Шизофренія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Шизофренію називають психічне захворювання, для якого характерне тривале хронічне протягом і типові зміни особистості. Шизофренія та інші захворювання, що супроводжуються ознаками психозу, спостерігається приблизно в 1, 5% населення Землі. На сьогоднішній день у світі діагноз "шизофренія" поставлений приблизно 45 мільйонів дорослих хворих.

Шизофренія - причини

Про причини шизофренії та механізми її розвитку на сьогодні немає достатніх даних, однак, медики відводять провідну роль в її виникненні спадковим чинникам. Розвиток хвороби багато в чому залежить від статі та віку хворого. Так, чоловіки хворіють раніше жінок, і у них перебіг захворювання характеризується відносно сприятливим результатом. У жінок перебіг хвороби є більш нападоподібний, з-за циклічності нейро-ендокринних процесів, пов'язаних з менструальної функції, вагітністю, пологами, проте, прогноз в цілому теж вважається сприятливим. Часом розвитку злоякісних форм захворювання є дитячий і підлітковий вік.

Шизофренія - симптоми

Найчастіше це психічний розлад проявляється галюцинаціями (пацієнт може "чути" голоси або "бачити" предмети, нечутні і невидимі для інших людей), а також різними формами марення (висловлюванням невідповідних дійсності уявлень).

Також для хворих шизофренією характерні дивні розмови і вчинення безглуздих вчинків. Наприклад, вони часто відмовляються від нормальної діяльності: відвідування школи, роботи, спілкування з друзями. Замість цього вони вибирають самотність і відгороджуються від контактів з іншими людьми. Хворі шизофренією також можуть не дотримуватися правила особистої гігієни.

Шизофренія - діагностика

На початку захворювання його діагностика представляє певну складність. Коли перший приступ періодичної шизофренії полягає тільки в емоційних розладах, його важко відрізнити від фази маніакально-депресивного психозу. Також важко діагностувати шизофренію в дитячому віці, тому що перший виражений напад зазвичай відзначають тільки в підлітковому віці.

У дорослі діагноз грунтується на аналізі скарг пацієнта і його поведінки. Для психіатричної оцінки зазвичай проводять аналіз психічного статусу і складають психіатричний анамнез. Існують певні вироблені стандартні діагностичні критерії, що враховують наявність певних ознак з їх тяжкістю і тривалістю. Однак, на сьогоднішній день немає лабораторного тесту на шизофренію, який був би клінічно схвалений.

Шизофренія - лікування і профілактика

Основним засобом лікування шизофренії є медикаментозне. Є цілий ряд препаратів для виправлення дивної поведінки пацієнтів (Галоперидол, Тріфтазін, Флюанксол і т. д.), однак, лікування ними ускладнюється наявністю різних побічних ефектів: сонливістю, тремтінням рук, слабкістю мускулатури, запамороченням. Усувають ці причини іншими препаратами: Циклодол, Акинетоном. Препарат Клозапін може викликати менше побічних ефектів, однак, лікування ним вимагає регулярного проведення аналізів крові. Препарати нового покоління (Рисполепт) мають мінімальну кількість побічних ефектів, що є важливим чинником поліпшення якості життя хворих.

Часто хороший ефект надає допоміжна психотерапія та надання консультацій хворому шизофренією. З допомогою психотерапії хворі шизофренією знаходять позитивне ставлення до себе, знаходять способи вирішення нагальних проблем.

Важливу роль у лікуванні шизофренії відіграє соціальна реабілітація, представлена цілим комплексом програм. Під час їх реалізації хворі отримують соціальні навички взаємодії з іншими людьми і інші навички, необхідні в повсякденному житті. Також вони проходять професійне навчання, необхідне їм для того, щоб отримати і зберегти роботу, і безперервне навчання для пацієнтів, яким це необхідно.

Цироз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Цироз печінки вважається одним з найбільш небезпечних захворювань, оскільки при відсутності лікування він може стати причиною летального результату. При даному захворюванні сполучна тканина печінки розростається, і утворюються рубці. Також має місце зниження функціональності печінки, посилене руйнування гепацитов і порушення зв'язку між кишечником і жовчними протоками, що загрожує згодом порушенням процесів травлення і всмоктування надходить їжі.

Цироз – причини

Цироз може спровокувати цілий ряд причин. У більшості випадків захворювання розвивається на фоні інших захворювань, таких як рубцювання тканин або запальні процеси в печінці. Викликати розвиток цирозу може також важке отруєння лікарськими препаратами, алкоголем або металами, які мають властивість накопичуватися в тканинах печінки. Іноді цироз починає розвиватися після перенесеної тяжкої інфекції (наприклад, гепатиту) або внаслідок вроджених патологій.

Цироз - симптоми

Розвиток даного захворювання в деяких випадках може бути прихованим, а тому ніяк не проявлятися протягом багатьох років. Дуже характерним симптомом є жовтяниця, при якій стають жовтими не тільки шкірні покриви хворого, але й білки очей. Таке відбувається через надмірно збільшеної кількості білірубіну в крові людини.

Хворий постійно відчуває себе втомленим і слабким, а також у нього поступово зникає апетит. Цироз печінки викликає порушення процесів згортання крові і тому у хворого синці і синці дуже довго не сходять. Якщо цироз спровокований алкогольним отруєнням, то в такому випадку на шкірі людини можна побачити характерну сітку з дрібних кровоносних судин.

Цироз може бути причиною розвитку небезпечних для здоров'я ускладнень. Наприклад, під час хвороби йде сильне порушення водно-сольового балансу, що загрожує сильними набряками. Спочатку відбувається набряк лише кінцівок, але з часом вода накопичується і в черевній порожнині. Це стан створює сприятливе середовище для розмноження різних шкідливих бактерій, які здатні викликати небезпечні інфекційні захворювання. Ще рубцювання тканин печінки призводить до внутрішньої кровотечі. Воно супроводжується сильними болями, кров'янистої блювотою і навіть втратою свідомості.

Цироз - діагностика

Цироз діагностується на базі результатів аналізів крові і пальпації печінки. Також доцільно обстеження ультразвуком і якщо потрібно, то комп'ютерною томографією. Однак на сьогоднішній день найбільш точним методом для діагностики цирозу вважається біопсія печінки, для чого беруться для дослідження зразки уражених тканин. Дана процедура не тільки допомагає встановити остаточний діагноз, а й визначити стадію розвитку захворювання.

Цироз – лікування і профілактика

Метою консервативного лікування є призупинення процесів рубцювання і відновлення роботи печінки (хоча б часткове). Крім цього проводиться терапія виниклих ускладнень.

Хворому категорично заборонений прийом алкоголю, наркотичних речовин та нестероїдних препаратів. Також проводиться вітамінотерапія для нормалізації процесів обміну речовин і зміцнення імунітету.

Цироз печінки можна вилікувати тільки при суворому дотриманні дієти, відповідної стадії і форми захворювання. Наприклад, при збереженому синтезі сечовини хворому потрібна білкова їжа, а якщо цей процес все ж порушений, то кількість білка в вживаної їжі потрібно знизити або виключити. У раціоні пацієнта повинні бути присутніми жири тільки рослинного походження, а вуглеводи – тільки легкозасвоювані.

На превеликий жаль, лікування і дієта не завжди дієві при цьому захворюванні. У таких випадках показана пересадка печінки, якщо, звичайно, є така можливість.

Профілактика цирозу печінки передбачає своєчасне та адекватне лікування вірусних гепатитів та інших захворювань, які сприяють його розвитку та обмеження прийому алкоголю. Також рекомендується вести активний спосіб життя і харчуватися, по можливості, більш збалансовано.

Холера - причини, симптоми, діагностика, лікування

Холера - це гостре інфекційне захворювання, що характеризується ураженням тонкого кишечника, розладом водно-сольового обміну, різним ступенем зневоднення, внаслідок втрати рідини, з блювотними масами і водянистими випорожненнями. Холера належить до карантинних інфекцій. Збудником хвороби є холерний вібріон, який нагадує зовнішнім виглядом зігнуту паличку (кому).

При кип'ятінні вібріон гине через одну хвилину. Деякі біотипи здатні довгостроково зберігатися та розмножуватися в мулі, йоді, в організмах мешканців водойм. Джерело інфекції - людина (бацилоносій і хворий). Вібріони виділяються з блювотними масами і фекаліями. Епідемії холери бувають контактно-побутові, харчові, водні та змішані. Сприйнятливість до хвороби досить висока.

Холера - причини

Захворювання викликається холерним вібріоном. Шляхи передачі від хворої людини - зазвичай через воду, забруднену блювотними масами і фекаліями, як правило, при купанні у водоймі, або ковтанні води. Зараження холерою може відбутися при вживанні різних продуктів харчування, які були помиті зараженою водою. В наші дні холера зустрічається досить рідко, зазвичай у вигляді епідемій в районах, які відрізняються несприятливими санітарними умовами (Африка, Азія).

Холера - симптоми

Тривалість інкубаційного періоду холери становить близько 5-ти днів. Захворювання починається раптово. Токсин холерного вібріона провокує сильну діарею, при якій разом з калом виділяється величезна кількість рідини. Слизу, домішок крові і болю не спостерігається. Стілець спочатку кашкоподібний, потім - безбарвний, пізніше до симптомів додається рясна блювота.

Виникає гостре зневоднення всього організму, порушуються обмінні процеси, відбувається зниження рівня калію, внаслідок чого змінюється серцевий ритм. Шкіра втрачає еластичність, у хворого спостерігається загальмованість, загострюються риси обличчя, з'являються судоми жувальних і литкових м'язів. Результатом зневоднення може стати смерть від ниркової недостатності, гіповолемічного шоку, коми.

Холера - діагностика

При постановці діагнозу велике значення приділяється епідеміологічними даними, які дозволяють встановити ймовірність контакту із збудником холери, а також клінічні дані (симптоми холери). Проте, найбільше значення надається даними лабораторної діагностики, що дозволяють підтвердити діагноз.

Методи діагностики холери поділяють на класичні (бактеріологічне дослідження і бактеріоскопія) та експрес-методи (микроагглютинация і іммобілізація вібріонів). Холеру слід диференціювати з іншими кишковими інфекціями, такими, як сальмонельоз і дизентерія, а також з отруєнням солями важких металів і грибами.

Холера - лікування і профілактика

Обов'язкова госпіталізація всіх хворих. Основна роль при лікуванні холери приділяється відновленню водно-сольової рівноваги і боротьби зі зневодненням. Рекомендуються розчини, які містять хлорид калію, глюкозу, хлорид натрію та бікарбонат натрію. При особливо тяжкому зневодненні хворим показано струминне введення рідини, щоб нормалізувати пульс, після чого розчин вводять крапельним шляхом.

Раціон харчування хворого повинен складатися з продуктів, багатих на вміст солей калію (томати, курага, картопля). Антибіотикотерапію проводять тільки хворим з високим ступенем зневоднення, використовуються левоміцетин або тетрациклін. Виписка зі стаціонару проводиться після повного одужання. Прогноз при адекватному і своєчасному лікуванні сприятливий.

Профілактика холери полягає в знезараженні та охорони питної води. Необхідний активний лікарський контроль за особами, які перебували в контакті з хворими. З метою профілактики за показаннями застосовується холероген-анатоксин і корпускулярна холерна вакцина.

Яндекс.Метрика