Стафілокок - причини, симптоми, діагностика, лікування

Стафілокок – це рід мікроорганізмів, що мають круглу форму. Найчастіше під мікроскопом можна побачити скупчення таких бактерій, які за зовнішнім виглядом нагадують гроно винограду.

Вони стійкі до високих температур (менше 80 градусів), сонячного світла, заморожування, хімічних і лікарських препаратів. При кип'ятінні гинуть миттєво, що згубно діють на стафілокок фенол і перекис водню.

Стафілокок – причини

На сьогоднішній день розрізняють близько 30 видів стафілококів, 14 з них складають умовно-патогенну мікрофлору людини, тобто постійно мешкають усередині нашого організму. Але їх життєдіяльності здорові люди не помічають, оскільки імунна система не дозволяє мікроорганізмам безконтрольно розмножуватися, підтримуючи умовно-патогенний баланс на одному рівні.

Багато видів не становлять серйозної небезпеки, але стафілокок золотистий, який має характерний жовто-золотаве забарвлення, здатний нанести серйозний удар здоров'ю і спровокувати небезпечні захворювання.

Зниження захисних сил організму може дати поштовх до безконтрольного розмноження стафілокока. Такий стан вимагає негайного втручання.

Також можливе зараження стафілококовими інфекціями через хірургічні інструменти, питну воду, продукти харчування (зокрема, консерви і зіпсовані продукти). Золотистий стафілокок здатний передаватися і повітряно-крапельним шляхом; використання одного рушники або мочалки між членами сім'ї загрожує зараженням всіх її мешканців.

Часто в пологових будинках немовлят заражають особливим видом стафілокока, стійким практично до всіх препаратів.

Стафілокок – симптоми

Потрапляючи в організм, стафілокок починає інтенсивно розмножуватися і виробляти токсини, які негативно позначаються на здоров'ї, приводячи до тих чи інших патологій.

Симптоми стафілококової інфекції різноманітні і залежать від багатьох факторів: вид мікроорганізму, що викликав інфекцію, стан імунітету і т. д. Найчастіше доводиться стикатися з так званим отруєнням неякісними продуктами, при якому спостерігається діарея і болі в животі. У немовлят стафілокок викликає схожі симптоми: дисбактеріоз, особливо що супроводжується сильною діареєю і шкірними висипаннями, у малюка повинен вас насторожити і підштовхнути до звернення за медичною допомогою.

Які ще стани можуть бути викликані стафілококом? Давайте визначимося з основними із них є:
1) шкірні захворювання (нариви, фурункули, карбункули, ячмені, екзема тощо);
2) частий цистит (його винуватцем стає сапрофітний стафілокок);
3) пневмонія, гнійна ангіна і мастопатія у жінок;
4) кон'юнктивіт;
5) ентероколіт – серйозний розлад стільця (водянистий стілець більше 10-12 разів на добу);
6) сепсис (зараження крові) – тяжка бактеріальна інфекція, що розвивається на тлі імунодефіциту.

У більшості випадків винуватцем виникнення перелічених захворювань є стафілокок золотистий.

Стафілокок – діагностика

Для постановки правильного діагнозу необхідно взяти мазок або шматочок тканини з вогнища інфекції для подальшого культурологічного вивчення мікроорганізмів. При пневмонії та сепсисі орієнтуються на аналіз крові.

Стафілокок – лікування і профілактика

Мікроорганізм резистентен до багатьох антибіотиків, що, природно, ускладнює його усунення. Лікування призначається тоді, коли розвивається супутнє захворювання.

При шлунково-кишкових розладах у дітей і дорослих чудово зарекомендували себе бактериофаговые препарати. Для лікування кон'юнктивіту використовують розчин Альбуциду (краплі) і промивання очей перманганатом калію. Абсцес усувають хірургічним шляхом, ентероколіт – препаратами, що відновлюють кишкову мікрофлору, а при сепсисі використовують комплексне лікування антибіотиками, антистафілококовий плазмою і препаратами імуноглобуліну. У будь-якому випадку, до кожного хворого потрібен індивідуальний підхід.

Профілактичні заходи повинні бути спрямовані на зміцнення захисних функцій організму і дотримання санітарно-гігієнічних норм. Також не забувайте стежити за якістю і свіжістю продуктів харчування.

Пітниця - причини, симптоми, діагностика, лікування

Пітниця – це захворювання, характерне для немовлят. Воно виникає в результаті недостатньої або неправильної гігієни тіла дитини (в більшості випадків, із-за тугого сповивання виникає перегрівання). Уповільнене випаровування поту та підвищене потовиділення ведуть до виникнення на шкірних покривах дрібної червоної висипки, що сприяє проникненню інфекції.

Все ж пітниця не виключно дитяче захворювання. У дорослих після застосування зігріваючих компресів при інфекційних захворюваннях, може початися лихоманка, рясне потовиділення і висип.

Пітниця - причини

Пітниця є наслідком посиленого потовиділення. У нормальному стані у дорослих підвищується пітливість при фізичних навантаженнях чи можлива реакція на перегрівання. Також надмірне потовиділення характерно при хронічних захворюваннях, хворобах нервової та ендокринної систем. Хімічний склад поту при цьому може змінюватися, набуваючи неприємний запах.

У малюків ж терморегуляція організму не досконала, а якщо точніше, то вона пристосована тривалий час до водної середовищі. У дорослих потові залози реагують на перегрівання потовиділенням, дитячий організм ще не може виконувати такі функції. Якщо дитині жарко, то його шкіра виробляє певний секрет. Якщо ж він тісно закутаний або на шкіру дитини нанесли дуже товстий шар крему – в такому разі на поверхню шкіри не виділяється секрет, він накопичується в залозах. Тому йде порушення обміну речовин і з'являється висип на шкірі.

Пітниця може з'явитися під час хвороби дитини. При підвищеній температурі у малюка йде сильне потовиділення і у важкодоступних ділянках тіла для провітрювання (на ліктьових згинах, у складках на ногах і шиї, під підгузником, за вухами) можна помітити рожеву дрібну висип.

Пітниця - симптоми

У дітей і дорослих існує кілька видів пітниці, які між собою відрізняються симптомами.

Кристалічна пітниця проявляється на тулубі у вигляді дрібної висипки і не викликає свербіж. Ці бульбашки швидко лопаються, потім підсихають і злущуються. Такий вид пітниці у більшості випадків характерний для сильно потіють, лихоманці і ослаблених дітей.

В складках тіла з'являються червоного кольору вузлики з бульбашкою всередині – так проявляється червона пітниця. Вона викликає сильний свербіж і проходить через 1-2 тижні. Якщо ж приєднується інфекція, то прояви висипу можуть затягнутися на місяць.

Пітниця - діагностика

Біла пітниця відрізняється наявністю в бульбашках рідини молочно-білого кольору. При жовтої пітнику формуються пустули жовтого кольору, що утворюють згодом гнійники.

У дорослих розрізняють три види пітниці. При високій температурі і гострих захворюваннях розвивається кристалічна. Рясне потовиділення перекриває потові пори і в області потових залоз утворюються тимчасові кісти. Діагностується ця пітниця дрібними бульбашками, в яких знаходиться прозора рідина. Вони виступають на шкірі ніг, рук, грудей і живота. При цьому яких-небудь неприємних відчуттів або свербежу не виникає. Така пітниця триває від одного дня до декількох діб, а потім сама і зникає.

Червона пітниця найчастіше виникає після тривалого перебування в теплій «не дихає» одязі, важких фізичних навантажень або знаходженні в кімнаті з високою температурою. Вона проявляється у вигляді червонуватою висипки на колінних і ліктьових згинах, а також на тулубі і не сходить на протязі 2-х тижнів.

Папульозний (тропічна) пітниця зустрічається в тропічних країнах. Вона властива людям, менш пристосованим до спеки. По симптоматиці нагадує червону пітниці.

Пітниця – лікування і профілактика

Якщо дотримуватися простих правил гігієни, то пітниця пройде без усякого лікування. Але через роздратовану шкіру можуть потрапити в організм різноманітні шкідливі бактерії, тому від пітниці бажано позбуватися в найкоротші терміни.

Щоб вилікувати пітницю, потрібно насамперед позбутися від надмірної пітливості. Для цього користуються розчином формаліну, присипками і іншими засобами. Можливе застосування фізіотерапевтичних процедур, рефлексотерапії і заспокійливих засобів, що знімають нервову напругу.

За допомогою ботокса лікується гіпергідроз. Отрута ботулотоксин впливає парализующе на потові залози і нервові закінчення. При введенні під шкіру він діє протягом декількох місяців.

Можливо і оперативне втручання при пітливості, приносить масу незручностей. Лікар перетинає нерв, що іннервує потовую залозу, після чого пітливість зникає.

Щоб уникнути при пітнику шкірних подразнень, потрібно носити вільний одяг з натуральних тканин, щодня приймати ванни (з перманганатом калію або на травах), володіють дезинфікуючими властивостями.

Також можна застосовувати антигістамінні засоби, які зменшують набряклість шкіри і мазі (наприклад, ментолове).

Риніт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Багатьом здається, що немає необхідності витрачати час на лікування настільки звичного нежитю. Адже, погодьтеся, кожній сучасній людині цей поширений недуга доводиться переживати кілька разів на рік. Однак на сьогоднішній день вже не викликає сумнівів тісний взаємозв'язок носа з багатьма життєво важливими органами: серцем, легенями і т. д.

Нежить або риніт – одне з найбільш часто зустрічаються захворювань, яке може бути як самостійним процесом, так і «дзвіночком» до різних інфекційних захворювань.

Загальні відомості, причини і симптоми риніту

Риніти є досить великою групою захворювань, які характеризуються такими симптомами, як: утруднене носове дихання, зниження чутливості нюху, різні виділення з носа і т. д. Так само при риніті пацієнтів часто турбують печіння і свербіж в носових пазухах, сонливість, швидка стомлюваність, головний біль, неприємний запах, скупчуванню густих виділень в області носоглотки, погіршення якості сну, хропіння і т. д.

Причини і фактори ризику ринітів:

1. Катаральний риніт – до основних факторів розвитку даного захворювання відносять часті вірусні інфекції, висока забрудненість повітря, бактеріальна обсемененность слизової, зниження імунітету;

2. Алергічний риніт, як правило, проявляється сезонно. Алергічна форма риніту часто поєднується з алергічним кон'юнктивітом, бронхіальну астму, кропив'янку і т. д. Частим наслідком такого захворювання стає гіпертрофія носових пазух і розвиток поліпів.

3. Вазомоторний риніт – часто зустрічається у пацієнтів з нейро-циркуляторними порушеннями, у хворих з астено-вегетативним синдромом, у гіпотоніків, при ендокринних порушеннях і т. д.

4. Медикаментозний риніт – розвивається на тлі безконтрольного прийому деяких лікарських препаратів: транквілізаторів, алкоголю, нейролептиків, судинно-звужуючих спреїв і крапель для носа.

5. Атрофічний риніт – таке захворювання, як правило, провокується залізодефіцитними станами, недоліком вітамінів, специфікою роботи, генетичними чинниками, а також в результаті хірургічного втручання в структуру носа.

При гострому риніті симптоми протікають у кілька етапів:

1. Суха стадія супроводжується відчуттям напруги і сухості в носі, набуханням слизової та закладеністю носа;

2. Волога стадія – посилюється відчуття закладеності, утруднюється носове дихання, спостерігаються слизові виділення з носових пазух;

3. Стадія нагноєння – набухання зменшується, спостерігається поліпшення дихання, носові виділення стають гнійно-слизовими. Як правило, після 7-10 днів настає одужання.

При хронічній формі риніту спостерігаються такі характерні симптоми:

1. Катаральний риніт – помірне виділення слизу з носа, зниження нюху і утруднення дихання;

2. Алергічний риніт – лоскотання та сверблячка в носі, водянисте прозоре виділення, чхання, почервоніння шкіри навколо носа, сльозотеча;

3. Атрофічний риніт – відчуття сухості, відчуття неприємного запаху, велика кількість сухих кірок;

4. Вазомоторний риніт – як правило, пов'язаний із захворюваннями нервової системи і супроводжується поперемінної закладеністю носа і слизовими виділеннями;

5. Гіпертрофічний риніт – така форма розвивається як наслідок гіпертрофії м'яких тканин в носовій порожнині. Супроводжується порушенням дихання через ніс;

6. Медикаментозний риніт – зумовлений залежністю від препаратів, які застосовувалися в ході лікування гострого риніту;

Діагностика та профілактика риніту

Риніти, як правило, діагностуються на підставі всіх перерахованих вище симптомів, однак у кожному конкретному випадку необхідно суворо диференціювати звичайний недуг від специфічних захворювань, які є, по суті, симптомами різних інфекцій – дифтерії, грипу, скарлатини, гонореї, кашлюку, сифілісу та ін

Кожне з цих захворювань має свою індивідуальну клінічну картину. Огляд порожнини носа, дослідження ЛОР-органів виявляють ту або іншу форму риніту. При ускладненнях зазвичай призначаються спеціальні обстеження: консультації окуліста, пульмонолога, інфекціоніста, алерголога, а також різні інструментальні обстеження гортані, вуха, глотки.

Профілактика риніту

Профілактика риніту полягає в загальному загартовуванні до перегрівання, охолодження, сухості та вологості повітря. Також відмінним захистом від риніту є чистота в робочих і житлових приміщеннях, підтримання оптимальної вологості і температури.

Лікування риніту

Якщо захворювання ринітом проявилося на тлі інфекційного зараження, яке супроводжується підвищенням температури, то, насамперед, слід дотримувати строгий постільний режим. При гіпертермії не слід застосовувати гарячі ножні ванни, так як високий ризик розвитку ускладнень. При субфебрильної температури тіла прикладання до ніг «тепла» значно полегшує дихання і сприяє зменшенню гіпоксії. Так само призначаються сосудосужающие спреї і краплі в ніс.

Для більш швидкого і тривалого дії препаратів краще використовувати турунди з судинозвужувальних засобом. Хоча варто зауважити, що тривале використання таких препаратів може призвести до зворотного результату: алергізації, набряку слизової.

Але найголовніше при риніті – навчиться правильно і ефективно сякатися, щоб не спровокувати розвиток різних ускладнень – євстахіїт, отит та ін Необхідно видувати слизуваті вміст з носа при напіввідкритому роті без особливих зусиль, по черзі прочищая то ліву, то праву ніздрю.

Для зменшення інтоксикації необхідно приймати рясне тепле питво – чай з малиною або лимоном, молоко з чайною ложкою меду і т. д. Якщо у пацієнта спостерігається підвищення температури, то можна використовувати жарознижуючі препарати. Хоча варто враховувати, що анальгін, аспірин та ін. можуть спровокувати різні неприємні ускладнення і уповільнити одужання, знижуючи опірність організму до інфекції. В особливо важких випадках фахівці призначають антибактеріальні препарати.

Яндекс.Метрика