Подагра - причини, симптоми, діагностика, лікування

Подагра - захворювання, яке в типових випадках викликає хворобливе набрякання суглобів. Характеризується різким збільшенням у крові рівня сечової кислоти (гіперурикемія) і відкладенням урата натрію (солей кислоти) в тканинах організму. Такі відкладення в суглобах, переважно в суглобах пальців ніг і рук, викликають вкрай хворобливе і важке запалення.

Більшість форм подагри є спадковими. Захворювання зазвичай спостерігається у жінок після менопаузи та у чоловіків після 40 років. Подагра проявляється раптової і досить інтенсивним болем, "жаром" і почервонінням в суглобі. Як правило, напади подагри трапляються вночі на тлі переїдання або прийому алкоголю. Повторного нападу передує поколювання в ураженому суглобі. Якщо хворобу не лікувати, то періоди загострення стають тривалішими, а напади частіше. Артрит вражає нові суглоби, нерідко страждають сечовивідні шляхи та нирки.

Подагра - причини

Подагра викликається накопиченням сечової кислоти в тканинах організму. Її надлишок виникає з двох причин. При одній формі захворювання нирки не можуть виводити сечову кислоту, яка виробляється в нормальних кількостях. Друга форма - це коли утворюється в організмі сечова кислота перевищує здатність нирок виводити її.

Деякі хворі, що страждають другою формою подагри, мають вроджений метаболічний дефект (відсутність ключового ферменту), зменшує утворення сечової кислоти в організмі. Надлишок сечової кислоти також є непрямим наслідком станів, які пов'язані з розладами обміну речовин (перніціозна анемія, прийом лікарських засобів або голодування). Подагру, що розвивається в подібних випадках, називають вторинною.

Подагра - симптоми

Подагра проявляється раптовою, стрімкої болем, яка досягає піку буквально впродовж кількох годин. Зазвичай напади трапляються рано вранці або вночі. Відбувається майже миттєвий набряк суглоба і його почервоніння, хворий скаржиться на лихоманку і "жар" в кістках. Уражений суглоб втрачає рухомість та людина відчуває нестерпний біль навіть від самого легкого дотику.

Насамперед, подагричної атаки піддається невеликий суглоб, що знаходиться на нозі біля основи великого пальця. Больовий синдром триває, як правило, від 2-х годин до декількох днів. З часом напади стають все частіше, артрит поширюється на нові суглоби, з'являється ймовірність ураження сечовивідних шляхів і нирок з утворенням каменів.

Подагра - діагностика

Подагру досить важко розпізнати і відрізнити від інших захворювань суглобів. Діагностику проводять, грунтуючись на візуальному огляді, вивчаючи анамнез і аналіз крові на предмет вмісту сечової кислоти. Основний тест на подагру - це артроцентез (суглобова аспірація), що дозволяє виявити солі сечової кислоти. Дуже часто для діагностики подагри призначають рентгенівські дослідження, що дозволяють виявити навколо суглобів тофусные освіти і визначити стадію пошкодження кістки.

Подагра - лікування і профілактика

Повністю вилікуватися від подагри, на жаль, не можна. Однак, контролювати напади хвороби, застосовуючи правильно підібрану дієту, цілком реально. З лікарських препаратів при загостренні подагри використовують протизапальні (Колхіцин, Індометацин, Фенілбутазон) і знеболюючі засоби, а також ліки, що уповільнюють утворення сечової кислоти. Іноді лікар може призначити кортикостероїдні гормони (Триамцинолон, Гексацетонид), змінюють кислотність сечі.

Сучасна медицина використовує для полегшення нападів подагри процедуру очищення крові, застосовуючи спеціальні прилади (плазмофорезогемосорбция). Всі методи лікування передбачають корекцію ваги хворого і спеціальну дієту.

Профілактика подагри полягає в регулярному контролі рівня сечової кислоти. Дуже важливо дотримуватися здорового способу життя. Потрібно пам'ятати, що подагра виникає у людей з високим артеріальним тиском і надлишковою масою тіла. Раціональне харчування з обмеженням багатих пуринами продуктів має вирішальне значення в профілактиці подагри.

Пролежні - причини, симптоми, діагностика, лікування

Пролежні – некроз (або омертвляння) м'яких тканин, яке виникає внаслідок надлишкового тиску і супроводжується порушеннями кровопостачання і нервової трофіки в місці пошкодження м'яких тканин.

Існує кілька ступенів розвитку пролежнів. I-а ступінь характеризується стійкою гіперемією, яка не проходить після припинення тиску. При II-го ступеня спостерігається неглибоке порушення шкіри, яке поширюється на підшкірну клітковину. Якщо розвивається III-а ступінь пролежнів, шкірний покрив руйнується аж до м'язової тканини, при цьому уражене місце виглядає як рана. IV-а ступінь характеризується великим ураженням м'яких тканин і кістки.

Пролежні - причини

Пролежні у лежачих хворих виникають внаслідок зміщення верхніх шарів м'яких тканин. Звичайно це є наслідком неправильного догляду. Наприклад, при зміні судна або при заміні постільної білизни пацієнта тягнуть за ліжку. Також пролежні розвиваються у випадку, якщо хворий неправильно сидить, поступово з'їжджаючи з ліжка.

Пролежні виникають далеко не у всіх лежачих хворих. Існує ряд факторів:
- недолік або надлишок ваги;
- нестача рідини або неправильне харчування;
- підвищене потовиділення (особливо при високій температурі);
- нетримання калу і сечі;
- недотримання гігієнічних норм;
- білизна з жорсткими швами або складками;
- різні алергічні реакції;
- зловживання курінням;
- хвороби, які супроводжуються пошкодженням судин шкіри (діабет, серцево-судинні захворювання).

Пролежні - симптоми

Пролежні виникають у місцях контакту тіла з поверхнею, на якій лежить хворий – сідниці, поперек, крижі, лікті та п'ятки, лопатки, потилична область.

Захворювання починає виявлятися почервонінням і набряком шкіри на тих ділянках тіла, які піддавалися тривалому тиску. Згодом шкіра починає відторгатися, ставати червоного або рожевого кольору. На ураженій поверхні починає виступати рожева рідина. У разі тривалої відсутності лікування пролежні можуть утворювати незагойні виразки.

Пролежні - діагностика

Для постановки точного діагнозу лікар встановлює симптоми захворювання, виконує огляд хворого. У разі необхідності можуть бути призначені наступні тести:
- перевірка наявності бактерій в рані;
- аналіз крові, що дозволяє встановити наявність запального процесу в організмі;
- сканування кісток або рентген (якщо існує підозра на інфікування кісткової тканини).

Пролежні - лікування і профілактика

Лікування пролежнів спрямоване на зменшення вражаючих факторів, а також безпосередньо на терапію рани. Крім того, необхідно забезпечити належний рівень догляду за хворим.

Лікування складається з таких етапів:
1. Правильне положення тіла хворого. Потрібна зміна положення тіла (як мінімум, кожні 2 години), застосування спеціальної білизни і матраців.
2. Гігієнічні заходи. Необхідно регулярне очищення забрудненої шкіри теплою водою з милом або засобом, який порекомендував лікар.
3. Обробка рани.
4. Правильне харчування. Лікарі рекомендують мінеральні добавки і вітаміни.
5. Хірургія уражених ділянок. У ряді випадків необхідно видалення інфікованої тканини, а також пересадка шкіри. III-й та IV-а ступінь вимагає обов'язкового хірургічного втручання.

Особливе місце займає профілактика пролежнів. Необхідно до появи перших симптомів захворювання здійснювати правильний догляд за лежачим хворим: чистка шкіри, використання спеціальних прокладок, матраців, постільної білизни. Також необхідно намагатися стежити за дотриманням правильного положення тіла хворого.

Поліартрит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Поліартрит є захворюванням, пов'язаним з одночасним або послідовним запалення кількох суглобів. За даними медичної статистики, сьогодні в світі тим чи іншим захворюванням суглобів страждає кожен третій чоловік. В залежності від причин, що його викликали, поліартрит може бути інфекційним, обмінним (або кристалічним), ревматоїдний (або системним) і посттравматичним.

Причини поліартриту

Інфекційний поліартрит може виникати як наслідок різних інфекційних захворювань (вірусного гепатиту, гонореї, дизентерії тощо). Причиною обмінного, або кристалічного поліартриту, є порушення обміну речовин. Посттравматичний поліартрит виникає як результат місцевої травми або різних алергічних реакцій. Що стосується причин ревматоїдного (системного) поліартриту, про них на сьогоднішній день у фахівців немає єдиної думки, і вони не вважаються встановленими.

Симптоми поліартриту

Симптоми поліартриту визначаються видом захворювання і причинами його виникнення. Для інфекційного артриту, що проявляється на тлі інфекції, характерно почервоніння та набрякання шкіри над суглобом, обмеження рухливості.

Ревматоїдний поліартрит на ранніх стадіях проявляється чутливістю суглобів до зміни погодних умов. Спочатку пацієнт не відчуває сильного болю, набряків над суглобами являюстя ледь помітними. Може спостерігатися зниження апетиту та ваги, а також підвищення температури захворювання і деяких внутрішніх органів.

У дітей полиатрит може розвиватися після досягнення дворічного віку. Він проявляється болями і обмеженням рухливості суглобів. Дитячий поліартрит являє собою найчастіше симетричне ураження суглобів, що супроводжується збільшенням лімфатичних вузлів.

Діагностика поліартриту

Діагностика поліартриту полягає в комплексному обстеженні. Як правило, діагноз грунтується на лабораторній діагностиці, анамнезі захворювання, анамнезі життя, рентгенографії, артрографії, томографії, термографії, цитологічному і мікробіологічному дослідженні суглобової рідини.

Лікування і профілактика поліартриту

Вже перші ознаки захворювання є приводом для негайного звернення до лікаря. Основні лікувальні заходи проводяться для поліпшення обміну речовин і усунення причин, які можуть призвести до розвитку захворювання, і полягають у прийомі антибіотиків, антигістамінних засобів, імунодепресантів, знеболюючих та протизапальних засобів, фізіотерапевтичних методів.

Пі лікуванні поліартриту обов'язковим є зменшення навантаження на опорно-руховий апарат. При надмірній вазі слід вжити заходів для його зниження. Дуже хороший ефект надає фізіотерапевтичне лікування, яке сприяє зниженню болю, набряку та запалення у суглобі. Таке лікування проводиться за допомогою ультразвуку, діатермії, парафінових аплікацій, масажу, лікувальної гімнастики. Важливою частиною лікування поліартриту є санаторно-курортне лікування, яке значно полегшує перебіг хвороби навіть тоді, коли воно має важку форму.

Профілактика поліартритів полягає, насамперед, у підтримці нормальної ваги, так як зайві кілограми сприяють швидкому зношуванню опорно-рухового апарату. Необхідно забезпечити собі зручне робоче місце, стежити за поставою і при сидінні не класти ногу на ногу, так як таке положення погано впливає на стан суглобового хряща та призводить до утруднення кровообігу. При тривалому сидінні потрібно робити своєчасні перерви в роботі, уникати підняття важких і травм.

Що стосується дієти, то слід збільшити в раціоні харчування кількість незамінних амінокислот, молочних продуктів, овочів і фруктів, але при цьому звести до мінімуму тваринні жири, цукор і алкоголь. Рекомендується відмовитися від паління.

Потрібно пам'ятати, що лікування поліартриту повинно бути постійним, що особливо це стосується ревматоїдного поліартриту. Хворий повинен перебувати під диспансерним наглядом і своєчасно проходити курс лікування для уникнення загострень.

Яндекс.Метрика