Папороть - лікувальні властивості і застосування у медицині

Папороть - загальний опис

Папороть чоловічий (лат. Dryopteris filix-mas), інакше званий щитовник, – це дуже відоме у народі рослина. У давнину люди вірили, що папороть в ніч на Івана Купалу дає дивовижний квітка, яким приписували різні чудодійні властивості. Насправді папороть не здатний цвісти в принципі, бо розмножується спорами.

Папороть представляє собою багаторічна трав'яниста рослина висотою від 30 до 100 див. Він має товсте буре кореневище з численними додатковими коренями у вигляді ниток. Листя численні, лускаті, перисто-складні. Восени на них розвиваються спорангії, з яких пізніше висипаються спори.

Папороть - види і місця зростання

Папороть чоловічий відноситься до числа рослин, надзвичайно поширених у всьому світі. Він зустрічається в північних країнах, таких як Норвегія і Фінляндія, а також добре себе почуває в жаркому кліматі Мексики чи Середньої Азії. І навіть в арктичних регіонах влітку можна зустріти цю рослину. У Росії папороть зустрічається на всій території, починаючи від Кольського півострова до півдня Сибіру. Він росте звичайно в лісах, воліючи букові, ялинові, ялицеві і мішані лісові масиви.

Папороть - лікувальні властивості

Основна сфера застосування препаратів на основі папороті – боротьба з кишковими паразитами. Лікувальні властивості папороті знаходяться в прямій залежності від його хімічного складу. Він містить флаваспидовую і папоротниковую кислоти, похідні флоролюцина (албаспидин і аспідинол), похідні фицилиновой кислоти (флицин і аспадинол).

Ці речовини є сильними отрутами, викликають параліч мускулатури стрічкових черв'яків (бичачий, свинячий, карликовий ціп'як та ін). Народні цілителі використовують водний настій кореневищ папороті чоловічої для лікування ревматизму, судом, при виразках та гнійних ранах. Застосовується настій в цих випадках тільки зовнішньо!
Папороть - лікарські форми

Для виготовлення лікарських препаратів застосовуються кореневища папороті. Їх збір проводять у вересні-жовтні, очищають від землі і видаляють дрібні корінці і лускаті листя. Сушка проводиться в печах або сухих приміщеннях з доброю вентиляцією. Зберігаються коріння папороті в щільно закритій тарі. Термін зберігання не перевищує один рік. Кореневища, побурілі всередині, вживати для виготовлення ліків не можна.

Папороть – рецепти

Відвар кореневищ папороті готують з 10 г висушеної подрібненої сировини і 200 мл окропу. Відвар кип'ятять, поки його об'єм не зменшиться удвічі, далі приймають по 1 ч. ложці з медом. Також його можна замісити з борошном, розділити на 10 частин і приймати всередину. Схему прийому призначає лікар. Приймати подібні лікарські препарати самостійно не можна!

Слід зазначити, що після прийому препарату на основі папороті для боротьби з кишковими паразитами пацієнтові слід прийняти сольове проносне і поставити кілька очисних клізм. Інший вид проносного використовувати не можна, щоб не спровокувати всмоктування препарату в кров.

Для зовнішнього застосування (ванн та обтирань) застосовують настій папороті чоловічої. На 2-3 літри води беруть 50 г сухого кореневища або 100 г свіжого, кип'ятять 2-3 години і потім додають в прохолодну ванну (температура води від 27 до 32 градусів).

Папороть - протипоказання

Слід врахувати, що екстракт папороті – це сильна отрута, тому будь-які засоби на його основі необхідно приймати тільки за призначенням та під контролем медичного персоналу. Препарати на основі папороті протипоказані людям, страждаючим захворюваннями печінки, нирок, при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, лихоманці, недокрів'ї, туберкульозі.

Суворо заборонене вживання папороті при вагітності. При випадковому прийомі або передозуванні слід промити шлунок, прийняти сольове проносне і негайно звернутися за медичною допомогою.

Пульпіт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Пульпітом називають запалення пухкої волокнистої сполучної тканини пульпи, що розвивається під впливом пошкоджуючої мікробного фактора. Клінічні прояви пульпіту визначаються тривалістю захворювання, опірністю організму хворого і багатьма іншими факторами. В залежності від них запалення пульпи ділять на гострий і хронічний.

У свою чергу, і для гострого пульпіту, і для хронічного характерний поділ на різні форми. Так, гострий пульпіт представлений такими формами: гіперемії пульпи, серозним обмеженим пульпітом, серозним дифузним пульпітом, гнійним травматичною пульпітом. Хронічний пульпіт, у свою чергу, буває фіброзним, гангренозних, гипертрофическим (проліферативним).

Пульпіт - причини

Найчастіше пульпіт з'являється з-за впливу мікробів та їх токсинів, проникаючих в пульпу з каріозної порожнини зуба. Збудником пульпіту, як правило, є стрептокок, але у його ролі можуть виступати також стафілококи і лактобацили. Захворювання починається зазвичай інфікуванням ділянок, які наближені до каріозної порожнини з наступним проникненням їх глибше, в кореневу пульпу.

Крім того, причиною пульпіту може бути травма зуба у вигляді надлому частини коронки, перелому зуба, а також температурний або хімічний фактор (вплив кислоти, луги тощо).

Пульпіт - симптоми

Пульпіт проявляється мимовільної приступообразной зубним болем, яка зазвичай виникає під впливом механічних, хімічних і температурних подразників.

Пульпіт - діагностика

Діагностика пульпіту полягає в огляді та зондуванні стінок і дна каріозної порожнини. Якщо отриманої інформації буде недостатньо, призначають рентгенографію.

Якщо пульпіт має гострий характер, то зондування дна зуба являє собою вельми хворобливу процедуру. З допомогою температурних проб, особливо на холод, визначають виражену реакцію.

Диференціальна діагностика пульпіту проводиться для відділення симптомів пульпіту від інших захворювань, які мають аналогічні ознаки: періодонтиту, гаймориту і гангрени пульпи.

Пульпіт - лікування і профілактика

Для лікування пульпіту використовують:

- консервативний (біологічний) метод, який дозволяє зберегти життєздатність пульпи; він ефективний при оборотних запальних процесах у пульпі, травматичному пульпіті, а також при випадковому розтині порожнини зуба;
- хірургічний метод, коли запалену пульпу видаляють, а канал кореня зуба заповнюють пломбувальним матеріалом.

Основним етапом лікування пульпіту є покриття дна порожнини лікувальною пастою, що володіє протизапальною дією і здатністю до посилення регенерації тканин. Після цього порожнину закривається тимчасовою пломбою, і через кілька днів, коли у пацієнта немає скарг, проводять пломбування зуба.

Іноді при пульпіті доцільною і навіть необхідною є долікарська допомога хворому. При її наданні корисно пам'ятати, що при осередковому і гострому загальному пульпіті больові відчуття можна зменшити з допомогою тепла, а при гострому гнійному пульпіті - холоду.

Щоб зменшити больові відчуття при пульпіті до обстеження лікарем, слід, видаливши з каріозної порожнини ураженого зуба харчові залишки, ввести в неї ватну кульку, для просочення якого можна використовувати камфорне масло, ацетилсаліцилову кислоту, анальгін або інші препарати, що мають анестезуючою дією.

Ці дії можна доповнити прийомом всередину болезаспокійливих засобів, таких, як анальгін, амідопірин, пироминал і т. д. Однак, ці дії потрібно розглядати просто як допомога хворому до його огляду лікарем, і пам'ятати, що при пульпіті обов'язковим є лікування у лікаря-стоматолога.

Профілактика пульпіту полягає, насамперед, в регулярному і правильному догляді за ротовою порожниною і своєчасному лікуванні карієсу.

Аденоїди - причини, симптоми, діагностика, лікування

Дітям і дорослим чимало неприємностей доставляють нездорові аденоїди. Як позбутися від недуги, а насамперед – підтвердити діагноз? Виникає безліч питань, які потребують кваліфікованих відповідей.

Аденоїди - причини захворювання

Існує думка, ніби аденоїди є вродженою патологією. Це не так. Науково доведено незаперечний факт: причини захворювання криються у інфекційних процесах, наприклад, це може бути грип чи кір. Неправильне харчування, як і зовнішнє охолодження, призводять до гіпертрофії. Один з проявів процесу – гіперплазія, тобто розростання носоглоткової мигдалини. Вона являє собою лімфоїдний орган, розташований в склепінні носоглотки.

Причина аденоїдів може ховатися в будь-якому хронічному запаленні верхніх дихальних шляхів. В результаті кров застоюється в лімфі, також - в області носоглотки. Якщо мова йде про дітей, у дитини ослабляється імунна система. При цьому слід врахувати, що вона і без того не до кінця сформована.

Гіпертрофія лімфоїдної тканини, іншими словами - збільшення носоглоткової мигдалини може бути наслідком не тільки дитячих інфекційних хвороб, але і ендокринних порушень. У деяких випадках доводиться мати справу з аномаліями конституції, гіповітамінозами та іншими впливами, що знижують захисні властивості організму.

Це захворювання не переходить від однієї людини до іншої. У кожного з нас є лімфоїдна тканина, але гіпертрофія виникає лише у деяких. Наприклад, у дітей гіпертрофія аденоїдів найчастіше має місце у віці 2-10років, тобто вона характерна переважно для дітей молодшого віку. У підлітковому віці лімфоїдної тканини властиво зменшуватися у зв'язку з статевим дозріванням.

Аденоїди - симптоми

Основні симптоми аденоїдів - порушення носового дихання, після сну ви встаєте стомленим, розбитим. У людини виникають головні болі, знижується слух, з'являється хронічна апатія. Виявляються зовнішні ознаки недуги. Так, нижня частина рота починає відвисати з-за постійно відкритого рота. Навіть може бути змінена форма обличчя. Це так зване «аденоїдне обличчя».

Відомо, що у маленьких дітей з аденоїдами виникають труднощі з початком мовлення. У більш пізньому віці змінюється голос, стаючи менш дзвінким. Не виключаються порушення в роботі шлунково-кишкового тракту. Розвиток анемії – ще один з можливих симптомів. У деяких випадках із захворюванням пов'язано нетримання сечі вночі, спостерігаються напади кашлю у це ж час, аж до астматичних нападів. При гострому аденоиде піднімається температура до 39, виникає відчуття печіння, стає болючими лімфатичні вузли. При хронічному захворюванні людина починає рвати те, що було з'їдено.

Аденоїди - лікування і профілактика

Запалення слизових дихальних шляхів стає проблемою, яку потрібно вирішувати негайно. Відсутність своєчасного лікування може призвести до ускладнень, таких як хронічний аденоїдит і бронхіт. Можливе виникнення пневмонії, отиту (запалення середнього вуха), кон'юнктивіту, кератиту, блефариту. Порушення носового дихання загрожує кисневим голодуванням внутрішніх органів. Наслідки - зниження пам'яті, ослаблення здатності до концентрації.

Лікують хронічний аденотонзиллит консервативно, тобто з допомогою ліків і хірургічно. Для відновлення порушеного носового дихання закапують у носові ходи мінеральну воду. Можна використовувати препарати, виготовлені на основі морської води, такі як Аквамаріс, Салін та ін. Роблять це тричі на день. Після процедури ретельно очищають носові ходи.

При виникненні ГРЗ рекомендується закапувати судинозвужувальні краплі 3 рази в день. Консервативне лікування можливо при помірному збільшенні мигдалин за умови відсутності ускладнень під наглядом лікаря. Стаціонарне лікування триває, як правило, 10-15 днів. Використовуються промивання з фіто - і біопрепаратами, лазерне опромінення, імуномодулююча терапія і т. д.

Існує цілий комплекс профілактичних заходів. Це - своєчасне лікування зубів і придаткових пазух носа, загартовування організму. Корисно щодня промивати порожнину носа звичайним розчином ромашки, звіробою.

Яндекс.Метрика