Тонзиліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Тонзилітом називають інфекцію верхніх дихальних шляхів, яка проявляється запаленням піднебінних мигдалин. За характером перебігу тонзиліт буває гострим (відомий як ангіна) або хронічним. Хронічним тонзилітом страждає від 12% до 15% дитячого населення та від 4% до 10% дорослого.

Тонзиліт - причини

Найчастіше гострий тонзиліт буває викликаний вірусами і стрептококами, рідше - мікоплазмами та хламідіями. Шлях передачі інфекції - повітряно-краплинний, джерело - хворі носії.

При неправильному лікуванні або його відсутності, ослабленому організмі або наявності інших хронічних захворювань гострий тонзиліт може перейти в хронічну форму, яка характеризується періодичними загостреннями. Хронічний тонзиліт є в організмі вогнищем інфекції, яка послаблює його сили і поширює інфекцію на інші органи. Найбільш часто ці ускладнення стосуються серця і нирок.

Хронічний тонзиліт може розвиватися при стійкому порушенні носового дихання (наприклад, у випадку викривлення носової перегородки, збільшення нижніх носових раковин, поліпів носа тощо). До причин місцевого характеру можна віднести наявність інфекційних вогнищ в прилеглих органах.

Важливими чинниками розвитку та перебігу хронічного тонзиліту є ослаблення імунних сил організму і алергічні стани, які можуть виступати як причиною хронічного тонзиліту, так і її наслідком.

Тонзиліт - симптоми

Гострий тонзиліт характеризується швидким підвищенням температури аж до 39°С, ознобом, головним болем, болем у горлі, що підсилюється при ковтанні, болями в м'язах і суглобах. Через 5-7 днів, якщо не виникає ускладнень, основні клінічні симптоми хвороби у вигляді лихоманки, інтоксикації, запальних змінах в мигдалинах проходять, однак, лімфовузли можуть залишатися збільшеними до 10-12 днів.

Основною ознакою хронічного тонзиліту є повторювані ангіни. Також він проявляється постійними або періодичними болями при ковтанні, болями в області підщелепних лімфатичних вузлів, першіння в горлі, неприємним запахом з рота, відкашлюванням гнійних пробок, іноді - субфебрильною температурою. Можуть турбувати болі в області серця і в суглобах.

Тонзиліт - діагностика

Діагностувати тонзиліт з визначенням його форми і стадії може тільки лікар – отоларинголог, проаналізувавши сукупність загальних і місцевих ознак, а також ґрунтуючись на анамнестичних даних, об'єктивних симптомів і лабораторних показників бактеріологічного дослідження.

Тонзиліт - лікування і профілактика

Консервативне лікування гострого тонзиліту включає в себе антибактеріальну терапію, промивання мигдалин (з метою видалення гнійних пробок) і змазування розчином Люголя, фізіотерапевтичні процедури.

Одним з обов'язкових умов лікування гострого тонзиліту є постільний режим, який необхідний для прискорення одужання та запобігання ускладнень. Також для видалення хвороботворних мікроорганізмів і продуктів їх розпаду з організму хворому призначають рясне тепле пиття (краще лужне). Гнійні ангіни лікуються з обов'язковим застосуванням антибіотиків, а також препаратів, що знімають набряк і знижують алергічне стан організму (антигістамінних засобів).

Треба пам'ятати, що при неправильному лікуванні гострого тонзиліту або його відсутності він переходить в хронічну форму!

Профілактичне консервативне лікування хронічного тонзиліту полягає в проведенні цілого комплексу лікувальних процедур. Вони сприяють знищенню хвороботворної мікрофлори, що постійно знаходиться в лакунах мигдаликів, поліпшення дренажу мигдалин, корекції стану імунної системи пацієнта. Ці процедури полягають промивання лакун мигдаликів, змащування мигдаликів антисептичними розчинами, проведення фізіотерапевтичних процедур, застосування імуномодулюючих засобів. Такий курс лікування повинен проводитися двічі на рік.

Коли консервативне лікування виявляється неефективним, або високий ризик ускладнення, застосовують хірургічний метод лікування тонзиліту, який може мати вигляд:

- тонзиллотомии, яка полягає у видаленні мигдалин або їх підрізання;
- операції, заснованої на криометоде (руйнування пошкоджених тканин холодом);

Профілактика гострого тонзиліту полягає у підтримці імунітету в тонусі, веденні здорового способу життя і гартувальних процедур. Профілактика загострень хронічного тонзиліту полягає в лікуванні мигдалин і підвищення опірності організму, а також в усуненні інших джерел інфекції: аденоідітов, карієсу зубів, захворювань придаткових пазух носа.

Флюс - причини, симптоми, діагностика, лікування

Неуважне ставлення до здоров'я своїх зубів і небажання регулярно відвідувати стоматолога для профілактики і лікування карієсу, в більшості випадків призводить до ускладнення під назвою флюс. На сучасної медичної термінології він називається периоститом.

Інфекція через каріозну порожнину добирається до пульпи і викликає запалення. Пульпіт проходить дуже болісно, але при відмиранні пульпи біль поступово зменшується. Але даний етап насправді таїть в собі ще одну небезпеку, так як запальний процес триває в прихованій формі, що надовго відстрочує початок лікування. У підсумку, інфекція через деякий час охоплює корінь зуба, накопичуючись в його підставі. Вогнище з бактеріями рано чи пізно активізується і відбувається запалення кістки щелепи.

Флюс в гострій формі можна охарактеризувати виходять назовні і скапливающимися під окістям гнійними утвореннями.

Флюс - причини

Флюс може бути спровокований ураженими карієсом зубами, механічним пошкодженням шкіри або слизової оболонки рота, запалення ясеневого кишені, що знаходиться між яснами і зубом, ангіною, фурункульозом або занесеними в тканини мікробами (наприклад, при знеболюванні шприцом).

У будь-якому випадку, флюс виникає при попаданні інфекції і якщо хворий відтягує лікування, то тільки погіршує своє становище, так як в його ротової порожнини формується сприятливе середовище для розмноження бактерій, що роз'їдають пульпу до окістя. Існує ще інший варіант розвитку захворювання, при якому пацієнт припиняє лікування після першого ж сеансу у зубного лікаря. Флюс може розвинутися, якщо вчасно не прибрати тимчасову пломбу, також здатну зруйнувати пульпу.

Флюс - симптоми

Флюс характеризується гострим зубним болем, який посилюється при натисканні на хворий зуб або жуванні. Спостерігається поява шишки на десні, наповненої гноєм і набряк навколишніх тканин зуба та слизової.

Якщо флюс розташований на верхній щелепі, то відбувається набрякання губи і щоки, а також набряк подглазничной області і повік. Якщо ж на нижній, то з'являються припухлості області підборіддя, щоки і стають болючими збільшені лімфовузли в підщелепної області.

Флюс проявляється загальним нездужанням і підвищенням температури до субфебрильної. При цьому загальні симптоми більш виражені у дорослих, ніж у дітей і літніх людей.

Гострий флюс характеризується сильним набряком ясен, перехідним на носогубную складку і губу. Через деякий час відбувається поширення гною між м'язами, захоплююче м'які тканини шиї та обличчя і загрожує летальним результатом.

При хронічній формі флюс протікає повільно і проявляється потовщенням щелепної кістки під ураженим зубом. Незважаючи на всю неспішність, запалення продовжує розвиватися.

Флюс - діагностика

Діагноз «періостит» (флюс) встановлюють після огляду хворого, його різних клінічних даних, в тому числі, рентгенологічних. З'ясувати правильний діагноз допомагають лабораторні дослідження, що визначають стадію запального процесу.

Флюс – лікування і профілактика

Лікування флюсу безпосередньо залежить від загального стану хворого і самого зуба. Гнійний вогнище ліквідують шляхом розтину абсцесу. Після цього відбувається витікання гною назовні, але для його повного відтоку в розріз встановлюють дренажну гумову смужку. Дана процедура проводиться під знеболенням. Видалення зуба (або його кореня) і розріз ясен можуть проводитися одночасно.

Далі стоматолог призначає, при необхідності, антибактеріальні та протизапальні засоби, а також курс фізіотерапевтичних процедур. Дані заходи знімуть жар, біль і запалення.

Флюс, по суті, є наслідком запущеного карієсу, тому потрібно регулярно відвідувати стоматолога, чистити зуби не менше 2-х разів на день правильно підібраними зубною пастою і щіткою. Після прийому їжі необхідно обов'язково ополіскувати ротову порожнину.

Також дуже важливо вчасно проводити видалення зубного каменю, так як на ньому накопичуються шкідливі бактерії, які сприяють розвитку карієсу.

Ще рекомендується вживання в їжу великої кількості фруктів і овочів, а особливо моркви і яблук. Пережовування твердої їжі зміцнює ясна, так і самі зуби.

Фурункул - причини, симптоми, діагностика, лікування

Фурункул (чиряк) – це гнійно-запальне захворювання шкіри, зокрема волосяного фолікула і оточуючих його тканин, що характеризується гострим перебігом. Збудником фурункула найчастіше стає стафілокок золотистий. Локалізація – будь-яка частина тулуба, крім підошов і долоньок (на них немає волосся). Поява 2-х і більше чиреев свідчить про розвиток фурункульозу.

Фурункул – причини

Вважається, що головною причиною виникнення фурункула є переохолодження, однак це далеко не так. Перелік факторів, що викликають нарив, значно ширше. До них відносяться:

- ослаблення імунітету, нервова і фізична перевтома;
- перенесені інфекційні захворювання;
- авітаміноз (особливо нестача вітамінів А і С);
- хронічні хвороби і порушення обмінних процесів (цукровий діабет, анемія, ожиріння);
- забруднення мікротравм шкіри, волосся комариних укусів, подряпин;
- підвищена пітливість, недостатнє дотримання особистої гігієни;

Найбільш часто фурункули утворюються у весняний період, коли людський організм ослаблений і особливо схильний до всякого роду інфекціям.

Фурункул – симптоми

Перший етап характерний появою локального почервоніння і припухлості блідо-червоного кольору на невеликій ділянці шкіри, в центрі якого розташований волосок. На місці назрівання чирея відчувається свербіж і болючість.

На другому етапі вузол ущільнюється, з'являється височина червоного кольору, наростає набряк та болючість, на місці ураження відчувається пульсація. Через 1-3 дні фурункул досягає піку свого розвитку: в центрі чирея, діаметром від 1 до 3 см, назріває гнійний стрижень з бульбашкою на поверхні. В цей період у людини може спостерігатися погіршення стану у вигляді: незначного підвищення температури тіла (від 37, 2 до 38 градусів), головних і м'язових болів, почуття розбитості і втоми. Можливо запалення лімфовузлів, що знаходяться неподалік від осередку інфекції.

На третьому етапі стержень фурункула відторгається: покришка пустули лопається, і тканини звільняються від гнійного вмісту, потім відходить жовто-зелений некротичний стрижень.

Набряклість, біль і пульсація зникають, і настає період загоєння ранки. Повний цикл дозрівання фурункула, як правило, триває від 8 до 12 днів.

Фурункул – діагностика

Діагноз встановлюється на підставі візуального огляду і клінічної картини. Зважаючи на те, що фурункули можуть викликати не тільки золотистий стафілокок, але і інші мікроорганізми, проводиться бактеріологічне дослідження на наявність збудника. Матеріалом для дослідження служить гнійний вміст фурункула. При фурункульозі беруть загальний аналіз крові для визначення ступеня запалення.

Фурункул – лікування і профілактика

У більшості випадків з одиничними фурункулами організм справляється самостійно. В цьому плані природа добре захистила нас. Певну небезпеку несуть чиреи на обличчі, так як запалення протікає недалеко від головного мозку.

Навіть не намагайтеся видавлювати або гріти чиряк, особливо на обличчі. Це загрожує поширенням інфекції. Щоб допомогти організму впоратися з фурункулом, можна обробляти його спеціальними засобами, а також ефірними маслами, що володіють антисептичними властивостями (олія чайного дерева, лаванди, ромашки).

Якщо стан хворого не поліпшується або розвивається фурункульоз, слід негайно звернутися за медичною допомогою. Лікар приймає рішення про хірургічне втручання, яке дозволяє позбутися навіть від самих запущених фурункулів.

Після міні операції пацієнт піддається антибактеріальній терапії для запобігання рецидиву.

Для профілактики виникнення запального процесу у шкірних тканинах доцільно:

- дотримуватися особисту гігієну;
- своєчасно обробляти мікротравми і тріщини на шкірі;
- не розчісувати укуси комах (щоб зняти свербіж, місце укусу можна помазати часником або лимонним соком);
- підтримувати імунний баланс (прийомом вітамінізованих препаратів, фізичними вправами на свіжому повітрі);
- по можливості уникати переохолодження і перегріву.

Яндекс.Метрика