Струс мозку - причини, симптоми, діагностика, лікування

Струсом мозку називають короткострокове порушення його функцій внаслідок травми голови, при якій сам мозок не отримує фізичних ушкоджень. Щодо його розвитку у медиків на сьогодні немає повної ясності, проте, прийнято вважати, що воно проявляється як результат порушення зв'язків між нервовими клітинами, переважно функціональних. Серед черепно-мозкових травм струс головного мозку є найбільш поширеним станом.

Струс мозку - причини

Причиною струсу мозку можуть бути удари (вогнищеві), удари, деякі різкі рухи. Частіше всього воно відбувається під час дорожньо-транспортних пригод; при побутових, виробничих і спортивних травмах; при кримінальних обставинах.

Струс мозку - симптоми

Струс мозку може виявлятися одноразовою блювотою, почастішанням дихання, почастішанням або уповільненням пульсу, який швидко нормалізується. Також може змінюватися і швидко повертатися в норму артеріальний тиск, однак, іноді воно може залишатися підвищеним протягом тривалого часу, так як струс мозку зазвичай супроводжується стресовими чинниками. Зміна температури тіла струсу не властиво.

Після відновлення свідомості струс мозку можна запідозрити за головного болю, запаморочення, слабкість, шум у вухах, припливи крові до обличчя, пітливість, відчуття дискомфорту і порушення сну. Також воно проявляється болем при рухах очей, розбіжністю очних яблук при спробі читання. Поліпшення загального стану постраждалих зазвичай настає через один-два тижні після отримання травми.

Струс мозку - діагностика

Для діагностики струсу мозку велике значення має інформація про обставини травми. При підозрі на струс проводять рентген шийного відділу хребта і черепа, для виключення переломів і тріщин в черепі і зміщення шийних хребців. Це важливо, так як при такій травмі потрібно впевнитися в її закритому характері, щоб не допустити крововиливу в мозок та інсульту.

Обов'язково проводиться энцефалография та ехоенцефалоскопія, щоб переконатися у відсутності з судинах головного мозку прихованих вогнищ ураження.

При важких травмах призначають комп'ютерну томографію, щоб провести повне обстеження головного мозку.

Також проводять обстеження очного дна, під час якого окуліст досліджує стан судин і диска зорового нерва для виключення крововиливів і пластинчастої гематоми.

Струс мозку - лікування і профілактика

Якою б легкою не здавалася травма, при підозрі на струс мозку потерпілий повинен бути негайно доставлений в лікарню, для уточнення діагнозу шляхом проведення рентгенографічного та інших обстежень з використанням спеціального обладнання.

У гострому періоді постраждалих лікують у нейрохірургічному відділенні. Обов'язковим є ліжковий режим протягом 5 діб. При сприятливому клінічному перебігу та відсутності ускладнень хворий знаходиться в стаціонарі від 7 до 10 діб, потім протягом 2 тижнів проводиться амбулаторне лікування.

Метою медикаментозного лікування при струсі головного мозку є нормалізація його функціональних процесів та зняття таких симптомів, як головний біль, запаморочення, неспокій, безсоння. Як правило, це досягається шляхом призначення анальгетиків, седативних і снодійних препаратів.

Поряд з цим часто проводять курсову судинну і метаболічну терапію, яка дозволяє швидше відновити порушені мозкові функції.

Також призначають полівітаміни та тонізуючі препарати.

Основною профілактикою струсу мозку є :

- використання захисного головного убору (шолому) при заняттях певними видами спорту (бойовими мистецтвами, футболом, хокеєм, катання на роликових ковзанах і їзді на велосипеді і т. д.);

- використання ременів безпеки в автомобілях;

- усунення небезпечних побутових факторів (несправної меблів, пролиту на підлогу рідини, загромаджених проходів і коридорів і т. д.).

Поліомієліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Поліомієліт - це інфекційне захворювання, при якому уражається центральна нервова система, шлунково-кишковий тракт і лімфатична система. Хвороба є найпоширенішою причиною виникнення у дітей фізичних недоліків.

Вірус поліомієліту, потрапивши в організм, проникає в нервову систему через кров, уражує різні відділи, переважно рухові клітини спинного мозку, а також рухові корінці, які відповідають за рухи. Вірус поліомієліту поширюється повітряно-крапельним шляхом (чхання, кашель) або за типом кишкової інфекції (через фекалії хворого). Основний засіб профілактики хвороби - вакцинація дітей.

Поліомієліт - причини

Збудник поліомієліту - вірус, який поширюється повітряно-крапельним шляхом, або разом з немитими продуктами і виділеннями хворої людини. Збудник захворювання досить стійкий, він здатний кілька місяців жити в молоці, овочах, у стічних водах і фекаліях. Однак, не зазнає впливу дезінфікуючими препаратами і високої температури. Це єдиний спосіб обробки предметів побуту або продуктів, що виключає зараження.

Інкубаційний період поліомієліту триває приблизно два тижні. Спочатку вірус потрапляє в кишечник і фіксується на слизових оболонках. Потім проникає в кровоносну систему, разом з кров'ю поширюється по всьому організму, впливаючи на внутрішні системи і органи. Особливо страждають головний і спинний мозок, оскільки вірус вражає не тільки клітини, але і відходять від мозку нервові закінчення.

Поліомієліт - симптоми

Симптоми поліомієліту в більшості випадків починаються з головного болю, діареї та підвищеної температури. Крім цього, відзначаються різні неврологічні порушення. Вірус в організмі проходить декілька основних етапів, які у медицині розрізняють таким чином:
- інкубаційний період (тривалість становить від 2-х до 21 дня);
- період предпаралитический, діагностується млявість і слабкість м'язів (тривалість від 2-х до 6 днів);
- паралітичний: м'язи стають важко керованими і більш щільними;
- відновний (тривалість складає приблизно один рік);
- період залишкових явищ, при якому зміни м'язів викликають деформацію кінцівки;

Поліомієліт - діагностика

Діагностика ґрунтується на даних лабораторних досліджень і клінічних проявах поліомієліту. Попередній аналіз встановлюють, виходячи з епідеміологічних даних і характерних проявів захворювання. Враховуються також дані про вакцинацію.

Остаточний діагноз ставлять, використовуючи вірусологічні дослідження. Вірус виділяють з носоглоткового слизу і випорожнень, рідше з цереброспінальної рідини. Щоб виявити рівень ураження рухових нейронів, користуються методом електронейроміографії, який дозволяє з точністю визначити електричну активність м'язів і нервів.

Поліомієліт - лікування і профілактика

Унаслідок епідеміологічної активності (високого ступеня заразності) людина, яка заражена вірусом поліомієліту, в обов'язковому порядку підлягає терміновій госпіталізації. Проводять лікування в інфекційних стаціонарах. Штучна вентиляція легенів призначається, якщо відзначається параліч дихальних шляхів, що призводить до летального результату.

Кращою профілактикою поліомієліту є суворе дотримання гігієни (старанне миття продуктів харчування і рук). Не можна купатися в брудних водоймах, оскільки вірус може потрапити в організм разом з проковтнутою водою. У нашій країні проводиться обов'язкова вакцинація від поліомієліту, гарантує довічний імунітет. Перше щеплення роблять дитині в три місяці, другу - в 4, 5 місяця, третій - в 6 місяців. Повторну вакцинацію проводять у 18, 20 місяців і 14 років.

Склеродермія - причини, симптоми, діагностика, лікування

Склеродермія - дифузне захворювання сполучної тканини, при якому в окремих ділянках шкіри, а іноді і у всій шкірі, відкладається рубцева тканина.

Дана хвороба ділиться на два виду: вогнищеву і системну склеродермію. Найбільш небезпечною є остання. Жінки в кілька разів частіше страждають цією хворобою.

Системна склеродермія — прогресуюче захворювання з характерними змінами шкіри, опорно-рухового апарату і внутрішніх органів. В основі захворювання лежить запальне ураження дрібних судин всього організму.

Склеродермія - причини

Цілком можливо, що склеродермія має генетичну схильність. Але доведеними зовнішніми факторами є:

- переохолодження організму

- вібрації на у виробничій діяльності

- інфекції нервової системи, які були перенесені раніше.

- дія на організм токсичних речовин.

Склеродермія - симптоми

- ураження шкіри, опорно-рухового апарату та абсолютно всіх внутрішніх органів, так як кожен з них складається з сполучної тканини.

- погіршення чутливості пальців рук і ніг, їх оніміння і холоденее.

- омертвенее ділянок шкіри, призводять до гангрени.

- обличчя хворого стає як би маскою, яка має колір слонової кістки.

- обмежується рухливість судин, і, як наслідок, поява болю у пацієнта.

- на шкірі верхніх і нижніх кінцівок з'являються червоні цятки, так звані "судинні зірочки", вони являють собою ділянки розширення капілярів.

Склеродермія - діагностика

Основні критерії діагностичних ознак:

1. Склеродермическое ураження шкіри. Синдром епідермісу звичайне поєднується з його пігментацією.
2. Синдром Рейно.
3. Ураження травного тракту.
4.Підвищення ШОЕ(швидкість осідання еритроцитів).
5.Гіпергаммаглобулінемія з підвищеним рівнем IgG.

У багатьох хворих склеродермією виявляється анемія, з дефіцитом заліза та вітаміну В12, а також з пораженим нирок.
Важливим значенням при діагностиці є аналіз на аутоантитіла.

Склеродермія - лікування і профілактика

Хворі склеродермією повинні намагатися уникати стресових ситуацій і сильних переохолоджень організму, тому що відбувається спазм судин, і в уражених зонах знижується ще більше. Бажано носити теплий та зручний одяг і взуття, яка виготовлена з якісних натуральних матеріалів. Необхідно виявлення і лікування вогнищ запалення протимікробними препаратами. При цьому категорично недопускається безсистемное прийняття антибіотиків, які здатні викликати серйозні побічні реакції, такі як анафілактичний шок, ураження печінки і порушення складу крові.

Хворому може бути призначена нікотинова кислота, як судинорозширювальний засіб, необхідне в зонах ураження для поліпшення кровообігу. Лідазу і екстракт алое застосовують для швидкого розсмоктування вогнищ запалення, а також для ущільнення сполучної тканини. Для загального зміцнення здоров'я організму лікар призначає прийом вітамінів, особливо корисними при склеродермії вітаміни групи В.

Для профілактики склеродермії необхідно правильне раціональне харчування здоровою їжею, загартовування організму. Необхідно виключити куріння і алкоголь. Уникати переохладжения, сильної перевтоми організму. Профілактикою склеродермії також є раціональне працевлаштування людей, які мають підозри щодо даної хвороби.

При підозрі на склеродермію необхідно якнайшвидше залучення фахівців в даній області. Лікарі повинні звертати увагу не тільки на загальну картину хвороби, але також на первинні симптоми.

Яндекс.Метрика