Сечокам'яна хвороба - причини, симптоми, діагностика, лікування

Сечокам'яна хвороба – захворювання, яке пов'язане з утворенням каменів в органах сечовидільної системи людини (найчастіше в нирках). Хворобою страждають представники всіх вікових груп. Від віку зазвичай залежить тільки тип сечового каменю.

Сечокам'яна хвороба - причини

Найголовніша причина сечокам'яної хвороби, порушення обміну речовин, особливо це стосується зміни хімічного і водно-сольового складу крові. Незважаючи на дані порушення, захворювання не може розвиватися без наступних факторів:

- наявність хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту (гастритів, виразкової хвороби, колітів) і органів сечостатевої системи (простатит, пієлонефрит, аденома передміхурової залози, цистит);
- спадкова схильність;
- порушення в роботі паращитовидних залоз;
- травми і захворювання кісток;
- тривале зневоднення організму;
- авітаміноз (особливо критична нестача вітаміну D);
- зловживання гострою, солоним, копченим;
- постійне вживання жорсткої води;
- недолік УФ-випромінювання;
- проживання в жаркому кліматі.

Сечокам'яна хвороба - симптоми

Зазвичай сечокам'яна хвороба не залишається непоміченою. Виділяють такі характерні симптоми сечокам'яної хвороби:

1. Болі в області попереку. Біль одностороння або двостороння, для неї характерні погіршення при фізичних навантаженнях або при зміні положення тіла в просторі.
2. Ниркові кольки.
3. Прискорене сечовипускання і біль при сечовипусканні.
4. Кров у сечі.
5. Помутніння сечі.
6. Підвищений тиск.
7. Підвищена температура (до 38 – 40 градусів). Цей симптом характерний для випадків, коли до сечокам'яної хвороби приєднується пієлонефрит.

Сечокам'яна хвороба - діагностика

Сучасний рівень розвитку медицини дозволяє діагностувати патологічні процеси, пов'язані з сечокам'яною хворобою, на ранніх стадіях розвитку.

Основною проблемою діагностики є впевненість багатьох пацієнтів у відсутності каменів. Більшість таких пацієнтів надходить в медичні установи з гострою формою сечокам'яної хвороби, коли складно гарантувати успіх призначеного лікування.

Діагноз ставиться лікарем-урологом після огляду, бесіди з пацієнтом, а також після наступних досліджень:

- загальний аналіз сечі;
- загальний аналіз крові;
- біохімічний аналіз крові;
- ультразвукове дослідження (УЗД) нирок;
- екскреторна урографія;
- радіоізотопна нефросцинтиграфия.

Сечокам'яна хвороба - лікування і профілактика

В першу чергу, при гострому нападі сечокам'яної хвороби необхідно зняти симптоми коліки. Після цього необхідно видалити каміння, провести лікування інфекційних наслідків, а також попередити повторне формування каменів.

Сучасна медицина пропонує консервативний і оперативний методи видалення каменів.

При консервативному лікуванні сечокам'яної хвороби відбувається видалення каменів з допомогою спеціальних медичних препаратів, при цьому необхідно суворе дотримання дієти і питного режиму. Дана терапія ефективна, якщо у пацієнта камені невеликого розміру (до 3 міліметрів). Слід пам'ятати, що застосування подібних медикаментів повинно постійно контролюватися лікарем. У разі запального процесу необхідно додатково провести антибактеріальне лікування.

Оперативне (або інструментальне) лікування сечокам'яної хвороби передбачає хірургічне втручання, при якому видаляються найбільш великі камені.

Видалення каменів може проводиться ударною хвилею, метод отримав назву дистанційна літотрипсія.

Особливе місце при позбавленні від сечокам'яної хвороби займає її профілактика. Необхідно значно скоротити вживання смаженого, жирного, солоного та гострого, не можна переїдати. Крім того, слід випивати не менше 2-х літрів чистої води в добу. Не слід також переохолоджувати область попереку.

Невралгія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Невралгія – захворювання, пов'язане з ураженням периферичних нервів. На відміну від невритів, при невралгії відсутні структурні зміни ураженого нерва. Для хвороби характерні сильні болі в зоні іннервації нерва хворого. Невралгія зазвичай розвивається в нервах, які проходять у вузьких отворах або каналах.

Найбільш поширений вид невралгії – поразки трійчастого нерва (виникає в результаті травм особи, хвороб зубів або неправильного прикусу). Зустрічаються також наступні види:

- міжреберна невралгія (зазвичай виникає після остеохондрозу грудного відділу хребта);
- невралгія зовнішнього шкірного нерва стегна (біль зовнішньої поверхні стегна);
- невралгія крылонебного вузла (виникає раптово і характеризується болем неба, око, скронь і шиї);
- невралгія потиличного нерва (біль в області потилиці, скронь і очей);
- невралгія язикоглоткового нерва (зустрічається вкрай рідко, характеризується болями в горлі і нижній щелепі).

Невралгія - причини

Захворювання характеризується різноманіттям можливих причин виникнення: травми, негативний вплив важких металів, токсична дія ряду бактерій і медикаментів, захворювання нервової системи (полірадікулоневрит, склероз), інфекції (грип, туберкульоз), алергічні реакції, патології хребта та інші.

Невралгія може бути викликана захворюваннями серцево-судинної системи (гіпертонія, недокрів'я, атеросклероз). Хвороба в цьому випадку провокується слабким притоком кисню до нервів. Невралгія також може виникнути із-за змін у хребті, що виникають при гормональних розладах у жінок в період менопаузи.

Додатковими факторами, що викликають невралгію можуть стати зловживання спиртними напоями, цукровий діабет, порушення обмінних процесів з участю вітаміну B.

Невралгія - симптоми

Основний симптом невралгії – характерні болі. Напади зазвичай виникають при переохолодженні організму, при фізичному або емоційному перенапруженні. Біль досить часто супроводжується різноманітними вегетативними розладами (набряк шкірного покриву, почервоніння шкіри), у разі сильного болю – загальними вегетативно-судинними проявами. У хворих на невралгію виявляють порушення чутливості, які проявляють себе у вигляді гіпестезії або гіперестезії. Нерідко зустрічаються симптоми натягу нервових стовбурів.

Невралгія - діагностика

Діагноз невралгія якого-небудь нерва зазвичай грунтується на скаргах пацієнта, а також на даних, отриманих при огляді лікарем. Досить часто невралгія діагностується методом виключення, коли в результаті численних досліджень (загальні аналізи крові та сечі, МРТ, КТ та інші) не вдається виявити причину болю, на яку скаржиться пацієнт.

Після постановки діагнозу рекомендується додатково використовувати магнітно-резонансну томографію. Даний метод допоможе виявити пухлину або ряд ознак склерозу. Однак інші причини невралгії таке дослідження не дозволяє визначити.

Невралгія - лікування і профілактика

Лікування невралгії може призначатися тільки лікарем. Терапія первинної невралгії є комплексною і включає фізіотерапевтичні процедури, голковколювання, ін'єкції новокаїну і вітамінів групи B. У випадку поразки трійчастого нерва застосовують протисудомні препарати. Не виключається використання хірургічного втручання.

При вторинної (симптоматичної) невралгії виявляється основна причина захворювання, після чого лікар призначає необхідне індивідуальне лікування.

Профілактика невралгії передбачає:

- правильне харчування;
- раціональність фізичних навантажень;
- відсутність переохолоджень та травм.

Мастит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Мастит називають запалення молочної залози. Мастит буває лактаційних (післяпологовим), який розвивається у годуючих матерів, і нелактационным, тобто, не пов'язаних з грудним вигодовуванням. Нелактационный мастит звичайно розвивається через травми молочної залози або гормональних розладів в організмі жінки і зустрічається рідко.

Мастит - причини

Мастит розвивається при попаданні в тканину молочної залози бактерій, або через тріщини сосків, або через кров (при наявності в організмі жінки осередків інфекції). Зазвичай, коли в молочну залозу жінки потрапляє невелика кількість бактерій, що її імунна система успішно справляється з цією проблемою. Однак, в післяпологовому періоді організм більшості жінок ослаблений, він не може дати бактеріям гідну відсіч, тому розвивається мастит.

Дуже часто мастит трапляється через лактостазу, або застою молока в протоках молочних залоз, який розвивається із-за недостатнього або неповного зціджування молока або рідкісних годувань (так як молоко в протоках молочної залози є сприятливим середовищем для розмноження бактерій із-за його поживності).

Мастит - симптоми

Мастит характеризується гострим початком і розвивається протягом декількох годин або 1-2 доби. Він виявляється такими симптомами:

- підвищенням температури тіла вище 38? С, що вказує на запальний процес в організмі. З-за цього у хворої жінки з'являються головні болі, озноб, слабкість;
- болі в молочній залозі, які носять постійний характер і посилюються під час годування дитини груддю;
- збільшенням молочної залози в розмірі та її почервонінням в області запалення.

При відсутності лікування на ранніх стадіях захворювання починається гнійний мастит. Він проявляється:

- підвищенням температури тіла до 39? С і вище;
- головними болями, порушенням сну, відсутністю апетиту;
- сильними болями в молочній залозі, які з'являються навіть при легкому дотику до грудей;
- збільшенням лімфатичних вузлів у пахвовій області.

Мастит - діагностика

Діагностують мастит, грунтуючись на характерних ознаках, які лікар може виявити при огляді і пальпації (обмацуванні) молочної залози. Щоб підтвердити діагноз і виявити запальний процес в організмі, призначають загальний аналіз крові. Тип бактерій і їх чутливість до тих чи інших антибіотиків визначають за допомогою бактеріологічного дослідження молока. Іноді діагностика маститу може доповнюватися ультразвуковим дослідженням молочної залози (УЗД).

Мастит - лікування і профілактика

Лікування маститу визначається тривалістю захворювання, його формою і т. д., а його метою є зниження росту бактерій, зменшення запального процесу і знеболювання.

Негнойные форми маститу лікують консервативним методом. Основні лікарські засоби в цьому випадку - це антибіотики, вибір яких визначається чутливість бактерій. Найчастіше лікування проводять антибіотиками з групи пеніцилінів, цефалоспоринів і т. д., які призначаються внутрішньо, внутрішньом'язово або внутрішньовенно. Щоб усунути больові відчуття в молочній залозі, жінці призначають місцеві анестезуючі засоби.

Хвора повинна проводити зціджування молока з обох молочних залоз кожні 3 години, щоб не допустити застою молока. Для більш швидкого одужання слід зменшити вироблення молока або повністю придушити її шляхом прийняття спеціальних ліків, які повинен призначити лікар. Після повного одужання жінки лактація може бути відновлена.

Лікування гнійних форм маститу проводиться тільки шляхом хірургічного втручання. Не рекомендується лікувати будь-які форми маститу народними засобами, так як вони не здатні ефективно протидіяти інфекції, що потрапила в молочні залози. Потрібно пам'ятати, що відсутність своєчасного лікування маститу може призвести до розвитку гнійних форм, небезпечних для життя пацієнтки.

Профілактика маститу полягає в ретельному догляді за молочними залозами, дотримання гігієни годівлі, використання пом'якшуючих кремів і своєчасному зціджуванні молока.

Яндекс.Метрика