Остеопороз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Остеопороз – хвороба, при якій кісткова тканина людини втрачає міцність і стає крихкою, в результаті чого кістки хворого можуть досить часто ламатися. Кісткова маса втрачається повільно і безсимптомно, що істотно ускладнює виявлення остеопорозу на ранніх стадіях.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, поширеності серед неінфекційних захворювань остеопороз посідає 4-е місце. Саме ця хвороба є основною причиною перелому шийки стегна, який часто зустрічається у пацієнтів старше 60-ти років. Щодо соціально-економічної значущості остеопороз став великою проблемою у всьому світі.

Остеопороз - причини

У міру старіння людини відбувається зменшення його щільності кісток, а також зниження їх міцності. Це цілком нормальний фізіологічний процес. Але у деяких людей в силу ряду причин ці зміни можуть виникнути раніше і відбуватися інтенсивніше.

Фактори, які можуть призвести до розвитку остеопорозу:
- дефіцит кальцію і вітаміну D;
- вживання деяких лікарських препаратів (протисудомні засоби та кортикостероїди);
- малорухливий спосіб життя;
- систематичне паління та вживання спиртних напоїв;
- спадковість.

Остеопороз - симптоми

Остеопороз характеризується вкрай убогою симптоматикою. Найчастіше захворювання проявляє себе тільки при наявності переломів. "Мовчазна епідемія 20-го століття" – таку назву дали остеопорозу вчені.

Однак існує ряд непрямих симптомів захворювання. Насамперед, це ниючі болі в спині, які проявляють себе при тривалому перебуванні людини (більше 30-ти хвилин) в статичній позі. Крім того, про наявність остеопорозу може свідчити стареча сутулість (так званий горб), підвищена втомлюваність, нічні судоми ніг, крихкість нігтів, пародонтоз, раннє посивіння.

Остеопороз - діагностика

Перш за все, при підозрі на остеопороз необхідно зробити рентген хребта. Дане дослідження є простим і доступним, проте в нього є суттєвий мінус – на знімку остеопроз можна діагностувати тільки тоді, коли втрачено 20 – 30% маси кістки. Крім того, трактування знімка багато в чому залежить від кваліфікації лікаря.

Більш точна діагностика проводиться з використанням денситометра – апарату для вимірювання щільності кістки. За допомогою денситометрії щільність визначається з похибкою всього 1 – 5%. Основний мінус даного виду діагностики – висока вартість.

Для підбору медикаментів необхідно біохімічне дослідження крові, який дозволить встановити вміст у крові хворого кальцію, фосфору та ряду інших речовин.

Остеопороз - лікування і профілактика

Способи лікування остеопорозу діляться на 2 групи, які чудово доповнюють один одного: медикаментозна терапія і здоровий спосіб життя, який передбачає помірну фізичну активність, перебування на сонці та масаж.

При регулярних заняттях лікувальною гімнастикою вже через кілька місяців зростання кісткової маси становить 3 – 5%. Однак дуже важливо, щоб комплекс вправ складався індивідуально.

Вакуумний і ручний масаж значно посилюють ефект гімнастики. Дані процедури здатні істотно поліпшити кровообіг, а також "прокачати" м'язи спини. Однак масаж повинен бути щадним.

Перебування на сонці і помірний засмага дозволяють організму синтезувати вітамін D, який сприяє нарощуванню кісткової маси. Однак не варто забувати про небезпеку засмаги, особливо в літньому віці. У разі використання даного методу лікування краще проконсультувати з дерматологом.

Профілактика остеопорозу зводиться до ведення здорового способу життя.

Лямбліоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Лямбліоз являє собою інфекційне паразитарне захворювання. Збудник цієї хвороби живе, завдяки господарю, тобто людині. Лямбліоз вважається достатньо широко поширеним захворюванням. У більшості випадків хворіють діти.

Перебіг даного захворювання дуже різноманітно. Воно в першу чергу залежить від поразки лямлиями печінки, а також тонкого кишечника. Варто відзначити, що іноді можуть зустрічатися випадки безсимптомного перебігу хвороби, при цьому людина буде паразитоносителем.

Лямбліоз - причини

Причиною такого захворювання служать безпосередньо лямблії, що представляють собою мікроскопічний одноклітинний паразит, що відноситься до найпростіших. Як правило, лямблії мешкають у водоймах зі стоячою водою, а також в стічних водах.

Зараження лямбліоз може відбуватися від заражених людей, до того ж часто це саме діти. Досить часто зустрічаються випадки, коли цією хворобою заражаються від домашніх тварин.

Основним шляхом передачі захворювання служить вода. Варто зазначити, що у водоймах лямблії здатні жити до декількох місяців. Вони дуже живучі. Здатні з легкістю переносити, як нагрівання, так і заморожування, однак, моментально гинуть при кип'ятінні.

Заразитися лямбліозом можна з легкістю разі вживання некип'яченої води або при миття овочів і фруктів під такою ж водою. У літню пору року людина може заразитися, скупавшись у відкритому водоймищі, який, у свою чергу, заражений цистами лямблій. У деяких випадках можна спостерігати зараження немовляти при пологах.

Лямбліоз - симптоми

Інкубаційний період становить від 1 до 4 тижнів. Варто відзначити, що дане захворювання не володіє певними специфічними ознаками, тому можуть виникнути деякі складності під час діагностики. В різних віках лямбліоз може проявлятися по-різному. Необхідно знати той факт, що деякі люди самі можуть бути носіями цієї хвороби. Паразити можуть знаходиться в організмі, при цьому не викликаючи жодних змін у стані здоров'я людини.

Зазвичай лямблії паразитують у кишечнику. Звідси і випливають такі симптоми, як постійне бурчання в животі і рідкий водянистий стілець. Також може спостерігатися незначне зниження маси. Такий феном спостерігається по причині того, що лямблії в організмі поглинають певну кількість поживних речовин, які призначаються безпосередньо для людини. Хворі можуть скаржитися на періодичні болі внизу живота, відчуття важкості в шлунку, істотне зниження апетиту.

Лямбліоз - діагностика

Діагностика при такому захворюванні викликає великі труднощі. Для цього потрібно застосовувати різні способи інструментального і лабораторного дослідження. Також трудність полягає в тому, що неможливо виявити цисти лямблій в калі під час лабораторної діагностики, якщо від моменту отримання калових мас до самого дослідження проходить більше однієї години. Самий вірний спосіб лабораторної діагностики полягає в серологічному дослідженні крові за допомогою імунофлюоресцентний аналізу.

Лямбліоз - лікування

Гострий лямбліоз передбачає для лікування відновлення процесів травлення. Можуть застосовуватися такі протипаразитарні препарати, як трихопол і фурозолидон.

Що стосується хронічної форми лямбліозу, то її лікування проходить у три етапи. Перший етап являє собою механічне видалення паразитів, а також збільшення захисних сил організму. При цьому необхідно дотримуватися суворої дієти. Другий етап – це протипаразитарний лікування кількома курсами. Останній етап передбачає вже збільшення імунітету, а також створення таких умов, які перешкоджають розмноженню паразитів в кишечнику.

Муковісцидоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Муковісцидоз – генетична хвороба, яка пов'язана з порушенням вироблення слизу і патологією потових залоз. Захворювання зазвичай вражає легені, кишки, підшлункову залозу, статеві органи і носові пазухи.

У здорової людини слиз – специфічна водяниста рідина. Вона підтримує необхідний рівень вологості внутрішніх органів, захищає їх від зараження або висихання. У хворих на муковісцидоз слиз стає в'язкою і густий.

У підсумку змінена слиз накопичується в легенях і блокує повітряні шляхи, що призводить до розмноження хвороботворних бактерій, які, в свою чергу, стають причиною виникнення різних легеневих захворювань.

Крім того, слиз може стати перешкодою в русі поживних речовин через підшлункову залозу, в результаті чого організм не отримує необхідної кількості поживних речовин.

Муковісцидоз - причини

Причиною захворювання є ген, який отримав назву ген муковісцидозу (так званий трансмембральный регулятор). Даний ген виробляє протеїн, який контролює переміщення солі та води в клітині і за межами клітини людського організму. У людей, які страждають на муковісцидоз ген функціонує неправильно, через що організм виділяє дуже солоний піт, а також в'язку і клейку слиз.

Захворювання є спадковим, однак, навіть якщо обидва батьки є носіями муковісцидозу, немає гарантій того, що дитина захворіє. У 25% випадків такого зачаття дитина не буде переносником захворювання і не буде хворіти. Варто також відзначити, що переносники муковісцидозу живуть абсолютно нормальним життям і не мають симптомів хвороби, хоча і здатні передати їх своїм дітям.

Муковісцидоз - симптоми

Практично всі симптоми муковісцидозу викликаються наявністю густої клейкого слизу в організмі хворого. Найбільш характерні симптоми включають в себе:

- часті покашлювання, які супроводжуються виділенням мокротиння;
- напади бронхіту та пневмонії, які можуть викликати запалення легенів;
- зневоднення організму;
- солоний присмак шкіри;
- проблеми зі стільцем, діарея;
- хороший апетит при дефіциті ваги, недостатній ріст.
- дискомфорт і больові відчуття у шлунку;
- імпотенція.

Муковісцидоз може викликати розвиток таких захворювань і порушень: синусит, поліпи в носі, захворювання бронхів, пневмоторакс (або ураження легенів), панкреатит (або запалення підшлункової залози), запор, потовщення пальців, випадання прямої кишки, діабет, хвороби печінки, крихкі кістки та інші.

Муковісцидоз - діагностика

В першу чергу, лікар дізнається про захворювання родичів, після чого проводить ретельний огляд пацієнта.

Далі потрібно проведення ряду тестів, які допоможуть підтвердити діагноз. За допомогою даних тестів вимірюється рівень солі в поту. Лікар намазує пілокарпіном (спеціальний препарат) ділянка руки вище ліктя або ділянка ноги. До цієї ділянки приєднується електрод, який провокує потовиділення. Дане місце закривається теплоудержуючою здатності скла, склотканина тканиною або спеціальним пластиком. Через 30 – 40 хвилин беруть аналіз поту. Процедура повторюється двічі. Якщо в обох випадках рівень солі високий, значить людина хвора на муковісцидоз.

Крім того, можливо проведення додаткових аналізів для постановки точного діагнозу.

Муковісцидоз - лікування і профілактика

Оскільки муковісцидоз – це генетичне захворювання, його усунення неможливо. Лікування зводиться до придушення конкретних проявів муковісцидозу, а також до їх профілактики.
Так, наприклад, при захворюваннях легень необхідно:

- застосування антибіотиків;
- фізіотерапевтичне лікування грудної клітки;
- лікувальна фізкультура і фізичні вправи.

Основна увага приділяється профілактиці легеневих інфекцій, які пов'язані з утриманням надлишкової слизу в легенях. Крім того, важлива профілактика непрохідності кишечника, яка зводиться до хорошого харчування хворого.

Яндекс.Метрика