча сутулість (так званий горб), підвищена втомлюваність, нічні судоми ніг, крихкість нігтів, пародонтоз, раннє посивіння.

Остеопороз - діагностика

Перш за все, при підозрі на остеопороз необхідно зробити рентген хребта. Дане дослідження є простим і доступним, проте в нього є суттєвий мінус – на знімку остеопроз можна діагностувати тільки тоді, коли втрачено 20 – 30% маси кістки. Крім того, трактування знімка багато в чому залежить від кваліфікації лікаря.

Більш точна діагностика проводиться з використанням денситометра – апарату для вимірювання щільності кістки. За допомогою денситометрії щільність визначається з похибкою всього 1 – 5%. Основний мінус даного виду діагностики – висока вартість.

Для підбору медикаментів необхідно біохімічне дослідження крові, який дозволить встановити вміст у крові хворого кальцію, фосфору та ряду інших речовин.

Остеопороз - лікування і профілактика

Способи лікування остеопорозу діляться на 2 групи, які чудово доповнюють один одного: медикаментозна терапія і здоровий спосіб життя, який передбачає помірну фізичну активність, перебування на сонці та масаж.

При регулярних заняттях лікувальною гімнастикою вже через кілька місяців зростання кісткової маси становить 3 – 5%. Однак дуже важливо, щоб комплекс вправ складався індивідуально.

Вакуумний і ручний масаж значно посилюють ефект гімнастики. Дані процедури здатні істотно поліпшити кровообіг, а також "прокачати" м'язи спини. Однак масаж повинен бути щадним.

Перебування на сонці і помірний засмага дозволяють організму синтезувати вітамін D, який сприяє нарощуванню кісткової маси. Однак не варто забувати про небезпеку засмаги, особливо в літньому віці. У разі використання даного методу лікування краще проконсультувати з дерматологом.

Профілактика остеопорозу зводиться до ведення здорового способу життя.

Яндекс.Метрика