Саркоїдоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Саркоїдоз (інакше, хвороба Беньє-Бека-Шаумана) - це системне захворювання, при якому уражаються багато системи і органи. Характеризується утворенням гранульом в уражених тканинах (діагностична ознака захворювання, що визначається при мікроскопічному дослідженні). Гранульомою називається обмежений вогнище запалення, що має форму щільного вузла різних розмірів.

Найчастіше уражаються легені, селезінка, лімфатичні вузли, печінку, рідше - орган зору, шкіра та кістки. Страждають від саркоїдозу зазвичай дорослі люди після 30-ти років, люди похилого віку та діти хворіють рідко.

Саркоїдоз - причини

Причина захворювання до цього часу невідома. Саркоїдоз не передається оточуючим і не є інфекційним захворюванням.

Існують деякі етіологічні фактори, які призводять до утворення гранульом:
- неорганічна пил (силікон, кварц, тальк);
- інфекційні (мікобактерії, віруси, гриби);
- сполуки металів (берилій, алюміній);
- продукти тварин і рослин (білки, пилок, спори);

Сучасні медичні концепції припускають, що не можна вважати тільки один фактор причиною виникнення саркоїдозу. Це поєднання екологічних, імунологічних, інфекційних і генетичних причин. Можна стверджувати, що саркоїдоз є відображенням імунної запальної відповіді на етіологічний агент у індивідуумів, що мають генетичну схильність.

Саркоїдоз - симптоми

У хворих на саркоїдоз першими симптомами є: відсутність апетиту, лихоманка, швидка стомлюваність і схуднення. У деяких з'являються проблеми з диханням, особливо при фізичних навантаженнях. Спостерігається апатичність, м'язова слабкість і сухий кашель.

За статистикою, в 90% випадків хвороба вражає легені, проте, майже завжди протікає безсимптомно. У подібних випадках саркоїдоз виявляють на рентгені, так як уражаються внутрилегочные лімфовузли, що не викликає ніяких зовнішніх проявів. При ураженні легенів спостерігаються наступні симптоми: біль у грудях, задишка, кровохаркання і сухий кашель.

Тривалий і важкий перебіг хвороби може привести до формування фіброзу легень і зниження дихальної функції. Можливі запальні процеси на шкірі, суглобах, лімфатичних вузлах і очах. При саркоїдозі також страждають серце, печінку, мозок і нирки.

Саркоїдоз - діагностика

Встановлює діагноз "саркоїдоз" терапевт після детального розпитування та огляду хворого. Для остаточного діагнозу необхідно повне обстеження. Терапевт обов'язково призначає біохімічний аналіз крові, а також рентген грудної клітини. Може знадобитися і проба Манту, щоб виключити туберкульоз, схожий по клінічним проявам на саркоїдоз. У деяких випадках потрібне спеціальне дослідження легенів.

Для підтвердження діагнозу пацієнту можуть призначити біопсію легень. Процедура безболісна і недовга, проводять її під місцевим наркозом.

Саркоїдоз - лікування і профілактика

У більшості випадків саркоїдоз проходить без лікування. Якщо все-таки необхідне лікування, то воно проводиться під обов'язковим лікарським контролем. Тільки лікар-фтизіатр може призначити своєчасне, повне і правильне лікування.

Найбільш серйозними ускладненнями при хворобі є: сліпота і дихальна недостатність. Їх можна запобігти, якщо призначити пацієнту кортикостероїдні гормони. Неактивний перебіг саркоїдозу вимагає відвідування лікаря раз на рік і регулярний рентген грудної клітини.

Щоб уникнути загострень саркоїдозу потрібно намагатися вести здоровий спосіб життя, не палити, уникати контактів з хімікатами, які діють на печінку, з пилом, токсичними речовинами і газами, які ушкоджують легені. Слід виключити вживання продуктів, багатих на кальцій (сир, молоко), так як при саркоїдозі відзначається підвищений вміст у крові кальцію, що призводить до утворення каменів у сечовому міхурі і нирках.

Свищ - причини, симптоми, діагностика, лікування

Свищ або фістула (від лат. fistula — трубка) - канал, який з'єднує між собою або зовнішнім середовищем порожнисті органи або пухлина з поверхнею або який-небудь порожниною тіла. Зазвичай має вигляд вузького каналу, висланого із епітелієм.

Нориці поділяють на ті, що утворилися внаслідок якої-небудь патологічного процесу в організмі, і на ті, які утворилися після проведеної хірургічної операції, виконаної з метою відведення від вмісту якого-небудь полого органу.

Свищ - причини

Причини гнійного свища:

-Після закриття вогнища запалення, гній повинен вийти назовні, той канал по якому він випливає зазвичай згодом безболісно заживає. Але у випадках якщо сам процес запалення повністю не ліквідовано в глибині тканин продовжує знаходиться порожнина з інфекцією, іноді навіть з секвестром(омертвілий ділянку кістки), канал не зростається, формується гнійний свищ.

-при хронічному періодонтиті свищі можуть виникнути від коренів зуба, проходячи крізь щелепу і десну.

-після сліпих вогнепальних поранень, якщо під час не були витягнуті з тіла осколки і куля, поруч з ними утворюється нагноєння.

-свищі утворюються при нагноєнні швів близько лігатур(нитка, використовувана для перев'язки кровоносних судин)

Свищ - симптоми

Симптоми нориці прямої кишки:

-наявність невеликого отвору в області заднього проходу. Часто йдуть рясні виділення гною, тому хворим доводиться носити прокладку і кілька разів на день приймати душ.

-ниючі болі в області заднього проходу. Зазвичай найбільш сильні вони під час дефекації, потім поступово затихають.

Симптоми бронхіальних свищів:

-недосконалість методики ушивання кукси бронхів.
-специфічний ендобронхіт.

Симптоми нориці на яснах:

-посилюється при дотику біль зубів.
-рухливість зубів.
-гнійні виділення з каналу свища.

Свищ - діагностика

Особливих труднощів діагностика свища не створює. Вона заснована на характерних скаргах пацієнтів, анамнезі, кількості і складу виділяється гною, вигляді свища, при межорганных свищах на зміні виконуваних функцій даних органів.

Для уточнення спрямованості свищевого ходу, його довжини, а також зв'язку з патологічним вогнищем і т. д. зазвичай застосовують.т зондування, рентгенографію разом з введенням в свищі контрастних препаратів.
Сприяють уточненню діагнозу дослідження на наявність соляної кислоти, це може переконати, що свищ розташований у шлунку. Присутність сечокислих солей зазвичай характернодля сечового свища і так далі.

Свищ - лікування і профілактика

Переважно лікують нориці хірургічним способом. Багато гнійні свищі, утворені після перенесеної операції, можуть бути ліквідовані простим способом - видаленням лігатур за допомогою кровоспинного затискача.

Крім ліквідації самого запального вогнища, необхідно повністю видалити епітеліальний покрив проходу свища.
З вродженими норицями борються негайно і хірургічному способом, так як без втручання ззовні дитина гине в перші дні життя. У більшості випадку самостійне закриття гнійних каналів свищів буває практично неможливим. Губовидные свищі лікуються тільки радикальними операціями, які укладають у собі мобілізацію стінок статевого органу і зашивання його отвори.

Профілактика, найчастіше придбаних свищів, включає в себе різного роду запобігання інфекційних захворювань. Необхідно строго дотримувати правила асептики при хірургічних втручаннях.

Профілактика природжених нориць не піддається лікуванню, тому що дане захворювання виникає приблизно у першому триместе вагітності.

Синусит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Синуситом називають запалення навколоносових пазух (синусів), гостре або хронічне, що виникає при проникненні бактерій в порожнину носа. Він може проявлятися:
- гайморит - запалення слизової оболонки гайморової пазухи;
- фронтитом - запалення лобової пазухи;
- этмоидитом - запаленням гратчастого лабіринту;
- сфеноидитом - запалення клиноподібної пазухи.

Розрізняють односторонній синусит або двосторонній, коли уражаються придаткові пазухи з обох сторін. По тривалості запального процесу синусит може бути гострим, підгострим і хронічним (тривалим більше 2-х місяців).

Синусит - причини

Як правило, синусит виникає з-за бактерій і вірусів, які є причиною запалення верхніх дихальних шляхів. Часто гострий гайморит виникає за гострого нежитю, грипу, кору, скарлатини та інших захворювань інфекційної природи, рідше - внаслідок захворювання коренів чотирьох задніх верхніх зубів.

Синусит - симптоми

Для синуситу зазвичай характерні загальні симптоми застуди у вигляді нездужання, слабкості, підвищення температури. Всі форми гострого та хронічного синуситу можуть також виявлятися:

- виділенням гнійної мокроти з носа, має зелено-жовтий колір, в якій може бути домішка крові;
- сильної закладеністю носа;
- ослабленням нюху;
- сильним сухим кашлем, що виникають у нічний час;
- почервоніння ділянки шкіри, який розташований над запаленої навколоносовій пазухою;
- головний або лицьовій болем.

Для фронтиту біль найбільш характерна в області чола і над переніссям; при этмоидите вона локалізується в області перенісся; при гаймориті біль відчувається в області щік і нижче очей.

Хронічний синусит може мати симптоми менш виражені, ніж при гострому синуситі, але при цьому більш тривалі. Як правило, хронічний синусит проявляється періодичними гнійними виділеннями з носа, стійкою закладеністю носа, періодично з'являється головний або лицьовій болем, високою схильністю до простудних захворювань.

Синусит - діагностика

У разі підозри на синусит поставити діагноз і призначити лікування може ЛОР лікар. Діагностика синуситу полягає в загальному огляді хворого, проведення риноскопії (безболісного огляду порожнини носа) і рентгенографії черепа, для виявлення затемнення області запалених приносових пазух.

Синусит - лікування і профілактика

Лікування синуситу, перш за все, направлена на припинення запального процесу в навколоносових пазухах і очищення їх від слизу і гною, які були причиною набряклості носа. Найчастіше синусити лікують медикаментозним шляхом; якщо медикаментозне лікування не дає потрібного ефекту, то застосовують інші форми лікування, хірургічні (пункцію).

На сьогоднішній день отоларингологи найчастіше практикується поєднання лікування антибіотиками і пункції. З допомогою антибіотиків знищують інфекцію, а пункція потрібна для знищення скупчень у носових пазухах слизу і гною. Вона являє собою проколювання запалених синусів з їх подальшим дренуванням і видаленням розрослася слизової оболонки, яка заважає необхідної вентиляції синусів.

Основним способом профілактики синуситу є ефективне лікування гострих респіраторних захворювань, так як синусит зазвичай проявляється як ускладнення ГРВІ. Також помічено, що гострого синуситу частіше бувають схильні пацієнти з проблемним носовим диханням, алергічним ринітом та іншими захворюваннями носа. Тому, при частих випадках ускладнення ГРВІ синуситом слід отримати консультацію ЛОР-спеціаліста поза захворювання, для того, щоб виявити можливі причини, що призводять до розвитку запалення.

Яндекс.Метрика