Педикульоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Педикульоз (вошивість) - це паразитування на людині лобкових, головних і платтяних вошей. Призводить до досить сильного свербіння, який обумовлений укусами вошей. Головний педикульоз характеризується наявністю щільно прикріплених до волосся гнид. В білизна знаходять платтяних вошей.

При лобковий педикульозі гниди знаходяться на волоссі в області промежини і лобка, рідше тулуба і пахвових западин. Крім того, в гирлах волосяних фолікулів спостерігаються прикріплені до шкіри площиці (воші). Внаслідок расчесов при будь-якій формі педикульозу можлива вторинна піодермія. Зараження відбувається при статевому або побутовому контакті з хворим.

Педикульоз - причини

Основна причина захворювання педикульозом - передача паразита через предмети особистого ужитку від людини до іншої людини при безпосередньому контакті. Лобкові воші передаються найчастіше через статевий контакт, проте, можливий побутовий шлях зараження.

Хибною є думка, що заразитися вошами можна від тварин. Слід знати, що людські воші паразитують і живуть виключно на людині.

Педикульоз - симптоми

Симптоми педикульозу проявляються через деякий час (2-3 дні) після зараження. Людина відчуває сильний свербіж у місцях укусів паразитів, на шкірі шиї, голови і вух з'являються невеликі плями від укусів. Розчісування їх призводить до того, що в ранки потрапляє інфекція і на шкірі утворюються гнійничкові захворювання.

Характерним симптомом є гниди (яйця вошей) на волоссі. Вони відрізняються маленьким розміром, віддалено нагадують лупа, але відокремлюються від волосся з великою працею.

Важка форма педикульозу може призвести до значного збільшення лімфатичних вузлів, що знаходяться за вухами. Захворювання викликає ряд ускладнень: бактеріальні інфекції і нагнивание шкіри голови. Платтяні воші здатні переносити дуже небезпечне захворювання - волинську гарячку (висипний тиф).

Педикульоз - діагностика

Діагностика захворювання не представляє особливих труднощів, зважаючи на досить характерних клінічних ознак. Основним методом діагностики педикульозу є ретельний огляд хворого. Дорослу особину при огляді знайти важко, а гниди (сіруватого кольору, краплеподібні і маленькі) виявляються набагато легше.

Дорослі паразити видно неозброєним оком, проте, найчастіше при діагностиці використовують лупу або збільшувальне скло. Площиці більш помітні при візуальному огляді після того, як нап'ються крові (вони стають "іржавого кольору). Іноді в уражених ділянках можна спостерігати екскременти вошей (невеликі частинки іржавого кольору).

При лобковий педикульозі гниди лобкових вошей зазвичай прикріплені до волосся ураженої ділянки спеціальним "цементуючим" складом. Гниди нагадують лусочки, схожі на себорею, тому точна діагностика лобкового педикульозу вимагає дослідження таких волосся під мікроскопом.

Педикульоз: лікування та профілактика

Незалежно від форми, лікування педикульозу включає в себе цілий комплекс профілактичних заходів, які покликані перешкоджати рецидиву захворювання. При лікуванні педикульозу застосовують місцеві засоби - спреї, мазі або шампуні, що містять протипаразитарні засоби. Призначається лікування з урахуванням форми захворювання, перебігу і ступеня занедбаності. У деяких випадках лікування проводять у кілька етапів з обов'язковим профілактичної підтримкою.

Важливо пам'ятати, що лобковий педикульоз - хвороба, яка передається статевим шляхом, тому необхідно лікування обох статевих партнерів. Одночасно з лікуванням потрібно поміняти постільну і натільну білизну. Старе білизна підлягає машинному пранні або кип'ятіння.

Хворим рекомендується уникати, по можливості, місць скупчення народу і користуватися виключно особистими предметами гігієни для догляду за тілом та волоссям.

Невроз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Невроз (психоневроз або невротичний розлад) – поняття, яке об'єднує цілу групу захворювань, пов'язаних з функціональними розладами нервової системи людини на тлі психічного перенапруження.

Розрізняють наступні види неврозів:

1. Неврастенія. Хворі зазвичай дратівливі, їм важко зосередитися, вони швидко стомлюються.
2. Істерія. Захворювання більше властиво для жінок. Характеризується сльозами, непритомністю, частими скаргами.
3. Невроз нав'язливих станів. Характеризується безпричинними страхами. При цьому хворий прекрасно розуміє нелогічність власних переживань, однак не може позбутися від них.

Невроз - причини

Сучасна людина живе в суспільстві, де він не може обходитися без спілкування з людьми. Однак спілкування далеко не завжди приносить радість. Протягом дня люди постійно налагоджують контакт з іншими людьми. При цьому кожен раз необхідно реагувати, налаштуватися на бесіду. Така емоційна переналагодження (якщо вона відбувається дуже часто) сильно збуджує нервову систему. Саме з цієї причини людям властиво вибирати для відпочинку місця, де поменше народу.

Ще одна причина неврозу – недостатнє фізичне навантаження. Активна розумова робота при повній відсутності руху і фізичного розвитку також негативно впливає на нервову систему людини.

Переїдання і надлишкова вага – ще одна причина психоемоційних розладів.

Невроз - симптоми

Розрізняють психічні і фізичні симптоми неврозу.

Психічні симптоми:

- емоційне неблагополуччя;
- проблеми в спілкуванні з людьми;
- неадекватна самооцінка;
- нестабільний настрій;
- плаксивість;
- тривожність;
- образливість;
- проблеми зі сном (тривожність сну).

Фізичні симптоми:

- головний біль, біль у серці;
- відчуття втоми і підвищена стомлюваність;
- вегето-судинна дистонія;
- безсоння;
- порушення апетиту;
- вегетативні порушення.

Невроз - діагностика

Невроз діагностується на підставі ретельного аналізу поведінки і переживань хворого. Важливу роль відіграє пошук причин виникнення захворювання. Крім огляду психіатра потрібні консультації та обстеження ряду інших лікарів, так як невроз може виникнути на фоні соматичних захворювань.

Невроз - лікування і профілактика

Лікування неврозу вимагає комплексного індивідуального підходу. Насамперед, необхідно проаналізувати психотравмуючу ситуацію і знизити або зовсім усунути її вплив на хворого. Важливе значення при лікуванні неврозу мають такі психотерапевтичні методики:

- роз'яснювальна (пояснення сутності захворювання);
- гіпноз (застосовують при побоювання і страхи нав'язливого характеру);
- аутогенне тренування (важлива при тривозі і вегетативних проявів неврозу);
- психоаналітична терапія.

Також важлива загальнозміцнююча терапія, яка включає в себе застосування вітамінів, фізіопроцедур. Із психотропних препаратів використовують транквілізатори, рідше застосовують невеликі дози антидепресантів (інказан, піразидол, азафен) або нейролептики (меллерил, сонапакс, френолон). Вибір необхідного лікування здійснюється в залежності від виду неврозу, а також від характеру індивідуального перебігу захворювання. При психотерапевтичному впливі слід брати до уваги реальні можливості пацієнта, його соціальне положення. Формування нових інтересів і цілей особистості не повинно розходитися з життєвими цінностями хворого.

Важливе місце займає профілактика неврозу. Вона включає цілий ряд соціальних і психогігієнічних заходів, головна мета яких – зняття емоційної напруги і фізичне розслаблення людини.

Нейродерміт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Нейродерміт (або нейродерматоз) – шкірний нейроаллергическая хвороба, яка характеризується свербінням і характерними шкірними симптомами.

У медицині нейродерміт ділять на обмежений і дифузний. Дифузний вид захворювання часто називають атопічним дерматитом, хоча ряд медиків вважає, що атопічний дерматит – всього лише одна з різновидів дифузного нейродерміту. Думка фахівців сходиться в одному – у розвитку нейродерміту одну з головних ролей грає фактор спадкової схильності до захворювання.

Для нейродерміту, як правило, характерно хронічний перебіг і постійні рецидиви. Лікування даного захворювання ускладнюється необхідністю комплексного підходу.

Нейродерміт - причини

Причини виникнення нейродерміту вивчені погано. Вважається, що хвороба може виникнути через порушення стану нервової системи, захворювань шлунково-кишкового тракту, в результаті шкірної алергічної реакції. Схильність людини до нейродермиту передається у спадок. Тільки у 10% випадків нейродерміт являє собою первинне захворювання. Типове для нейродерміту подразнення шкіри може викликати алергію, стресовими й конфліктними ситуаціями.

Нейродерміт - симптоми

Основний симптом нейродерміту – папули блідо-рожевого кольору, які характеризуються свербежем. Іноді папули зливаються в суцільні вогнища висипання з подальшою лихенизацией (ущільненням шкірного покриву, порушення пігментації та посилення малюнка шкіри). Локалізація вогнищ відбувається на згинальних поверхнях: коліна, лікті, зап'ястя і так далі.

Зміна шкірного покриву відбувається також на обличчі, спині, грудях. Хворий скаржиться на свербіж. З-за постійних расчесов утворюються мікротравми, тріщини, змінюється забарвлення ураженої шкіри. Можливо приєднання різноманітних інфекцій.

У хворих нейродермітом спостерігається порушення сну, гіпотонія, адинамія, втрата апетиту, гіпоглікемія, втрата апетиту, можлива також втрата ваги, плаксивість, дратівливість.

Для нейродерміту характерно тривалий рецидивуючий перебіг. У разі невірної терапії можливе погіршення стану хворого, аж до еритродермії.

Нейродерміт - діагностика

Постановка діагнозу не викликає труднощів. Зазвичай він грунтується на клінічній картині хвороби, грамотно зібраному анамнезі, даних біохімічних та імунобіологічних досліджень, також враховується кількість еозинофілів і лімфоцитів у крові.

До цього моменту не існує чітких біохімічних та імунологічних критеріїв, які дозволяють прогнозувати тяжкість перебігу нейродерміту.

Нейродерміт - лікування і профілактика

1. Призначення антигістамінних препаратів (тавегіл, кларитин, фенкарол, циметидин), а також гіпосенсибілізуючих речовин (гемодез, тіосульфат натрію, вітаміни груп A, B, C).
2. Призначення седативних медикаментів (настоянка валеріани, півонії, пустирника), транквілізаторів (мебікар, оксілідін, триоксазин, амізіл) і нейролептиків (тіоридазин, левомепромазин).
3. Місцеве застосування спеціалізованих мазей і кремів.
4. Введення у шкіру навколо вогнищ нейродерміту гідрокортизону.
5. Застосування кортикостероїдів.
6. Призначення фізіотерапевтичних процедур, таких як УФ-опромінення, струми, санаторно-курортна терапія.
7. Дотримання дієти і режиму дня.

Профілактика нейродерміту зводиться до дотримання раціональної дієти, яка передбачає відмову від гострого, копченого, алкогольних напоїв тощо. Чималу роль відіграє своєчасна діагностика і лікування захворювань, які можуть стати причиною виникнення нейродерміту (нервові захворювання, хвороби травного тракту, ендокринної системи).

Яндекс.Метрика