СНІД - причини, симптоми, діагностика, лікування

СНІД (AIDS) – це стан, який провокує ВІЛ-інфекція і характеризується важкими розладами імунітету. Воно проявляється пухлинними та інфекційними захворюваннями, тривалими повторними інфекціями. З-за того, що вірус має схильність до мутації, СНІД розвивається, навіть якщо приймаються антиретровірусні препарати.

СНІД – причини

СНІД викликається ВІЛ (вірусом імунодефіциту людини), вражаючим CD4-лімфоцити, тобто клітини, які руйнують збудників захворювань та інфекційних агентів. При зниженні кількості CD4-лімфоцитів, відбувається майже непоправної збій у роботі захисних систем організму і у хворого починають розвиватися злоякісні пухлини і певні інфекційні процеси. При зменшенні числа CD4-лімфоцитів в крові хворого до 200 – можна стверджувати, що у нього СНІД. Ефективність виконуваних функцій імунної системою значно знижується.

Від того моменту, коли людина заразився ВІЛ до розвитку Сніду може пройти більше десяти років. Розгорнуту стадію Сніду розцінюють як невиліковну, вона призводить до смертельного результату. В середньому через п'ять років помирають хворі, у яких встановили СНІД в розгорнутій стадії. ВІЛ виявляється з аналізу крові на наявність антитіл до вірусу. Відразу після зараження, даний аналіз може показувати помилкові результати, так як необхідно якийсь час, щоб виробилися до даного вірусу антитіла (зазвичай 6-12 тижнів). У деяких випадках позитивний аналіз на ВІЛ можна отримати лише через шість місяців після зараження.

СНІД - симптоми

До ранніх симптомів ВІЛ відносять: грипоподібні захворювання (з температурою, кашлем, слабкістю, втомою, ломотою в тілі, втратою апетиту) і збільшені лімфатичні вузли. Носій ВІЛ відрізняється особливою здатністью заражати, навіть якщо при цьому немає ніяких ознак зараження.

До пізніх симптомів ВІЛ (через роки після зараження) відносяться: хронічна втома, постійні підйоми температури і нічні поти, незрозуміла втрата апетиту і ваги, збільшені лімфатичні вузли, затяжна діарея. Також до них відносяться: часті респіраторні інфекції, сухий кашель або поверхневе дихання, темно-бордові пухлиноподібні утворення в порожнині носа, рота та на шкірі.

СНІД - діагностика

Діагностичними ознаками, які наводять лікаря на думку, що у хворого на СНІД, є: пневмоцистна пневмонія, тривала невмотивована лихоманка, що не піддається лікуванню діарея протягом більше двох місяців, тривала шкірний висип, часто змінює свій вигляд, лімфаденопатія, поява саркоми Капоші у молодих людей, яка локалізується на голові, обличчі, тулубі і має злоякісне агресивний перебіг і інші симптоми. Також береться до уваги на перший погляд не піддається поясненню зниження маси тіла більш ніж на 10%, лімфоми ЦНС, цитомегаловірусна інфекція, лімфопенія неясної етіології і часті захворювання найпростішими, патогенними та умовно патогенними мікроорганізмами, грибами і особливо мікст-інфекціями.

Лабораторну діагностику ВІЛ-інфекції засновують на тому, що виявляється збудник Сніду або специфічні до нього антитіла. З допомогою иммунофлуоресцентного, імуноферментного та радиоиммунного методів виявляють специфічні антитіла до вірусу СНІД. При отриманні позитивних результатів на антитіла, повторно проводять постановку серологічних реакцій, використовуючи додаткові діагностикуми, зокрема, застосовують иммуног доттинг.

СНІД – лікування і профілактика

На сьогодні СНІД є хворобою, що не піддається лікуванню, але при своєчасній терапії сучасними лікарськими препаратами, можна істотно продовжити життя людині. Тому дуже важливо проводити своєчасну діагностику ВІЛ-інфекції. Класи препаратів, які використовуються для підтримуючого лікування, весь час доповнюються і збагачуються, і тому на сьогоднішній день вважається, що ВІЛ-інфікований на такій терапії має можливість прожити від декількох десятиліть до всієї повноцінного життя.

Найголовніше в боротьбі зі Снідом – проводити профілактичні заходи, які, в першу чергу, передбачають широке ознайомлення населення з усіма можливими шляхами передачі інфекції та пропагандою суворого дотримання правил поведінки.

Псоріаз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Псоріаз являє собою поширену форму хронічного дерматозу, яка характеризується утворенням шелушащихся папульозних висипань на шкірі. Від псоріазу може постраждати будь-яка ділянка тіла, однак, найчастіше він проявляється на шкірі голови, ліктях, колінах, долонях, ступнях ніг, рідше - на нігтях, м'яких тканинах рота і геніталіях. Від 15 до 20% людей, хворих на псоріаз, що страждають запаленням суглобів, яке називається псоріатичним артритом.

Псоріаз - причини

На сьогоднішній день фахівці не називають точну причину псоріазу, однак, вважається, що розвиток цього захворювання відбувається через порушення роботи нервової і ендокринної систем, обмінних процесів, особливо порушень жирового і вуглеводного обміну, вогнищ хронічної інфекції, захворювань і порушень нормальної роботи печінки. Також відомо, що схильність до псоріазу має спадкову природу.

Псоріаз - симптоми

Зазвичай псоріаз проявляється сухими, червоними, піднятими над поверхнею шкіри плямами (псоріатичних бляшках), покритими пухкими сріблясто-білими лусочками; хоча іноді захворювання не супроводжують ніякі видимі ураження шкіри. Спочатку псоріатичні бляшки з'являються на обмежених ділянках тіла, локалізуючись головним чином у волосистій частині голови, на розгинальної поверхні ліктьових і колінних суглобів, в області крижів і т. д. Бляшки чітко отграничиваются від здорової шкіри і мають яскраво-рожевий або насичений червоний колір.

Псоріаз - діагностика

Діагностика псоріазу зазвичай не представляє великої праці, в її основі лежить характерний зовнішній вигляд шкіри. Складніше йде справа з диференціальним діагнозом артропатичного псоріазу з ревматоїдним поліартритом, особливо коли він не супроводжується шкірними висипаннями. Для правильної діагностики псоріазу дуже важливою є інформація про наявність його у родичів. Іноді для уточнення діагностики псоріазу проводять біопсію шкіри.

Псоріаз - лікування і профілактика

Лікування псоріазу залежить від локалізації його проявів, ступеня тяжкості, історії захворювання пацієнта, а також переносимості їм ліків. При легкій формі псоріазу проводять місцеве лікування; при наявності великий ураженої поверхні місцеве лікування доповнюють терапією ультрафіолетовими променями (УФА-терапією). У разі відсутності ефекту від місцевого лікування і УФА-терапії, призначається системне лікування. Важливою частиною лікування псоріазу є дієта, яка передбачає обмеження тваринних жирів, вуглеводів, гострих страв, і виключення алкоголю.

У прогресуючій стадії псоріазу доцільним є застосування антигістамінних препаратів (супрастину, тавегіла, фенкарола), а також гіпосенсибілізуючих засобів (глюконату і хлориду кальцію, гіпосульфіту натрію, сульфату магнію в ін'єкціях), вітамінів (В6, В12, А, С), седативної терапії у вигляді препаратів брому, валеріани, еленіум та ін Зовнішньо застосовують кортикостероїдні мазі.

На стаціонарній стадії псоріаз лікується аутогемотерапією, пірогеналом, ін'єкціями стафілококового анатоксину або антифагина (якщо є вогнища хронічної інфекції), ультрафіолетовим опромінюванням. Зовнішньо показано застосування кератопластических мазей: іхтіолової, сірчано-дегтярній, нафталановой з кортикостероїдами. Хороший ефект дає курортне лікування на сірководневих і радонових джерелах, а також прийняття сонячних ванн і морські купання.

Тяжкі форми псоріазу вимагають прийому всередину кортикостероїдних гормонів та цитотоксичних імунодепресантів. Сучасні методи лікування псоріазу представлені фотохимиотерапией, гемосорбцією, плазмаферезом.

Профілактику псоріазу проводять з допомогою диспансерного спостереження та підтримуючої терапії в зимовий і ранній весняний період.

Пневмонія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Пневмонія (або запалення легенів) – запалення легеневих тканин інфекційної природи, яке супроводжується ураженням інтерстиціальних тканин легкого і альвеол.

Пневмонія включає в себе цілий ряд хвороб зі своєю симптоматикою, етіологією та особливостями лікування. Захворювання може протікати як ускладнення перенесених хвороб або як самостійна хвороба.

У тих випадках, коли запалення легенів не викликане інфекцією, захворювання зазвичай називають пневмонітом.

Пневмонія - причини

Пневмококова інфекція є найбільш частим збудником пневмонії (близько 30 – 40% випадків), мікоплазма викликає захворювання рідше (15 – 20%), віруси провокують пневмонію в 10% випадків.

Існує ряд факторів, які сприяють розвитку інфекції в організмі людини:
- зловживання спиртними напоями та куріння;
- проблеми з серцево-судинною системою;
- хронічні бронхіти;
- вплив на дихальну систему екологічних факторів;
- ослаблений імунітет;
- тривалий постільний режим;
- літній вік.

Пневмонія - симптоми

У кожному конкретному випадку симптоматика пневмонії обумовлена конкретною інфекцією, яка викликала захворювання.

До загальних симптомів можна віднести слабкість, зниження апетиту, підвищену стомлюваність, підвищення температури тіла, головний та м'язові болі. Основний симптом пневмонії, що зазвичай найбільше турбує хворого кашель, найчастіше супроводжується виділенням мокротиння.

Що стосується часткової пневмонії, то вона виникає гостро. Перший симптом – висока температура, що супроводжується ознобом. У подальшому приєднується кашель (мокротиння зазвичай з домішками крові), прояви якого не зменшуються через тиждень. Також хворих турбує біль в грудній клітці.

Пневмонія - діагностика

Для діагностики пневмонії застосовують різні методи. Як правило, застосовують основні методики діагностики, до яких відносять:
- рентген грудної клітки;
- загальний аналіз крові;
- біохімічний аналіз крові;
- дослідження газового складу крові;
- дослідження мокротиння під мікроскопом з забарвленням по Граму;
- посів мокротиння.

Пневмонія - лікування і профілактика

Лікування пневмонії починається невідкладно, відразу після постановки діагнозу лікарем. Іноді допускається лікування легких форм пневмонії на дому. Однак у цьому випадку слід гарантувати строгий постільний режим. Візити в поліклініку виключені. У випадку, якщо хворий старше 60 років, а також у разі середнього і важкого перебігу хвороби необхідна термінова госпіталізація.

Терапія пневмонії завжди комплексна.

1. Антибактеріальне лікування. Це первинна терапія, що проводиться з використанням антибіотиків, які вибираються у відповідності з виглядом можливого збудника захворювання. Рекомендовано починати антибактеріальну терапію не пізніше ніж через 8 годин після перших симптомів хвороби.
2. Дизинтоксикационные заходи. У разі неважкої форми захворювання достатньо приймати 1, 5 – 2 літра рідини на добу. При тяжкому перебігу показана інфузійна терапія.
3. Коригування мікроциркуляційних порушень.
4. При наявності показань проводиться коригування порушень з боку імунної системи.

Після нормалізації стану хворого застосовують фізіотерапевтичне лікування. Рекомендовано УВЧ, апарати "Ранет" і "Ромашка". Також ефективні дихальні вправи і лікувальна фізкультура.

Для профілактики пневмонії необхідно:
- повністю відмовитися від куріння і зловживання алкоголем;
- уникати контактів з людьми, які хворіють на грип або застуду;
- у випадку, якщо у вас немає імунітету до кору та вітряну віспу, необхідно уникати контакту з носіями даних захворювань;
- вести здоровий спосіб життя і не переохолоджуватися.

Яндекс.Метрика