Тиреоїдит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тиреоїдит (Аутоімунний тиреоїдит) - це запалення щитовидної залози, що призводить до утворення в організмі антитіл і лімфоцитів, які починають конфліктувати з клітинами своєї щитовидної залози, у результаті чого починається загибель клітин залози. Це захворювання діагностують у людей середньої вікової групи (40-50 років), хоча, згідно зі статистикою, в останні роки тиреоїдит все частіше проявляється у молоді, іноді - у дітей.

Аутоімунний тиреоїдит підрозділяють на кілька захворювань:

- Хронічний тиреоїдит (аутоімунний тиреоїдит Хашимото) розвивається внаслідок різкого збільшення антитіл, а також особливої форми лімфоцитів, що знищують клітини щитовидної залози. Це призводить до різкого зменшення кількості виробляються щитовидною залозою гормонів. Захворювання має чітко виражену генетичну форму.
- Післяпологовий тиреоїдит зустрічається частіше за інших. Хвороба виникає через перевантаження організму під час вагітності та у випадках наявної схильності.
- Безбольової (молчащий) тиреоїдит є аналогом післяпологового, проте, до цього часу не виявлена причина його появи.
- Цитокін-індукований тиреоїдит виникає у хворих з діагнозом "Гепатит С" або з хворобами крові, якщо лікування проводилося інтерфероном.

Тиреоїдит - причини

Незважаючи на генетичну схильність, існують додаткові фактори, які провокують тиреоїдит:

- перенесені гострі респіраторні захворювання;
- негативний вплив екології, надмірне споживання хлору, йоду і фтору в їжі і воді;
- вогнища хронічних захворювань (у каріозних зубах, піднебінних мигдалинах, в пазухах носа);
- Стресові ситуації;
- радіаційне опромінення або тривале перебування на сонці;
- безконтрольний прийом гормональних і йодовмісних препаратів;

Тиреоїдит - симптоми

У більшості випадків захворювання протікає досить непомітно, без характерних симптомів. Дуже рідко хворий скаржиться на легку стомлюваність, болі в суглобах, слабкість і неприємні відчуття в місці щитовидної залози - ком в горлі і відчуття тиску.

Післяпологовий тиреоїдит проявляється стомлюваністю, різкою слабкістю і втратою ваги. Іноді збій у роботі щитовидної залози викликає тахікардію, відчуття жару, надмірну пітливість, безсоння і нестійкість настрою.

Цитокін-індукований тиреоїдит практично не позначається на самопочутті хворого. Виявити його можна тільки за допомогою аналізів.

Безбольової (молчащий) тиреоїдит характеризується легкими порушеннями функцій щитовидної залози.

Тиреоїдит - діагностика

Поки не з'являться порушення роботи щитовидної залози, які можна виявити за допомогою аналізів, захворювання діагностувати майже неможливо. Тільки лабораторні аналізи дозволяють встановити відсутність (або наявність) тиреоїдиту. Лабораторні дослідження включають в себе:

- загальний аналіз крові;
- імунограму;
- визначення рівня тиреотропного гормону, що перебуває у сироватці крові;
- тонкоигольную біопсію;
- УЗД щитовидної залози;

Якщо навіть один з ознак захворювання у результатах досліджень відсутній, то аутоімунний тиреоїдит діагностувати не можна. Підозра на зміну залози на проведене УЗД не є доказом прояву хвороби, якщо інші аналізи не дають підстави для такого висновку.

Тиреоїдит - лікування і профілактика

В даний час не існує ефективних методів лікування тиреоїдиту. У разі тиреотоксичної фази хвороби, тобто появи гормонів щитовидної залози в крові, не рекомендується призначення ліків, які пригнічують діяльність щитоподібної залози (пропицила, тиамазола, карбимазола).

Якщо у хворого тиреоїдитом спостерігаються порушення серцево-судинної системи, то для лікування застосовуються бета-адреноблокатори. При виникненні підгострого тиреоїдиту (запалення щитовидної залози) застосовують нестероїдні протизапальні засоби (метіндол, вольтарен, індометацин). У разі раптового збільшення розмірів залози рекомендується оперативне втручання.

При виявленні тиреоїдиту, який протікає без явно виражених порушень в роботі щитовидної залози, хворий повинен перебувати під постійним лікарським контролем, щоб своєчасно діагностувати і почати лікування проявів гіпотиреозу (зменшення виробляються щитовидною залозою гормонів).

Сепсис - причини, симптоми, діагностика, лікування

У перекладі з грецької мови слово «сепсис» дослівно перекладається як «гниття». Це досить небезпечна інфекційна хвороба людини, що розвивається як системний запальний процес при попаданні в кров грибків і бактерій, а згодом і їх токсинів. Нерідко, серед людей, що не володіють медичною термінологією, сепсис називають зараженням крові. Це важке захворювання характеризується відсутністю прогресивної тенденції до швидкого одужання та ускладненим перебігом. Незважаючи на широкі можливості в області протигрибкової й антибактеріальної терапії відсоток летальних випадків при сепсисі тримається на досить високому рівні.

Причини виникнення сепсису

Основними збудниками сепсису є різні бактерії – стрептококи, стафілококи, менінгококи, пневмококи, ентерококи, сальмонели, клебсієла, а також грибки з роду Aspergillus і Candida. При цьому розвиток сепсису зумовлена не стільки особливостями збудника, скільки атиповим станом імунного захисту людини, нездатністю локалізувати первинний осередок зараження. У окремих осіб один і той же стафілокок може тривалий час знаходиться на слизовій без ризику для життя та здоров'я, а у інших пацієнтів цей же вірус здатний викликати сепсис з можливим летальним результатом.

Найчастіше сепсис швидко розвивається і прогресує у людей із зниженим імунітетом внаслідок перенесених захворювань, рясних кровотеч, важких операцій, нестачі харчування або із-за прийому імуносупресивних препаратів. Попадання інфекції в кров може відбутися або при місцевому ураженні, або при оперативних втручаннях і медичних маніпуляціях.

Первинним осередком сепсису, як правило, стає інфекційне ураження кісток, суглобів, м'яких тканин або внутрішніх органів: обширний опік або рана, гнійні захворювання шкіри, сечостатеві інфекції, остеомієліт та ін Особливої уваги заслуговують інфекції після аборту або пологів – у часи заборони медичних абортів саме сепсис був основним чинником високої смертності жінок.

Симптоми та клінічна картина сепсису

Головною особливістю сепсису є схожість симптомів і характеру зараження незалежно від первинного збудника, так як прояви сепсису є свого роду реакцією організму на сильну інфекційну атаку, з якої імунітет не може впоратися.

Клінічна картина хвороби складається, як правило, з проявів загальної інтоксикації і симптомів інфекційного вогнища. Інтоксикація характеризується втратою апетиту, різкою слабкістю, тахікардією, ознобом, лихоманкою, задишкою і т. д. Також для сепсису характерно обширне ураження систем і органів з розвитком ниркової, серцевої, дихальної недостатності та ін. При медичному огляді та обстеженні виявляються лейкопенія або лейкоз, збільшена ШОЕ, гіпопротеїнемія, лімфопенія.

Своєчасна діагностика сепсису

Діагностування сепсису грунтується на клінічному перебігу захворювання, своєчасному виявленні патогенних мікроорганізмів у людській крові, виявленні вогнищ ураження у тканинах або органах.

Лікування і профілактика сепсису

У разі захворювання сепсисом лікування повинно проводитися негайно. В основному воно включає в себе масивну протигрибкову або антибактеріальну терапію, а також дезінтоксикацію. Лікування обов'язково проводиться в умовах інтенсивної терапії, так як в особливо важких випадках може знадобитися термінове переливання крові. При будь-якій формі сепсису прогноз на одужання завжди серйозний. Чим вчасніше розпочато правильне лікування, тим вище шанси хворого на повне одужання. Складність лікування і діагностики сепсису полягає в тому, що клінічна картина цього важкого захворювання досить змазана.

Грамотна профілактика сепсису завжди грунтується на своєчасному і правильному лікуванні гнійних вогнищ, а також на забезпечення асептичних умов у процесі проведення медичних маніпуляцій. Також до профілактики сепсису відносять правильне використання антибактеріальних препаратів. Слід пам'ятати, що будь-які грибки і бактерії здатні пристосуватися до будь-якого, навіть сильному лікарського препарату. Чим більш серйозні антибіотики приймає хворий, тим «розумніші» і сильнішими стають наші приховані вороги. Використання сучасних антибактеріальних препаратів без лікарського контролю позбавляє нас можливості боротися з бактеріями і грибками в дійсно складних і небезпечних для життя ситуаціях, коли ці ліки можуть врятувати наше життя.

Тремор - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тремор (тремтіння) – це мимовільні ритмічні коливання груп м'язів окремих частин тіла, найчастіше рук, голови, повік, нижньої щелепи, рідше – всього тулуба. Він не є зазвичай окремим захворюванням, а лише симптомом якихось неполадок в організмі.

Есенціальний тремор – найпоширеніший з усіх видів. Зазвичай він характерний для кількох членів сім'ї. У людини в стані спокою відбувається мимовільне тремтіння кистей, при активному русі тремору не спостерігається.

Тремор – причини

Доброякісний тремор починає турбувати в основному після перенесеного стресу або в результаті хвилювання, наприклад, з приводу здачі іспитів.

Постуральний Тремор – властивий, як правило, недовірливим людям, тривожним, страждаючим вегетативною дисфункцією. Даний вид може мати і спадкові коріння, а також бути наслідком гіперфункції щитовидної залози, прийому деяких препаратів та алкоголю.

Інтенційний тремор виникає при пошкодженні головного мозку, зокрема мозочка, що відповідає за координацію рухів.

Злоякісний тремор виникає внаслідок дихальної, ниркової або печінкової недостатності, ракових захворювань, перенесеного інсульту.

Ще однією причиною тремтіння є хвороба Паркінсона, розвивається у літніх людей, але не впливає на тривалість життя.

Тремор – симптоми

Як вже зазначалося вище, основна ознака «захворювання» - швидкі коливальні рухи будь-яких частин тіла, які видно неозброєним оком. Наприклад, це може бути постійне тремтіння витягнутих вперед рук або періодичне посмикування століття. Буває, що людину просто починає трясти, і він банально не може піднести до губ склянку води.

Тремор – діагностика

У більшості випадків лікаря не становить великої праці поставити вірний діагноз. Вислухавши скарги пацієнта, фахівець складе загальну картинку, але в деяких скрутних ситуаціях він може направити хворого на ряд процедур для підтвердження діагнозу.

Для діагностики проводять відеозйомку за методом «рапід» (високочастотна зйомка з уповільненням проекції кадрів). Далі проводиться перевірка за допомогою тремографа – апарату, який фіксує тремор в 3-х площинах. Кількісну характеристику ритмічних гіперкінезів дозволяє визначити апаратно-програмний комплекс – електроміографія.

Необхідно також виявити основне захворювання або причини, що викликають тремтіння. У такому випадку допомогти хворому буде значно простіше.

Тремор – лікування і профілактика

Легка і доброякісна форми тремору зазвичай не вимагаю лікування. Досить оволодіти деякими видами релаксації, дозволяють розслабитися, зняти напругу і стрес, наприклад, добре допомагає дихальна гімнастика. Можна пройти курс лікування седативними травами: пустирник, валеріана, меліса, вербена. Увечері доцільно приймати ванни з маслом лаванди. Цього буде достатньо, щоб зменшити або усунути тремтіння «на нервовому грунті».

Якщо ж тремор настільки сильний, що заважає вам жити повноцінно і впливає на працездатність, тоді допомога сучасних лікарських препаратів просто необхідна.

У таких випадках лікар призначає бета-адреноблокатори у малих дозах, вони знижують амплітуду тремору і викликають істотне поліпшення стану хворого. Низькі дози Клоназепаму також здатні усувати клінічну вираженість захворювання. Їх можна приймати як окремо, так і комбінувати з бета-адреноблокаторами (рішення про комбінації приймає лікар).

В окремих випадках застосовують хірургічне втручання – стимуляція мозочка з допомогою електричних сигналів.

Повністю вилікувати недугу дуже складно. Сучасні медичні препарати і процедури спрямовані лише на зняття симптомів тремору і поліпшення якості життя пацієнтів.

Для запобігання загострення захворювання необхідно дотримуватися здоровий спосіб життя, обмежити вживання кави (а краще зовсім виключити його з раціону), не курити, не зловживати спиртними напоями, уникати по можливості стресових ситуацій.

Велике значення має фізична активність. Займіться легким видом спорту. Відмінно підходить плавання або легка пробіжка по ранках.

Яндекс.Метрика