Псоріаз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Псоріаз являє собою поширену форму хронічного дерматозу, яка характеризується утворенням шелушащихся папульозних висипань на шкірі. Від псоріазу може постраждати будь-яка ділянка тіла, однак, найчастіше він проявляється на шкірі голови, ліктях, колінах, долонях, ступнях ніг, рідше - на нігтях, м'яких тканинах рота і геніталіях. Від 15 до 20% людей, хворих на псоріаз, що страждають запаленням суглобів, яке називається псоріатичним артритом.

Псоріаз - причини

На сьогоднішній день фахівці не називають точну причину псоріазу, однак, вважається, що розвиток цього захворювання відбувається через порушення роботи нервової і ендокринної систем, обмінних процесів, особливо порушень жирового і вуглеводного обміну, вогнищ хронічної інфекції, захворювань і порушень нормальної роботи печінки. Також відомо, що схильність до псоріазу має спадкову природу.

Псоріаз - симптоми

Зазвичай псоріаз проявляється сухими, червоними, піднятими над поверхнею шкіри плямами (псоріатичних бляшках), покритими пухкими сріблясто-білими лусочками; хоча іноді захворювання не супроводжують ніякі видимі ураження шкіри. Спочатку псоріатичні бляшки з'являються на обмежених ділянках тіла, локалізуючись головним чином у волосистій частині голови, на розгинальної поверхні ліктьових і колінних суглобів, в області крижів і т. д. Бляшки чітко отграничиваются від здорової шкіри і мають яскраво-рожевий або насичений червоний колір.

Псоріаз - діагностика

Діагностика псоріазу зазвичай не представляє великої праці, в її основі лежить характерний зовнішній вигляд шкіри. Складніше йде справа з диференціальним діагнозом артропатичного псоріазу з ревматоїдним поліартритом, особливо коли він не супроводжується шкірними висипаннями. Для правильної діагностики псоріазу дуже важливою є інформація про наявність його у родичів. Іноді для уточнення діагностики псоріазу проводять біопсію шкіри.

Псоріаз - лікування і профілактика

Лікування псоріазу залежить від локалізації його проявів, ступеня тяжкості, історії захворювання пацієнта, а також переносимості їм ліків. При легкій формі псоріазу проводять місцеве лікування; при наявності великий ураженої поверхні місцеве лікування доповнюють терапією ультрафіолетовими променями (УФА-терапією). У разі відсутності ефекту від місцевого лікування і УФА-терапії, призначається системне лікування. Важливою частиною лікування псоріазу є дієта, яка передбачає обмеження тваринних жирів, вуглеводів, гострих страв, і виключення алкоголю.

У прогресуючій стадії псоріазу доцільним є застосування антигістамінних препаратів (супрастину, тавегіла, фенкарола), а також гіпосенсибілізуючих засобів (глюконату і хлориду кальцію, гіпосульфіту натрію, сульфату магнію в ін'єкціях), вітамінів (В6, В12, А, С), седативної терапії у вигляді препаратів брому, валеріани, еленіум та ін Зовнішньо застосовують кортикостероїдні мазі.

На стаціонарній стадії псоріаз лікується аутогемотерапією, пірогеналом, ін'єкціями стафілококового анатоксину або антифагина (якщо є вогнища хронічної інфекції), ультрафіолетовим опромінюванням. Зовнішньо показано застосування кератопластических мазей: іхтіолової, сірчано-дегтярній, нафталановой з кортикостероїдами. Хороший ефект дає курортне лікування на сірководневих і радонових джерелах, а також прийняття сонячних ванн і морські купання.

Тяжкі форми псоріазу вимагають прийому всередину кортикостероїдних гормонів та цитотоксичних імунодепресантів. Сучасні методи лікування псоріазу представлені фотохимиотерапией, гемосорбцією, плазмаферезом.

Профілактику псоріазу проводять з допомогою диспансерного спостереження та підтримуючої терапії в зимовий і ранній весняний період.

Міома - причини, симптоми, діагностика, лікування

Міомою матки називають доброякісну гормонозавісимую пухлина в м'язовому шарі матки у жінок репродуктивного віку. В основному міомою страждають жінки від 30 до 45 років. У загальній кількості гінекологічних захворювань вона складає приблизний 30%.

Міома - причини

Точних даних про причини появи міоми матки в даний час немає. Однак, достовірне відомо, що це захворювання може розвинутися при наявності таких факторів:

- захворюваннях яєчників, що ведуть до порушення вироблення статевих гормонів;
- тривалих стресів;
- важкої фізичної роботи;
- хронічних інфекційних захворювань (пієлонефриту, тонзиліту та ін);
- захворювань ендокринних залоз;
- ожиріння;
- поганий спадковості.

Зростання вже з'явилися вузлів міоми матки може бути викликаний:

- абортами;
- відсутністю у жінки до 30 років хоча б однієї вагітності та годування груддю;
- хронічними запальними захворюваннями жіночої статевої сфери;
- тривалим прийомом комбінованих оральних контрацептивів;
- тривалим перебуванням на сонці.

Міома - симптоми

Зазвичай міома матки, навіть має великі розміри, не має особливих симптомів і виявляється випадково при обстеженні жінки з приводу іншої хвороби. Однак, в деяких випадках вона може проявлятися:

- рясними і тривалими кровотечами під час менструації;
- нерегулярними місячними або проміжними кров'яними виділеннями з піхви;
- тривалими, що тягнуть болями внизу живота;
- збільшенням окружності живота при відсутності помітного збільшення маси тіла;
- відчуттям тиску внизу живота;
- частими позивами до сечовипускання, тривалими запорами;
- труднощі з зачаттям дитини.

Однак, жінка повинна пам'ятати, що зазначені вище симптоми можуть вказувати не тільки на міому, але і на інші небезпечні для жінки хвороби (рак матки або яєчників, ендометріоз). Тому при їх виявленні вона повинна обов'язково звернутися до лікаря.

Міома - діагностика

Діагностика міоми матки ґрунтується на даних гінекологічного обстеження, УЗД матки і, при необхідності - гістерографіі і гістероскопії.

Гінекологічне обстеження проводиться для виявлення збільшення розмірів матки або окремого вузла міоми. УЗД матки також дозволяє переконатися у збільшенні розмірів матки і дає можливість для раннього виявлення вузла міоми матки, навіть при її розмірах не більше 1 см в діаметрі. Гістерографія проводять у разі труднощі діагностики міоми матки, шляхом введення в порожнину матки контрастної речовини з подальшою її рентгенографією. При гістероскопії в порожнину матки вводиться гістероскоп – спеціальний апарат, який дозволяє лікарю побачити її порожнину.

Міома - лікування і профілактика

Для лікування міоми матки, як правило, передбачено консервативне лікування з допомогою протизапальних, загальнозміцнюючих препаратів і заспокійливих засобів. Гарного ефекту при лікуванні можна досягти за допомогою прийому овочевих соків і відварів лікувальних трав, однак, вони теж повинні призначатися лікарем.

Хірургічне лікування міоми матки проводиться у разі:

- швидкого зростання міоми;
- її великих розмірів;
- менструальних і міжменструальних кровотечах;
- анемії;
- підслизового розташування миоматозного вузла, яке є причиною високого ризику розвитку профузної кровотечі;
- підозра на злоякісне переродження.

Обсяги хірургічного втручання визначаються віком жінки (так як збереження її репродуктивної функції вимагає органосохраняющей операції, при якій видаляється лише вузол), супутніми захворюваннями, а також наявністю ускладнень, небезпечних для життя.

Перитоніт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Перитоніт – запалення парієтального і вісцерального листків очеревини, яке супроводжується тяжким загальним станом організму. Здебільшого він потребує термінової медичної допомоги, так як загрожує життю пацієнта. У випадках несвоєчасного або неадекватного лікування може бути дуже несприятливий прогноз. Це гострий стан, майже завжди вимагає хірургічного втручання.

Перитоніт - причини

Перитоніт може виникнути із-за бактеріального інфікування або впливу агресивних агентів, які не мають інфекційного характеру: панкреатичного соку, шлункового соку, сечі, жовчі, крові.

Найчастіше перитоніт - це результат деструкції органів черевної порожнини (при гострому панкреатиті, кишкової непрохідності, апендициті, розрив дивертикула товстого кишечника), після чого в черевну порожнину потрапляють гній або калові маси, що містять бактерії. Рідше причиною можуть бути поранення черевної порожнини, при яких інфекція ззовні заноситься або туди потрапляє вміст пошкоджених порожнистих органів. Іноді перитоніт виникає після гематогенного поширення інфекції з вогнищ в тканинах і органах.

Перитоніт, як правило, розвивається швидко і гостро. При відсутності відповідного лікування, хворий може померти через 23 дні з початку запального процесу.

Перитоніт – симптоми

Симптоми захворювання включають в себе: втрату апетиту, нудоту, блювоту, різку біль в животі, який посилюється при зміні положення, різкий підйом температури, що супроводжується пітливістю і ознобом. При огляді виявляється частий пульс, іноді падає артеріальний тиск, твердий живіт болючий. На рентгені черевної порожнини можна побачити розтягнуті, заповнені рідиною петлі кишечника; коли хворий знаходиться у вертикальному положенні – скупчення повітря під діафрагмою, що вказує на перфорацію порожнистих органів.

Перитоніт - діагностика

Перитоніт ще можна відрізнити за послаблення болю на один-два години після першого нападу, а потім вона повертається. Правильно проведена діагностика перитоніту в першу добу є запорукою успішного лікування. Доктор вивчає історію хворого, проводить огляд. З інструментальних методів використовують рентгенологічне дослідження та УЗ-діагностику перитоніту. Якщо розірвався кишечник, то у пунктаті буде міститися жовч, кишкова паличка, а також калові маси. При проривної ж виразці шлунка - додасться до пошкоджуючим агентам ще й соляна кислота.

Дуже рідко перитоніт може прийняти хронічну форму. Виявляють його на КТ або МРТ – видно набряк і численні спайки очеревини. У хворого, при цьому, скарги на труднощі з дефекацією, напруга м'язів живота і постійні болі.

Перитоніт – лікування і профілактика

Діагноз гострий перитоніт – це явне свідчення для проведення термінової операції. У більшості випадків, спочатку проводиться підготовка хворого до оперативного втручання, щоб уникнути ускладнень, але не завжди це можливо.

В ході операції видаляють гній, проводять загальну санацію черевної порожнини і усувають саму причину перитоніту – січуть абсцеси, запаюють і зшивають розриви. На деякий час, для того, щоб був вихід знову утворився гною, встановлюють черезшкірне дренаж.

Перитоніт усувають такими заходами, як протимікробна терапія (застосування антибіотиків), підтримка імунітету, обов'язкова детоксикація. Вже через кілька днів після оперативного втручання проводять стимуляцію мускулатури кишечника, так як він може бути дуже ослаблений.

У безлічі випадків перитоніт є лише ускладненням вже існуючих проблем з органами черевної порожнини. Часто він розвивається на тлі виразки шлунка, апендициту або панкреатиту. Краща профілактика цього захворювання – інформування населення про своєчасній діагностиці захворювань, які можуть до нього привести і його небезпеки.

Яндекс.Метрика