Правець - причини, симптоми, діагностика, лікування

Правець - це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується важким ураженням нервової системи. Проявляється судомами скелетної мускулатури з ймовірним розвитком задухи (асфіксії). Перший опис хвороби і її назва належить Гіппократу.

Правець - причини

Збудником правця є спороутворююча бактерія - правцева паличка. Характерною особливістю цих бактерій вважається їх існування в природі у вигляді спор. У випорожненнях, на ґрунті та на різноманітних предметах вони зберігаються роками. Надзвичайно стійкі до дезинфікуючим і антисептичну засобів. Можуть витримувати температуру 90°С близько двох годин. Спори при сприятливих умовах проростають і виробляють найсильніші столбнячные токсини - гемозилин і тетаноспазмин.

Джерело правцевої палички - птахи, людина і травоїдні тварини (гризуни). Правцева паличка потрапляє в зовнішнє середовище разом з випорожненнями. Збудник також широко розповсюджений у природі (наприклад, у ґрунті), де він довго зберігається і розмножується. З грунту бактерії потрапляють разом з пилом на будь-які предмети і в будь-які приміщення.

Механізм передачі правця - контактний. Правцева паличка потрапляє в організм людини через пошкоджені слизові оболонки (відмороження, рани, опіки) і шкірні покриви. Новонароджені можуть заразитися, якщо відбулося інфікування пупкової рани при не дотриманні правил асептики.

Вхідними воротами правцевої палички можуть бути абсолютно різні рани - потертості, опіки, порізи, відкриті переломи, укуси. Виключена передача інфекції від хворої до здорової людини.

У перехворілих на правець не формується імунітет до захворювання. Це пояснюється тим, що невелика доза правцевого токсину, що викликає захворювання, недостатня, щоб забезпечити імунітет. Найчастіше правцем хворіють підлітки (з-за високої травматичності) і працівники сільського господарства.

Правець - симптоми

Інкубаційний період правця триває приблизно 7-14 днів. Іноді клінічні прояви можуть виникати після загоєння інфікованих ран. Медики вважають, що короткий інкубаційний період захворювання викликає більш важкий перебіг правця.

Хвороба завжди починається дуже гостро. Перший і найпоширеніший симптом правця - судорожне стиснення щелеп (тризм) через спазм жувальної мускулатури. Відразу ж приєднуються й інші ознаки правця - утруднене хворобливе ковтання (дисфагія) і "сардонічна посмішка" (спазм мімічної мускулатури). Поєднання цих ознак утворюють класичну тріаду і зустрічається виключно при правці.

Розпал захворювання відзначається поширенням болісних судом на м'язи кінцівок і тулуба, не захоплюючи стопи і кисті. Напружені м'язи весь час, навіть уві сні. Коли судоми захоплюють діафрагму і міжреберні м'язи дихання стає прискореним і поверхневим. Напруга м'язів промежини призводить до утрудненого сечовипускання і дефекації.

При досить тяжкому перебігу правця може розвинутися опистонус (спина хворого вигинається дугоподібно). Сильний тонус м'язів призводить до переломів кісток, а також відривів м'язів від кісток. За ступенем тяжкості правця розрізняють важку, середню і легку форми. Летальний результат наголошується в 25% випадків.

Правець - діагностика

Діагноз ставлять на основі характерної тріади симптомів правця. При цьому захворюванні лабораторна діагностика не має особливого значення, так як токсин у крові можна виявити навіть найсучаснішими методами.

При діагностиці правця важливе значення надається ретельному епідеміологічного анамнезу (опіки, інфіковані рани, травми, отримані в терміни, які відповідають инкубационному періоду).

Правець - лікування і профілактика

Хворий на правець підлягає негайній госпіталізації. Щоб нейтралізувати правцевий токсин вводять специфічний імуноглобулін або протиправцеву сироватку. Судомний синдром знімають седативними, наркологічними і нейроплегическими засобами.

При розладі дихання проводяться реанімаційні заходи. Для попередження бактеріальних ускладнень використовують антибіотики. З зневодненням справляються з допомогою внутрішньовенних вливань плазми, полііонних розчинів та альбуміну.

Профілактика правця ведеться на двох напрямках - специфічна профілактика та профілактика травм. Імунітет проти правця створюється плановою імунізацією правцевим анатоксином. Неспецифічна профілактика захворювання покликана попереджати травматизм на виробництві, в побуті, а також виключати зараження операційних ран.

Трихомоніаз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Трихомоніаз (трихомоноз) - найпоширеніше захворювання, що передається статевим шляхом. Викликається піхвової трихомонадою. Трихомонади досить часто супроводжують іншим інфекцій статевих шляхів - вірусів, хламідій та гонококкам. Внеполовое зараження можливе під час руху плода через родові шляхи, які вражені трихомонадами.

Розвитку захворювання сприяють хвороби статевих та інших органів, що супроводжуються різними порушеннями обміну речовин, гормональними розладами і зниженням імунітету. В організмі людини не розвивається імунітет до трихомонадам, тому можливе повторне зараження.

З урахуванням проявів та тривалості хвороби розрізняють такі форми трихомоніазу:

- хронічний (термін перебігу захворювання близько 2-х місяців);
- гострий трихомоніаз;
- тріхомонадорозношувачість (відсутність явних проявів захворювання при наявності у вмісті піхви трихомонад);

Трихомоніаз - причини

Передається захворювання статевим шляхом від людини до людини, однак, у деяких випадках, можливо зараження трихомоніазом побутовим шляхом через загальні предмети гігієни, в басейні, лазні або загальній ванні. До числа причин, що впливають на ймовірність зараження, належать:

- незахищений секс;
- велика кількість статевих партнерів;
- вилікувані або раніше перенесені венеричні захворювання;
- безладні статеві зв'язки;

У жінок трихомоніаз вражає піхву, шийку матки, сечовий канал, залози у місці геніталій (залози Скіна і бартолиновы);

У чоловіків інфекція активно розвивається під крайньою плоттю пеніса або в сечівнику;

Трихомоніаз - симптоми

50% чоловіків і жінок, заражених трихомоніазом, не мають симптомів. А якщо вони проявляються, то це відбувається зазвичай через 7-8 днів (або навіть через кілька місяців після зараження. Симптоми трихомоніазу включають в себе:

- рясні сіро-зелені або блідо-жовті виділення з піхви;
- нетиповий запах (плісняви або рибний);
- подразнення або свербіж у піхві;
- біль у перебігу статевого акту;
- біль при сечовипусканні або часте сечовипускання;
- дискомфорт, що відчувається в нижній частині живота;

У чоловіків захворювання проявляється нетиповими виділеннями з статевого члена, печіння під час сечовипускання, роздратування і почервоніння кінчика статевого члена.

Трихомоніаз - діагностика

Діагностика трихомоніазу ґрунтується на даних лікарського огляду, скаргах пацієнта і на результати лабораторних досліджень. Для жінок обов'язково візуальне обстеження статевих органів, шийки матки і піхви, з метою виявлення червоних плям, викликаних трихомоніазом. Піхвові виділення оцінюють за кольором, запахом і текстурі. У чоловіків обстежують статевий член і зразок виділень із сечовивідного каналу.

Найбільш поширеними аналізами на наявність трихомоніазу у жінок є дослідження вологого анатомічного препарату, а також мікроскопічне дослідження виділень з піхви.

Якщо поставлено діагноз "Трихомоніаз", то необхідно обстежитися на предмет наявності інших захворювань, які передаються статевим шляхом (сифіліс, гонорея).

Трихомоніаз - лікування і профілактика

При лікуванні трихомоніазу слід строго дотримувати наступні правила:

- проходити лікування повинні обидва статевих партнера;
- статеве життя виключається на період лікування;
- лікуванню підлягають хворі при будь-яких формах трихомоніазу (включаючи тріхомонадорозношувачість);

Найбільш ефективні засоби, що застосовуються для лікування - метронідазол (флагіл, трихопол), тинідазол (фазижин). Місцеве лікування проводять вагінальними таблетками "Клеон-Д" і вагінальними свічками з клотримазолом.

Основні профілактичні заходи для запобігання трихомоніазу:

- обстеження і подальше лікування хворих трихомоніазом;
- обстеження на наявність інфекції осіб, страждаючих запальними хворобами сечостатевого тракту;
- регулярні обстеження працівників дитячих установ;
- загальні санітарно-гігієнічні заходи;

Тахікардія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тахікардія - це термін, який позначає прискорене серцебиття будь-якого походження. Як правило, частота серцевих скорочень, що перевищує 100 ударів в хвилину вважається тахікардією. Ритм при цьому залишається правильним (постійна тривалість проміжків між серцевими скороченнями). Стан, коли напад тахікардії починається раптово і так само раптово закінчується, носить назву пароксизмальної тахікардії.

Тахікардія - причини

Причин, що провокують тахікардію, існує досить багато. До них відносяться:

- Хвороби серцево-судинної системи. Дуже часто тахікардія є наслідком таких захворювань, як гіпертонія, пороки серця, ішемія, інфаркти.
- Кофеїн. Надмірне вживання містять кофеїн напоїв з великою ймовірністю може призвести до тахікардії. Пояснюється це дією, яке кави впливає на роботу серцево-судинної і центральної нервової систем.
- Захворювання щитовидної залози. Будь-які порушення ендокринної системи, особливо щитовидної залози, дуже часто провокують досить сильну тахікардію.
- Інфекційні захворювання. Різноманітні інфекційні хвороби, зокрема, викликають підвищення температури тіла, теж є причиною розвитку тахікардії. Це пояснюється загальним порушенням у функціонуванні серцево-судинної та інших систем організму, яке виникло в результаті хвороби.
- Вагітність. Процеси в організмі майбутньої матері найчастіше також можуть призвести до тахікардії. Небезпека цього стану для мами і майбутнього малюка повинен оцінити лікуючий гінеколог.

Тахікардія може з'явитися з-за природної, нормальної реакції організму на емоційні та фізичні навантаження, куріння, підвищення температури тіла та вживання алкоголю.

Тахікардія - симптоми

Симптоми тахікардії - запаморочення, серцебиття, загальна слабкість, відчуття втрати свідомості, відчуття нестачі повітря.

Тахікардія - діагностика

Лікар діагностує тахікардію на основі симптомів, медичного огляду пацієнта, аналізів і обстежень. Загальні тести складаються з наступних досліджень:

- Електрокардіографія (ЕКГ). Є основним методом діагностики тахікардії. На ЕКГ визначають тип тахікардії і виявляють, як серцеві порушення впливають на почастішання серцевого ритму.
- Холтерівський монітор. Дане дослідження - це безперервна реєстрація електрокардіограми (24 і більше годин), що допомагає лікареві отримати повну симптоматичну картину захворювання.
- Електрофізіологічне дослідження. З його допомогою визначають джерело, що викликає проблеми у провідній серцевої системі.

Лікар-кардіолог, в залежності від симптоматики, може призначити й інші додаткові дослідження, щоб діагностувати основне захворювання, що сприяє тахікардії.

Тахікардія - лікування і профілактика

Лікування тахікардії орієнтоване на запобігання нападів тахікардії в майбутньому, скорочення частоти серцевого ритму і мінімізацію ускладнень. У ряді випадків лікування не потрібно - достатньо відпочити, заспокоїтися, змінити спосіб життя. Якщо пацієнту потрібно медикаментозне лікування, призначити препарати може тільки лікар, провівши відповідне обстеження. Варто пам'ятати, що виникла без видимої причини тахікардія, повинна бути приводом для негайного звернення до лікаря.

Профілактика тахікардії зводиться до постійного і уважному спостереженню за станом здоров'я, а при серцевих захворюваннях обов'язкові своєчасні консультації кардіолога. Допоможе запобігти напади тахікардії дотримання режиму праці, повноцінний відпочинок, відмова від куріння, уникнення стресових ситуацій та хвилювань. По можливості, варто відмовитися від алкоголю, жирної і гострої їжі.

Яндекс.Метрика