Подагра - причини, симптоми, діагностика, лікування

Подагра - захворювання, яке в типових випадках викликає хворобливе набрякання суглобів. Характеризується різким збільшенням у крові рівня сечової кислоти (гіперурикемія) і відкладенням урата натрію (солей кислоти) в тканинах організму. Такі відкладення в суглобах, переважно в суглобах пальців ніг і рук, викликають вкрай хворобливе і важке запалення.

Більшість форм подагри є спадковими. Захворювання зазвичай спостерігається у жінок після менопаузи та у чоловіків після 40 років. Подагра проявляється раптової і досить інтенсивним болем, "жаром" і почервонінням в суглобі. Як правило, напади подагри трапляються вночі на тлі переїдання або прийому алкоголю. Повторного нападу передує поколювання в ураженому суглобі. Якщо хворобу не лікувати, то періоди загострення стають тривалішими, а напади частіше. Артрит вражає нові суглоби, нерідко страждають сечовивідні шляхи та нирки.

Подагра - причини

Подагра викликається накопиченням сечової кислоти в тканинах організму. Її надлишок виникає з двох причин. При одній формі захворювання нирки не можуть виводити сечову кислоту, яка виробляється в нормальних кількостях. Друга форма - це коли утворюється в організмі сечова кислота перевищує здатність нирок виводити її.

Деякі хворі, що страждають другою формою подагри, мають вроджений метаболічний дефект (відсутність ключового ферменту), зменшує утворення сечової кислоти в організмі. Надлишок сечової кислоти також є непрямим наслідком станів, які пов'язані з розладами обміну речовин (перніціозна анемія, прийом лікарських засобів або голодування). Подагру, що розвивається в подібних випадках, називають вторинною.

Подагра - симптоми

Подагра проявляється раптовою, стрімкої болем, яка досягає піку буквально впродовж кількох годин. Зазвичай напади трапляються рано вранці або вночі. Відбувається майже миттєвий набряк суглоба і його почервоніння, хворий скаржиться на лихоманку і "жар" в кістках. Уражений суглоб втрачає рухомість та людина відчуває нестерпний біль навіть від самого легкого дотику.

Насамперед, подагричної атаки піддається невеликий суглоб, що знаходиться на нозі біля основи великого пальця. Больовий синдром триває, як правило, від 2-х годин до декількох днів. З часом напади стають все частіше, артрит поширюється на нові суглоби, з'являється ймовірність ураження сечовивідних шляхів і нирок з утворенням каменів.

Подагра - діагностика

Подагру досить важко розпізнати і відрізнити від інших захворювань суглобів. Діагностику проводять, грунтуючись на візуальному огляді, вивчаючи анамнез і аналіз крові на предмет вмісту сечової кислоти. Основний тест на подагру - це артроцентез (суглобова аспірація), що дозволяє виявити солі сечової кислоти. Дуже часто для діагностики подагри призначають рентгенівські дослідження, що дозволяють виявити навколо суглобів тофусные освіти і визначити стадію пошкодження кістки.

Подагра - лікування і профілактика

Повністю вилікуватися від подагри, на жаль, не можна. Однак, контролювати напади хвороби, застосовуючи правильно підібрану дієту, цілком реально. З лікарських препаратів при загостренні подагри використовують протизапальні (Колхіцин, Індометацин, Фенілбутазон) і знеболюючі засоби, а також ліки, що уповільнюють утворення сечової кислоти. Іноді лікар може призначити кортикостероїдні гормони (Триамцинолон, Гексацетонид), змінюють кислотність сечі.

Сучасна медицина використовує для полегшення нападів подагри процедуру очищення крові, застосовуючи спеціальні прилади (плазмофорезогемосорбция). Всі методи лікування передбачають корекцію ваги хворого і спеціальну дієту.

Профілактика подагри полягає в регулярному контролі рівня сечової кислоти. Дуже важливо дотримуватися здорового способу життя. Потрібно пам'ятати, що подагра виникає у людей з високим артеріальним тиском і надлишковою масою тіла. Раціональне харчування з обмеженням багатих пуринами продуктів має вирішальне значення в профілактиці подагри.

Нейродерміт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Нейродерміт (або нейродерматоз) – шкірний нейроаллергическая хвороба, яка характеризується свербінням і характерними шкірними симптомами.

У медицині нейродерміт ділять на обмежений і дифузний. Дифузний вид захворювання часто називають атопічним дерматитом, хоча ряд медиків вважає, що атопічний дерматит – всього лише одна з різновидів дифузного нейродерміту. Думка фахівців сходиться в одному – у розвитку нейродерміту одну з головних ролей грає фактор спадкової схильності до захворювання.

Для нейродерміту, як правило, характерно хронічний перебіг і постійні рецидиви. Лікування даного захворювання ускладнюється необхідністю комплексного підходу.

Нейродерміт - причини

Причини виникнення нейродерміту вивчені погано. Вважається, що хвороба може виникнути через порушення стану нервової системи, захворювань шлунково-кишкового тракту, в результаті шкірної алергічної реакції. Схильність людини до нейродермиту передається у спадок. Тільки у 10% випадків нейродерміт являє собою первинне захворювання. Типове для нейродерміту подразнення шкіри може викликати алергію, стресовими й конфліктними ситуаціями.

Нейродерміт - симптоми

Основний симптом нейродерміту – папули блідо-рожевого кольору, які характеризуються свербежем. Іноді папули зливаються в суцільні вогнища висипання з подальшою лихенизацией (ущільненням шкірного покриву, порушення пігментації та посилення малюнка шкіри). Локалізація вогнищ відбувається на згинальних поверхнях: коліна, лікті, зап'ястя і так далі.

Зміна шкірного покриву відбувається також на обличчі, спині, грудях. Хворий скаржиться на свербіж. З-за постійних расчесов утворюються мікротравми, тріщини, змінюється забарвлення ураженої шкіри. Можливо приєднання різноманітних інфекцій.

У хворих нейродермітом спостерігається порушення сну, гіпотонія, адинамія, втрата апетиту, гіпоглікемія, втрата апетиту, можлива також втрата ваги, плаксивість, дратівливість.

Для нейродерміту характерно тривалий рецидивуючий перебіг. У разі невірної терапії можливе погіршення стану хворого, аж до еритродермії.

Нейродерміт - діагностика

Постановка діагнозу не викликає труднощів. Зазвичай він грунтується на клінічній картині хвороби, грамотно зібраному анамнезі, даних біохімічних та імунобіологічних досліджень, також враховується кількість еозинофілів і лімфоцитів у крові.

До цього моменту не існує чітких біохімічних та імунологічних критеріїв, які дозволяють прогнозувати тяжкість перебігу нейродерміту.

Нейродерміт - лікування і профілактика

1. Призначення антигістамінних препаратів (тавегіл, кларитин, фенкарол, циметидин), а також гіпосенсибілізуючих речовин (гемодез, тіосульфат натрію, вітаміни груп A, B, C).
2. Призначення седативних медикаментів (настоянка валеріани, півонії, пустирника), транквілізаторів (мебікар, оксілідін, триоксазин, амізіл) і нейролептиків (тіоридазин, левомепромазин).
3. Місцеве застосування спеціалізованих мазей і кремів.
4. Введення у шкіру навколо вогнищ нейродерміту гідрокортизону.
5. Застосування кортикостероїдів.
6. Призначення фізіотерапевтичних процедур, таких як УФ-опромінення, струми, санаторно-курортна терапія.
7. Дотримання дієти і режиму дня.

Профілактика нейродерміту зводиться до дотримання раціональної дієти, яка передбачає відмову від гострого, копченого, алкогольних напоїв тощо. Чималу роль відіграє своєчасна діагностика і лікування захворювань, які можуть стати причиною виникнення нейродерміту (нервові захворювання, хвороби травного тракту, ендокринної системи).

Невралгія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Невралгія – захворювання, пов'язане з ураженням периферичних нервів. На відміну від невритів, при невралгії відсутні структурні зміни ураженого нерва. Для хвороби характерні сильні болі в зоні іннервації нерва хворого. Невралгія зазвичай розвивається в нервах, які проходять у вузьких отворах або каналах.

Найбільш поширений вид невралгії – поразки трійчастого нерва (виникає в результаті травм особи, хвороб зубів або неправильного прикусу). Зустрічаються також наступні види:

- міжреберна невралгія (зазвичай виникає після остеохондрозу грудного відділу хребта);
- невралгія зовнішнього шкірного нерва стегна (біль зовнішньої поверхні стегна);
- невралгія крылонебного вузла (виникає раптово і характеризується болем неба, око, скронь і шиї);
- невралгія потиличного нерва (біль в області потилиці, скронь і очей);
- невралгія язикоглоткового нерва (зустрічається вкрай рідко, характеризується болями в горлі і нижній щелепі).

Невралгія - причини

Захворювання характеризується різноманіттям можливих причин виникнення: травми, негативний вплив важких металів, токсична дія ряду бактерій і медикаментів, захворювання нервової системи (полірадікулоневрит, склероз), інфекції (грип, туберкульоз), алергічні реакції, патології хребта та інші.

Невралгія може бути викликана захворюваннями серцево-судинної системи (гіпертонія, недокрів'я, атеросклероз). Хвороба в цьому випадку провокується слабким притоком кисню до нервів. Невралгія також може виникнути із-за змін у хребті, що виникають при гормональних розладах у жінок в період менопаузи.

Додатковими факторами, що викликають невралгію можуть стати зловживання спиртними напоями, цукровий діабет, порушення обмінних процесів з участю вітаміну B.

Невралгія - симптоми

Основний симптом невралгії – характерні болі. Напади зазвичай виникають при переохолодженні організму, при фізичному або емоційному перенапруженні. Біль досить часто супроводжується різноманітними вегетативними розладами (набряк шкірного покриву, почервоніння шкіри), у разі сильного болю – загальними вегетативно-судинними проявами. У хворих на невралгію виявляють порушення чутливості, які проявляють себе у вигляді гіпестезії або гіперестезії. Нерідко зустрічаються симптоми натягу нервових стовбурів.

Невралгія - діагностика

Діагноз невралгія якого-небудь нерва зазвичай грунтується на скаргах пацієнта, а також на даних, отриманих при огляді лікарем. Досить часто невралгія діагностується методом виключення, коли в результаті численних досліджень (загальні аналізи крові та сечі, МРТ, КТ та інші) не вдається виявити причину болю, на яку скаржиться пацієнт.

Після постановки діагнозу рекомендується додатково використовувати магнітно-резонансну томографію. Даний метод допоможе виявити пухлину або ряд ознак склерозу. Однак інші причини невралгії таке дослідження не дозволяє визначити.

Невралгія - лікування і профілактика

Лікування невралгії може призначатися тільки лікарем. Терапія первинної невралгії є комплексною і включає фізіотерапевтичні процедури, голковколювання, ін'єкції новокаїну і вітамінів групи B. У випадку поразки трійчастого нерва застосовують протисудомні препарати. Не виключається використання хірургічного втручання.

При вторинної (симптоматичної) невралгії виявляється основна причина захворювання, після чого лікар призначає необхідне індивідуальне лікування.

Профілактика невралгії передбачає:

- правильне харчування;
- раціональність фізичних навантажень;
- відсутність переохолоджень та травм.

Яндекс.Метрика