СНІД - причини, симптоми, діагностика, лікування

СНІД (AIDS) – це стан, який провокує ВІЛ-інфекція і характеризується важкими розладами імунітету. Воно проявляється пухлинними та інфекційними захворюваннями, тривалими повторними інфекціями. З-за того, що вірус має схильність до мутації, СНІД розвивається, навіть якщо приймаються антиретровірусні препарати.

СНІД – причини

СНІД викликається ВІЛ (вірусом імунодефіциту людини), вражаючим CD4-лімфоцити, тобто клітини, які руйнують збудників захворювань та інфекційних агентів. При зниженні кількості CD4-лімфоцитів, відбувається майже непоправної збій у роботі захисних систем організму і у хворого починають розвиватися злоякісні пухлини і певні інфекційні процеси. При зменшенні числа CD4-лімфоцитів в крові хворого до 200 – можна стверджувати, що у нього СНІД. Ефективність виконуваних функцій імунної системою значно знижується.

Від того моменту, коли людина заразився ВІЛ до розвитку Сніду може пройти більше десяти років. Розгорнуту стадію Сніду розцінюють як невиліковну, вона призводить до смертельного результату. В середньому через п'ять років помирають хворі, у яких встановили СНІД в розгорнутій стадії. ВІЛ виявляється з аналізу крові на наявність антитіл до вірусу. Відразу після зараження, даний аналіз може показувати помилкові результати, так як необхідно якийсь час, щоб виробилися до даного вірусу антитіла (зазвичай 6-12 тижнів). У деяких випадках позитивний аналіз на ВІЛ можна отримати лише через шість місяців після зараження.

СНІД - симптоми

До ранніх симптомів ВІЛ відносять: грипоподібні захворювання (з температурою, кашлем, слабкістю, втомою, ломотою в тілі, втратою апетиту) і збільшені лімфатичні вузли. Носій ВІЛ відрізняється особливою здатністью заражати, навіть якщо при цьому немає ніяких ознак зараження.

До пізніх симптомів ВІЛ (через роки після зараження) відносяться: хронічна втома, постійні підйоми температури і нічні поти, незрозуміла втрата апетиту і ваги, збільшені лімфатичні вузли, затяжна діарея. Також до них відносяться: часті респіраторні інфекції, сухий кашель або поверхневе дихання, темно-бордові пухлиноподібні утворення в порожнині носа, рота та на шкірі.

СНІД - діагностика

Діагностичними ознаками, які наводять лікаря на думку, що у хворого на СНІД, є: пневмоцистна пневмонія, тривала невмотивована лихоманка, що не піддається лікуванню діарея протягом більше двох місяців, тривала шкірний висип, часто змінює свій вигляд, лімфаденопатія, поява саркоми Капоші у молодих людей, яка локалізується на голові, обличчі, тулубі і має злоякісне агресивний перебіг і інші симптоми. Також береться до уваги на перший погляд не піддається поясненню зниження маси тіла більш ніж на 10%, лімфоми ЦНС, цитомегаловірусна інфекція, лімфопенія неясної етіології і часті захворювання найпростішими, патогенними та умовно патогенними мікроорганізмами, грибами і особливо мікст-інфекціями.

Лабораторну діагностику ВІЛ-інфекції засновують на тому, що виявляється збудник Сніду або специфічні до нього антитіла. З допомогою иммунофлуоресцентного, імуноферментного та радиоиммунного методів виявляють специфічні антитіла до вірусу СНІД. При отриманні позитивних результатів на антитіла, повторно проводять постановку серологічних реакцій, використовуючи додаткові діагностикуми, зокрема, застосовують иммуног доттинг.

СНІД – лікування і профілактика

На сьогодні СНІД є хворобою, що не піддається лікуванню, але при своєчасній терапії сучасними лікарськими препаратами, можна істотно продовжити життя людині. Тому дуже важливо проводити своєчасну діагностику ВІЛ-інфекції. Класи препаратів, які використовуються для підтримуючого лікування, весь час доповнюються і збагачуються, і тому на сьогоднішній день вважається, що ВІЛ-інфікований на такій терапії має можливість прожити від декількох десятиліть до всієї повноцінного життя.

Найголовніше в боротьбі зі Снідом – проводити профілактичні заходи, які, в першу чергу, передбачають широке ознайомлення населення з усіма можливими шляхами передачі інфекції та пропагандою суворого дотримання правил поведінки.

Тахікардія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тахікардія - це термін, який позначає прискорене серцебиття будь-якого походження. Як правило, частота серцевих скорочень, що перевищує 100 ударів в хвилину вважається тахікардією. Ритм при цьому залишається правильним (постійна тривалість проміжків між серцевими скороченнями). Стан, коли напад тахікардії починається раптово і так само раптово закінчується, носить назву пароксизмальної тахікардії.

Тахікардія - причини

Причин, що провокують тахікардію, існує досить багато. До них відносяться:

- Хвороби серцево-судинної системи. Дуже часто тахікардія є наслідком таких захворювань, як гіпертонія, пороки серця, ішемія, інфаркти.
- Кофеїн. Надмірне вживання містять кофеїн напоїв з великою ймовірністю може призвести до тахікардії. Пояснюється це дією, яке кави впливає на роботу серцево-судинної і центральної нервової систем.
- Захворювання щитовидної залози. Будь-які порушення ендокринної системи, особливо щитовидної залози, дуже часто провокують досить сильну тахікардію.
- Інфекційні захворювання. Різноманітні інфекційні хвороби, зокрема, викликають підвищення температури тіла, теж є причиною розвитку тахікардії. Це пояснюється загальним порушенням у функціонуванні серцево-судинної та інших систем організму, яке виникло в результаті хвороби.
- Вагітність. Процеси в організмі майбутньої матері найчастіше також можуть призвести до тахікардії. Небезпека цього стану для мами і майбутнього малюка повинен оцінити лікуючий гінеколог.

Тахікардія може з'явитися з-за природної, нормальної реакції організму на емоційні та фізичні навантаження, куріння, підвищення температури тіла та вживання алкоголю.

Тахікардія - симптоми

Симптоми тахікардії - запаморочення, серцебиття, загальна слабкість, відчуття втрати свідомості, відчуття нестачі повітря.

Тахікардія - діагностика

Лікар діагностує тахікардію на основі симптомів, медичного огляду пацієнта, аналізів і обстежень. Загальні тести складаються з наступних досліджень:

- Електрокардіографія (ЕКГ). Є основним методом діагностики тахікардії. На ЕКГ визначають тип тахікардії і виявляють, як серцеві порушення впливають на почастішання серцевого ритму.
- Холтерівський монітор. Дане дослідження - це безперервна реєстрація електрокардіограми (24 і більше годин), що допомагає лікареві отримати повну симптоматичну картину захворювання.
- Електрофізіологічне дослідження. З його допомогою визначають джерело, що викликає проблеми у провідній серцевої системі.

Лікар-кардіолог, в залежності від симптоматики, може призначити й інші додаткові дослідження, щоб діагностувати основне захворювання, що сприяє тахікардії.

Тахікардія - лікування і профілактика

Лікування тахікардії орієнтоване на запобігання нападів тахікардії в майбутньому, скорочення частоти серцевого ритму і мінімізацію ускладнень. У ряді випадків лікування не потрібно - достатньо відпочити, заспокоїтися, змінити спосіб життя. Якщо пацієнту потрібно медикаментозне лікування, призначити препарати може тільки лікар, провівши відповідне обстеження. Варто пам'ятати, що виникла без видимої причини тахікардія, повинна бути приводом для негайного звернення до лікаря.

Профілактика тахікардії зводиться до постійного і уважному спостереженню за станом здоров'я, а при серцевих захворюваннях обов'язкові своєчасні консультації кардіолога. Допоможе запобігти напади тахікардії дотримання режиму праці, повноцінний відпочинок, відмова від куріння, уникнення стресових ситуацій та хвилювань. По можливості, варто відмовитися від алкоголю, жирної і гострої їжі.

Токсоплазмоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Токсоплазмоз – паразитарне захворювання людини і тварин, спровоковане найпростішим мікроорганізмом – токсоплазмою Гонді (Toxoplasma gondii).

Токсоплазмоз – це одне з найбільш широкомасштабних захворювань у світі. В Африці і Південній Америці інфіковано близько 90% населення, у Росії, за останніми даними, - до 30% жителів.

Токсоплазмоз – причини

Основними переносниками захворювання є тварини, найчастіше кішки. Ооцити (яйця), що виділяються разом з випорожненнями, у результаті потрапляють на їх шерсть, а це прямий шлях до зараження людини. Люди, погладивши домашнього улюбленця і не помивши руки, легко можуть занести паразита в свій організм через травний тракт.

Продукти, одержувані від заражених тварин (м'ясо, яйця, молоко) і не пройшли достатньої термічної обробки, також небезпечні. Вживання таких продуктів у їжу неминуче призводить до потрапляння токсоплазми в людський організм. Токсоплазмоз також може передаватися комахами, через пошкоджену шкіру, внутрішньоутробно (від матері до плоду).

Хочеться відзначити, що для вагітних жінок зараження загрожує серйозними наслідками для майбутнього дитини. Тому настійно не рекомендуємо у цей відповідальний період контактувати з кішками.

Токсоплазмоз – симптоми

У людини токсоплазмоз протікає в трьох формах: гостру, латентну та хронічну. Найчастіше зустрічається латентна і хронічна форма, гострий ж з яскраво вираженою симптоматикою спостерігається дуже рідко. Зазвичай вона властива людям з пригніченим імунітетом.

Зниження захисних функцій організму можуть сприяти різні аутоімунні захворювання і процедури, такі як ВІЛ-інфекція, онкологія, хіміотерапія, пересадка органів і ін.

Латентна (безсимптомна) форма може перейти в будь-який момент у гостру стадію хвороби. У такому разі здоровий імунітет сам знищує паразита і забезпечує організм довічної стійкістю до токсоплазмозу.

Виявити захворювання дуже непросто навіть в гострій стадії, так як симптоми можуть маскуватися під інші хвороби. Чому так відбувається? Тому що токсоплазмоз, потрапляючи в кров, розноситься з кров'ю по всіх органах, і кожен з них може дати збій. Серце, печінка, очі, мозок можуть постраждати від впливу інфекції. А іноді хвороба обмежується слабкою симптоматикою: незначне збільшення лімфовузлів, слабка висип, головний біль, інфекція очей.

Виявити токсоплазмоз, орієнтуючись на клініку, практично неможливо. Розпізнати хворобу можна лише за допомогою спеціальних аналізів.

Токсоплазмоз – діагностика

Основні методи діагностики: реакція зв'язування комплементу, реакція непрямої імунофлюоресценції, ІФА – імуноферментний аналіз.

Самим надійним методом є ІФА. Його принцип заснований на виділенні специфічних антитіл до токсоплазми.

Після потрапляння всередину мікроорганізму людини, імунітет починає виробляти імуноглобуліни, назвали їх у медицині – IgM (ранні антитіла). Саме вони і борються з інфекцією. Через деякий час IgM зникають і з'являються антитіла IgG, які забезпечують довічну стійкість до токсоплазмозу.

Нескладно здогадатися, якщо виявлені IgM, то зараження сталося зовсім недавно, наявність IgG свідчить про те, що інфікування відбулося дуже давно, і токсоплазмоз вам більше не страшний.

Токсоплазмоз – лікування і профілактика

Дане захворювання не завжди вимагає лікування - вивести збудника з організму практично неможливо, так як токсоплазми з часом формують цисти, стійкі до всіх лікарських препаратів. Антитіла і цисти залишаються в організмі назавжди.

Лікування призначають людям з яскраво вираженими ознаками при низької імунної віддачі. Застосовують хіміотерапевтичні і антибіотичні медикаменти. Лікування, як правило, займає тривалий час. При необхідності призначають комбіновані процедури.

В хронічній формі токсоплазмоз лікується складніше. На жаль, хіміопрепарати при хронічному перебігу не дають позитивного результату, тому всі зусилля в даному випадку спрямовуються на зміцнення імунітету, щоб допомогти організму самостійно тримати інфекцію під контролем.

Профілактика токсоплазмозу включає в себе:
1) застосування в їжу тільки термічно оброблених тваринних продуктів;
2) ретельне миття овочів, фруктів і зелені, особливо з грядки, землі;
3) дотримання гігієнічних норм (миття рук з милом після прогулянки, перед їжею, а також після контакту з кішкою).

Дотримання перерахованих вище правил значно скорочує ризик зараження токсоплазмозом.

Яндекс.Метрика