Пневмонія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Пневмонія (або запалення легенів) – запалення легеневих тканин інфекційної природи, яке супроводжується ураженням інтерстиціальних тканин легкого і альвеол.

Пневмонія включає в себе цілий ряд хвороб зі своєю симптоматикою, етіологією та особливостями лікування. Захворювання може протікати як ускладнення перенесених хвороб або як самостійна хвороба.

У тих випадках, коли запалення легенів не викликане інфекцією, захворювання зазвичай називають пневмонітом.

Пневмонія - причини

Пневмококова інфекція є найбільш частим збудником пневмонії (близько 30 – 40% випадків), мікоплазма викликає захворювання рідше (15 – 20%), віруси провокують пневмонію в 10% випадків.

Існує ряд факторів, які сприяють розвитку інфекції в організмі людини:
- зловживання спиртними напоями та куріння;
- проблеми з серцево-судинною системою;
- хронічні бронхіти;
- вплив на дихальну систему екологічних факторів;
- ослаблений імунітет;
- тривалий постільний режим;
- літній вік.

Пневмонія - симптоми

У кожному конкретному випадку симптоматика пневмонії обумовлена конкретною інфекцією, яка викликала захворювання.

До загальних симптомів можна віднести слабкість, зниження апетиту, підвищену стомлюваність, підвищення температури тіла, головний та м'язові болі. Основний симптом пневмонії, що зазвичай найбільше турбує хворого кашель, найчастіше супроводжується виділенням мокротиння.

Що стосується часткової пневмонії, то вона виникає гостро. Перший симптом – висока температура, що супроводжується ознобом. У подальшому приєднується кашель (мокротиння зазвичай з домішками крові), прояви якого не зменшуються через тиждень. Також хворих турбує біль в грудній клітці.

Пневмонія - діагностика

Для діагностики пневмонії застосовують різні методи. Як правило, застосовують основні методики діагностики, до яких відносять:
- рентген грудної клітки;
- загальний аналіз крові;
- біохімічний аналіз крові;
- дослідження газового складу крові;
- дослідження мокротиння під мікроскопом з забарвленням по Граму;
- посів мокротиння.

Пневмонія - лікування і профілактика

Лікування пневмонії починається невідкладно, відразу після постановки діагнозу лікарем. Іноді допускається лікування легких форм пневмонії на дому. Однак у цьому випадку слід гарантувати строгий постільний режим. Візити в поліклініку виключені. У випадку, якщо хворий старше 60 років, а також у разі середнього і важкого перебігу хвороби необхідна термінова госпіталізація.

Терапія пневмонії завжди комплексна.

1. Антибактеріальне лікування. Це первинна терапія, що проводиться з використанням антибіотиків, які вибираються у відповідності з виглядом можливого збудника захворювання. Рекомендовано починати антибактеріальну терапію не пізніше ніж через 8 годин після перших симптомів хвороби.
2. Дизинтоксикационные заходи. У разі неважкої форми захворювання достатньо приймати 1, 5 – 2 літра рідини на добу. При тяжкому перебігу показана інфузійна терапія.
3. Коригування мікроциркуляційних порушень.
4. При наявності показань проводиться коригування порушень з боку імунної системи.

Після нормалізації стану хворого застосовують фізіотерапевтичне лікування. Рекомендовано УВЧ, апарати "Ранет" і "Ромашка". Також ефективні дихальні вправи і лікувальна фізкультура.

Для профілактики пневмонії необхідно:
- повністю відмовитися від куріння і зловживання алкоголем;
- уникати контактів з людьми, які хворіють на грип або застуду;
- у випадку, якщо у вас немає імунітету до кору та вітряну віспу, необхідно уникати контакту з носіями даних захворювань;
- вести здоровий спосіб життя і не переохолоджуватися.

Опісторхоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Опісторхоз – хвороба з групи гельмінтозів, яка викликана паразитом Opisthorchis felineus (або котячої двуусткой). Зазначений гельмінт являє собою досить велику плоску трематоду листообразной форми, яка досягає в довжину 8 – 20 мм, а в ширину 1 – 3 мм.

Основними господарем опісторхів є кішки, собаки, свині та ряд інших представників ссавців, в тому числі і людина. В організмі людей паразити можуть жити до 20 – 25 років, у той час як тривалість життя в організмі котячих складає всього 2 – 3 роки.

Опісторхоз - причини

Джерелом виникнення опісторхозу є зрілі особини опісторхів. Риба, яка заражена гельмінтами – проміжний господар і основний носій паразитів. В основному, носіями є представники коропових порід (лящ, язь, вобла, сазан, плотва, краснопірка, чебак). Спалахи опісторхозу, як правило, відбуваються в період масового лову та заготовки рибної продукції, тобто з кінця весни і до початку осені.

Паразити легко можуть потрапити в організм людини з немитою обробної дошки, яка використовується для чищення риби. Зараження відбувається через рот. Під дією кислоти, що міститься в шлунковому соку, захисна оболонка описторха розчиняється і паразит легко проникає в жовчні протоки, жовчний міхур, печінку, підшлункову залозу, кишечник.

Опісторхоз - симптоми

Перші симптоми опісторхозу проявляються через 2 – 4 тижні після потрапляння паразитів в організм людини.

При гострій формі захворювання виникає кропив'янка, пропасниця, ломота в м'язах і суглобах. Пізніше виникають хворобливі відчуття під ложечкою, збільшується печінка. Також для цієї форми захворювання характерна печія, блювота, частий рідкий стілець, зниження апетиту. Крім того, можливий прояв симптомів запалення легенів, які носять алергічний характер і нагадують астматичний бронхіт.

Хронічна форма опісторхозу протікає з симптомами гепатиту, хронічного холециститу, гастродуоденіту та панкреатиту. У правому підребер'ї відчувається біль різного характеру. Хвороба супроводжується диспепсичним синдромом, дискінезією жовчного міхура. Опісторхоз вражає кишечник і шлунок, відбувається порушення обмінних процесів в організмі. Крім того, можливі різноманітні шкірні прояви на обличчі – вугрової висип, ранні зморшки, веснянки, себорея. У жінок захворювання може проявитися в підвищенні болючості менструації, а також у зсуві менструального циклу.

Опісторхоз - діагностика

Основний спосіб діагностики опісторхозу – дослідження крові. Постановка діагнозу ускладнено схожістю симптомів опісторхозу з іншими хворобами. Досліджується також сеча, кал, дуоденальний сік. Чимале значення надається епідеміологічного анамнезу.

Опісторхоз - лікування і профілактика

Лікування опісторхозу є поетапним. На першому етапі необхідно підготувати організм хворого до складного лікування. Насамперед, необхідно лікувати алергічні ознаки, а також запальні процеси шлунково-кишкового тракту. Вимагається дотримання суворої дієти, яка обмежує кількість жирів і передбачає вживання жовчогінних засобів.

На другому етапі виробляється вплив на паразитів препаратами празиквантелу (більтріціда). Дана речовина ефективно знищує глистів, однак супроводжується токсичною дією. Даний етап проводять в стаціонарі.

Третій етап передбачає проведення оздоровчих та відновлювальних заходів.

Профілактика опісторхозу зводиться до стеженню за раціоном. Не рекомендовано їсти рибу, яка не була піддана достатній термообробці. Гельмінти знищуються копченням, солінням, заморожуванням.

Міопія (короткозорість) - причини, симптоми, діагностика, лікування

Короткозорістю називають дефект зору, який характеризується хорошою його гостротою на близькій відстані і поганий - на далекому. Вона буває вродженою, коли дитина вже при народженні має порушений зір вдалину, і набутою, що виникає після народження дитини, як правило, після 7 років.

Залежно від перебігу короткозорість буває:

- не прогресуючої, при якій хвороба характеризується збереженням зору протягом тривалого часу на строго фіксованого позначки;
- прогресуючої, при якій зір знижується на одну диоптрию в рік і більше.

Міопія є вельми серйозним захворюванням, так як при постійному розтягуванні очного яблука виникають незворотні фізіологічні зміни в оці і відбувається значне зниження зору. Ці порушення призводять до патологічних змін очного дна, наприклад, до периферичної дистрофії сітківки, і, як наслідок - до її відшарування і повної сліпоти.

Міопія (короткозорість) - причини

Найбільш частою причиною короткозорості є подовження переднезадней осі ока. Рідше до міопії призводить надмірна заломлююча сила його оптичних середовищ. До факторів, що сприяють розвитку короткозорості, можна віднести напружену зорову роботу на близькій відстані при ослабленій акомодації і спадкову схильність.

Якщо ці фактори посилюються слабкістю склери, то це приводить до прогресуючого розтягування очного яблука, обуславливающему патологічні зміни у судинній і сітчастій оболонках. Причиною ослаблення акомодації і розтяжності склери можуть бути загальні інфекції і інтоксикації, ендокринні зрушення і порушення обміну речовин.

Міопія (короткозорість) - симптоми

Головним симптомом міопії є зниження гостроти зору вдалину, при якому воно поліпшується шляхом поставлений над очам негативних лінз.

Як правило, початок розвитку короткозорості припадає на ранній шкільний вік. При цьому вона має тенденцію до посилення з плином часу, особливо якщо її не лікувати належним чином. Іноді, при патологічному подовження очного яблука, можуть відбуватися повторні крововиливи в цю область, ведуть до розриву і відшарування сітківки, помутніння склоподібного тіла. Якщо короткозорість вчасно не скорегувати очками, то надмірна робота внутрішніх прямих м'язів і відсутність імпульсу до акомодації можуть розладнати бінокулярний зір і призвести до расходящемуся косоокості.

Міопія (короткозорість) - діагностика

Для діагностики міопії спочатку визначають гостроту зору за допомогою спеціальних лінз, коригувальних короткозорість.

Для підтвердження діагнозу можна використовувати скиаскопию, яка полягає у спостереженні за рухомим світловим плямою в освітленому зіниці при обертанні офтальмоскопічного дзеркала. Якщо у пацієнта є далекозорість, короткозорість менше 1, 0 діоптрія або у нього нормальний зір, то рух світлового плями відбувається в одному напрямку; при короткозорості більше 1, 0 діоптрія його рух відбувається в іншому напрямку.

Також в цілях діагностики проводиться рефрактометрія очі, тобто, вимірювання його рефракції за допомогою рефрактометрів.

Міопія (короткозорість) - лікування і профілактика

Для лікування короткозорості є хірургічно та нехірургічні методи. До нехірургічних методів відносяться спеціальні вправи, спрямовані на тренування війкового м'яза. Висока ступінь міопії з ускладненим перебігом вимагає також виконання загального щадного режиму: виключення фізичних напруг (підйому тягарів, стрибків тощо)і зорових перевантажень. При ускладненнях у вигляді відшарування сітківки та ускладненої катаракти необхідно хірургічне лікування.

В цілому хірургічне лікування міопії сьогодні дуже поширене. Такі операції проводять для зміцнення растягивающегося заднього сегмента очного яблука і зменшення заломлюючої сили ока.

При короткозорості високого ступеня головною метою лікування є попередження її прогресування і розвитку ускладнень. Тут головна роль відводиться склеропластическим операціями, які являють собою накладення своєрідного бандажа на задню поверхню ока для попередження подальшого розтягнення склери в цьому відділі. При успішному проведенні такої операції прогресування міопії припиняється або помітно сповільнюється, а гострота зору може трохи підвищитися.

Профілактика міопії зводиться до обмеження зорової навантаження, дотримання усіх вимог гігієни зору, тренуванні очної м'язи при ослабленій акомодації і т. д.

Яндекс.Метрика