Правець - причини, симптоми, діагностика, лікування

Правець - це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується важким ураженням нервової системи. Проявляється судомами скелетної мускулатури з ймовірним розвитком задухи (асфіксії). Перший опис хвороби і її назва належить Гіппократу.

Правець - причини

Збудником правця є спороутворююча бактерія - правцева паличка. Характерною особливістю цих бактерій вважається їх існування в природі у вигляді спор. У випорожненнях, на ґрунті та на різноманітних предметах вони зберігаються роками. Надзвичайно стійкі до дезинфікуючим і антисептичну засобів. Можуть витримувати температуру 90°С близько двох годин. Спори при сприятливих умовах проростають і виробляють найсильніші столбнячные токсини - гемозилин і тетаноспазмин.

Джерело правцевої палички - птахи, людина і травоїдні тварини (гризуни). Правцева паличка потрапляє в зовнішнє середовище разом з випорожненнями. Збудник також широко розповсюджений у природі (наприклад, у ґрунті), де він довго зберігається і розмножується. З грунту бактерії потрапляють разом з пилом на будь-які предмети і в будь-які приміщення.

Механізм передачі правця - контактний. Правцева паличка потрапляє в організм людини через пошкоджені слизові оболонки (відмороження, рани, опіки) і шкірні покриви. Новонароджені можуть заразитися, якщо відбулося інфікування пупкової рани при не дотриманні правил асептики.

Вхідними воротами правцевої палички можуть бути абсолютно різні рани - потертості, опіки, порізи, відкриті переломи, укуси. Виключена передача інфекції від хворої до здорової людини.

У перехворілих на правець не формується імунітет до захворювання. Це пояснюється тим, що невелика доза правцевого токсину, що викликає захворювання, недостатня, щоб забезпечити імунітет. Найчастіше правцем хворіють підлітки (з-за високої травматичності) і працівники сільського господарства.

Правець - симптоми

Інкубаційний період правця триває приблизно 7-14 днів. Іноді клінічні прояви можуть виникати після загоєння інфікованих ран. Медики вважають, що короткий інкубаційний період захворювання викликає більш важкий перебіг правця.

Хвороба завжди починається дуже гостро. Перший і найпоширеніший симптом правця - судорожне стиснення щелеп (тризм) через спазм жувальної мускулатури. Відразу ж приєднуються й інші ознаки правця - утруднене хворобливе ковтання (дисфагія) і "сардонічна посмішка" (спазм мімічної мускулатури). Поєднання цих ознак утворюють класичну тріаду і зустрічається виключно при правці.

Розпал захворювання відзначається поширенням болісних судом на м'язи кінцівок і тулуба, не захоплюючи стопи і кисті. Напружені м'язи весь час, навіть уві сні. Коли судоми захоплюють діафрагму і міжреберні м'язи дихання стає прискореним і поверхневим. Напруга м'язів промежини призводить до утрудненого сечовипускання і дефекації.

При досить тяжкому перебігу правця може розвинутися опистонус (спина хворого вигинається дугоподібно). Сильний тонус м'язів призводить до переломів кісток, а також відривів м'язів від кісток. За ступенем тяжкості правця розрізняють важку, середню і легку форми. Летальний результат наголошується в 25% випадків.

Правець - діагностика

Діагноз ставлять на основі характерної тріади симптомів правця. При цьому захворюванні лабораторна діагностика не має особливого значення, так як токсин у крові можна виявити навіть найсучаснішими методами.

При діагностиці правця важливе значення надається ретельному епідеміологічного анамнезу (опіки, інфіковані рани, травми, отримані в терміни, які відповідають инкубационному періоду).

Правець - лікування і профілактика

Хворий на правець підлягає негайній госпіталізації. Щоб нейтралізувати правцевий токсин вводять специфічний імуноглобулін або протиправцеву сироватку. Судомний синдром знімають седативними, наркологічними і нейроплегическими засобами.

При розладі дихання проводяться реанімаційні заходи. Для попередження бактеріальних ускладнень використовують антибіотики. З зневодненням справляються з допомогою внутрішньовенних вливань плазми, полііонних розчинів та альбуміну.

Профілактика правця ведеться на двох напрямках - специфічна профілактика та профілактика травм. Імунітет проти правця створюється плановою імунізацією правцевим анатоксином. Неспецифічна профілактика захворювання покликана попереджати травматизм на виробництві, в побуті, а також виключати зараження операційних ран.

Спондиліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Спондиліт - це хронічне запальне захворювання хребта. Найпоширенішою причиною спондиліту є туберкульозна інфекція, тому, говорячи про спондиліті, як правило, мають на увазі туберкульозний спондиліт. Значно рідше це захворювання виникає при стафілококової інфекції (хронічний і гострий остеомієліт хребта), актиномікозі, ревматоїдному артриті і сифілісі.

Спондиліт досить рідкісне захворювання опорно-рухової системи та його діагностика утруднена на ранніх стадіях у зв'язку з нечіткою симптоматикою, а яскрава клінічна картина пов'язана з початком ускладнень і поширенням процесу. Спондиліт хворіють як дорослі, так і діти різного віку. При спондиліті спостерігається руйнування тіл хребців, що призводить до подальшої деформації хребта. Характерна ознака - кутове викривлення хребта (горб). Відзначаються тривалі і сильні болі в хребті, оточуючих його м'язах, загальне нездужання і слабкість, схуднення і підвищення температури тіла.

Спондиліт - причини

Найчастіше спондиліт є результатом туберкульозного ураження хребта. Гематогенним шляхом мікобактерія проникає в тіло хребця. Якщо запалення неспецифічного характеру, то його причиною стають будь-які бактерії. Як правило, це - стрептококи, золотавий стафілокок, кишкова паличка та інші бактерії.

Нерідко зустрічається хвороба Бехтерева (анкілозуючий спондиліт). Цим захворюванням страждають зазвичай чоловіки у віці 20-30 років і характеризується воно імунним ураженням суглобів і зв'язок хребта.

Спондиліт - симптоми

Клінічна картина багато в чому залежить від причини захворювання. В основному - це запалення зв'язково-суглобового апарату та ураження кісткової тканини хребта. Туберкульозний процес провокує утворення вогнища казеозного некрозу в самому тілі хребця. Якщо неспецифічне запалення, то виникають нориці і абсцеси. Анкілозуючий спондиліт викликає ущільнення суглобів і зв'язок хребта. Знижується рухливість хребта і зменшується його гнучкість.

Основним симптомом, який спостерігається при будь-якій формі спондиліту, є сильний біль у місці ураження і зниження рухової активності. Процес руйнування хребців викликає здавлення кісткового мозку і нервів, гнійне запалення повільно переходить на оточуючі тканини. Відбувається деформація хребта (згладжування фізіологічних вигинів). Поступово погіршується робота внутрішніх органів через порушення іннервації. Спондиліт протікає вкрай важко і обов'язково потребує своєчасного і активному лікуванні.

Спондиліт - діагностика

В основі діагностики лежить уточнення форми та причини захворювання. Наявність туберкульозу у хворого вказує на туберкульозний спондиліт. Якщо в анамнезі вказаний бактеріальний ендокардит, то це спондиліт неспецифічного характеру. В обов'язковому порядку призначається рентгенологічне обстеження хребта. Однак, з його допомогою не завжди можна виявити основну причину. Набагато ефективніше використовувати КТ або МРТ для диференціації діагнозу. Для виключення пухлини і визначення характеру інфекції хворим призначають пункційну біопсію.

Спондиліт - лікування та діагностика

Лікування неспецифічного спондиліту проводять за допомогою антибактеріальних препаратів і дезитоксикационной терапії. Туберкульозний спондиліт підлягає лікуванню виключно протитуберкульозними препаратами (ізоніазид, рифампіцин). При хворобі Бехтерева призначають знеболююче лікування, використовуючи ортопедичні корсети. У запущених випадках, якщо медикаментозне лікування не приносить результатів, хворим призначають хірургічну операцію. Профілактика туберкульозного спондиліту зазвичай збігається з профілактикою туберкульозу (специфічна, соціальна і санітарна).

Саркоїдоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Саркоїдоз (інакше, хвороба Беньє-Бека-Шаумана) - це системне захворювання, при якому уражаються багато системи і органи. Характеризується утворенням гранульом в уражених тканинах (діагностична ознака захворювання, що визначається при мікроскопічному дослідженні). Гранульомою називається обмежений вогнище запалення, що має форму щільного вузла різних розмірів.

Найчастіше уражаються легені, селезінка, лімфатичні вузли, печінку, рідше - орган зору, шкіра та кістки. Страждають від саркоїдозу зазвичай дорослі люди після 30-ти років, люди похилого віку та діти хворіють рідко.

Саркоїдоз - причини

Причина захворювання до цього часу невідома. Саркоїдоз не передається оточуючим і не є інфекційним захворюванням.

Існують деякі етіологічні фактори, які призводять до утворення гранульом:
- неорганічна пил (силікон, кварц, тальк);
- інфекційні (мікобактерії, віруси, гриби);
- сполуки металів (берилій, алюміній);
- продукти тварин і рослин (білки, пилок, спори);

Сучасні медичні концепції припускають, що не можна вважати тільки один фактор причиною виникнення саркоїдозу. Це поєднання екологічних, імунологічних, інфекційних і генетичних причин. Можна стверджувати, що саркоїдоз є відображенням імунної запальної відповіді на етіологічний агент у індивідуумів, що мають генетичну схильність.

Саркоїдоз - симптоми

У хворих на саркоїдоз першими симптомами є: відсутність апетиту, лихоманка, швидка стомлюваність і схуднення. У деяких з'являються проблеми з диханням, особливо при фізичних навантаженнях. Спостерігається апатичність, м'язова слабкість і сухий кашель.

За статистикою, в 90% випадків хвороба вражає легені, проте, майже завжди протікає безсимптомно. У подібних випадках саркоїдоз виявляють на рентгені, так як уражаються внутрилегочные лімфовузли, що не викликає ніяких зовнішніх проявів. При ураженні легенів спостерігаються наступні симптоми: біль у грудях, задишка, кровохаркання і сухий кашель.

Тривалий і важкий перебіг хвороби може привести до формування фіброзу легень і зниження дихальної функції. Можливі запальні процеси на шкірі, суглобах, лімфатичних вузлах і очах. При саркоїдозі також страждають серце, печінку, мозок і нирки.

Саркоїдоз - діагностика

Встановлює діагноз "саркоїдоз" терапевт після детального розпитування та огляду хворого. Для остаточного діагнозу необхідно повне обстеження. Терапевт обов'язково призначає біохімічний аналіз крові, а також рентген грудної клітини. Може знадобитися і проба Манту, щоб виключити туберкульоз, схожий по клінічним проявам на саркоїдоз. У деяких випадках потрібне спеціальне дослідження легенів.

Для підтвердження діагнозу пацієнту можуть призначити біопсію легень. Процедура безболісна і недовга, проводять її під місцевим наркозом.

Саркоїдоз - лікування і профілактика

У більшості випадків саркоїдоз проходить без лікування. Якщо все-таки необхідне лікування, то воно проводиться під обов'язковим лікарським контролем. Тільки лікар-фтизіатр може призначити своєчасне, повне і правильне лікування.

Найбільш серйозними ускладненнями при хворобі є: сліпота і дихальна недостатність. Їх можна запобігти, якщо призначити пацієнту кортикостероїдні гормони. Неактивний перебіг саркоїдозу вимагає відвідування лікаря раз на рік і регулярний рентген грудної клітини.

Щоб уникнути загострень саркоїдозу потрібно намагатися вести здоровий спосіб життя, не палити, уникати контактів з хімікатами, які діють на печінку, з пилом, токсичними речовинами і газами, які ушкоджують легені. Слід виключити вживання продуктів, багатих на кальцій (сир, молоко), так як при саркоїдозі відзначається підвищений вміст у крові кальцію, що призводить до утворення каменів у сечовому міхурі і нирках.

Яндекс.Метрика