Радикуліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Радикуліт (корінцевий синдром) - це захворювання периферичної нервової системи, що виникає внаслідок стискання корінців спинного мозку. Корінцевий синдром проявляє себе різкими болями в шиї, кінцівках (нижніх і верхніх), попереку, грудній клітці, а так само в області живота і паху.

Залежно від місця поразки корінців розрізняють радикуліт:
- грудної
- верхній шийний
- шийно-плечової
- попереково-крижовий, що виявляється в гострій і хронічній формі.

Радикуліт - причини

Причини виникнення захворювання достатньо різноманітні. Корінці спинного мозку можуть дивуватися із-за розвитку інфекційних захворювань, що викликаються бактеріями або вірусами. Нерідко радикуліт виникає внаслідок травми корінців, порушень обмінних процесів організму, переохолодження, спазму м'язів спини, різких рухів.

Однак, найчастіше радикуліт супроводжує інші захворювання хребта, наприклад, остеохондрозу, при якому спостерігаються зміни в міжхребцевих дисках, що призводить до здавлення корінців.

Радикуліт - симптоми

Шийний радикуліт характеризується болями в області потилиці і шиї, які посилюються при кашлі і поворотах голови. Виникає рефлекторна поза голови (нахил назад). Якщо шийний радикуліт спровокований остеохондрозом або спондильозом, то корінцеві болі поєднуються з порушеннями слуху, запамороченнями, з'являється похитування при ходьбі і інші ознаки порушення кровопостачання головного мозку.

Шийно-плечової радикуліт відрізняє інтенсивна біль стріляючого характеру, що локалізується в області плечового поясу, шиї і руках. Біль різко посилюється при кашлі, нахилі і повороті голови, при рухах руками.

Грудний радикуліт (ураження нижніх і середніх грудних корінців) характеризується нападоподібний, що оперізує болем у міжреберних нервах, посилюється при глибокому подиху і русі.

Попереково-крижовий радикуліт зустрічається найбільш часто. Це захворювання базується на дегенеративні процеси в міжхребцевих дисках, суглобах хребта, зв'язках. Є стійка тенденція до хронічного перебігу з частими рецидивами. Болі локалізуються в сідничому нерві і в попереково-крижовій області. Посилюються при нахилах тулуба, рухи і ходьбі.

Ступінь вираженості і локалізація болю в чому залежить від рівня, де відбулося здавлення нервового стовбура або корінця. Найбільш яскраво виражений больовий синдром відмічається при здавлюванні дисками і щільними тканинами (мезпозвонковая грижа). При здавлюванні м'якими тканинами - зв'язками і м'язами, біль і її динаміка наростання менш виражені.

Радикуліт - діагностика

Радикуліт не є захворюванням, а лише комплексом симптомів, які свідчать про вплив на один з корінців спинного мозку (усього їх 31 пара). Комплексна симптоматика: біль, м'язова слабкість, порушення чутливості. Причин радикуліту кілька - стеноз, протрузія і грижа диска, тому, щоб точно поставити діагноз, потрібно провести ряд заходів:
- огляд (дозволяє з'ясувати обсяг рухів і м'язової сили);
- з'ясування симптомів (тривалість, характер та інтенсивність болю, наявність порушень чутливості);

Хворим призначають:
- неврологічне дослідження, що дозволяє перевірити рефлекторну активність і чутливість.
- рентгенографію, щоб оцінити дегенеративні зміни в хребті.
- ЕМГ (метод, який визначає рівень пошкодження нервових корінців).
- КТ і МРТ (візуалізують наявність компресії корінців).

Радикуліт - лікування і профілактика

Лікування радикуліту залежить від причин його виникнення і від стадії процесу захворювання. Призначають болезаспокійливі препарати і препарати дратівної дії (біогенні стимулятори, зміїна отрута, вітамін В).

Якщо радикуліт викликаний дистрофічними змінами хребта, рекомендують фізіотерапевтичні процедури - електрофорез та ультразвук. Велике значення має лікувальна фізкультура і масаж. Хворим призначають голковколювання і курортне лікування.

Профілактика радикуліту полягає в дотриманні режиму відпочинку і праці, достатньої фізичної активності та правильному харчуванні.

Тромбофлебіт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тромбофлебітом називають захворювання, що виникає внаслідок запального процесу усередині вени, в просвіті якої з'являється тромбовое освіта, звужує кровоносну канал і погіршує струм крові. Тромбофлебіт є серйозною проблемою для людей, які за родом діяльності змушені проводити «на ногах» основну частину робочого часу. Розвинувся одного разу варикоз може служити головною причиною подальшого погіршення стану венозної системи, найчастіше приводить до виникнення тромбофлебіту.

Тромбофлебіт буває поверхневим (вражаючим верхні шари вен) і глибоким (торкаються вени, які знаходяться всередині м'яких тканин).

Тромбофлебіт – причини

Як і у більшості захворювань опорно-рухової системи, в зоні ризику ураження тромбофлебітом перебувають в першу чергу люди, які піддають свій організм частим фізичних перевантажень. Постійне підняття тягарів супроводжується високим ступенем навантаження на ноги і тазостегнові суглоби. Саме в цих відділах найчастіше і починається деформація вен. Але не слід думати, що тромбофлебіт вражає тільки активних людей. Існує ще цілий ряд причин, які провокують початок захворювання.

У їх числі:
• Сповільнений потік крові,
• Зміна складу крові,
• Порушення нормального згортання крові,
• Захворювання або каліцтво судин,
• Розлади нейротрофічних або ендокринного характеру,
• Інфекційні захворювання,
• Алергічні процеси,
• Внутрішньовенне введення лікарських препаратів, що супроводжується пошкодженням стінки кровоносної каналу.
• Оперативне втручання, особливо в області тазостегнових суглобів і нижній частині черевної порожнини.

Захворювання найчастіше схильні люди, які мають порушення в діяльності серцево-судинної системи, або з різними інфекційними проявами і гнійними запальними процесами.

Тромбофлебіт – симптоми

Прояв хвороби залежить від розміру тромбу і протяжності запалення венозної стінки.

• Симптоми тромбофлебіту гомілки. Перший напад зазвичай виникає раптово і супроводжується відчуттям розпирання в м'язах литок ніг і болями. При опусканні гомілки вниз дискомфортні відчуття різко посилюються. Захворювання може супроводжуватися підвищенням температури тіла. На запальній ділянці явно видно набряк, а шкіра стає з легким сизим відтінком. Дотик, а особливо здавлювання, болісно для пацієнта.

• Симптоми тромбофлебіту стегнової вени. Больовий синдром менш виражений через більшого просвіту і кращого кровотоку, ніж у голеностопной частині ніг. Явними ознаками стегнового тромбофлебіту є біль в кінцівці і деяке випинання вен в області стегна, в паху і лонної частини. Температура тіла може підвищуватися до стану ознобу. Можливий незначний набряк прилеглих м'язів.

• Симптоми тромбофлебіту клубово-стегнової області магістральної вени. Найбільш серйозна форма захворювання, яка переноситься хворими досить важко. Якщо тромб не повністю перекриває просвіт каналу, то пацієнти можуть не відчувати занадто різких болів. Але певний дискомфорт виникає в попереку і крижах, а також нижній частині черевної порожнини в зоні ураження вени. Різкі болі і погіршення самопочуття починаються при повному перекритті просвіту вени. Відбувається підвищення температури до 39 градусів, зазначається нездужання з ознаками інтоксикації. Місце появи тромбу може мати абсолютно білий або синюшний колір, навколо виникає припухлість.

Тромбофлебіт – діагностика

Діагностується тромбофлебіт шляхом пальпації і визначення ділянки, що є причиною виникнення хворобливих відчуттів. Для створення більш чіткої клінічної картини проводять реовазографию або ультразвукову доплерографію. Найбільш інформативним є дослідження ультразвуком з використанням кодованого кольором кровотоку. Така діагностика не тільки визначає розмір тромбу, але й оцінює якість ураженої вени і ступінь звуження її просвіту.

Тромбофлебіт – лікування

Лікування та реабілітація хворих тромбофлебітом проходить в умовах стаціонару і під суворим наглядом фахівців. Спочатку, до встановлення остаточного діагнозу у хворого фіксують уражену кінцівку, піднімаючи її над поверхнею на 15-20 градусів. Потім проводиться медикаментозне лікування, суть якого полягає у веденні препаратів, здатних руйнувати тромби і перешкоджати їх подальшої освіти. Після локалізації запалення хворим показано курортне лікування з прийняттям ванн, що містять сірководень. У найбільш гострих випадках застосовується хірургічний метод лікування з перев'язкою вен.

Навіть після проходження стаціонарного лікування, хворі повинні постійно носити еластичні пов'язки, що фіксують проблемні ділянки вен.

Сколіоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Сколіоз проявляється боковим викривленням хребта і в більшості випадків виникає у дітей (S-подібна фігура або лівобічна або правобічна С-подібна дуга). Сколіоз зачіпає фронтальну площину тіла, тим самим відрізняючись від лордозу, при якому хребет дугоподібно викривляється вперед і кіфозу, искривляющего хребет назад. Однак сколіоз може уживатися з кіфозом і називається таке поєднання кіфосколіозом.

Якщо відсутнє адекватне лікування, то сколіоз починає прогресувати і посилюватися. Так, сколіоз 1 ступеня може плавно перейти в 2-ю і навіть 3-4 ступеня, а потім залишитися на все життя.

Найбільше поширення має грудний сколіоз, який ще називають торкальным. У міру його розвитку, поступово втягується у процес поперекова область і утворюється викривлення, що нагадує латинську літеру S. Цей випадок називають комбінованим.

Існують також інші види сколіозу: торкалюмбальный (викривляється З-образно область грудопоперекового переходу) і люмбальный (поперековий).

Сколіоз - причини

Основною причиною сколіозу є тривалий зміна постави, при якому створюється нерівномірне навантаження на хребетний стовп. Одним з найважливіших чинників розвитку захворювання вважається спазмированность спинних м'язів, що породжує стійкий перекіс хребта, а також ідіопатичний сколіоз (викривлення хребта).

Якщо у м'язів спини одночасно виникають спазм і гіпертонус, то ця комбінація може призвести до розвитку такого захворювання, як остеохондроз та його ускладнень, у вигляді міжхребцевих гриж і протрузій. З усього перерахованого вище можна зробити висновок, що головною проблемою хребта є м'язові спазми, які і викликають сколіоз у дітей і остеохондроз у дорослих.

Сколіоз - симптоми

Сколіоз у своїй більшості – це вікова патологія. Його розвиток починається в періоди дуже швидкого, активного росту, при якому кістки подовжуються частково непропорційно. Отже, і маса тіла розподіляється нерівномірно. До всіх цих трансформацій хребту складно адаптуватися, а тому виникають певні деформації, безпосередньо пов'язані з нерівномірністю функціонування спинних м'язів.

Сколіоз може викликати також синдром Кліппеля-Файля, який є вродженою патологією або захворювання обміну речовин (поліомієліт), нервово-м'язової системи. Сколіоз на ранніх стадіях ніяк не виявляється і не доставляє хворому ніякого дискомфорту, але при його прогресуванні у людини починає посилюватися стомлюваність і йде на спад обсяг рухів в області спини. Також погіршується загальне самопочуття, за ігнорування хвороби розвиваються топографічні зміни та деформації у внутрішніх органах.

Сколіоз - діагностика

Зазвичай використовують тест «нахил». Пацієнт згинає «колесом» спину і доктор позаду нього відзначає прояви асиметрії: безпосередньо саме викривлення хребта, лінію супраспинальной осі тазу і висоту розташування лопаток. При підозрі або виявленні будь-яких патологій, призначають рентгенологічне обстеження, яке дозволяє визначити наявність патологічного процесу, його локалізацію і ступінь.

Сколіоз – лікування і профілактика

Починати лікувати сколіоз необхідно ще в дитячому віці. На практиці доведено, що дитячий сколіоз (1-2 ступеню) досить успішно лікується. Але якщо час упущений, то після остаточного формування кісткового скелета сколіоз майже неможливо виправити.

Саме лікування включає в себе цілий комплекс методів зовнішнього впливу (мануальна терапія, фізіотерапія, масаж і ін) і лікувальні вправи в поєднанні з фітотерапією для усунення загострення супутніх захворювань.

Вправи призначають індивідуально. Це залежить від ступеня і характеру викривлення. Важливо не тільки ліквідувати сколіоз, але і попередити розвиток остеохондрозу.

Для профілактики, найпростіше що потрібно робити – спостерігати за поставою дитини. Також дуже важливо, щоб він комфортно себе почував в правильному положенні хребта (спини), а інакше буде сутулитися. Щоб цього уникнути, потрібно вчасно попереджати м'язові спазми спини різними профілактичними процедурами: сеансами точкового масажу, рефлексотерапією, акупунктурою, стоун-терапією і фізіотерапією. Їх бажано проводити регулярно, один раз в шість місяців або рік. Ця профілактика не тільки усуне спазмированность м'язів спини, але і допоможе створити хороший м'язовий корсет, надійно утримує хребетний стовп в правильному положенні.

Яндекс.Метрика