Тиреоїдит - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тиреоїдит (Аутоімунний тиреоїдит) - це запалення щитовидної залози, що призводить до утворення в організмі антитіл і лімфоцитів, які починають конфліктувати з клітинами своєї щитовидної залози, у результаті чого починається загибель клітин залози. Це захворювання діагностують у людей середньої вікової групи (40-50 років), хоча, згідно зі статистикою, в останні роки тиреоїдит все частіше проявляється у молоді, іноді - у дітей.

Аутоімунний тиреоїдит підрозділяють на кілька захворювань:

- Хронічний тиреоїдит (аутоімунний тиреоїдит Хашимото) розвивається внаслідок різкого збільшення антитіл, а також особливої форми лімфоцитів, що знищують клітини щитовидної залози. Це призводить до різкого зменшення кількості виробляються щитовидною залозою гормонів. Захворювання має чітко виражену генетичну форму.
- Післяпологовий тиреоїдит зустрічається частіше за інших. Хвороба виникає через перевантаження організму під час вагітності та у випадках наявної схильності.
- Безбольової (молчащий) тиреоїдит є аналогом післяпологового, проте, до цього часу не виявлена причина його появи.
- Цитокін-індукований тиреоїдит виникає у хворих з діагнозом "Гепатит С" або з хворобами крові, якщо лікування проводилося інтерфероном.

Тиреоїдит - причини

Незважаючи на генетичну схильність, існують додаткові фактори, які провокують тиреоїдит:

- перенесені гострі респіраторні захворювання;
- негативний вплив екології, надмірне споживання хлору, йоду і фтору в їжі і воді;
- вогнища хронічних захворювань (у каріозних зубах, піднебінних мигдалинах, в пазухах носа);
- Стресові ситуації;
- радіаційне опромінення або тривале перебування на сонці;
- безконтрольний прийом гормональних і йодовмісних препаратів;

Тиреоїдит - симптоми

У більшості випадків захворювання протікає досить непомітно, без характерних симптомів. Дуже рідко хворий скаржиться на легку стомлюваність, болі в суглобах, слабкість і неприємні відчуття в місці щитовидної залози - ком в горлі і відчуття тиску.

Післяпологовий тиреоїдит проявляється стомлюваністю, різкою слабкістю і втратою ваги. Іноді збій у роботі щитовидної залози викликає тахікардію, відчуття жару, надмірну пітливість, безсоння і нестійкість настрою.

Цитокін-індукований тиреоїдит практично не позначається на самопочутті хворого. Виявити його можна тільки за допомогою аналізів.

Безбольової (молчащий) тиреоїдит характеризується легкими порушеннями функцій щитовидної залози.

Тиреоїдит - діагностика

Поки не з'являться порушення роботи щитовидної залози, які можна виявити за допомогою аналізів, захворювання діагностувати майже неможливо. Тільки лабораторні аналізи дозволяють встановити відсутність (або наявність) тиреоїдиту. Лабораторні дослідження включають в себе:

- загальний аналіз крові;
- імунограму;
- визначення рівня тиреотропного гормону, що перебуває у сироватці крові;
- тонкоигольную біопсію;
- УЗД щитовидної залози;

Якщо навіть один з ознак захворювання у результатах досліджень відсутній, то аутоімунний тиреоїдит діагностувати не можна. Підозра на зміну залози на проведене УЗД не є доказом прояву хвороби, якщо інші аналізи не дають підстави для такого висновку.

Тиреоїдит - лікування і профілактика

В даний час не існує ефективних методів лікування тиреоїдиту. У разі тиреотоксичної фази хвороби, тобто появи гормонів щитовидної залози в крові, не рекомендується призначення ліків, які пригнічують діяльність щитоподібної залози (пропицила, тиамазола, карбимазола).

Якщо у хворого тиреоїдитом спостерігаються порушення серцево-судинної системи, то для лікування застосовуються бета-адреноблокатори. При виникненні підгострого тиреоїдиту (запалення щитовидної залози) застосовують нестероїдні протизапальні засоби (метіндол, вольтарен, індометацин). У разі раптового збільшення розмірів залози рекомендується оперативне втручання.

При виявленні тиреоїдиту, який протікає без явно виражених порушень в роботі щитовидної залози, хворий повинен перебувати під постійним лікарським контролем, щоб своєчасно діагностувати і почати лікування проявів гіпотиреозу (зменшення виробляються щитовидною залозою гормонів).

Трахеїт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Трахеїт - це захворювання трахеї, що виникає внаслідок вірусної або бактеріальної інфекції носоглотки. Процес аналогічний бронхіту, відрізняється тільки локалізацією і нерідко супроводжується захворюванням бронхів. Трахеїт характеризується больовими відчуттями в області грудей, болісним кашлем, який активізується в ранкові години. Якщо не проводити відповідне лікування, то кашель триває протягом декількох тижнів.

Трахеїт у маленьких дітей небезпечний ризиком асфіксії, особливо при поєднанні з дифтерією. Трахеїт протікає в хронічній або гострій формі. Гострий трахеїт, як правило, супроводжується супутнім захворюванням - ларингітом, гострим ринітом або фарингітом.

Трахеїт - причини

Найчастішими причинами гострого трахеїту є: вірус, стрептококова або стафілококова інфекції. Причиною розвитку трахеїту може стати вдихання холодного, сухого або запиленого повітря, а також повітря з високою концентрацією агресивних речовин.

Гострий трахеїт в деяких випадках може перейти в хронічну форму. Досить часто він виникає у людей, які зловживають алкоголем і курінням, а також на ґрунті хвороб нирок, серця та емфіземи легенів. Нерідко причиною трахеїту бувають хронічні запальні захворювання навколоносових пазух і порожнини носа.

Трахеїт - симптоми

Зазвичай симптоми гострого трахеїту проявляються відразу за гострим запаленням верхніх відділів дихальних шляхів. Найхарактерніший ознака трахеїту - це сухий кашель вранці і вночі. Напади кашлю виникають при плачі, глибокому зітханні, сміху. Під час нападу кашлю хворий відчуває саднящую біль за грудиною і в глотці, що призводить до обмеження дихальних рухів. Дихання стає прискореним і поверхневим. Навіть незначна кількість мокротиння, що знаходиться в місці біфуркації трахеї, може викликати напад судомного кашлю.

Загальний стан хворого зазвичай задовільний. Відзначається невелике підвищення температури тіла (значне у дітей - до 39 градусів). Мокрота спочатку в'язка, слизового характеру і відходить в невеликій кількості. Поступово вона стає більш щедрою, слизисто-гнійної і відділяється легше. Менш інтенсивним стає біль при кашлі.

Іноді запальний процес одночасно з трахеєю захоплює бронхи, тоді клінічна картина приймає характер трахеобронхіту. Кашель стає більш болісним, а температура тіла підвищується. Найчастішим ускладненням трахеобронхіту і трахеїту є бронхопневмонія, що особливо небезпечно для людей похилого віку і дітей.

Трахеїт - діагностика

Діагностика трахеїту базується на узагальненій клінічній картині, результати медичного огляду гортані і трахеї з допомогою ларингоскопа, вислуховуванні звуків (аускультації) з допомогою фонендоскопа. Під час огляду виразно помітний набряк, який характерний для гострого трахеїту. Вислуховування простежує різні хрипи, розсіяні по легким.

Трахеїт - лікування і профілактика

Лікування хронічної та гострої форм захворювання однаково. Залежить воно від причин виникнення трахеїту. Оскільки природа хвороби варіюються, лікарю необхідно з'ясувати спровокували розвиток трахеїту фактори.

При інтоксикації призначають сульфаніламіди і антибіотики, при інфекції - різні противірусні препарати. При лікуванні особливу увагу варто приділити симптомів трахеїту, які проявляються в більшій мірі. Так, значне підвищення температури потрібно усувати жарознижувальними засобами. Утруднене відходження мокротиння вимагає застосування відхаркувальних засобів рефлекторної дії. Рекомендується проводити інгаляції і приймати гаряче питво.

Профілактика трахеїту включає в себе заходи, покликані попередити хворобу, і можливе усунення умов, які провокують розвиток захворювання:
- уникати тривалого перебування в погано провітрюваних і запилених приміщеннях;
- не допускати переохолодження;
- уникати пасивного і активного куріння;
- дотримуватися елементарних правил гігієни і чистоти в будинку.

Уреаплазма - причини, симптоми, діагностика, лікування

Уреаплазма (уреаплазмоз) – захворювання, що викликається внутрішньоклітинним мікроорганізмом – уреаплазмою, яка не має клітинної структури. Вона розглядається в мікробіології як перехідний щабель від вірусів до одноклітинним; живе на слизовій оболонці статевих органів (переважно у жінок) та сечовивідних шляхів.

Уреаплазма – причини

До провідної причини поширення уреаплзменной інфекції належать статевий шлях (орально-генітальний). Ймовірність передачі після першого статевого акту залежить від стану імунітету партнера, його фізіологічної особливості.

Вертикальний шлях зараження (від матері до плоду) – також досить поширений шлях інфікування. У 30% новонароджених дівчаток виявляються колонізовані уреаплазми на шкірі, в дихальних шляхах і статевих органах. У хлопчиків цей показник, як правило, набагато менше. З часом може відбутися самовилікування. Практика показує, тільки у 5% школярок, не ведуть статеве життя, діагностують латентний уреаплазмоз.

Рідкісні шляхи передачі: контактно-побутовий, внутрішньоутробний (при наявності уреаплазми в навколоплідних водах), при трансплантації органів.

Уреаплазма – симптоми

У переважній більшості випадків захворювання протікає в латентній (безсимптомною) формі. Справа в тому, що уреаплазма, потрапляючи в організм, вливається в умовно-патогенну флору і стає її частиною. Як ми знаємо, імунітет тримає під контролем умовно-патогенну середу, але зі зниженням захисних функцій організму уреаплазми, як і інші мешканці цього середовища, можуть почати безконтрольно розмножуватися, викликаючи запалення сечостатевої системи: сечового міхура, уретри, простати, матки, придатків і т. д.

Зустрічається і гостра форма, яка характеризується наступними симптомами у жінок:

- рясні виділення з піхви (кольпіт);
- цистит, часте хворобливе сечовипускання;
- запалення цервікального каналу;
- болі внизу живота.

У чоловіків спостерігається наступна симптоматика:

- біль і різь під час сечовипускання;
- уретрит;
- виділення мутної сечі вранці.

Хочеться відзначити, що перераховані симптоми є наслідком багатьох ЗПСШ? Тому поставити правильний діагноз зможе тільки гінеколог або уролог, маючи на руках результати відповідних аналізів.

Уреаплазма – діагностика

При підозрі на уреаплазмову інфекцію пацієнту в першу чергу необхідно здати мазок (як жінці, так і чоловікові). Відхилення в показниках мазка (підвищений лейкоцитоз) лікар відправляє хворого на детальне обстеження – ПЛР та бактеріальний посів.

Культурологічне дослідження дозволяє протягом 2-3 днів визначити культуру збудника, а метод ПЛР заснований на виділенні ДНК паразита. Дані методи виявляють уреаплазму в організмі зі сто відсотковою точністю.

Допоміжний серологічний тест може бути використаний для виділення специфічних антитіл до уреаплазмозу. Корисний при рецидивуючих формах хвороби та формуванні ускладнень.

Уреаплазма – лікування і профілактика

Конкретну схему лікування уреаплазми розробляє фахівець. В основному вона включає в себе:

- антибактеріальну терапію, спрямовану на знищення інфекції. Добре зарекомендували себе антибіотики групи макролідів та хінолонів; деякі види антибіотиків тетрациклінового ряду не вітається за наявності стійких штамів;

- стимуляцію захисних сил організму;

Уреаплазма чутлива до сучасних фторхінолонів, що володіє великими антибактеріальними властивостями і величезною бактерицидною активністю. До того ж нові медикаменти мають фармакокінетичну цінність - високу абсорбцію і низьку токсичність.

Профілактичні заходи спрямовані на запобігання безладної статевого життя, використання бар'єрних методів контрацепції (презервативи). Жінка раз у півроку повинна спостерігатися у лікаря-гінеколога. При перших же неприємних відчуттях в сечостатевому тракті (часте хворобливе сечовипускання, хворобливі відчуття в низу живота) слід негайно звернутися до фахівця, оскільки наслідки гострого перебігу уреаплазми без відповідного лікування можуть бути серйозними, аж до розвитку безпліддя.

Яндекс.Метрика