Пролежні - причини, симптоми, діагностика, лікування

Пролежні – некроз (або омертвляння) м'яких тканин, яке виникає внаслідок надлишкового тиску і супроводжується порушеннями кровопостачання і нервової трофіки в місці пошкодження м'яких тканин.

Існує кілька ступенів розвитку пролежнів. I-а ступінь характеризується стійкою гіперемією, яка не проходить після припинення тиску. При II-го ступеня спостерігається неглибоке порушення шкіри, яке поширюється на підшкірну клітковину. Якщо розвивається III-а ступінь пролежнів, шкірний покрив руйнується аж до м'язової тканини, при цьому уражене місце виглядає як рана. IV-а ступінь характеризується великим ураженням м'яких тканин і кістки.

Пролежні - причини

Пролежні у лежачих хворих виникають внаслідок зміщення верхніх шарів м'яких тканин. Звичайно це є наслідком неправильного догляду. Наприклад, при зміні судна або при заміні постільної білизни пацієнта тягнуть за ліжку. Також пролежні розвиваються у випадку, якщо хворий неправильно сидить, поступово з'їжджаючи з ліжка.

Пролежні виникають далеко не у всіх лежачих хворих. Існує ряд факторів:
- недолік або надлишок ваги;
- нестача рідини або неправильне харчування;
- підвищене потовиділення (особливо при високій температурі);
- нетримання калу і сечі;
- недотримання гігієнічних норм;
- білизна з жорсткими швами або складками;
- різні алергічні реакції;
- зловживання курінням;
- хвороби, які супроводжуються пошкодженням судин шкіри (діабет, серцево-судинні захворювання).

Пролежні - симптоми

Пролежні виникають у місцях контакту тіла з поверхнею, на якій лежить хворий – сідниці, поперек, крижі, лікті та п'ятки, лопатки, потилична область.

Захворювання починає виявлятися почервонінням і набряком шкіри на тих ділянках тіла, які піддавалися тривалому тиску. Згодом шкіра починає відторгатися, ставати червоного або рожевого кольору. На ураженій поверхні починає виступати рожева рідина. У разі тривалої відсутності лікування пролежні можуть утворювати незагойні виразки.

Пролежні - діагностика

Для постановки точного діагнозу лікар встановлює симптоми захворювання, виконує огляд хворого. У разі необхідності можуть бути призначені наступні тести:
- перевірка наявності бактерій в рані;
- аналіз крові, що дозволяє встановити наявність запального процесу в організмі;
- сканування кісток або рентген (якщо існує підозра на інфікування кісткової тканини).

Пролежні - лікування і профілактика

Лікування пролежнів спрямоване на зменшення вражаючих факторів, а також безпосередньо на терапію рани. Крім того, необхідно забезпечити належний рівень догляду за хворим.

Лікування складається з таких етапів:
1. Правильне положення тіла хворого. Потрібна зміна положення тіла (як мінімум, кожні 2 години), застосування спеціальної білизни і матраців.
2. Гігієнічні заходи. Необхідно регулярне очищення забрудненої шкіри теплою водою з милом або засобом, який порекомендував лікар.
3. Обробка рани.
4. Правильне харчування. Лікарі рекомендують мінеральні добавки і вітаміни.
5. Хірургія уражених ділянок. У ряді випадків необхідно видалення інфікованої тканини, а також пересадка шкіри. III-й та IV-а ступінь вимагає обов'язкового хірургічного втручання.

Особливе місце займає профілактика пролежнів. Необхідно до появи перших симптомів захворювання здійснювати правильний догляд за лежачим хворим: чистка шкіри, використання спеціальних прокладок, матраців, постільної білизни. Також необхідно намагатися стежити за дотриманням правильного положення тіла хворого.

Ревматизм - причини, симптоми, діагностика, лікування

Ревматизм - системне запальне захворювання з переважною локалізацією патологічного процесу в оболонках серця. Розвивається ревматизм у предрасоположенных до нього осіб, найчастіше в ранньому віці, зачіпаючи дітей від 7 до 15 років. Особливістю є те, що саме перебіг хвороби досить повільне і практично завжди непомітне для пацієнта.

Сучасна медична література трактує ревматизм як "гостру ревматичну лихоманку". Але в повсякденному житті люди часто розуміють під цим терміном які-небудь захворювання опорно-рухового апарату, але це не відображає саму суть хвороби. В даний час хворіють на ревматизм близько 4% всього населення світу, переважно це діти, на них припадає приблизно 70 % від загального числа.

Ревматизм - причини.

У зоні підвищеного ризику захворювання на ревматизм крім дітей у юному віці перебувають і жінки, або ті у кого є проблеми з сполучною тканиною внутрішніх органів.

Фактори, які можуть привести до розвитку ревматизму:
-генетична схильність(якщо ваші родичі хворі ревматизмом, то значить у вас точно є до нього схильність на генетичному рівні)
-скарлатина (заразитися їй можливе повітряно-крапельним шляхом, а також через предмети побуту)
-знаходження вогнищ інфекції у носоглотці (це є при таких хворобах як ангіна, хронічний тонзиліт, а також хронічний фарингіт)
-інфікування b-гемолітичним стрептококом групи А(стрептококи групи відмінні від інших високою стійкістю до хімічних і фізичних впливів ззовні)

Ревматизм - симптоми.

Початкові симптоми ревматизму почнуть виявлятися через декілька тижнів після лікування ангіни або фарингіту. Але у деякі ризикують захворіти через 1-2 дні після переохолодження.

Можливо у вас ревматизм, якщо:
-прискорений пульс
-температура тіла наближена до 40 градусів за Цельсієм (але в особливих випадках вона може не перевищувати та 37)
-підвищене потовиділення
-занепад сил
-опухли суглоби (спочатку починають хворіти найбільші і більше використовуються).

Ревматизм - діагностика.

Специфічних методів діагностики ревматизму на даний момент не існує.
Лабораторні дослідження можуть виявити рівень антитіл в організмі. Високі титри в антистрептолизированном тесті говорять про захворювання ревматизму. Але на ранніх стадіях хвороби рівень може знаходиться в межах допустимої норми. У такій ситуації слід провести тести інших стрептококових антитіл.

Іншим способом виявлення ревматизму є виділення стрептококів групи А. Беруться посіви з дихальних шляхів пацієнта. Це використовується, якщо необхідно підтвердити перенесену в недавній час стрептокококовую інфекцію.

Ревматизм - лікування і профілактика.

Важливим місцем у боротьбі з ревматизмом є його профілактика. Після кожного випадку захворювання на ангіну потрібно місячне спостереження лікаря після хвороби. З раннього віку варто загартовувати свій організм.

В період атаки ревматизму хворий повинен дотримувати постільний режим, тривалість його встановлює лікар.

На хворі суглоби можна класти болезаспокійливі мазі, компреси або використовують ультрафіолетове випромінювання. Раціон хворих на ревматизм повинен бути більш багатий білками, а вуглеводи слід радикально обмежити.

Лікуватися Медикаментозно можна вживаючи: саліциловий натрій, амідопірин, ацетилсаліцилова кислота (аспірин) у дозах, що встановлюються лікарем, бутадіон, кортизон та АКТГ (адренокортикотропный гормон).

Також оздоровлююче діє на організм в межпріступние періоди відпочинок на берегах теплих морів.

Радикуліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Радикуліт (корінцевий синдром) - це захворювання периферичної нервової системи, що виникає внаслідок стискання корінців спинного мозку. Корінцевий синдром проявляє себе різкими болями в шиї, кінцівках (нижніх і верхніх), попереку, грудній клітці, а так само в області живота і паху.

Залежно від місця поразки корінців розрізняють радикуліт:
- грудної
- верхній шийний
- шийно-плечової
- попереково-крижовий, що виявляється в гострій і хронічній формі.

Радикуліт - причини

Причини виникнення захворювання достатньо різноманітні. Корінці спинного мозку можуть дивуватися із-за розвитку інфекційних захворювань, що викликаються бактеріями або вірусами. Нерідко радикуліт виникає внаслідок травми корінців, порушень обмінних процесів організму, переохолодження, спазму м'язів спини, різких рухів.

Однак, найчастіше радикуліт супроводжує інші захворювання хребта, наприклад, остеохондрозу, при якому спостерігаються зміни в міжхребцевих дисках, що призводить до здавлення корінців.

Радикуліт - симптоми

Шийний радикуліт характеризується болями в області потилиці і шиї, які посилюються при кашлі і поворотах голови. Виникає рефлекторна поза голови (нахил назад). Якщо шийний радикуліт спровокований остеохондрозом або спондильозом, то корінцеві болі поєднуються з порушеннями слуху, запамороченнями, з'являється похитування при ходьбі і інші ознаки порушення кровопостачання головного мозку.

Шийно-плечової радикуліт відрізняє інтенсивна біль стріляючого характеру, що локалізується в області плечового поясу, шиї і руках. Біль різко посилюється при кашлі, нахилі і повороті голови, при рухах руками.

Грудний радикуліт (ураження нижніх і середніх грудних корінців) характеризується нападоподібний, що оперізує болем у міжреберних нервах, посилюється при глибокому подиху і русі.

Попереково-крижовий радикуліт зустрічається найбільш часто. Це захворювання базується на дегенеративні процеси в міжхребцевих дисках, суглобах хребта, зв'язках. Є стійка тенденція до хронічного перебігу з частими рецидивами. Болі локалізуються в сідничому нерві і в попереково-крижовій області. Посилюються при нахилах тулуба, рухи і ходьбі.

Ступінь вираженості і локалізація болю в чому залежить від рівня, де відбулося здавлення нервового стовбура або корінця. Найбільш яскраво виражений больовий синдром відмічається при здавлюванні дисками і щільними тканинами (мезпозвонковая грижа). При здавлюванні м'якими тканинами - зв'язками і м'язами, біль і її динаміка наростання менш виражені.

Радикуліт - діагностика

Радикуліт не є захворюванням, а лише комплексом симптомів, які свідчать про вплив на один з корінців спинного мозку (усього їх 31 пара). Комплексна симптоматика: біль, м'язова слабкість, порушення чутливості. Причин радикуліту кілька - стеноз, протрузія і грижа диска, тому, щоб точно поставити діагноз, потрібно провести ряд заходів:
- огляд (дозволяє з'ясувати обсяг рухів і м'язової сили);
- з'ясування симптомів (тривалість, характер та інтенсивність болю, наявність порушень чутливості);

Хворим призначають:
- неврологічне дослідження, що дозволяє перевірити рефлекторну активність і чутливість.
- рентгенографію, щоб оцінити дегенеративні зміни в хребті.
- ЕМГ (метод, який визначає рівень пошкодження нервових корінців).
- КТ і МРТ (візуалізують наявність компресії корінців).

Радикуліт - лікування і профілактика

Лікування радикуліту залежить від причин його виникнення і від стадії процесу захворювання. Призначають болезаспокійливі препарати і препарати дратівної дії (біогенні стимулятори, зміїна отрута, вітамін В).

Якщо радикуліт викликаний дистрофічними змінами хребта, рекомендують фізіотерапевтичні процедури - електрофорез та ультразвук. Велике значення має лікувальна фізкультура і масаж. Хворим призначають голковколювання і курортне лікування.

Профілактика радикуліту полягає в дотриманні режиму відпочинку і праці, достатньої фізичної активності та правильному харчуванні.

Яндекс.Метрика